Скільки грошей приносить IT Україні
Та чи так багато отримує країна, коли спеціалісти працюють на аутсорс для іноземних компаній?
У 20 столітті шлях до економічного розквіту країни лежав через індустріалізацію; у країні будуються заводи, робоча сила масово переходить з сільського господарства в індустріальний сектор, а результати виробництва продаються за кордон.
Інтернет же зробив доступним інший шлях — сервісну економіку. Коли країна починає експортувати за кордон послуги — наприклад, те ж ІТ — яке до того ж вимагає набагато меншого вкладення капіталу, ніж традиційне виробництво.
Саме тому країни, які розвиваються, стають світовими центрами аутсорсингу ІТ та бізнес-сервісів.
Наприклад, у країнах Східної Європи та Балтійських країнах експорт ІТ та телекомунікаційних сервісів складає більше ніж 3% ВВП. Індія, ще одна важлива країна у сфері ІТ-аутсорсингу, заробляє трохи менш як 3% ВВП так само, а для країни такого розміру — це величезна індустрія.
Аутсорсинг — це тільки перший крок, як ІТ може наповнювати бюджет країни. Коли спеціалісти працюють на аутсорс для іноземних компаній, що з цього отримує країна? Більшість держав дозволяють своїм громадянам працювати з іноземними бізнесами по B2B моделі — через ФОП. У результаті бюджет країни отримує податки лише з гонорарів, які отримує спеціаліст.
Водночас його робота створює цінність для іноземної компанії, з якої вона отримає прибуток і заплатить податки до бюджету країни, де вона зареєстрована. А це значно більше ніж податки з гонорарів.
Наприклад, уявимо, що у нас є розробник з Києва. Він працює на аутсорсі для американської компанії, яка розробляє мобільні застосунки. Так, українська економіка отримує прилив грошей через те, що людина заплатить податок зі своєї компенсації від американської компанії.
Водночас американська компанія завдяки цьому розробнику отримує класний застосунок, на якому вона заробить сотні тисячі доларів та заплатить з цих грошей податок на дохід в американський бюджет, а не український.
Ще розробник може працювати на українську аутсорсингову компанію — вона зареєстрована в Україні, отримує від іноземних замовників оплату за надання послуг і платить з цього податки в українській бюджет, але плоди робити розробника все одно пожинає американська компанія та американський бюджет.
Але одного дня розробнику набридне працювати на «дядю», і він вирішить створити власний стартап. Він реєструє компанію в Україні, наймає ще трьох розробників, і вони розробляють ще один застосунок, який приносить компанії багато доходу, а відповідно — і більші надходження у бюджет України.
Розвиток продуктових ІТ-компаній — тобто компаній, які не надають послуги на аутсорс, а розробляють власні технічні продукти — це наступний важливий крок у розвитку української ІТ-індустрії.
Яскравий приклад такої історії — Естонія. З 2000 країні вдалося потроїти свій ВВП та стати одним з найбільш привабливим місцем для іноземних інвесторів — тільки у 2020 році країна зареєструвала 2,7 мільярда євро прямих іноземних інвестицій.
Для країни з населенням менше півтора мільйона це величезні показники. У чому ж секрет успіху Естонії? Все досить просто — спрощена регуляція бізнес-середовища та фокус на розвитку технічних спеціалістів.
Відкрити компанію в Естонії можна за 15 хвилин, і для цього навіть не потрібно фізично знаходиться у країні — достатньо скористатися програмою е-резиденції.
Це приваблює бізнесменів з усього світу, які відкривають нові ІТ-стартапи у країні й створюють постійний приплив грошей. Лише за перше півріччя 2022 року Естонія зібрала 24 мільйони євро податкових надходжень від електронних резидентів.
Крім того, Естонія добре розуміє, що основа успішного ІТ — це люди. Саме тому в ІТ одні з найвищих зарплат в усьому світі. Враховуючи малу кількість населення, країні треба максимально використовувати його потенціал, тому Естонія робить акцент на сильній технічній підготовці та компенсації технічних спеціалістів.
Наприклад, Естонія займає перше місце серед європейських країн у тестах з математики PISA, а середня компенсація спеціалістів в ІТ складає 182% від середнього національного показника.
Українська ІТ-індустрія на слуху останні роки, в основному завдяки високому рівню зарплат. В IT можна заробляти до $9 000. Про це свідчать дані дослідження зарплат українських IT-фахівців. Втім, медіанна зарплата менша і, залежно від позиції, коливається від $3 500 до $6 000.
Згідно з дослідженням, яке було розроблено ІТ Ukraine Association та агенцією візуальних комунікацій Top Lead за підтримки Мінцифри топ-3 значущих факторів, що впливають на динаміку зарплат в Ukrainian Tech:
- Зменшення інтересу інвесторів зменшило кошти та ресурси для масштабування та росту з.п.
- Звільнення у 2023 році призвели до припливу шукачів роботи, зменшивши дефіцит талантів, посиливши конкуренцію.
Трійка лідерів по зарплатах: Lead DevOps, Lead Fullstack Developer, Lead Python Developer.
Україна стала однієї з основних країн, куди американські та європейські компанії обирають аутсорсинг.
Згідно з тим же дослідженням, протягом останніх десяти років експорт ІТ-послуг щорічно зростав у середньому на 18,7%, досягнувши рекордного рівня в $7,3 млрд у 2022 році.
Сполучені Штати залишаються провідним імпортером, як і десять років тому. Цьому посприяло декілька факторів. По-перше, вартість життя у нас нижча, ніж в інших популярних країнах-аутсорсерах, як Польща, Румунія чи Латвія. Відповідно нижчі зарплатні можна пропонувати спеціалістам з України.
По-друге, українські розробники зарекомендували себе як спеціалістів з високим рівнем кваліфікації й різноманітною експертизою, що дозволяє нам вигравати конкуренцію з ще дешевшими країнами-аутсорсерами, як Індія чи Єгипет.
По-третє, велика кількість українських айтівців англомовна, а для іноземних ІТ-компаній це один з основних критеріїв відбору спеціалістів.
У результаті, ми маємо галузь, яка стрімко розвивається і активно працює на експорт.
З 2013 по 2020 рік, частка IT-сектору в структурі ВВП України зросла більш ніж двічі, але загалом вона залишилася на рівні 2%. Наші колеги Speka визначили, що у 2020 році ІТ принесло в економіку більше грошей, ніж фінансовий сектор, але значно менше, ніж сільське господарство чи транспорт та логістика.
За даними Мінцифри, зараз в Україні нараховується 1799 продуктових компаній та 556 сервісних (аутсорсингових, аутстафінгових) компаній.
У стані війни, коли десятки підприємств постраждали від окупації, обстрілів чи економічного падіння, ІТ залишається одним з драйверів економіки, адже продовжує активно функціонувати й забезпечувати валютні надходження.
Комп’ютерні послуги складають 41,5% загального обсягу експорту послуг, а в загальних експортів товарів та послуг частка ІТ у 2023 склала 12−13 відсотків.
За 2023 рік айті-індустрія забезпечила надходження до бюджету на суму 20,8 млрд грн — це на 17,4% більше, ніж у 2022 році.
Щоб ви змогли порівняти: славнозвісний гральний бізнес приніс 10,4 мільярда, фарма — 5 мільярдів, а ресторанний бізнес — 4,6.
До початку повномасштабного вторгнення українське ІТ переживало найкращий час для себе — за 2021 рік галузь зросла на 36%, зокрема з $5 млрд експорту до $6,8 млрд.
Водночас кількість спеціалістів збільшилася із 244 тисяч до 285 тисяч. Експорт комп’ютерних послуг з України зростав в середньому на 27% щороку, і прогнозувалося, що цей тренд продовжиться й надалі.
Повномасштабне вторгнення змінило ситуації й обрізало настільки оптимістичні прогнози росту.
Влітку 2022 року Львівський ІТ Кластер презентував дослідження, в якому описав основні зміни в індустрії: на той момент за кордон виїхало від 50 до 57 тис. ІТ-спеціалістів, а 7 тисяч айтівців долучилися до ЗСУ чи ТрО.
Через вторгнення 70% ІТ-компаній в Україні провели незаплановану релокацію у межах країни та за кордон, чверть з них — повну. Але у 2022 році ІТ вистояло і стало єдиною індустрією, яка зросла — тоді виторг IT-послуг зріс на 5,85% і приніс $7,3 млрд.
Дані за 2023 рік показують вже негативну динаміку. DOU пише, що у 2023 році ІТ-індустрія принесла в українську економіку $6,7 млрд завдяки експорту своїх послуг, а це на 8.5% менше, ніж у 2022 році.
Інфографіка Dou.ua
Обсяг ІТ-експорту впав до рівня 2021 року, коли він становив $6,9 млрд. На падіння вплинуло декілька причин:
- обережне ставлення іноземних компаній до продовження та запуску нових проєктів в Україні через повномасштабне вторгнення;
- світова рецесія та просадка ІТ-сфери, яка продовжується вже декілька років, та втрата спеціалістів.
На січень 2024, загальна кількість фахівців у 50 найбільших IT-компаніях України скоротилася на 10 з половиною тисяч людей, а це 11,5 відсотків.
Водночас впала і кількість вакансій, доступних на ринку. У 2023, DOU, одному з найбільших порталів України для пошуку роботи в ІТ, опубліковано 49 тисяч вакансій — на 22 тисячі менше, ніж 2022-го.
Цікаво, що кількість нетехнічних вакансій — маркетологів, продажів, юристів тощо — на сайті зросла — на 15% за рік, технічних, навпаки, зменшилась — на 34%.
На липень 2024, ситуація з працевлаштування покращується — у першому півріччі цього року на 22% зросла загальна кількість вакансій. Зросла кількість всіх категорії за досвідом, але найбільш помітно покращилася ситуація для початківців й «сіньйорів».
Згідно з дослідженням від ІТ Ukraine Association найбільше ІТ компаній у сферах програмного забезпечення для продуктивності бізнесу, маркетингових технологій та медіа, фінтех та страхуванні. З цікавого, геймінг це лише 5,5% в ІТ структурі.
Що чекати далі? Перспективи росту ІТ в Україні залежать, в першу чергу, від ситуації на фронті.
Війна приносить багато ризиків для галузі, від втрати спеціалістів до втрати контрактів з іноземними компаніями. Але українські компанії вже довели, що навіть під час війни наша індустрія проводжує стабільно функціонувати, тому значного відтоку іноземних контрактів не буде — за умови відсутності значних потрясінь всередині країни.
Експерти також наголошують, що зростання чи падіння індустрії також буде залежати від політичних рішень держави, а саме доступності чи недоступності бронювань та систем відряджень.
Ще один наслідок війни — це зростання miltech сектору, а саме розробки військових технологій. Усе більше технічних компаній заходять у цю сферу з ціллю розроблювати безпілотники, системи РЕБ, ШІ системи для навігації та багато іншого.
На ситуацію на українському ринку також впливають глобальні фактори, а саме рецесія, про яку ми вже згадували. Якщо світові масові скорочення та падіння попиту на ІТ послуги продовжиться, то просяде й український ринок. Але якщо ситуація у 2024 почне покращуватися та світові витрати на ІТ почнуть зростати, то шанси на зростання отримає й український ринок.