0 800 307 555
0 800 307 555

Скільки грошей отримала Україна від партнерів за 2022 рік

Допомога наших друзів

Якими сильними духом ми б не були, війна — це насамперед якісне озброєння, амуніція, укріплення та… гроші. Саме гроші є інструментом для відбудови знищених будівель, закупівлі гуманітарної допомоги та підтримки економіки нашої держави.
Зміст

Самотужки подолати ворога було б надзвичайно важко, а тому інші держави майже одразу кинулися на допомогу, надіславши чимало хрустких купюр.

Підсумуємо, скільки та від кого Україна отримала грошей з початку повномасштабної війни.

Ще більше актуальної інформації – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб нічого не пропустити.

Перелік країн та сума їх допомоги

За даними Міністерства фінансів, за 2022 рік Україна отримала близько 27,5 млрд доларів грошової допомоги. В НБУ підрахували, що на кінець року ця сума може перевищити 31 млрд доларів.

Міжнародна допомога надходитиме й у наступному році: відомо, що Європарламент все ж погодив надання Україні 18 млрд доларів у 2023-му попри накладання вето Угорщиною.

Попередньо створена домовленість й про отримання 10 млрд доларів від США.

Проте хто й скільки вже встиг надіслати допомоги у цьому році? Перше, що потрібно зрозуміти, це те, що допомога буває двох видів — грантовою (як подарунок) та кредитною (з подальшим поверненням коштів).

Далі розглянемо кожного партнера нашої держави та його внесок у нашу перемогу.

США

Найбільшим партнером України почесно можна назвати Сполучені Штати Америки. Ще в березні Джо Байден погодив грант на 13,6 млрд доларів, з яких вже надійшли 10 млрд.

У квітні було анонсовано грошову допомогу у розмірі 500 млн доларів. Варто згадати й про ленд-ліз, військову допомогу на 40 млрд доларів.

Крім грошей, США надіслали та продовжують надсилати до України різні види озброєння (ЗРК, танки, РСЗВ, ППО, снаряди тощо. – Ред.) на суму понад 8,4 млрд доларів. Важливо те, що вся допомога від партнера є повністю грантовою, а тобто віддавати нам нічого не потрібно.

Отримана допомога: понад 10 млрд доларів США.

ЄС

На другому місці — Євросоюз. 2 млрд євро було виділено для підтримки «зеленої економіки», 1,2 млрд євро — в березні за результатами Меморандуму, й ще 9 млрд — макрофінансова кредитна допомога у вересні (на вигідних пільгових умовах).

Частина коштів, через бюрократію, ще не надіслана, проте влада ЄС обіцяє надати залишки траншів у 2022-2023 роках.

Лише 8% від усієї допомоги є грантами, а решта — кредитами. Не варто забувати й про військову допомогу, що відбувається вперше за всю історію існування союзу.

Допоміг ЄС і санкціями проти рф, які стали ще одним кроком до стримування російської агресії.

Отримана допомога: понад 7,4 млрд євро.

МВФ

«Бронзу» рейтингу отримав Міжнародний валютний фонд, для якого Україна була й залишається одним із найбільших позичальників.

Станом на грудень, наша держава отримала близько 2,7 млрд доларів кредиту, проте все ще залишається винною фонду 2,3 млрд за минулими боргами.

Була анонсована й допомога у розмірі 3 млрд доларів, проте Україна поки не отримала цих коштів.

Важливим є той факт, що Фонд, підтверджуючи слова нашого уряду та визначаючи розмір необхідної допомоги, верифікує дані та стає орієнтиром, на який опираються інші держави при визначенні розміру допомоги. Саме тому співпраця з МВФ є ключем до отримання міжнародної підтримки та необхідних сум грошових коштів.

Отримана допомога: понад 2,7 млрд доларів.

ЄІБ

Європейський інвестиційний банк також поспішив на допомогу та став одним із донорів грошових коштів для нашої держави. Сумарно банк виділив 2,3 млрд євро допомоги, з яких ми отримали вже близько 1,7 млрд.

Отримана допомога: понад 1,7 млрд доларів.

Канада

Канадська влада почала допомагати нам ще до того, як це стало мейнстримом: перший пакет допомоги був анонсований ще до 24 лютого, й станом на сьогодні обіцяний грант склав 1,9 млрд, з яких 1,5 млрд вже були отримані.

Йшлося також і про пакети військової допомоги (зимовий військовий одяг, снаряди, супутники тощо), проте їх Україна поки не отримала.

Отримана допомога: понад 1,5 млрд доларів.

Німеччина

Німеччина стала однією з тих країн Європи, хто самотужки надіслав найбільшу фінансову підтримку: ми отримали вже 1,3 млрд євро (100% обіцяної суми), де 1 млрд — грант, який не потрібно повертати.

Ба більше, вже на третій день повномасштабної війни ми отримали від партнера 400 гранатометів, 500 ЗРК «Stinger» та 1000 протитанкових засобів. Зараз уряд країни передає нам такі важливі ППО IRIS-T та вже погодив фонд на 2 млрд євро для закупівлі німецької зброї.

Отримана допомога: більш ніж 1,3 млрд євро.

Світовий Банк

Не відстає й Світовий Банк, який пообіцяв направити для допомоги 929 млн доларів, і вже надіслав… 929 млн! В планах банку — виділити ще 1,7 млрд доларів до кінця цього року, проте, станом на грудень, грант анонсовано не було.

Отримана допомога: майже 1 млрд доларів.

Велика Британія

Експрем’єр Борис Джонсон прославився в Україні не тільки словом, а й ділом: за його каденції Україна отримала близько 600 млн доларів грошей та обіцянку направити ще 1,5 млрд.

Окрім грошей, Британія відправляла та продовжує відправляти нам сучасну техніку та озброєння, наприклад протитанкові комплекси, ЗРК, бронеавтомобілі тощо.

Головним є те, що Велика Британія не просто надсилає Україні техніку та гроші, а й виступає на міжнародній арені з закликами щодо допомоги та підтримки нашої держави, що мотивує уряди інших країн.

Отримана допомога: близько 600 млн доларів.

Японія

Найбільш вагомою допомогою Японії стала відряджання Україні озброєння та амуніції, загальна сума яких перевищує 3 млрд доларів.

Завдяки партнеру, ми отримали від країни висхідного сонця каски, бронежилети, БПЛА та багато іншого нелетального обладнання.

Сума ж грошової допомоги склала 581 млн доларів, що є хоч й невеликим, проте вагомим внеском.

Отримана допомога: близько 600 млн доларів.

Польща

Створюючи рейтинг країн, які допомогли Україні у війні проти росії, не можна не згадати Польщу, нашого надійного та вірного союзника.

Так, розмір допомоги Польщі (враховуючи гуманітарну, економічну та військову допомогу) не перевищив 5 млрд євро, з яких прямих грошових грантів не було.

Водночас більш ніж 1,3 млн українців зараз перебувають у Польщі як біженці, яким безкоштовно надають житло, одяг, речі першої потреби та харчування. Відомо, що витрати на біженців з бюджету Польщі склали 750 млн євро.

Наш сусід відправив в Україну сотні тонн гуманітарної допомоги, понад 230 танків, 40 БМП, 100 мінометів та багато іншого. Останні прибули на нашу територію вже 26 лютого, що врятувало безліч життів.

Отримана допомога: неоціненна.

Інші країни

Осторонь не залишились й інші держави. Коротенько розглянемо їхні внески та допомогу:

  • Франція. 600 млн євро обіцяно, понад 300 млн отримано;
  • Італія. 330 млн євро готівки, 2,8 млрд євро загальної допомоги;
  • Фінляндія. 50 млн євро грошей та ще 45 млн у вигляді озброєння;
  • Норвегія. 226 млн євро гуманітарної допомоги та 1 млрд євро — військової;
  • Латвія. 300 млн євро військової допомоги;
  • Чехія. 100 млн євро гуманітарної та 1 млрд військової допомоги;
  • Литва. 300 млн євро військової техніки та озброєння;
  • Нідерланди. Тисячі боєприпасів і техніки та 15 млн євро допомоги.

Отримана допомога: 695 млн євро.

***

Попри те, що гроші є важливими у цій війні, вони все ж не є запорукою щастя та головним у нашому житті. Важливо розуміти, що в більшості випадків найважливішим є саме підтримка України на політичній арені, єднання та розголос ситуації, що є неоціненним. Дякуємо за кожен ваш внесок, разом ми наближаємо перемогу!