0 800 307 555
0 800 307 555
  • Finance.ua
  • Корисно знати
  • Що з ринком нерухомості, яким буде курс долара та в що краще інвестувати: думки та аналіз експертів з «Жити на відсотки»

Що з ринком нерухомості, яким буде курс долара та в що краще інвестувати: думки та аналіз експертів з «Жити на відсотки»

У Києві відбулася велика конференція, яка зібрала чималу кількість гостей

На цьому івенті обговорювалися такі питання, як орендна плата землі, ринок нерухомості, фінансова грамотність та навіть максимальна ціна біткоїна. А це наразі чи не найгарячіша тема, враховуючи останні новини. Про те, що загалом було на заході, Finance.ua розповість у цьому матеріалі.

Усе, що треба знати про інвестиції: куди краще це робити, що для цього потрібно, які є ризики тощо… Саме на ці питання знайшли відповіді експерти під час великої конференції «Жити на відсотки», яка вже котрий рік збирає чималу кількість аудиторії та топових спікерів із різних сфер.

Утім, питання, яке точно завжди хвилюватиме українців — курс долара. Так, Partner в Ukraine Economic Outlook Григорій Кукуруза зазначив, що на кінець 2025 року очікується 45 грн/долар, а середньорічний курс буде коливатися у коридорі 43,2−43,5 грн/дол. Щодо обмінного курсу гривні до долара на наступні 2 роки, то тут очікується наступне:

  • у кінці 2025-го — 44,6 грн/дол.;
  • середній за 2025-й — 42,87 грн/дол.;
  • у кінці 2026-го — 45,6 грн/дол.;
  • середній за 2026-й — 46,46 грн/дол.

Григорій Кукуруза

Перейдемо до інвестицій, а саме — в які ключові напрямки вкладають гроші українці? Зокрема, згідно з опитування дослідницької компанії Kantar Ukraine за жовтень-листопад 2024 року, яке презентував директор з розвитку бізнесу компанії Кирило Єжов, було відзначено те, що 16% інвестує в криптовалюту та NFT, 7% - в нерухомість, а 5% - в ОВДП та корпоративні обігації. Також до найбільш привабливі напрямки для інвестицій входить й купівля землі. Утім, наразі є така тенденція, що майже половина українців не готові інвестувати, адже в них на це або немає коштів, або вони ризикують їх втратити.

Насправді, як зазначили експерти на «Жити на відсотки», це відбувається саме через відсутність фінансової грамотності в українців. Зокрема, фінансовий радник, лектор, автор статей про фондовий ринок Микита Гуппал зазначив, що наразі є запити на фінансову грамотність та на те, щоб інвестувати. Утім, найбільше обмеження зараз, як сказав Гуппал, це виведення капіталу.

«Приходить людина і каже: я інвестую в крипту, там все просто. Я прийшов, заніс в обмінник кошти і у мене на крипторахунку гроші — все. Щоб інвестувати на фондовому ринку, то тут є обмеження. І в цьому основна проблема. Тобто, запит є, але ось цей бар’єр, навіть в тому, що існує ще якийсь проміжний етап між людиною і фондовим ринком, він прибирає більшу частину інвесторів, які хотіли інвестувати. Основна проблема фондового ринку в тому, що не можна вивести капітал», — сказав він.

Своєю чергою, засновник і керуючий партнер інвестиційної компанії Hug’s Ерік Найман наголосив на тому, що в половини людей немає заощаджень, бо вони про це взагалі не думають.

«Якщо ви починаєте думати бодай наполовину щодо того, навіщо ви прийшли в інвестування, як от спекуляція, чи шукаєте агентів для заощаджень, ви здійснюєте перший крок до фінансової грамотності. А в нас більшість людей, на жаль, думають зовсім інакше. У США, наприклад, дуже багато навчають інвестицій, але половина людей цим не користується», — сказав Найман.

Експерти зліва-направо: Іван Компан, Павло Бойко, Ерік Найман, Микита Гуппал та Артем Щербина

Щодо нерухомості та землі, то про учасники конференції говорили дуже багато. Так, СЕО та співзасновник Твоє Коло, а також співвласник КУА Профіт, Андрій Усенко зазначив, якщо нормою вважати для аграрного бізнесу дохідність 20% на обкладений капітал, то в разі інвестиції в 500 доларів при 100 доларах ви виконуєте свою дохідність.

«Якщо закласти зростання показника в середньому на 6% за 14 років, то цей показник складе 1 113 доларів. Тобто, десь на початку ви можете десь в мінус заробляти, але потім заробляєте більше», — каже він.

Окремо фахівці зробили свої прогнози щодо того, у скільки саме разів зросте орендна плата через 5 років? І тут, варто зазначити, відповіді експертів відрізнялися одна від одної суттєво.

Зокрема, лунали прогнози, що вартість підніметься в півтора рази, на 30−40% та три або навіть у чотири рази. Це, якщо розглядати в контексті 5 років. Досить змістовно на це питання відповів автор проєкту Ґрунтовно — Земельний Інвестиційний Фонд — Сергій Крамаренко.

«Якщо у вас є 50 гектарів гарного чорноземного поля, ви без проблем здасте по 500 доларів за гектар. При оренді 500 доларів за гектар і у вас закінчилася оренда, ваша земля буде коштувати не менше 8 тис. доларів. Хто інвестував по 1 500−2 тис. доларів, то я вас вітаю, бо ви вже заробили», — сказав він.

Суперечка між спікерами

Продовжуючи тему землі, то фахівці відзначили, що в неї треба інвестувати вже зараз, бо ще є можливість зайти в цей актив на низькому рівні. Але, якщо ви вже є інвестором в землю, то тут можна не хвилюватися, адже ви точно на цьому заробите. Як сказав Усенко, зароблять всі. Хтось заробить раніше та більше, хтось заробить пізніше, але зароблять всі.

Щодо стратегії інвестування в землю, то тут фахівці радять інвестувати та робити це виключно в висококонкурентних регіонах з якісною землею. Інвестувати потрібно з тим, щоб купувати землю з короткими строками договорів. І паралельно з цим бути частиною керуючої компанії, яка управляє великим пулом земельних ділянок для того, щоб через короткий період (5−7 років, — ред.) провести нові аукціони по продажу права оренди землі, отримати високу орендну ставку, і тоді ваша земля дасть максимальну дохідність.

Також експерти порадили купувати максимально в одній локації, в ідеалі — в одній сільській раді, або сконцентруватися на одному полі — не менше 20−30 або 50 гектарів. Також варто купувати земельні ділянки з короткими договорами оренди для того, щоб у вас наступив період перегляду орендної плати. І то буде величезний попит на вашу ділянку.

Утім, не подумайте, що конференція супроводжувалася лише розмовами. Так, організатори івенту влаштували для гостей аукціон із декількома лотами на підтримку ЗСУ. Окрім того, вже за традицією не обійшлося й без декількох перерв на каву, де учасники та аудиторія могли поспілкуватися в неформальній обстановці, поставити один одному запитання та звісно з’їсти якісь смаколики.

Аукціон на підтримку ЗСУ

Але, повернемось до конференції. Як ми вже писали вище, то детально був розглянутий й ринок нерухомості.

Як зазначає експертка з інвестицій у нерухомість та інвесторка Ірина Щучко, перше правило — якщо інвестуєте у нерухомість, то потрібно диверсифікувати та вкладати кошти у нерухомість різних країн.

Зокрема, диверсифікувати вкладення у нерухомість можна не лише за країнами, у якій вона знаходиться, але й за її типами. Зокрема, можна розглянути такий напрям, як рекреаційна нерухомість. Так, керуючий партнер «УЛІС» Євген Лавренюк сказав, що під час вибору готелю чи рекреаційного комплексу для інвестицій варто звертати увагу на кілька речей:

  • Досвід — як девелопера, так і керуючої компанії.
  • Час реалізації проєкту.
  • Перевірте, чи це не короткостроковий тренд.

Утім, як зазначив Лавренюк, ваші інвестиції — це ваша підтримка того, що відбувається в Україні. Він сказав, що коли ми інвестуємо в нерухомість за кордоном, ми дуже слабко допомагаємо українській економіці. А коли ми інвестуємо в Україні, окрім того, що ви можете отримати навіть вищі відсотки на вашу дохідність, ви ще дуже сильно підтримуєте економіку, бо інвестиції у будівництво є одним із найвищих мультиплікаторів.

Щодо купівлі нерухомості, то за словами директорки з розвитку бізнесу ЛУН Олени Унаньян, попри війну, квартири продавалися в Україні в усіх регіонах завжди, навіть у березні 2022-го року. Так, звісно, продажі впали, але потроху цей сегмент оговтується.

Від 2 кв. 2022 року і до 1 кв. 2023 року, тобто у перший рік повномасштабної війни, в середньому за квартал запускалося 34 житлові комплекси — це на 68% менше, якщо порівнювати з 2021-м роком. Утім, наразі темпи запусків нових ЖК в Україні тримаються на рівні ±60 ЖК у квартал, що на 76% більше, ніж було у 2022 році.

Як зазначила Унаньян, від початку повномасштабного вторгнення і до листопада 2024-го в Україні запустили до продажу 503 житлові комплекси. До топ-5 регіонів, у яких запустилось найбільше ЖК:

  • Львівська — 146 ЖК;
  • Київ + область — 71;
  • Закарпатська — 59;
  • Івано-Франківська — 53;
  • Тернопільська — 42.

Середні ціни на первинці:

  • Київ — 1300 дол./кв.м. У жовтні 2023 — 1230 дол./кв.м, 4% за пів року, +6% за рік;
  • Львів — 1350 дол./кв.м. У жовтні 2023 — 1250 дол./кв.м, -2% за пів року, +8% за рік;
  • Івано-Франківськ — 820 дол./кв.м. У жовтні 2023 — 710 дол./кв.м, +5% за пів року, +15% за рік;
  • Одеса — 960 дол./кв.м. У жовтні 2023 — 960 дол./кв.м, середня ціна за пів року та за рік не змінилася;
  • Вінниця — 980 дол./кв.м. У жовтні 2023 — 890 дол./кв.м, +3% за пів року, +10% за рік.

Якщо окремо розглядати оренду, то тут експертка навела приклад Києва. За рік приріст вартості склав 31−32%. За її словами, 16 тис. грн — це найпопулярніша ціна, за якою зараз орендують однокімнатні квартири в столиці України.

Олена Унаньян

За даними Google trends, фахівці ЛУН вивели популярність запиту людей на оренду квартир в Україні.

«Ми бачимо, кожен серпень протягом останніх п’яти років — це найпопулярніший місяць для запиту на оренду квартири. А найменш популярний — це січень місяць. Тому якщо у вас є квартири, які ви хочете здавати в оренду, то серпень найкраще для цього підходить. Натомість якщо ви хочете орендувати — найкращий час для цього — січень», — розповіла Унаньян.

Також окремо спікери розглянули тему ОВДП та фондового ринку.

Так, президент Інвестиційної Групи Універ Тарас Козак сказав, що дуже багато з’являється можливостей за роки війни. Яскравим прикладом він назвав саме ОВДП.

«Дохідність за ОВДП вища, ніж швидкість девальвації. А це дуже важливо. І дохідність за ОВДП вища, ніж інфляція. Тобто, якщо інвестувати в ОВДП, то ви на ці кошти зможете купити більше доларів, або більше товарів та послуг. 200 тис. українців зараз інвестують в ОВДП, що є в вісім разів більше, ніж на початку 2022 року», — сказав він.

Окрім того, експерти зазначили, що в жовтні найбільше залучено державою коштів з ОВДП — понад 100 млрд гривень за місяць. І в листопаді може бути ще більше. Наразі, на думку фахівців, ринок ОВДП дуже стабільний і за ними не може бути дефолту.

Якщо брати до уваги інвестиції та фондовий ринок, то тут спікери радять вкладатися в ОВДП, корпоративні фонди, S&P500 та сільгоспземлю.

Тарас Козак — ліворуч та Андрій Журжій — праворуч

Ну і куди ж без криптовалют… На конференції їм було присвячено чимало часу, а тому блогер, криптоінвестор, авторка книги «Фінансовий геній», засновниця жіночого клубу «Вільна» Олена Набатова відповіла на одвічне питання: скільки ж максимум коштуватиме біткоїн. Так, вона дотримується думки, що йог максимум сягне в 312 940 доларів.

Щодо інвестицій в криптовалюту, то Набатова дотримується думки, що її варто купувати щотижня. Найкращі дні для купівлі — п’ятниця та неділя після 17 години. Утім, купувати крипту треба вже зараз. У пріоритет повинні бути біткоїн та ефіріум, а також альткоїни з топ-10 за капіталізацією. На її думку, робити ставку на «крипту» нижче топ-10 немає жодного сенсу, адже все це дуже космічний та надвисокий ризик.

Якщо брати до уваги майбутнє криптовалют, то Набатова дотримується думки, що майбутнє криптовалюти — або в парі з банками, або взагалі без банківської системи на базі крипти, щоб люди отримали безлімітні, швидкі грошові перекази між країнами. Утім, як наголосили експерти, важливо завжди в усьому практикуватися, вкладатися варто в «крипту» постійно, але невеликими сумами. Головне — захотіти це робити самому, а не чекати поки за вас це зроблять.

Експерти зліва-направо: Роман Кушнір, Олена Набатова, Дмитро Ніколаєвський, Дмитро Карпіловський та Михайло Пацан

«У вас ніколи не буде гарної стратегії, поки ви слухатимете когось. Єдиний спосіб мати стратегію — інвестувати час, а не кошти. Інвестувати в те, аби розібратися з досвідом інших інвесторів», — сказав професійний full-time інвестор, 20 років практичного досвіду, експерт по дохідній нерухомості, засновник найбільшої спільноти інвесторів в Україні — УкрІнвестКлуб Дмитро Карпіловський.