0 800 307 555
0 800 307 555

Рекрутинг до ЗСУ: які гроші й умови пропонують

Та як піти служити туди, куди хочеш, а не куди відправлять

Мобілізація в Україні триває. І вже навіть не стоїть питання якоїсь її хвилі – людей на фронті не вистачає та й не вистачатиме. Про це навіть висловився президент Володимир Зеленський на полях Всесвітнього Економічного Форуму в Давосі.
Зміст

За його словами, росія не рахує людей, вона тримає їх за рабів і кидає під танки, немов м’ясо. На відміну від України. Бо безглуздо боротися за права людини та не дотримуватися їх.

І поки в парламенті намагаються ухвалити новий закон про вдосконалення мобілізації, який враховував би потреби війська з огляду на вітчизняні реалії, Міноборони вирішило діяти у власний спосіб для посилення обороноздатності країни.

Ще в листопаді минулого року Міністерство оборони запустило проєкт рекрутингу до війська. Його підтримали великі онлайнові платформи – Lobby X, Work.ua, Robota.ua, OLX.ua, а також Державна служба зайнятості.

Ідея полягає в тому, що людина може обрати собі відповідний підрозділ і посаду відповідно до свого досвіду та стати на службу саме до його лав, а не опинитися там, куди закине жереб мобілізації невідомо в якій ролі.

На одну позицію 14 кандидатів

Наразі доступно більш як 3 тис. вакансій від понад 400 підрозділів. І, за даними Міноборони, на них уже отримано 45 тис. відгуків.

У відомстві уточнюють, що на одну позицію подаються приблизно 14 кандидатів. «Ініціатива абсолютно успішна», – наголошує уповноважений представник Міноборони з питань рекрутингу Олексій Бежевець.

Аналіз пропонованих вакансій демонструє, що найбільший попит мають саме небойові. У трійці найпопулярніших – бухгалтер, діловод, кухар.

За словами Бежевця, відомство працює над запуском власної рекрутингової агенції, «щоб людина могла прийти в певне місце, поставити всі запитання, поспілкуватися з цивільною особою, підкреслю – з цивільною, ніхто повістки не вручатиме. Щоб людина могла отримати всі відповіді і далі для себе вирішувати». У планах така агенція має запрацювати до кінця весни.

Загалом рекрутинг зараз вирішує одну з найбільших проблем мобілізації – невизначеність. Річ у тім, що в ТЦК не завжди звертають увагу на навички й досвід конкретної людини та мобілізують її туди, де найпотрібніше. Через це людський ресурс використовується нераціонально.

Але варто розуміти, що рекрутинг не замінює мобілізацію. За словами речника Міністерства оборони України Ілларіона Павлюка, рекрутинг – це спосіб, що має покращити сервіс для українців, які хочуть доєднатися до війська добровільно.

«Рекрутинг не створений для того, щоб хтось не пішов у військо, він створений для того, щоб ті, хто хоче воювати, змогли обрати вигідні для себе умови та спеціальності», – наголошує він.

Як відбувається рекрутинг

Онлайнові платформи, які співпрацюють з Міноборони, розміщують на своїх ресурсах вакансії Сил оборони. Вони – лише ланка між військовими підрозділами та зацікавленими кандидатами. Тобто відгуки розглядають уповноважені особи підрозділу.

Винятком є Lobby X – на запит від військових агенція може допомогти з відбором фахівців, але вирішальне слово в будь-якому разі залишається за підрозділом.

Lobby X
Скриншот головної сторінки Lobby X, де розміщуються військові вакансії

Усе подальше спілкування кандидата після первинного відбору відбувається з представником підрозділу. Цій людині й можна поставити всі запитання щодо умов служби.

Якщо кандидат погоджується, підрозділ надає їй так званий лист-відношення, з яким необхідно прийти до ТЦК та СП й оформитися. Процедура триває кілька днів. Далі – навчальний центр, а вже після нього людина потрапляє у вибрану частину.

Контракт на службу підписується до кінця особливого періоду. Хоча є опція підписати його на якийсь визначений термін.

Керівниця воєнного департаменту Lobby X Ольга Бандрівська каже, що підрозділи, які розміщують вакансії на платформі, виконують умови співпраці добросовісно. Вони проходять верифікацію і зобовʼязуються мобілізовувати кандидата на ту посаду, на яку запрошують.

Тобто, відправляючись на службу, скажімо, зв’язківцем, з вас не зроблять піхотинця. Принаймні про жоден такий випадок невідомо. Утім, і 100% гарантії, що людину з часом не переведуть на іншу позицію немає – питання лише у вірогідності, а вона для висококваліфікованих спеціалістів мінімальна.

Загалом же процес рекрутингу до війська не сильно відрізняється від пошуку звичайної цивільної роботи – потрібно знайти найбільш відповідну до компетенції вакансію, відгукнутися на неї та надіслати резюме.

Але якщо в цивільному житті можна трішки прикрасити свої навички, щоб отримати роботу мрії, то під час рекрутингу до війська це категорично заборонено. Усі навички й досвід потрібно вказувати без відриву від реальності. Та й повною мірою розраховувати свої сили. Адже від цього в багатьох випадках залежатиме не тільки ваше життя, а й життя побратимів і посестер.

Відгукуватися на пропоновані вакансії можна будь-коли, навіть після вручення повістки з ТЦК. Подаватися служити на конкретну посаду можна доти, доки людину не розподілять у конкретну військову частину.

До речі, Державна служба зайнятості пропонуватиме безробітним вакансії від Сил оборони. Насамперед ідеться про небойові спеціальності. Надалі ж планується, що служба здійснюватиме підбір і професійне навчання кандидатів на спеціальності під замовлення Сил оборони.

Які спеціальності потрібні у війську

Якщо коротко, то всі. Скільки саме вакансій у Силах оборони України – засекречена інформація. Рекрутингові компанії набирають спеціалістів різного штибу – від операторів БПЛА до штурмовиків. Утім, приблизну картину можна збагнути з наявної у відкритих джерелах інформації.

Так, з небойових спеціальностей найбільше потребують:

  • водіїв;
  • фахівців з логістики;
  • електриків;
  • механіків;
  • техніків;
  • медиків;
  • бухгалтерів;
  • кухарів;
  • діловодів.

Також є потреба в психологах й охоронцях.

Якщо ж говорити про бойові спеціальності, то треба виділити позиції стрільця, навідника, гранатометника, вогнеметника, розвідника, штурмовика, сапера.

Багато вакансій для операторів БПЛА. Особливий попит на фахівців, які можуть збирати/ремонтувати безпілотники та робити для них боєприпаси. Це й не дивує, адже дрони сьогодні – одне з головних знарядь російсько-української війни.

Недарма віцепрем’єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій – міністр цифрової трансформації Михайло Федоров закликав раніше збирати FPV-дрони вдома. Для цього навіть був розроблений спеціальний інженерний курс, який допоможе власноруч зібрати 7-дюймовий FPV-дрон.

FPV-дрон
FPV-дрон. Фото: Михайло Федоров/Facebook

Окрім того, війську потрібні спеціалісти з радіоелектронної боротьби та радіоелектронної розвідки. Засоби РЕБ і РЕР відіграють важливу роль на фронті, тому потребують розвитку та масштабування.

Популярна також загальна категорія «військовослужбовець». В окремі підрозділи потрібні капелани.

Розмір грошового забезпечення доволі варіативний і залежить від посади, звання й умов служби.

Утім, по тих вакансіях, які переглядав Finance.ua, мінімальна платня тримається на рівні 20 тис. грн. Варто пам’ятати, що окрім основної частини грошового забезпечення передбачена премія:

  • 30 тис. грн для військовослужбовців, які беруть участь у мобілізації;
  • 50 тис. грн для тих, хто виконує спецзавдання безпосередньо на лінії зіткнення;
  • 100 тис. грн для військових, що перебувають у зоні активних бойових дій або проходять лікування чи реабілітацію внаслідок отриманої контузії, травми, протягом служби.

Вимоги до кандидатів

Вимоги до кандидатів на службу можуть змінюватися залежно від посади. Проте є загальний перелік вимог, які зазвичай висуваються:

  • Вік: від 18 до 60 років. Але залежить від конкретної посади, підрозділу/частини. Наприклад декотрі, не набирають у штурмовики людей молодших за 21 чи за 25 років.
  • Освіта: декотрі спеціальності можуть вимагати вищу військову або цивільну освіту. У багатьох вакансіях (здебільшого бойових) наявність військової освіти є перевагою.
  • Фізична підготовка: її перевірятимуть за певними стандартами. Переважно йдеться про витривалість і силу.
  • Здоров’я: очевидно, що хворих людей на фронті не чекають, проте є позиції, на яких передбачена служба для обмежено придатних. На тому ж Lobby X такі пропозиції можна обрати через спеціальний фільтр.
  • Моральна стійкість і мотивація нищити ворога.

Рекрутингові центри