0 800 307 555
0 800 307 555

Президент США — Дональд Трамп: чого чекати світу, Америці й Україні

78-річний республіканець повернувся до Білого дому після 4-річної перерви

Отже, сталося те, чого багато хто побоювався як в самих Сполучених Штатах Америки, так і поза її межами — президентом обрали Дональда Трампа. Finance.ua в цьому матеріалі розповідає про те, як це вплине на економіку, НАТО та Україну.
Зміст

Хто б що не казав, а Штати досі залишаються супердержавою, від позиції якої залежить світовий порядок.

Цілком очевидно, що обрання Трампа потягне за собою зміни як у внутрішній, так і у зовнішній політиці США. Очевидно також, що ці зміни безпосередньо торкнуться й України, яка залежить від підтримки Америки у війні з росією.

До того ж варто не забувати, що те, що в нашій країні називають елітами, в більшості своїй орієнтувалося на демократів. І як вони вийдуть з цієї ситуації — велике питання.

Як обрання Трампа вплине на економіку та що буде з доларом

Питання, яке хвилює не лише українців, а й увесь світ — що буде з доларом, яким оперує більшість економік світу. На це питання важко дати однозначну відповідь, адже для цього необхідно дослідити не лише те, що відбувається наразі й відбувалося протягом останніх років в економіках як США, так і інших провідних країн світу — для цього треба знати, яку саме економічну політику провадитиме новообраний президент США.

До речі, він, як і за минулої каденції, має партійну підтримку в Сенаті та Конгресі. Однак, на відміну від минулого свого терміну, тепер знає, як нею користуватися.

І, зрозуміло, скористається нею як для зміни внутрішньої економічної політики, так і для змін на зовнішніх ринках. Швидше за все, Трамп знизить податкове навантаження на бізнес, за що його критикували демократи, і що він вже робив за минулої каденції.

Також буде скорочена підтримка небагатих американців. Однак будуть скорочуватися й інші програми підтримки, зокрема закордонні, що безпосередньо торкнеться й України.

Вірогідним сценарієм є продовження торгівельної війни з Китаєм та іншими країнами, які конкурують зі Штатами: Трамп пообіцяв запровадити додаткові мита на всі імпортні товари в розмірі 10−20%. Для китайських товарів розмір мита сягне 60%, а для тих компаній зі США, які перенесуть своє виробництво до Мексики — фантастичних 100−200%.

Однак це, крім очевидного ефекту захисту власного виробника, скоріш за все, потягне за собою підвищення цін на імпортні товари, та, як наслідок, скорочення імпорту.

Також не варто забувати, що всі країни, щодо яких будуть запроваджені нові мита, дадуть дзеркальну відповідь, підвищивши мита на товари зі США, що потягне скорочення експорту. Як це у підсумку вплине на економіку США та світу — поки сказати складно.

На цьому тлі варто не забувати про війну Трампа з нелегальними мігрантами, яку він впровадив за минулого свого терміну. Швидше за все, він її продовжить — Трамп обіцяв депортувати всіх нелегалів з країни, а таких у США налічується, як мінімум, 11 мільйонів.

З одного боку, це дасть громадянам США більші шанси на працевлаштування, але з іншого дуже боляче вдарить по тим секторам економіки, які потребують дешевої низькокваліфікованої праці.

Ще однією майже точною дією Трампа буде розширення дозволів на видобуток нафти. Що принесе Штатам як додаткові гроші, так і зниження цін на енергоносії. Що, своєю чергою, може потягнути за собою зниження цін і на інші товари та послуги.

Як це все спрацює в загальному підсумку — невідомо. Однак виборці США в більшості своїй віддали перевагу Трампу, оскільки вважають, що він пропонує дієві методи боротьби з економічною стагнацією та інфляцією, яка в останні роки сягнула рекордних для США 9%. Не дивно, що американці голосували за Трампа, якій обіцяв знизити цей показник до звичних 2−3%.

Щоб відповісти на питання, винесене в підзаголовок — що буде з доларом? — варто подивитися, як на новину про обрання Трампа відреагували світові ринки.

Щойно прийшли перші новини про перемогу Дональда Трампа, індекс долара, який визначає його ціну щодо інших світових валют, виріс на 1,14%.

Почали рости й ключові фондові індекси: 6 листопада S&P 500, який відображає вартість 500 найбільших американських компаній, виріс на 1,2%, NASDAQ — на 1,4%, Dow Jones — на 1%.

Почали дорожчати «серйозні» криптовалюти: Bitcoin зріс на 9%, Etherum — на 7,2%. Також на новину відреагувала й нафта: Brent подешевшав на 1,2%.

Швидше за все, як і прогнозували провідні економісти, долар має зміцнитися. На це також має вплинути обіцяне Трампом підвищення мит: воно призведе, як уже зазначалося, до росту цін, а в такому разі Федеральній резервній системі доведеться припинити процес пом’якшення монетарної політики.

На що чекати Україні?

Дональд Трамп обіцяв припинити війну між росією та Україною «за один день». Звісно, таке можливо, хай і не за один день, але за умови припинення підтримки нашої країни з боку США.

Як буде насправді — поки невідомо, однак у росії перемогу Трампа сприйняли досить стримано. Насамперед — через обіцяне нарощування темпів видобутку нафти. Як наслідок, це неминуче призведе до падіння цін на неї, від яких критично залежна російська економіка.

Невідомо, наскільки слова деяких економістів про те, що за ціни в 60 доларів за барель росія не зможе продовжувати війну, відповідають дійсності, але очевидно й те, що чим менша ціна на нафту, тим менше грошей отримує економіка країни-агресора. Вихід з цього — нарощення обсягів видобутку, але це веде до подальшого зниження цін. Замкнуте коло.

Крім того, на стан справ в росії вплине й ситуація в Китаї, який, в разі продовження Трампом торгівельної війни проти нього, зазнає значних проблем в економіці, яка й так перебуває в не найкращому стані. Якщо економіка Китаю впаде — а це цілком вірогідний сценарій — то рф чекають великі проблеми у її економіці. Що сильно вплине на її здатність вести війну.

Однак щодо України Трампом, скоріш за все, будуть застосовані й прямі дії. Йдеться, зокрема, про значне скорочення підтримки як наших військових спроможностей, так і економіки, яка критично залежить від зовнішньої допомоги.

Також цілком можливий аудит наданої адміністрацією Байдена допомоги, і тут, крім іншого, можуть бути непереливки деяким ключовим українським політикам та чиновникам.

Втім, прогнозувати тут щось надзвичайно важко: думки аналітиків з цього приводу діаметрально протилежні. Одні говорять про те, що Трамп негайно припинить будь-яку підтримку України і таким чином виконає свою обіцянку «закінчити війну за один день», інші ж, навпаки, стверджують, що підтримка посилиться.

У цьому ключі варто згадати дві речі.

Перша — стаття його колишніх радників з національної безпеки, у якій йдеться про те, що Америка має продовжувати постачати зброю в Україну, але ця підтримка має залежати від початку мирних переговорів Києва з москвою.

Друга річ відбулася вранці 6 листопада, коли стало зрозуміло, що Трамп переміг: українські єврооблігації та ВВП-варанти почали рости — вони подорожчали на 1−1,5%. Що однозначно є позитивним сигналом — росте лише те, що цінується.

Трамп і НАТО

Ще однією глобальною проблемою, яка безпосередньо стосується України, є відносини США та інших країн НАТО. Скептики говорять, що Дональд Трамп, реалізуючи свою ізоляціоністську політику, виведе країну з членів Альянсу, тим самим підірвавши його основи.

Інші більш обережні — вони просто говорять про те, що США стануть витрачати менше коштів на колективну оборону. Втім, це також означає кризу Альянсу.

Однак, швидше за все, Дональд Трамп продовжить те, що робив і за минулої каденції — він вимагатиме від інших членів НАТО нести витрати на утримання Альянсу згідно з домовленостями й витрачати більше, ніж вони витрачають зараз.

Те, що цей сценарій найбільш вірогідний, підтверджується і заявами провідних європейських лідерів, які говорять про те, що Євросоюз має робити більше для безпеки на континенті.

Про це, зокрема, заявив канцлер Німеччини Олаф Шольц, додавши, що вже обговорив ситуацію з президентом Франції Еммануелем Макроном, а 7 листопада має відбутися зустріч з усіма лідерами ЄС щодо цього питання.

Підсумок

Загалом же спрогнозувати точно, як обрання новим президентом Сполучених Штатів Америки вплине на світ та Україну, надзвичайно важко. Як з огляду на широкий спектр викликів, які наразі стоять перед Штатами, як супердержавою — тут і війна в Україні, і ситуація на Близькому Сході, і питання Тайваню, і проблеми у власній економіці, і торгівельні війни тощо.

Ще один важливий фактор — непередбачуваність самого Дональда Трампа, яка ні для кого не є секретом: він завтра може зробити абсолютно протилежне тому, що заявляв сьогодні.

Тому єдине, що можна сказати з цього приводу — покаже час. Щось говорити напевне можна буде після 20 січня 2025 року, коли відбудеться офіційна інавгурація новообраного президента. А поки що світ (і Україна) застигли в очікуванні та продукують найрізноманітніші прогнози: від цілком виважених до абсолютно апокаліптичних.

Отже, рекомендуємо дивитися на ситуацію виважено і не впадати в крайнощі: ні в ейфорію, ні в паніку. Які б рішення не ухвалив Трамп після своєї інавгурації, життя продовжиться. Війна в Україні буде тривати і далі, а нам у цій війні доведеться брати участь, хочемо ми того чи ні. І виходів із цієї війни у нас лише два. Тому варто привчати себе до думки, що орієнтуватися треба не на США, росію чи Європу. Орієнтуватися треба на Україну. Втім, це вже інше питання.

P. S. На жаль, більшість українців мають дуже коротку пам’ять. Тому дозволимо собі нагадати: минулого разу, коли Дональд Трамп став президентом, на росії панувала ейфорія. Однак лозунги «Трамп наш» і «Президент Вашингтонського федерального округу» буквально за місяць змінилися на лозунги «Трамп — чмо». Не забувайте про це, оцінюючи наслідки перемоги Трампа у розрізі його політики щодо України.