Ще одне послаблення валютних обмежень. Як відреагував ринок
Про чотири пункти пом'якшення чинних обмежень
На сайті регулятора була опублікована інформація, що включає чотири пункти пом'якшення чинних обмежень, а саме:
- скасування всіх обмежень для банків та небанківських установ щодо обсягів можливого продажу ними готівкової іноземної валюти населенню;
- дозвіл Експортно-кредитному агентству (ЕКА) переказувати за кордон кошти для відшкодування/компенсації витрат за договорами страхування та перестрахування, укладеними з іноземними страховими компаніями;
- розширення переліку, послуг, для оплати яких дозволено здійснювати транскордонні перекази громадянам, включаючи учасників бойових дій, які внаслідок збройної агресії росії проти України потребують лікування чи відновлення здоров'я за межами України;
- дозвіл оплати послуг, необхідних для створення належних умов для навчання студентів за кордоном, а саме: оплати за проживання, отримання візи на період навчання, трансферів від гуртожитку до навчальних офісів, харчування, страхування, медичних послуг у разі потреби надання невідкладної медичної допомоги.
Головним із перерахованого вище є саме перший пункт. Що змінилося?
До 1 грудня 2023 року банки здійснювали операції з продажу іноземної валюти в межах обсягу, який визначався як сума таких складових:
- Сума залишків готівкової іноземної валюти станом на 13 квітня 2022 року;
- Обсяг перевищення купівлі готівкової іноземної валюти над обсягом продажу за всіма іноземними валютами, який розраховувався, починаючи з 13 квітня 2022 року протягом наступних операційних (робочих) днів;
- 120% від обсягу купівлі безготівкової іноземної валюти у фізичних осіб за всіма іноземними валютами, який розраховувався, починаючи з 13 квітня 2022 року протягом наступних операційних (робочих) днів.
Простою мовою: банки могли продати через касу готівкову валюту лише в тому обсязі, який був на вихідну дату (13.04.2022 року), а також усе те, що було куплено пізніше та не продано.
Крім того, банки мали право як купувати, так і продавати безготівкову валюту клієнтам – фізичним особам, чим активно й займалися останні кілька місяців, використовуючи свої банківські програми.
Саме неможливість переказувати валюту з міжбанківського валютного ринку на готівковий і зумовлювала ту різницю в курсах між безготівковим та готівковим доларом, яка була до останнього часу.
Тепер у банків з'явилася можливість спочатку купити безготівкову валюту на міжбанківському валютному ринку, потім перевести долар у готівкову форму – і продати його через каси відділень. Будь-які обмеження на такі операції Національний банк прибрав, тобто повернув той стан справ, який був до повномасштабного вторгнення росії в Україну.
До речі, операція «переведення в готівку» долара, як нам пояснили, наразі коштує лише 0,3% від суми – приблизно 11 копійок.
Що виходить? Якщо врахувати, що 30 листопада безготівковий долар коштував приблизно 36,35 гривні, а готівковий – 37,50 гривні, у банків з'явився шанс швидко заробити до 1 гривні на кожному доларі, просто переводячи безготівковий долар у готівку з продажем через касу.
Логічно було припустити, що після скасування обмежень різниця між безготівковим та готівковим доларом почне скорочуватись, оскільки знайдеться достатньо охочих виконати цю нехитру операцію та заробити легкий прибуток.
Фахівці Finance.ua простежили, що відбувалося на міжбанківському та готівковому валютних ринках після скасування обмежень.
Одразу після відкриття торгів 1 грудня котирування на міжбанківському валютному ринку почали швидко зростати. Охочих купити долари під поповнення кас було надто багато.
За неповні три години долар зріс до 36,48 грн на позиції бід, після чого на ринку з'явився Національний банк і розпочав активні валютні інтервенції. Лише завдяки його втручанню ажіотажний попит на міжбанку удалося погасити.
Торги п'ятниці закрили на позначці 36,45/36,50 грн (відповідно, бід/офер), при цьому обсяг торгів утричі перевищив обсяг попереднього дня. Нацбанку ж довелося лише за п'ятницю продати близько 200 млн доларів, щоб не допустити різкого зростання.
Готівковий долар, навпаки, вранці п'ятниці кинувся вниз. Деякі банки встановили курс продажу готівкового долара на рівні 37,30-37,35 грн; знайшлися й такі, що оголосили про продаж за 37,00-37,10 грн. Усіх здивував Кредитвест Банк, який зранку поставив курс продажу готівкового долара 36,70 грн. Щоправда, надвечір підняв його до 36,87 грн.
Тобто процес зближення двох різних курсів долара – готівкового та безготівкового – стартував.
Як заявив голова Національного банку України Андрій Пишний, «одне із завдань, які команда НБУ ставить перед собою – здійснення валютної лібералізації».
НБУ «ретельно зважує баланс ризиків та користі, додаткового внеску в посилення обороноздатності країни, відновлення економіки та збереження макрофінансової стабільності».
Наступний етап послаблення валютних обмежень, черговий крок на шляху до ліквідації «багатокурсся» – дуже важливий у плані відновлення у населення довіри до інституту НБУ та національної валюти загалом.
Залишається лише сподіватися, що у команди Пишного все вийде і результат не розчарує українців, які за 32 роки незалежності, неодноразово навчені гірким досвідом, звикли більше довіряти «твердій» валюті.
Багато хто з них припускав, що до Нового 2024 року ціна долара знову зросте до 40 гривень, і тепер їм доведеться звикати до нових реалій.