0 800 307 555
0 800 307 555

Коли та навіщо націоналізували банки в Україні

І як це вплинуло на банківську систему

Банківська система України включає як банки з державним капіталом, так і банки з приватним капіталом, який у свою чергу може бути або українським, або іноземним. Водночас банки можуть переходити як із державної власності до приватної (приклад – Український банк реконструкції та розвитку), так і навпаки – із приватної власності до державної.
Зміст

Процес переходу приватного банку у власність держави називається націоналізацією.

В історії сучасної України налічується три найбільші банки, які спочатку були створені приватним капіталом, а потім націоналізовані та стали державною власністю. Кожен із цих банків мав свій особливий шлях.

ПриватБанк

ПриватБанк – один з перших комерційних банків України – був створений 19 березня 1992 року.

Ключовими інвесторами (і фактичними власниками) ПриватБанку були Ігор Коломойський, якому на 31 березня 2016 року, за даними НБУ, належали майже 50% акцій банку та Геннадій Боголюбов, якому на 31 березня 2016 року належали 41,6% акцій банку.

ПриватБанк до 2016 року посідав друге місце (після Ощадбанку) за кількістю відділень в Україні та перше – за кількістю клієнтів, що обслуговуються, будучи найбільшим роздрібним банком у країні.

Проте внаслідок перевірки Національний банк зафіксував у банку серйозні проблеми з достатністю рівня капіталу, кредитним портфелем (левова частка кредитів була видана підприємствам фінансово-промислової групи «Приват» і потім виведена за кордон) та виконанням банком обов'язкових нормативів.

Масштаб проблем загрожував стійкості усієї української банківської системи.

Наприкінці 2016 року власники банку звернулися до уряду та НБУ з листом, у якому просили державу увійти до капіталу банку та провести його фінансове оздоровлення. Зі свого боку власники банку гарантували невтручання у справи банку й обіцяли до середини 2017 року провести реструктуризацію кредитного портфеля.

18 грудня 2016 року було ухвалене рішення про входження держави до капіталу банку.

Націоналізація ПриватБанку
Фото: AFP

Для клієнтів ПриватБанку націоналізація пройшла максимально безболісно. Технічна затримка, під час якої були недоступні клієнтські рахунки, тривала лише кілька годин, хоч і встигла здорово налякати людей. Особливо це відчули юридичні особи, адже якраз треба було сплачувати податки та здійснювати платежі до бюджету напередодні кінця року. На честь фахівців ПриватБанку, проблема досить оперативно була вирішена.

До речі, суди довкола ПриватБанку тягнуться з 2017 року й досі. Однак, 15 листопада 2023 року Шостий апеляційний адміністративний суд підтвердив законодавчо встановлену неможливість скасування рішень, ухвалених при націоналізації ПриватБанку, та повернення акцій банку колишнім власникам.

«Це не єдина справа про оскарження націоналізації, тому ми говоримо про продовження роботи, продовження боротьби. Боротьба триває, проте це єдина справа, в якій було ухвалено одіозне рішення адміністративного суду щодо незаконності націоналізації. Сьогодні це рішення було скасовано та провадження закрите», – уточнив у коментарі для преси керівник напряму з юридичної координації діяльності ПриватБанку Олег Лазовський.

Націоналізація ПриватБанку у грудні 2016 року докорінно змінила розклад у банківській системі України, суттєво збільшивши частку держави. По суті відбулося формування монополії держбанків. Держава отримала реальну можливість диктувати умови та нав'язувати правила всієї банківської системи. Як результат, була суттєво обмежена конкуренція на ринку банківських послуг.

Укргазбанк

21 липня 1993 року в Одесі був заснований банк Хаджибей. 1995 року його перейменували на Інтергазбанк, а 1997 року в результаті реорганізації банк отримав свою сучасну назву – Укргазбанк.

Починаючи з 1999 року, банк почав активно розвиватися та розширюватися. Цього ж року був придбаний ужгородський банк Сервіс. Потім – Укрнафтогазбанк із філіями у Києві, Луганську, Сімферополі, Одесі та Львові.

2002 року до Укргазбанку приєднався банк Народний.

Усі ці банки стали філією Укргазбанку.

У 2008 році вибухнула світова фінансова криза. Обвал ринку нерухомості сильно вдарив і по українській банківській системі. Укргазбанк, який на той час тільки почав набирати обертів і розвивати мережу філій, захитався.

До 2009 року сума збитків банку досягла 4,4 млрд гривень. Укргазбанк цілком могла очікувати участь іншого великого банку того часу – Надра. Але на допомогу прийшла держава. За період з 2009 до 2011 роки уряд вніс до капіталу Укргазбанку 7,4 млрд грн.

Націоналізація Укргазбанк
Фото з відкритих джерел

У 2017 році, після того, як ситуація в ПриватБанку стабілізувалася, постало питання необхідності зниження частки держави в банківській системі. Тоді ж постало питання, який банк із чотирьох (на той момент державних банків було вже чотири – ПриватБанк, Ощадбанк, Укрексімбанк та Укргазбанк. – Ред.) першим відправляти на продаж. Ним став Укргазбанк. Придбати частину акцій Укргазбанку було запропоновано міжнародній фінансовій корпорації IFC.

Наприкінці січня 2021 року Міжнародна фінансова корпорація (IFC) та Міністерство фінансів підписали угоду, яка передбачає можливість входження IFC до капіталу державного Укргазбанку. Вирішили, що максимальна частка IFC в капіталі банку складе 20%.

Наразі частка держави у капіталі Укргазбанку становить 94,94%. Після завершення входження IFC до капіталу банку вона може скоротитися не більше, ніж до 74,94%. Отже, держава все одно збереже повний контроль над банком і процесами, що відбуваються в ньому.

Сенс Банк (колишній Альфа-Банк Україна)

Альфа-Банк Україна був заснований 24 березня 1993 року у формі товариства з обмеженою відповідальністю під назвою Комерційний банк сприяння споживачам «Віто» з головним офісом у Києві.

1995 року був реорганізований у ТОВ «Київінвестбанк», який у 1997 році був реорганізований в Акціонерний Комерційний Банк «Київський Інвестиційний Банк».

Від січня 2001 року банк почав працювати під назвою ЗАТ «Альфа-Банк Україна».

Станом на 21 квітня 2022 року кінцевими власниками суттєвої участі у банку через холдингові компанії ABH Holdings S.A. (Люксембург), 57,6% акцій та ABH Ukraine Limited (Кіпр) 42,4% акцій, були російський олігарх Михайло Фрідман (32,86%), Петро Авен (12,4%) та Андрій Косогов (40,96%).

Після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну постало питання подальшої долі цього банку. Російський Альфа-Банк потрапив під міжнародні санкції, і треба було щось вирішувати з українською дочкою.

Просто ліквідувати банк, як це було з російськими Промінвестбанком та Сбербанком, було не можна. На цей момент Альфа-Банк Україна посідав п'яте місце за розміром активів серед українських банків, а загальна сума можливого відшкодування вкладів фізичних осіб, зокрема підприємців, перевищила 44 млрд гривень.

Альфа-Банк, Сенс Банк
Фото з відкритих джерел

Недарма Національний банк свого часу відніс Альфа-Банк Україна до системно важливих. Ліквідувати цей банк означало, що всі гроші доведеться повертати державі.

21 квітня 2022 року Національний банк України погодив кандидатуру Симеона Дянкова на позицію довіреної особи, якій було передано право голосу щодо акцій акціонерів. Як повідомив Дянков, правління банку вирішило відмовитися від бренду Альфа-Банк та продовжити роботу під новим брендом.

«Банк не хоче мати нічого спільного з країною-агресором навіть на рівні асоціацій і бренду, який працює в росії», – сказав Симеон Дянков.

1 грудня 2022 Альфа-Банк Україна завершив всі процедури зміни назви на Сенс Банк. Корпоративний червоний колір був змінений на синій, щоб нічого не нагадувало минуле.

20 липня 2023 року правління НБУ ухвалило рішення вивести з ринку Сенс Банк. Туди було введено тимчасову адміністрацію, а всім майном банку почав розпоряджатися Фонд гарантування вкладів фізичних осіб.

21 липня 2023 року Кабінет міністрів України підтримав пропозицію Національного банку щодо переходу АТ «Сенс банк» у стовідсоткову державну власність в особі Міністерства фінансів України.

Кабмін викупив у Фонду гарантування вкладів фізичних осіб весь пакет акцій Сенс Банку за 1 гривню.

В результаті Сенс Банк став п'ятим державним банком в Україні, ще більше закріпивши державну монополію в банківському секторі. Наразі частка держбанків в активах системи становить 56%, у депозитах населення – 65%.