0 800 307 555
0 800 307 555

Світло та вода здорожчають? На скільки зросли тарифи

Про нові ціни

З 1 червня в Україні починають діяти оновлені тарифи на електроенергію. Нацкомісія, яка здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) також хоче змінити тарифи на воду, але остаточне рішення поки відклали на два тижні, до 14 червня.
Зміст

Основна причина для перегляду тарифів – повномасштабна війна, яка точиться вже майже півтора року. Розглянемо, як зміняться ціни.

Більше про тарифи – в нашому телеграм-каналі. Також у нас є сторінка в Instagram.

Тарифи на електроенергію

До підвищення тариф для населення при споживанні до 250 кВт-год становив 1,44 грн/кВт-год і 1,68 грн/кВт-год, якщо обсяги споживання перевищують цей показник.

30 травня Кабмін ухвалив рішення підняти тариф на електроенергію для населення з 1 червня до 2,64 грн за кіловат-годину. Водночас нічний тариф залишається на рівні 50% від денного – 1,32 грн/кВт-год.

За словами міністра енергетики Германа Галущенка, рішення про підвищення тарифу – компромісне, адже НКРЕКП спочатку наполягала на сумі 2,88 грн/кВт-год.

«Але ми бачимо можливість встановити тариф на рівні 2,64 грн/кВт-год. Це мінімальний тариф, який дозволить утримати енергосистему», – зазначив він.

Галущенко прогнозує, що з підняттям тарифу середня сума в платіжці за електроенергію для однієї родини зросте орієнтовно на суму до 250 грн. Водночас субсидії для українців, які потребують допомоги, будуть збережені.

Загалом НКРЕКП пропонує підняти тарифи на електроенергію для населення до ринкового рівня, тобто до 5,5 грн за кіловат-годину. Тобто це не останнє підвищення тарифів для побутових споживачів.

Останній раз тариф для населення підвищували в 2017 році. Але й тоді вартість не покривала витрати на виробництво та розподілення електроенергії. Унаслідок в енергетичній галузі утворився дефіцит коштів – 140 млрд грн на рік.

Головний аргумент на користь підвищення тарифів для населення є необхідність відновлення об’єктів генерації та інфраструктури після російських обстрілів.

«Україна пройшла найскладнішу зиму в історії в умовах масованих російських атак на енергосистему. Наразі триває наймасштабніша ремонтна кампанія енергетичної інфраструктури за весь час української Незалежності. Масштаби пошкоджень і втрат значні. Підвищення тарифу – це внесок у забезпечення стійкості системи», – пояснив Галущенко.

Раніше повідомлялося, що на відновлення зруйнованого потрібно приблизно 45-46 млрд грн.

Ще один фактор – окупація частини територій, через яку Україна втратила суттєві потужності в генерації. Наразі в розрахунки тарифу не закладається опція їхнього повернення.

Отже, новий тариф 2,64 грн/кВт-год діятиме для всіх домогосподарств, незалежно від обсягів споживання.

Тобто з червня платіжки за електроенергію зростуть так:

  • якщо спожито 250 кВт-год – 660 грн (було 360 грн);
  • якщо спожито 500 кВт-год – 1320 грн (було 780 грн)
  • якщо спожито 1000 кВт-год – 2640 грн (було 1620 грн).

Вслід за підвищенням тарифів для населення невдовзі очікується збільшення прайскепів (обмеження, вище яких ціна на електроенергію не може підійматися у ході торгів. – Ред.) на ринку електроенергії для бізнесу.

Нині максимальна ціна на електроенергію на ринку обмежена НКРЕКП на рівні 4 грн/кВт-год. І вона може бути збільшена до 5,5 грн/кВт-год.

Чи будуть відключення світла влітку?

За словами голови правління Укренерго Володимира Кудрицького, відключення світла влітку в Україні можливі, ситуація з електроенергією буде напруженою, однак Укренерго намагатиметься не допустити вимкнень.

Якщо відключення і будуть, то вони не пов’язані з дефіцитом електроенергії, а виникатимуть через технічні несправності в мережі, як це сталося 30 травня, коли на кілька годин без світла лишилися майже 2 млн споживачів.

«Якщо її не буде вистачати, ми будемо імпортувати електроенергію з Європи. Ми можемо також включати додаткові генерувальні потужності, наприклад, ті, які використовують природний газ. Влітку, традиційно, такі теплоелектроцентралі використовуються мало, але ми можемо включити додаткову генерацію на газу, якщо буде така потреба. Тому я б не говорив про невідворотні відключення чи блекаути», – зазначив Кудрицький в ефірі Радіо Свобода.

Скільки коштуватиме вода?

31 травня НКРЕКП мала розглянути рішення про підвищення тарифів на воду. В залежності від регіону, вартість водопостачання та водовідведення мала зрости у межах від 15% до 60%.

Однак, розгляд питання відклали на 14 червня через необхідність відкоригувати тарифи на воду саме через зростання цін на електроенергію.

Наскільки після коригування тарифів зросте вартість води наразі невідомо. Але ось такі цифри пропонуються в проєкті постанови:

Тобто, згідно з цим документом, найбільше за воду мають платити абоненти КП «Павлоградське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» – 44,31 грн за кубометр без ПДВ. Найдешевшим водопостачання мало бути в Луцьку – 11,82 грн.

Ціна для абонентів Київводоканалу – 18,77 грн/куб м без ПДВ і 14,95 грн без ПДВ за водовідведення (33,72 грн разом). Чинний тариф – 16,164 грн і 14,22 грн з ПДВ відповідно.

Найбільший тариф за водовідведення планується в Житомирі – 25,03 грн без ПДВ, найменший пропонується встановити «Львівводоканалу» – 8,10 грн без ПДВ.

Яким буде тариф на газ

На період війни в Україні запроваджений мораторій цін на газ для населення. Тому тариф з 1 червня залишиться незмінним.

Переважна більшість (близько 98%) українських побутових споживачів газу є клієнтами компанії «Нафтогаз України». Це 12,4 млн українських домогосподарств, що купують паливо за гарантованою ціною 7,96 грн за кубометр. Компанія продовжила дію цього річного тарифу до 1 травня 2024 року.

Отже, вартість газу в червні порівняно з попередніми місяцями не зміниться. Залежно від компанії, ціни на паливо коливатимуться від 7,70 до 9,99 грн за кубометр.

Крім цін на газопостачання та розподіл газу тарифний мораторій діє на послуги централізованого опалення та гарячого водопостачання – до закінчення воєнного стану та ще 6 місяців після.