0 800 307 555
0 800 307 555

Криптовалюти штучного інтелекту

Та їхні перспективи

Криптовалюти, що зосереджені на штучному інтелекті, різко зросли у січні після того, як чат-бот OpenAI, відомий під назвою ChatGPT, став інтернет-феноменом і викликав сплеск навколо майбутнього потенціалу.
Зміст

Практично всі токени, віднесені Coinmarketcap до категорії штучного інтелекту, показали принаймні двозначний приріст за останній місяць.

Найбільший за капіталізацією токен ШІ The Graph (GRT) зростав на 318%, SingularityNET на 1388%, Oasis Network (Rose) на 136%, Fetch.ai (FET) на 1054%, Ocean Protocol (OCEAN), який в цілому зростав з листопада минулого року, додав 264%...

Наскільки ці токени мають тісний зв’язок зі штучним інтелектом та чи буде мати ця історія продовження?

Компанія OpenAI запустила ChatGPT 30 листопада 2022 року. Внаслідок вірусного розповсюдження проєкт нараховував мільйон користувачів вже через тиждень.

На початку 2023 року кількість користувачів ChatGPT досягла 100 млн. За даними експертів SimilarWeb, у січні чат-бот щодня використовували близько 13 млн унікальних акаунтів, що більш ніж удвічі перевищує кількість відвідувань за грудень 2022 року.

Вони заявили, що за 20 років спостереження за веб-простором неможливо згадати інтернет-сервіс, що так швидко зростав.

До прикладу, TikTok знадобилося близько дев'яти місяців з моменту глобального запуску для досягнення 100 млн користувачів, а Instagram — 2,5 роки.

Для тих, хто спостерігає за ринком давно, це не нова історія, оскільки вони пам’ятають хайп ICO у 2017 році. Або коли безліч компаній у 2018 році підхопила вислів «блокчейн», перепрофілювали себе, принаймні на папері, пов’язавши свою діяльність з криптовалютою та отримали приплив капіталу.

Щодо штучного інтелекту, люди просто підхопили хвилю і використовують її для отримання зиску. Це явище може тривати до тих пір поки настрої будуть підживлюватися новими інформаційними вкидами.

В умовах тривалої криптозими криптоентузіасти хапаються за будь-який позитив сподіваючись на швидку зміну тенденції.

Ринок штучного інтелекту

Чи буде ця хвиля ШІ довготривалою, побачимо в майбутньому. А тим часом великі технологічні компанії розпочали перегони у боротьбі із залучення штучного інтелекту.

Компанія Microsoft планує інвестувати в стартап OpenAl до 10 млрд доларів, це не враховуючи вже інвестованого 1 млрд доларів.

На днях технологічний гігант презентував новий пошуковик Bing побудований на більш швидкій версії ChatGPT.

Далі компанія планує інтегрувати ШІ в Word, PowerPoint й Outlook.

Google, усвідомлюючи небезпеку втрати ринку, презентував свій новий чат-бот під назвою Bard.

Веббраузер Opera норвежської компанії Opera Software вже скоро надасть доступ до функцій ChatGPT.

Китайський гігант електронної комерції JD.com випустить промислову версію ChatGPT.

Гроші ллються рікою. Обсяг світового ринку штучного інтелекту станом на кінець 2022 року досяг 119,78 млрд доларів.

Очікується, що він досягне значень вище півтора трильйона доларів до 2030 року, показуючи щорічне зростання в розмірі 38,1%, згідно з даними Precedence Research.


Перспективи ринку штучного інтелекту. Джерело: Precedence Research

Застосування штучного інтелекту в криптовалютах

Якщо запитати ChatGPT, як саме технологія блокчейн може застосовуватися у сфері штучного інтелекту, бот відповідає: її можна використовувати для створення децентралізованих платформ, для навчання аналогічних мовних моделей, або систем мовного перекладу.

Згідно з відповідями чат-бота, подібні платформи можуть запропонувати користувачам підвищену безпеку та прозорість, а також полегшити обмін ресурсами між організаціями та розробниками.

Крім того, технологія блокчейн може бути використана для створення децентралізованих мереж зберігання та обробки даних, які можуть бути використані для навчання та покращення моделей штучного інтелекту.

Щось подібне пропонує згаданий на початку статті Ocean Protocol (OCEAN), розробники якого заявляють про створення нової економіки даних.

Найімовірніше штучний інтелект у своїй роботі буде використовувати криптовалюту. Якщо запитати його навіщо йому гроші, то відповідь буде подібна до людської: «для забезпечення надійного функціонування та розвитку». Спроби уточнити у ChatGPT якій криптовалюті він віддає перевагу, не дають результату.

Найбільші за капіталізацією криптовалюти ШІ. Як вони пов’язані зі штучним інтелектом?

The Graph (GRT) найбільша за капіталізацією (>1,5 млрд доларів) криптовалюта, яку пов’язують з використанням ШІ.

Проєкт проводить індексацію запитів даних для таких мереж як Ethereum, IPFS, POA, а з недавнього часу NEAR та EVM.

Це забезпечує роботу багатьох програм як у децентралізованих фінансах, так і в ширшій екосистемі Web3. Можливість створювати та публікувати відкриті API, які називаються підграфами (subgraphs), доступна кожному.

Програми можуть надсилати запити за допомогою GraphQL для отримання даних блокчейну.

Ймовірно штучний інтелект буде використовувати The Graph саме з метою отримання даних блокчейну, оскільки сьогодні це найпростіший та найбезпечніший спосіб який широко використовується розробниками.

SingularityNET (AGIX) – це друга за капіталізацією криптовалюта штучного інтелекту з капіталізацією понад 500 млн доларів. Вперше анонсована у 2017 році.

Це проєкт на базі блокчейну, який дозволяє будь-кому легко створювати, ділитися та монетизувати сервіси штучного інтелекту завдяки своєму глобально доступному ринку ШІ.

Через цей ринок користувачі можуть переглядати, тестувати та купувати величезну кількість послуг штучного інтелекту за допомогою нативного токена AGIX.

Окрім того, ринок SingularityNET являє собою можливість, яку розробники штучного інтелекту можуть використовувати для публікації та продажу своїх інструментів штучного інтелекту та за його допомогою відстежувати їх ефективність.

Ті, хто потребує певних послуг штучного інтелекту, можуть скористатися великою спільнотою спеціалістів штучного інтелекту SingularityNET через портал Request for AI, який дозволяє клієнтам легко замовити новий інструмент штучного інтелекту, а розробники можуть заробляти токени AGIX, задовільняючи ці запити.

Третю сходинку по капіталізації серед криптовалют штучного інтелекту посідає Oasis Network (ROSE). Станом на зараз вартість нативного токена ROSE трохи перевищує 8 центів, а ринкова капіталізація перевищує 460 млн доларів.

Oasis Network орієнтований на конфіденційність блокчейн першого рівня, створений для відкритих фінансів та відповідальної економіки даних із використанням Cosmos SDK.

Це дозволить Oasis взаємодіяти з екосистемою блокчейну Cosmos (ATOM), коли буде запущено протокол міжблокчейнового зв'язку.

Проєкт віддає пріоритет застосуванням, які сприяють збереженню приватності даних та конфіденційності користувачів, і прагне забезпечити роботу приватного, масштабованого DeFi.

Однією з ключових проблем у розробці штучного інтелекту є те, як побудувати відповідальні системи штучного інтелекту, які є безпечними, етичними та справедливими.

Це вимагає розв'язання таких проблем, як упередженість ШІ, проблеми конфіденційності та забезпечення прозорості та надійності таких систем.

Oasis Network протистоїть проблемам конфіденційності штучного інтелекту з тією ж рішучістю, що й до будь-якого іншого аспекту Web3.

Використовуючи ресурси галузевих партнерів і корисність власної інфраструктури конфіденційності, Oasis має унікальні можливості для розв'язання проблем конфіденційності, пов’язаних із передовими інструментами штучного інтелекту.

Четвертий за величиною криптопроєкт штучного інтелекту Fetch.ai (FET). Капіталізація проєкту 365 млн доларів, а вартість нативного токена коливається біля відмітки в 45 центів за токен. Запустили проєкт ще у 2017 році, колектив з Кембриджу.

Проєкт поєднує в собі технології блокчейну та штучного інтелекту для створення мережі автономних програмних агентів для однорангових додатків на основі ШІ.

Платформа в перспективі зможе зв'язувати пристрої інтернет-речей і алгоритми для їх колективного навчання.

Проєкт побудований на високопродуктивному сегментованому реєстрі та дозволяє використовувати можливості смартконтрактів для розгортання рішень у сфері машинного навчання та штучного інтелекту для децентралізованого розв'язання проблем.

П’ятий, з капіталізацією 292 млн доларів, Ocean Protocol (OCEAN).

Це мережа даних на основі блокчейну. Вона дозволяє приватним особам і компаніям розкрити повну вартість своїх даних і монетизувати їх.

За допомогою Ocean Protocol видавці можуть монетизувати свої дані, зберігаючи при цьому конфіденційність і контроль, у той час, як користувачі можуть отримувати доступ до наборів даних, які раніше були недоступні або важкодоступні.

Ці набори даних можна знайти на Ocean Market, де їх можна купити, а потім використати або продати.

Перспективи ШІ криптовалюти

Підіймаючи галас навколо штучного інтелекту, учасники криптоспільноти шукають нові інформаційні тригери, здатні, на їхню думку, вплинути на вартість активів.

Але розробці цієї сфери з орієнтацією на крипторинок ще належить довести працездатність і показати продукт, який відповідає обіцянкам розробників.

У період сильного ажіотажу на ринку, потрапивши в течію монетам, може бути достатньо одного лише згадування технологій у дорожніх картах і промоматеріалах.

В алгоритмах проєктів, активи яких сильно виросли в ціні, дійсно можна застосувати штучний інтелект, але їх економічна модель також повинна надалі виправдовувати попит на токени.