Як збільшити строк придатності акумуляторів
10 порад
Ще більше корисних порад – у нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб нічого не пропустити.
Що трапиться, якщо щоразу розряджати батарею до 0% аж до повного вимкнення девайсу? Правильно, нічого хорошого. Ідеться саме про регулярне розряджання акумулятора. В якісних і сучасних пристроях стоїть контролер, який вимикає прилад при низьких значеннях напруги, проте й він може вийти з ладу.
Особливо шкідливим для приладів є їх зберігання з 0% заряду. У таких випадках після тривалого проміжку часу девайс може просто не ввімкнутись або не тримати заряд.
Прийміть 20%-30% за критично можливе значення, при досягненні якого батарею потрібно ставити на підзарядку.
Б'ємося об заклад, ви могли чути, що акумулятори потрібно заряджати якомога рідше, тобто відтворювати повні цикли зарядки (від 0-5% до 100%)? Мовляв, акумулятор рахує лише повні цикли, а тому неповні заряди (від 20% до 80%, наприклад) батарея порахує як повноцінні, що пришвидшить знос девайса.
Насправді ж, це міф. Найправильнішим рішенням буде заряджати акумулятор неповними циклами. Пояснюємо: важливою є глибина розряду (наприклад, при заряді в 30% глибина розряду становитиме 70%), яка й сприймається акумулятором. Скорочення глибини дозволить збільшити кількість циклів заряду та строк служби літієвих та інших елементів живлення.
Залишаєте батарею на сонці та користуєтесь приладом на сильному морозі? Не дивно, що акумулятор в такому разі служитиме вам короткий проміжок часу. Сучасні гаджети сигналізують про перегрів, вимикаючи девайс повністю, проте це не рятує акумулятор та не зменшує знос батареї. При перегріві важливо прибрати пристрій з сонячних променів, а в ідеалі — перейти до кондиційованого прохолодного приміщення.
Мінусові температури повітря та переохолодження елементів живлення теж несуть загрозу: це призводить до зниження запасів енергії, що віддає батарея, а отже й до завчасного виснаження ресурсів акумулятора.
Знаємо, спокуса придбати дешевий адаптер чи дріт для зарядки за пару гривень значна, проте страх знищеної батареї та вибуху пристрою більший.
Для виготовлення якісних зарядних пристроїв потрібні якісні матеріали, а тому така техніка не може коштувати менше, ніж брендові товари від виробника.
По-перше, дешеві аксесуари можуть викликати перегрів батареї.
По-друге, дешевий пластик, з якого зроблена зарядка, може розплавитися та пошкодити акумулятор.
По-третє, прилади низької якості не забезпечують потрібної напруги та не захищають від її перепадів.
Рішення — використання оригінальних зарядних пристроїв, передбачених виробниками для вашого акумулятора. Вироби інших брендів високої якості теж можуть повільно зменшувати ресурс батареї.
Як правило, всі ми ставимо акумулятори на зарядку перед тим, як лягати спати: так і потреби в використанні пристрою немає, і на ранок гаджет повністю заряджений.
Однак така звичка є шкідливою для девайсу: попри оптимізацію заряду в сучасних смартфонах, ноутбуках та інших приладах, батарея все одно зношується.
Відбувається це не тому, що пристрій заряджається до 100%, а в результаті постійної підзарядки через втрату хоча б частини від відсотка заряду. Так, навіть якщо приладом не користуватись, заряд постійно потроху знижується, а підключення до мережі провокує підзарядку. Акумулятор в такому випадку працює 24/7, що знижує його ресурс.
Деякі види чохлів для телефону спричиняють перегрів акумулятора під час його заряду, що негативно відображається на стані батареї.
Така сама ситуація виникає й у ноутбуків, автомобільних акумуляторів та павербанків, що закриті чохлами або іншими аксесуарами. Знімайте все, а лише потім заряджайте батарею.
Уявімо ситуацію: ви придбали новий смартфон, а старий вирішили залишити собі. Таке може трапитись і з павербанком, автомобільним акумулятором, ноутбуком та іншими приладами. Щоб не допустити знос батареї, зверніть увагу на два фактори: температура навколишнього простору та заряд акумулятора. Ідеальним значенням заряду тут буде 40-50% – саме такі показники зазначають виробники смартфонів.
Розряджений же акумулятор при тривалій відсутності роботи може перейти в стан глибокої розрядки та втратити можливість тримати заряд взагалі.
Якщо ж ви плануєте зберігати батарею довше, ніж 6 місяців, підзаряджайте її до 40-50% раз на пів року. Що стосується температури, то оптимальний варіант — до 32 градусів Цельсію.
Якщо говорити про літій-іонні та літій-полімерні акумулятори, то комфортна для них сила струму має бути вдвічі менша, ніж місткість батареї: акумулятор з місткістю в 5 А, наприклад, потрібно заряджати струмом у 2,5 А.
Водночас сучасні виробники зміщують фокус на швидкість заряду завдяки збільшенню сили струму на виході. Так, акумулятор зарядиться до 100% за 15-20 хвилин при такій потужності, проте водночас це сильно виснажить його ресурс та змусить батарею «кипіти».
Одноразова така зарядка не зашкодить, проте постійно цього робити точно не варто. Користуйтесь звичайними блоками живлення на 2-3 А, й тим самим ви збільшите термін служби батареї.
Безліч суперечок ходить і донині щодо можливості використання девайсів під час їх зарядки від мережі або павербанку. Хтось стверджує, що цього робити категорично не можна, а хтось навпаки певний, що користуватись пристроєм можна, адже сучасні прилади зроблені так, щоб це не нашкодило.
Роз'яснюємо: так, ви дійсно можете сидіти в соцмережах під час зарядки телефону або працювати за ноутбуком з підключеним зарядним пристроєм.
Водночас це, як і зарядка вночі, змушує акумулятор постійно «забирати» заряд з мережі та підзаряджати девайс при найменшій зміні відсотка заряду. Так батарея виснажується від «роботи без вихідних», а її ресурс зменшується. Якщо ваша мета — збільшити термін життя батареї, краще уникнути використання гаджетів під час зарядки.
Як батарею не бережи, проте вона все одно рано чи пізно вийде з ладу. Пов'язано це з активним використанням нами приладів з таким типом живлення: хтось працює по 8-10 годин щодня за ноутбуком, хтось їздить за кермом 100 км в день, а хтось гортає стрічку новин в телефоні, проводячи 7-8 годин щодня перед екраном.
Краще рішення в такій ситуації — жити активним життям та мінімізувати використання техніки та акумуляторів. Навідайтесь в гості до рідних, відпочиньте за містом на природі, прогуляйтесь вуличками міста та більше спілкуйтесь віч-на-віч. Так ви не тільки збільшите термін служби акумуляторів, а й покращите своє фізичне та моральне здоров'я.