0 800 307 555
0 800 307 555

Як з 1 грудня треба ввозити гуманітарну допомогу

Та чому можуть постраждати волонтери

Першого грудня набуває чинності постанова Кабінету міністрів України № 953 від 5 вересня 2023 року «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану», яка змінює правила ввезення до України гуманітарної допомоги.
Зміст

Ця постанова викликала хвилю критики з боку волонтерів, які стверджують, що вона просто заблокує діяльність більшості волонтерських організацій.

Натомість в уряді запевняють, що нічого страшного не станеться, а діяльність волонтерів лише буде впорядкована та поставлено бар’єр на шляху контрабанди, яку часто завозять під виглядом «гуманітарки».

Увага! Кабінет міністрів вирішив залишити до 1 квітня 2024 року можливість ввезення гумдопомоги за звичайними паперовими деклараціями – як альтернативу використанню електронних декларацій та Автоматизованої системи.

Цей текст був опублікований 28 листопада – до запровадження Автоматизованої системи реєстрації гуманітарної допомоги. Ми оновили його 6 грудня, додавши коментар волонтера Артема Величка.

Як ввозять гуманітарку в Україну зараз

Зараз гуманітарна допомога завозиться у спрощеному режимі, який запровадили під тиском громадськості в перші місяці великої війни. Порядок її ввезення регламентує ціла низка постанов КМУ, які з 1 грудня будуть скасовані постановою № 953.

Якщо не вдаватися у складні юридичні нюанси й всі тонкощі (а документів, дія яких скасовується з 1 грудня, налічується аж одинадцять), то основним у спрощеному порядку наразі є те, що гуманітарні вантажі декларуються у якості гуманітарної допомоги при перетині митного кордону «явковим порядком».

Гуманітарна допомога, Україна
Фото: АрміяInform

Це визначає ще чинна до 1 грудня постанова КМУ № 174 від 1 березня 2022 року, яка дозволяє у місці перетину кордону просто подавати декларацію особі, яка перевозить вантаж, «без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності та без оформлення гарантійних листів [від кінцевого отримувача вантажу]».

Ще на частину вантажів необхідні гарантійні листи від його кінцевого отримувача. Такими вважаються органи військового управління, правоохоронні органи, військові частини чи військові адміністрації тощо.

Потім цей кінцевий отримувач має повідомити Державну службу експортного контролю про їх отримання та вести облік і контроль «дотримання наданих ним гарантійних зобов’язань».

Що уряд хоче змінити та чому

Не секрет, що під маркою гуманітарної допомоги в Україну йде величезний потік контрабанди, а частина так званих «волонтерів» є звичайними шахраями.

Це було і до 24 лютого минулого року, просто велика війна змінила масштаби. Так буде і після 1 грудня 2023 року, хоча нові правила покликані якщо не перепинити цей потік, то хоча б стати йому на перешкоді.

Крім того, як стверджують у Мінсоцполітики, нові правила спрощують процес ввезення гуманітарних вантажів, а «гуманітарна допомога для військових ввозитиметься без додаткового бюрократичного навантаження».

Також уряд прагне упорядкувати документообіг та запровадити автоматичні системи обліку, які взаємодіятимуть між собою без додаткового навантаження як на самих волонтерів, так і на державні органи.

Порядок дій щодо ввезення з 1 грудня

Уже згадувана Постанова № 953 детально регламентує порядок дій щодо ввезення гуманітарної допомоги, який буде працювати з 1 грудня.

Декларативний принцип зберігається, а гарантійні листи скасовуються, однак запроваджується «електронний інструмент обліку гуманітарної допомоги», яким є Автоматизована система реєстрації гуманітарної допомоги.

За її допомогою «організації, які збираються ввезти гуманітарну допомогу, зможуть зареєструватись, авторизуватись на сайті, сформувати та подати декларацію. Декларація шляхом інформаційного обміну буде прямувати на митницю. Система автоматично присвоюватиме декларації унікальний код. За цим кодом митники пропускатимуть вантаж».

Ввезення гуманітарної допомоги на територію України за декларацією дозволяється протягом 30 календарних днів з дати її створення. За якість і безпеку гуманітарної допомоги відповідає отримувач.

Принаймні, саме так пояснюють у Мінсоцполітики. Там же роз’яснюють, що організації, які ввозять гуманітарну допомогу, подаватимуть публічні звіти після її розподілу.

Також перед роздачею допомоги потрібно буде зробити її опис в системі. Потім внести дані: коли та де (без зазначення персональних даних осіб) роздано вантаж, чи є залишки і які.

Позиція волонтерів

Волонтери зустріли ініціативу уряду, м’яко кажучи, без ентузіазму. Свою позицію провідні волонтери виклали у листі до президента України, в якому вони вказують на низку недоліків у запровадженні нової системи.

Вони стверджують, що «запровадження нових обмежень та скасування чинного режиму ввезення гуманітарної допомоги <…> значно зашкодить забезпеченню Сил безпеки й оборони України та призведе до недоотримання останніми засобів, необхідних для успішного протистояння агресору, зокрема, але не обмежуючись, транспортними, медичними, технічними засобами».

FPV-дрони
Фото: HEROESUKRAINE.ORG

Серед їхніх аргументів основними є наступні:

  • запуск нової системи відбувається без прийняття необхідних нормативно-правових актів. Як стверджують підписанти листа, також не були враховані пропозиції волонтерів;
  • відсутність адекватного тестування автоматизованої системи та неусунення порушень її функціонування до початку роботи – за словами представників благодійних та громадських організацій, вони «часто мають складнощі навіть з тим, щоб увійти в систему для тестування, та виявляють ряд технічних збоїв та недоліків самої системи, які потребують доопрацювання».

Є й інші проблеми, однак, на думку волонтерських організацій, найбільша з них – відсутність координації з благодійними організаціями та поспіх, з яким впроваджуються зміни: «Система розпочинає роботу в день набуття чинності Постанови КМУ № 953, а саме 1 грудня, без жодного перехідного періоду, що найімовірніше спричинить колапс із ввезенням гуманітарної допомоги».

Також зовсім не врегульована діяльність індивідуальних волонтерів, оскільки Постанова регулює діяльність лише юридичних осіб.

Додано 6 грудня: Волонтер-редактор англомовної версії InformNapalm Артем Величко опублікував на Facebook важливий допис, у якому розібрав, як працює система завезення гуманітарки після 1 грудня.

«Мінсоц з 01.12.2023 таки ввів нову систему ввезення гуманітарки. Вони заявляли, що до 01.04.2024 паралельно діє стара система типу «без змін", але це нахабна брехня. Я спробував для себе трохи розібратися у змінах по ввезенню автомобілів для ЗСУ», – пише він.

Насамперед звертає увагу волонтер, запроваджена нова форма митної декларації, яку можна заповнювати як на папері, так і в онлайні.

«Поки що є можливість заповнювати паперовий варіант. Система Мінсоцу ще глючна, тому поки надійніше заповнювати паперовий варіант», – наголошує Величко.

Що важливо: у митній декларації на ввезення будь-чого обов'язково має бути номер отримувача гумдопомоги.

«Решта полів у більшій чи меншій мірі опціональна. Але ось це повинно там бути залізно. Тож якщо ви БФ, треба перевірити, чи є ви у їхньому реєстрі отримувачів, і, якщо вас там немає, – зареєструватися», – пояснює Величко.

Не менш важливим є те, що в нових правилах при роботі з гуманітаркою є дві сутності – «отримувач» і «набувач», і обійти «отримувача» неможливо.

«В ідеалі «отримувач» – це благодійна організація (волонтер як приватна особа не може бути «отримувачем"), а «набувач» – це фізична або юридична особа, яка буде користуватися гуманітаркою. За новими правилами «отримувач» декларує і завозить гуманітарку на митну територію Україні, передає її «набувачеві» і потім звітує про передачу у систему Мінсоцу. При цьому «набувачем» автомобіля може бути тільки юридична особа (наприклад, військова частина)», – роз'яснює волонтер.

Також він додає:

«У теорії умовна бригада ЗСУ може зареєструватися у вундер-системі, але я не уявляю собі варіанту, коли умовний комбриг йтиме зі своїм кваліфікаційним електронним підписом до системи Мінсоцу, реєструвати там свою бригаду, надавати своїм діловодам права доступу та навантажувати їх звітністю про отримання та роздачу гумки. Отже, відпадає реальна можливість ввозити гуманітарку (зокрема авто) від волонтера напряму на в/ч. Функціонери Мінсоцу відкритим текстом рекомендують волонтерам «партнеруватися» з благодійними фондами».

За його словами, поки зникає можливість передати авто від фонду бійцеві, бо за поточними правилами авто можна передавати тільки на військову частину. І якщо немає акту від в/ч система може не прийняти звіт. Якщо ж немає звіту протягом 90 днів, організацію викинуть з реєстру.

«Але це може змінитися після введення в дію нового закону, який зараз на підписі в президента», – уточнює Величко.

Резюме ж таке: «Якщо у вас уже є в дорозі якась гумдопомога, краще домовитися з кимось із зареєстрованих в системі фондів, щоб поки що ввезти на них».

Редакція Finance.ua поспілкувалася з Артемом. Він каже, що через нововведення «волонтерська спільнота кипить ненавистю – і це не перебільшення». З його слів, зрештою «припиниться величезний потік приватної допомоги, яка з крапельок створювала водоспад».

Позиція Мінсоцполітики

Позиція Мінсоцполітики, яке було ініціатором зазначених змін, викладена у дописі заступника міністра Назара Танасишина, який стверджує, що нові правила спрощують життя волонтерам, а покликані вони «створити зрозумілу та просту систему обліку гуманітарної допомоги» та «посилити контроль над бюджетними установами, які отримують цю допомогу».

Він також нагадує, що у поліції наразі зареєстровано понад 650 кримінальних справ щодо зловживань під час завезення допомоги, а інфопростір наповнений повідомленнями про те, як «загубилась» гуманітарна допомога в якійсь адміністрації». На думку урядовця, відтепер «кожна бюджетна установа буде детально звітувати, що вона отримала».

«Ми запускаємо зручний інструмент публічності та підтримки довіри як до благодійних фондів, так і до влади. Кожен громадянин буде бачити, куди, в яку громаду чи лікарню надходила гуманітарна допомога і зможе запитати, як її використали. Запобігати зловживанням, щоб діяльність жодної доброчесної благодійної організації не була предметом уваги правоохоронців – власне одне із завдань нових змін», – стверджує Танасишин, і це, вочевидь, є офіційною позицією міністерства.

Що маємо у підсумку?

З позицією авторів змін у порядку ввезенні гуманітарної допомоги важко не погодитися – дійсно, скандали з виявленими сотнями тонн «гуманітарки» в підвалах адміністрацій міст та областей добряче попсували репутацію України перед західними донорами. Не кажучи вже про гуманітарні джипи, які ще навесні минулого року виринули в оточенні людей з Офісу президента.

Про дрібніші злочини з допомогою, яку нам везуть з усього світу, а українці часто донатять на неї останні гроші, також чули всі. І тому з цим, очевидно, щось треба робити. Як і зі спрощенням порядку ввезення гуманітарної допомоги, зміни до якого вносились «на коліні», під тиском обставин у найгарячіші дні оборони України.

Однак, і це теж, на жаль, очевидно, волонтери, які критикують нововведення, мають рацію. Бо чи поставлять бар’єр на шляху злочинців нові правила – невідомо, але те, що вони ускладнюють життя, в першу чергу, дрібним волонтерським організаціям і волонтерам, які ніде не зареєстровані, але ведуть волонтерську діяльність за покликом душі, – також очевидно. Як очевидно і те, що багато хто просто відмовиться від своєї волонтерської діяльності, що теж не в найкращий спосіб вплине на оборону країни.

На жаль, ціна всього цього поспіху і неврахування думки людей, яких ці зміни стосуються, дійсно буде оплачена кров’ю, про що й пишуть волонтери у своєму листі до президента. І, як би не було сумно від цієї думки, але вираз «оплачені кров’ю» в даному разі зовсім не є фігуральним виразом.