0 800 307 555
0 800 307 555

Як переказати валюту всередині України

І навіщо це потрібно

Переказ коштів у національній валюті між рахунками у різних банках, від одного клієнта банку до іншого або від фізособи на розрахунковий рахунок підприємства – все це відбувається щодня сотні тисяч разів і жодних складнощів не становить.
Зміст

Існують два основні методи такого переказу:

 • за реквізитами, використовуючи рахунок у міжнародному форматі IBAN;
 • або безпосередньо з картки на картку (т.зв. P2P-переказ).

З валютою ситуація набагато складніша. Якщо відправити валюту за кордон ще можна (при цьому заплативши прийнятну комісію. – Ред.), то всередині України такі дії обмежені постановами Національного банку.

У більшості випадків переказати валюту з рахунку в одному українському банку на рахунок в іншому не можна. Таким чином наш регулятор проводить політику «м'якої дедоларизації».

Проте є винятки, про які більшість українців навіть не здогадуються.

Журналісти Finance.ua поговорили з технічною підтримкою двох провідних українських банків – ПриватБанку та monobank. Ось що нам вдалося з'ясувати.

Усе, що треба знати про валюту – в нашому телеграм-каналі. Також у нас є сторінка в Instagram.

Переказ валюти між найближчими родичами

Як нам пояснили в ПриватБанку, переказ валюти (доларів США чи євро) можливий усередині банку з картки на картку між найближчими родичами. Це дозволено Постановою НБУ №5 від 2 січня 2019 року.

До найближчих родичів, на думку ПриватБанку, належать:

 • чоловік дружина;
 • брат, сестра;
 • син, донька.

Трохи ширше трактує поняття найближчих родичів monobank. Згідно з інформацією, отриманою від цього банку, робити валютні перекази можна:

 • дружинам, чоловікам;
 • дітям;
 • братам, сестрам, племінникам;
 • батькам, опікунам;
 • бабусям, дідусям до другого коліна, онукам;
 • дядькам, тіткам, двоюрідним братам та сестрам.

Тут також йдеться про переказ між картками всередині monobank.

Звичайно, просто оголосити когось близьким родичем і відправити йому переказ не вийде. Щоб відправити комусь валютний переказ, необхідно надати банку документ, що підтверджує ступінь споріднення.

І ПриватБанк, і monobank заявили, що їм буде достатньо, якщо підтверджувальні документи відсканують і нададуть в онлайн-чаті.

У monobank сказали, що для встановлення родинних зв'язків треба спочатку уточнити номер телефону та ІПН родича, вказати, ким він доводиться. А потім, коли від банку буде підтвердження, що такому родичу можна робити переказ – надати онлайн відсканований підтверджувальний документ.

Якими документами можна підтвердити споріднення?

Якщо йдеться про батьків або дітей, достатньо свідоцтва про народження; для дружини/чоловіка потрібно буде надати свідоцтво про шлюб.

Якщо ж валютний переказ необхідно зробити племіннику, знадобиться цілий список підтверджувальних документів:

 • ваше свідоцтво про народження;
 • свідоцтво про народження брата чи сестри, де видно, що у вас є спільні батьки;
 • свідоцтво про народження племінника, де видно, що ваш брат/сестра – це його батько/мати.

У разі, якщо хоча б одного документа, що дозволяє відстежити ланцюжок споріднення, не буде, банк має повне право відмовити.

Однак якщо ступінь споріднення буде встановлений, банк зафіксує цю інформацію у себе, і надалі повторно надавати ті самі документи більше не потрібно. Також родич на підставі вже встановленого споріднення зможе надсилати вам валютний переказ.

Як переказати валюту на рахунок в іншому банку

Чи можна таким чином переказати валюту між своїми рахунками у різних банках? Ні, відповіли нам.

Для того щоб відправити долари США або євро на свій рахунок в іншому українському (або закордонному) банку, знадобиться переказ через систему SWIFT. При цьому доведеться сплатити комісію.

У monobank ця комісія становить 12 доларів плюс 0,5% від суми переказу, але не більше ніж 90 доларів США.

Комісія береться у гривневому еквіваленті за курсом НБУ на день фактичного відправлення переказу.

У ПриватБанку комісія за SWIFT-переказ залежить від того, чи здійснюватиметься він по Україні чи за кордон.

По Україні за переказ на інший банк комісія становитиме 1% від суми, але не менше ніж 20 і не більше ніж 500 доларів США в гривні за курсом НБУ.

За кордон комісія за SWIFT-платіж у ПриватБанку – 0,5% від суми, але не менше ніж 5 грн та не більше ніж 500 доларів США +12 доларів у гривні за курсом НБУ.

Так само можна буде переказати валюту в інший банк родичу першої лінії. При цьому банк також запитає документи, що підтверджують ступінь споріднення.

Надіслати за допомогою SWIFT можна:

 • суму до 400 тис. гривень – без підтверджувальних документів (за відсутності ознак ризиковості операції);
 • понад 400 тис. гривень – під час відправлення фізичним особам – родичам або у разі виїзду на постійне місце проживання за кордон.

Навіщо це потрібно

Такий переказ може знадобитися, якщо родичі перебувають у іншому місті (чи взагалі – в іншій країні). Наприклад, чоловік (або брат) перебуває в Україні, а дружина (або сестра) – у Польщі чи Німеччині.

Для здійснення легкого (і безкоштовного) переказу необхідно лише, щоб обидва родичі були клієнтами одного банку: ПриватБанку або monobank.