Як переказати валюту всередині України
І навіщо це потрібно
Існують два основні методи такого переказу:
- за реквізитами, використовуючи рахунок у міжнародному форматі IBAN;
- або безпосередньо з картки на картку (т.зв. P2P-переказ).
З валютою ситуація набагато складніша. Якщо відправити валюту за кордон ще можна (при цьому заплативши прийнятну комісію. – Ред.), то всередині України такі дії обмежені постановами Національного банку.
У більшості випадків переказати валюту з рахунку в одному українському банку на рахунок в іншому не можна. Таким чином наш регулятор проводить політику «м'якої дедоларизації».
Проте є винятки, про які більшість українців навіть не здогадуються.
Журналісти Finance.ua поговорили з технічною підтримкою двох провідних українських банків – ПриватБанку та monobank. Ось що нам вдалося з'ясувати.
Усе, що треба знати про валюту – в нашому телеграм-каналі. Також у нас є сторінка в Instagram.
Як нам пояснили в ПриватБанку, переказ валюти (доларів США чи євро) можливий усередині банку з картки на картку між найближчими родичами. Це дозволено Постановою НБУ №5 від 2 січня 2019 року.
До найближчих родичів, на думку ПриватБанку, належать:
- чоловік дружина;
- брат, сестра;
- син, донька.
Трохи ширше трактує поняття найближчих родичів monobank. Згідно з інформацією, отриманою від цього банку, робити валютні перекази можна:
- дружинам, чоловікам;
- дітям;
- братам, сестрам, племінникам;
- батькам, опікунам;
- бабусям, дідусям до другого коліна, онукам;
- дядькам, тіткам, двоюрідним братам та сестрам.
Тут також йдеться про переказ між картками всередині monobank.
Звичайно, просто оголосити когось близьким родичем і відправити йому переказ не вийде. Щоб відправити комусь валютний переказ, необхідно надати банку документ, що підтверджує ступінь споріднення.
І ПриватБанк, і monobank заявили, що їм буде достатньо, якщо підтверджувальні документи відсканують і нададуть в онлайн-чаті.
У monobank сказали, що для встановлення родинних зв'язків треба спочатку уточнити номер телефону та ІПН родича, вказати, ким він доводиться. А потім, коли від банку буде підтвердження, що такому родичу можна робити переказ – надати онлайн відсканований підтверджувальний документ.
Якщо йдеться про батьків або дітей, достатньо свідоцтва про народження; для дружини/чоловіка потрібно буде надати свідоцтво про шлюб.
Якщо ж валютний переказ необхідно зробити племіннику, знадобиться цілий список підтверджувальних документів:
- ваше свідоцтво про народження;
- свідоцтво про народження брата чи сестри, де видно, що у вас є спільні батьки;
- свідоцтво про народження племінника, де видно, що ваш брат/сестра – це його батько/мати.
У разі, якщо хоча б одного документа, що дозволяє відстежити ланцюжок споріднення, не буде, банк має повне право відмовити.
Однак якщо ступінь споріднення буде встановлений, банк зафіксує цю інформацію у себе, і надалі повторно надавати ті самі документи більше не потрібно. Також родич на підставі вже встановленого споріднення зможе надсилати вам валютний переказ.
Чи можна таким чином переказати валюту між своїми рахунками у різних банках? Ні, відповіли нам.
Для того щоб відправити долари США або євро на свій рахунок в іншому українському (або закордонному) банку, знадобиться переказ через систему SWIFT. При цьому доведеться сплатити комісію.
У monobank ця комісія становить 12 доларів плюс 0,5% від суми переказу, але не більше ніж 90 доларів США.
Комісія береться у гривневому еквіваленті за курсом НБУ на день фактичного відправлення переказу.
У ПриватБанку комісія за SWIFT-переказ залежить від того, чи здійснюватиметься він по Україні чи за кордон.
По Україні за переказ на інший банк комісія становитиме 1% від суми, але не менше ніж 20 і не більше ніж 500 доларів США в гривні за курсом НБУ.
За кордон комісія за SWIFT-платіж у ПриватБанку – 0,5% від суми, але не менше ніж 5 грн та не більше ніж 500 доларів США +12 доларів у гривні за курсом НБУ.
Так само можна буде переказати валюту в інший банк родичу першої лінії. При цьому банк також запитає документи, що підтверджують ступінь споріднення.
Надіслати за допомогою SWIFT можна:
- суму до 400 тис. гривень – без підтверджувальних документів (за відсутності ознак ризиковості операції);
- понад 400 тис. гривень – під час відправлення фізичним особам – родичам або у разі виїзду на постійне місце проживання за кордон.
Такий переказ може знадобитися, якщо родичі перебувають у іншому місті (чи взагалі – в іншій країні). Наприклад, чоловік (або брат) перебуває в Україні, а дружина (або сестра) – у Польщі чи Німеччині.
Для здійснення легкого (і безкоштовного) переказу необхідно лише, щоб обидва родичі були клієнтами одного банку: ПриватБанку або monobank.