0 800 307 555
0 800 307 555

Як отримати виплату за всиновлення дитини

Сума виплат та алгоритм дій

Те, що при народженні дитини держава надає грошову допомогу, завдяки широкій піар-кампанії, яка пройшла свого часу, знають майже всі. Однак не всі знають, що таку саму допомогу і в тому самому розмірі мають право отримати також ті, хто всиновлює дітей.
Зміст

Хоча така допомога і відносно невелика, однак в умовах війни та значної кількості осиротілих дітей, які знаходять собі нові сім’ї, вона беззаперечно стане в пригоді людям, які наважуються на такий безумовно достойний поваги крок, як усиновлення.

Більше інформації на актуальні теми – в нашому телеграм-каналі. Також у нас є сторінка в Instagram.

Нормативно-правова база

Розмір державної допомоги усиновителям

Розмір грошової допомоги наразі становить 41 280 гривень. Вона виплачується частинами протягом трьох років з моменту усиновлення дитини.

Першу частину у розмірі 10 320 гривень усиновитель отримує негайно після затвердження рішення про призначення допомоги, решта буде виплачена рівними частинами протягом 36 місяців (трьох років) – по 860 гривень щомісяця.

У разі, коли всиновлюється не одна дитина, а більше, ця допомога виплачується на кожну дитину. Тобто, на другу, третю і так далі усиновлену дитину буде також призначена допомога у розмірі 41 280 гривень, яка буде виплачена в той же спосіб.

Ця допомога виплачується особам, які усиновили дитину після 1 січня 2009 року, у будь-якому разі, незалежно від наявності інших видів виплат на усиновлених чи власних дітей.

Хто має право на отримання допомоги

На отримання допомоги мають право сім’ї, які усиновили та виховують дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування, або дитину, батьки якої дали згоду на її усиновлення.

Якщо дитину усиновило подружжя, допомогу отримає один з них. Вибір, хто саме це буде – чоловік чи дружина – держава залишає на розсуд самого подружжя.

Важливий нюанс: якщо чоловік чи дружина всиновлюють дитину іншого члена подружжя (тобто свого чоловіка чи дружини), то допомога в такому разі не призначається. Допомога передбачена лише у випадку всиновлення чужої дитини.

Дитиною вважається неповнолітня особа, яка на момент усиновлення не досягла 18-річного віку. У цьому правилі можуть бути винятки, але вони вкрай рідкі, тому не будемо ускладнювати та зупинятися на них.

Як отримати допомогу

Для отримання державної допомоги у зв’язку з усиновленням необхідно звернутися до ЦНАПу за місцем проживання або органів соціального захисту населення. Також можна це зробити через виконавчі органи сільських, селищних, міських рад.

Необхідно надати наступні документи:

  1. Заява усиновлювача (якщо усиновлювачами є подружжя – одного з них) встановленого зразка.
  2. Копія свідоцтва про народження дитини, виданого державним органом реєстрації актів цивільного стану після внесення змін до актового запису про народження дитини на підставі рішення суду про усиновлення дитини.
  3. Копія рішення суду про усиновлення дитини.

Заява про призначення грошової допомоги подається особисто заявником. При цьому необхідно пред’явити документи, що посвідчують особу (як правило – паспорт).


Зразок бланку заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг. Натисніть для збільшення

Важливо: заяву необхідно подати не пізніше, ніж протягом 12 місяців від дня набрання сили офіційного рішення про усиновлення. Інакше вам можуть відмовити у призначенні допомоги.

Протягом десяти днів заява має бути розглянута органом, що призначає і виплачує допомогу, який ухвалює рішення про призначення допомоги чи відмову у її призначенні.

Якщо це рішення не влаштовує заявника, його можна оскаржити в Окружному адміністративному суді.

Скасування призначення державної допомоги на усиновлену дитину

Призначена допомога може бути скасована, підстави для її скасування також визначаються законом. Це можуть бути наступні причини:

  • отримувач допомоги втратив батьківські права;
  • отримувач допомоги відмовляється від виховання дитини;
  • отримувач допомоги неправомірно використовує кошти та не надає дитині належних умов для повноцінного утримання та виховання;
  • отримувач допомоги перебуває у в’язниці або іншому місці позбавлення волі за рішенням суду.

Це не виключні підстави для скасування рішення про призначення допомоги. Законодавець залишив для органів опіки та піклування та органів, які призначають допомогу, свободу маневру, зазначивши, що допомогу можна анулювати, якщо «виникають інші обставини, передбачені законодавством».

Однак і у цьому разі, якщо усиновитель не згоден з рішенням про скасування допомоги, його також можна оскаржити в Окружному адміністративному суді.

Як бачимо із вищевикладеного, алгоритм дій щодо отримання державної допомоги на усиновлену дитину доволі нескладний.

Однак, якщо у вас виникають питання або проблеми, то можна звернутися за консультацією до бюро безоплатної правової допомоги (телефон контакт-центру 0 800 213 103), або на урядову гарячу лінію із соціальних питань за коротким номером 1539.