Хто та як може виїхати за кордон у 2024 році
Підстави для легального перетину кордону під час воєнного стану
Наразі воно актуальне для військовозобов’язаних чоловіків віком від 18 до 60 років, для яких діє заборона на перетин кордону. Однак у будь-якому правилі існують винятки, тому частина українських чоловіків все ж має змогу легально виїхати з країни.
Які зміни внесе до чинного нині порядку перетину кордону Верховна Рада – поки гадати зарано, тому спробуємо розібратися у тому, що є з цим питанням зараз.
Порядок перетину кордону наразі регламентується цілою низкою законодавчих актів. Глибоко в них занурюватися не будемо, зазначимо лише, що найголовнішими у нашому випадку є постанова Кабінету Міністрів України № 57 «Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України» та Закони України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» і «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Хоча постанова №57 ухвалена ще у 1995 році, Кабмін регулярно вносить до неї зміни (востаннє це відбулося у жовтні минулого року), тому вона наразі є чинною.
Державна прикордонна служба України створила спеціальний розділ з назвою «Перетинання державного кордону під час правового режиму воєнного стану. Питання-відповідь», де є відповіді на найбільш поширені запитання щодо процедури перетину кордону. З цією «шпаргалкою» від ДПСУ можна ознайомитися тут. Однак запитання все одно залишаються, тому спробуємо згрупувати їх по відповідних категоріях.
Безперешкодно виїхати з України, крім жінок, можуть чоловіки віком до 18 років і старші за шістдесят, тобто ті, хто не підлягає мобілізації з огляду на вік. Крім того, право на безперешкодний перетин кордону, зокрема, мають наступні категорії чоловіків:
- чоловіки віком від 18 до 60 років, які постійно живуть за кордоном;
- чоловіки віком від 18 до 60 років, виключені (зняті) з військового обліку;
- чоловіки того ж віку, які мають дозвіл на виїзд за кордон за станом здоров’я;
- та ж сама вікова категорія чоловіків, які мають дозвіл на перетин кордону за сімейними обставинами (наприклад, супровід близького родича-інваліда);
- чоловіки віком від 18 до 60 років, у яких перетин кордону пов’язаний з професійною діяльністю (наприклад, моряки, дипломати, водії).
Загалом же легально виїхати з України при наявності відповідних документів може понад 20 категорій чоловіків, однак для тих, хто потрапляє у вікову категорію 18-60 років мають бути підстави, передбачені у вже згадуваній постанові Кабміну №57.
Підстави, які дають право на виїзд з України, детально перелічені у вищевказаних нормативно-правових актах. Однак варто враховувати, що всі обставини мають бути підтверджені відповідними документами, отримати які, до речі, не так просто.
Серед основних підстав, які дають право на перетин кордону чоловікам мобілізаційного віку, є наступні:
- супровід інвалідів І та ІІ груп з-поміж близьких родичів та осіб, що потребують постійного догляду з-поміж родичів першого ступеня споріднення (батьки, діти, дружина);
- супровід дружини з інвалідністю (тут чомусь вже йдеться не про І та ІІ групи, а просто зазначено «з-поміж осіб з інвалідністю»);
- інвалідність особи, яка перетинає кордон;
- виїзд на лікування;
- професійна діяльність – ідеться, зокрема, про державних службовців, які їдуть у відрядження, спортсменів, що їдуть на змагання, дипломатів, військових, які проходять підготовку за кордоном, льотчиків, залізничників тощо;
- допомога ЗСУ (волонтерство). Такими вважаються, наприклад, водії, що везуть волонтерську допомогу, артисти та митці, які збирають кошти для армії тощо.
Загалом же всі підстави, згідно з якими військовозобов'язані чоловіки мають право на перетин кордону, чітко зазначені у постанові КМУ №57, їх там нараховується досить велика кількість і кожен пункт цього переліку містить нюанси, які важко описати у короткому матеріалі. Тому в кожному конкретному випадку радимо ретельно звірятися з Постановою і шукати відповідний пункт.
Крім документів, які посвідчують особу, для чоловіків необхідно мати з собою також відповідні довідки, які підтверджують їхнє право на перетин кордону. У кожному конкретному випадку ці документи мають відповідати підставам, на які спирається особа, що перетинає кордон.
Щоб не заплутувати читача, радимо уважно перечитувати згадану Постанову Кабміну та користуватися також згадуваною вище «шпаргалкою» від ДПСУ, які досить чітко роз’яснюють, які саме документи необхідно мати при собі при перетині кордону. І – особливо звертати увагу на всі нюанси. Якщо ви самостійно не можете витлумачити всю ту «мудрість», яка там написана, зверніться до юриста. Це допоможе уникнути неприємних сюрпризів на кордоні.
Відповідь очевидна – проблеми, звісно, існують. І про них ми регулярно читаємо і чуємо – про недавні мітинги на кордоні, коли ДПСУ не випускала багатодітних батьків та інвалідів третьої групи, мабуть, нагадувати не варто.
Навіть самі прикордонники були змушені це визнати, хоча й посилалися не на «усні розпорядження» свого керівництва, а на чинну законодавчу базу. Про це, зокрема, заявив речник Держприкордонслужби Андрій Демченко: «Раджу ретельно ознайомитися всім з Правилами перетину кордону. Крім осіб, які чітко прописані пунктами Правил, п. 2.6 визначено, що у разі запровадження на території України воєнного стану право на перетин державного кордону також мають і інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації».
Тому у разі виникнення проблем із прикордонниками і якщо вам відмовили у виїзді за кордон, хоча ви мали на те підстави, радимо не опускати руки та відстоювати свої права.
Рішення про відмову у виїзді за кордон можна оскаржити у надрядному органі ДПСУ чи суді. З практики можна сказати, що варто відразу звертатися до суду – так ви просто зекономите час і нерви. Оскарження відбувається в адміністративному суді за місцем перебування відповідача, тобто того органу ДПСУ, який відмовив у виїзді за кордон. Якщо ви не можете це зробити самостійно, то з цим завданням справиться будь-який адвокат початківець.
Насамкінець – трохи статистики: за даними ДПСУ, попри воєнний стан, із України щодоби виїжджає близько шести тисяч чоловіків мобілізаційного віку.