0 800 307 555
0 800 307 555

Чи подорожчають генератори: що пропонують на ринку та чого чекати

Готуємось до зими

Українців вже зараз попереджають, що восени та взимку з високою ймовірністю відключення світла повернуться. Тому насамперед треба подбати про те, щоб забезпечити себе альтернативними джерелами живлення.
Зміст

Минулого року попит на них різко зріс вже після перших ракетних обстрілів рф і перших відключень світла. А разом з попитом зросли й ціни. Та після того, як ситуація стабілізувалася, ціни поступово вийшли ледь не на торішній рівень.

Розповідаємо, що зараз відбувається на ринку та яка вартість генераторів в Україні.

Уся оперативна й актуальна інформація – в нашому телеграм-каналі. Також у нас є сторінка в Instagram.

Як обрати генератор

Найчастіші питання, які ставлять перед собою українці при виборі генератора:

  • Яку потужність обрати?
  • Який генератор краще купити – бензиновий чи дизельний?
  • Що надійніше – однофазний чи трифазний пристрій?

Перед покупкою насамперед потрібно визначитися, які саме прилади потрібно буде живити від генератора. Наприклад, це можуть бути холодильник, газовий котел та помпу для подачі води зі свердловини.

Далі треба розрахувати необхідний запас потужності генератора. Він має бути трохи вищий від номінальної потреби, щоб не експлуатувати генератор на повну потужність. Найкращий варіант – використовувати потужність генератора на рівні від 50 до 75% від максимального значення.

Розрізняють такі види потужностей генераторів:

  • до 3 кВт – побутові, підійдуть для невеликої дачі, щоб заживити, наприклад холодильник, телевізор та помпу для води;
  • до 5 кВт – цієї потужності вистачить для приватного будинку, будівництва чи торговельних точок;
  • до 10 кВт – підійде для підключення декількох споживачів одночасно (наприклад, для офісів чи магазинів середніх розмірів);
  • від 19 кВт і вище – такі генератори купують, як правило, для підприємств чи великих цехів.

Також важливо визначитися, який саме апарат вам потрібний – бензиновий чи дизельний. Перевага бензинового очевидна – він значно дешевший за дизельний та видає менше шуму. Також його можна легко запустити за низької температури, навіть якщо на вулиці -20°C. Дизельний генератор в таких умовах не запрацює.

Проте у бензинового генератора є і свої недоліки:

  • необхідність робити перерви після 5-8 годин роботи;
  • висока вартість 1 кВт (бо бензин дорожчий за дизпаливо);
  • скромний моторесурс мотора – не більше 4 000 годин.

У дизельного є моторесурс значно більший – до 40 000 годин. Він економніший, адже потребує затрати на 20-30% менше пального, ніж бензиновий. А ще дизельний генератор може тривалий час працювати без перерв.

Та при цьому треба бути готовим до того, що ціна на такий апарат на 20-40% вища, ніж на бензиновий генератор аналогічної потужності. До того ж його шумність сягає до 100 дБ.

Обираючи між однофазним та трифазним генератором також треба орієнтуватися на свої потреби. Однофазного (220-230 В) цілком вистачить для побутових потреб. А вже від трифазного генератора можна отримати електроенергію напругою як 220 В, так і 380 В. Але така потужність, як правило, потрібна для бізнесу чи інших складних задач.

Що відбувалося з цінами на генератори минулого року

З початком повномасштабної війни в Україні попит на генератори зріс. Українці, побоюючись перебоїв з електроенергією на фоні активних бойових дій, почали запасатися альтернативними джерелами живлення.

Коли у жовтні-2022 почалися масовані ракетні обстріли енергетичної інфраструктури, відбувся черговий сплеск продажів генераторів.

Найбільші українські компанії, які займаються реалізацією цих апаратів, заявили, що попит зріс в середньому вдесятеро, якщо порівнювати з аналогічним періодом 2021 року.

В певний момент ситуація дійшла до того, що на ринку виник дефіцит. В Rozetka пояснювали, що цей дефіцит тривав довгий час через те, що клієнти постійно моніторили ситуацію і швидко розкуповували моделі, які надходили у продаж. А нових поставок доводилося чекати іноді й по кілька тижнів.

Дефіцит та великий попит спровокували очевидну ситуацію на цьому ринку – стрімке підвищення цін на генератори.

Після початку повномасштабної війни, коли відбулася перша хвиля підвищення попиту, ціни на більшість моделей зросли вдвічі. А вже після перших відключень світла унаслідок обстрілів об’єктів енергетичної інфраструктури – ще на 5 тисяч гривень.

Та на цьому зростання не зупинилося. Якщо до початку війни генератор коштував близько 4-6 тисяч гривень, то після цих подій вартість аналогічної моделі могла сягати понад 30 тисяч гривень.

Ситуація вирівнялася наприкінці минулої зими, коли дефіцит на генератори зник. Продавцям довелося знизити ціну, оскільки закупили їх забагато, а попит на цей товар різко впав.

Що відбувається на ринку у вересні 2023

Попри те, що влада вже кілька тижнів поспіль попереджала українців про загрозу відключень світла цієї осені, ціни на генератори все ще не ростуть.

До того ж порівняно з листопадом 2022 року попит на генератори скоротився буквально у тисячі разів.

Як повідомили аналітики OLX Україна, у листопаді кількість відгуків на оголошення про продаж генераторів сягала 1,1 млн, а у липні 2023 року таких відгуків було лише 7 тисяч.

За даними Prom.ua, попит загалом на пристрої автономного електроживлення скоротився на 92%.

Водночас ціни на генератори різко впали. Наприклад, середній чек на електрогенератори зменшився з 25 тисяч гривень до 9,7 тисячі гривень, тобто у 2,6 раза.

Які ціни на генератори пропонують українцям

Найдешевші генератори, які ми знайшли на ринку, коштують від 4 000 гривень. Так, наприклад, за 4 200 гривень можна придбати однофазний генератор максимальною потужністю 1.25 кВт. Його може вистачити, наприклад, на те, щоб увімкнути освітлення та телевізор.

Ціни вже на більш потужні генератори стартують від 7 000 гривень. Пристрій потужністю 2,8 кВт можна придбати за 7 400. Це – однофазний бензиновий генератор із ручним стартером та об’ємом паливного бака в 18 літрів.

Більш потужні генератори, на 5 кВт, коштують від 15 000 гривень. Вони так само мають ручний стартер, а об’єм паливного бака становить близько 25 літрів.

В діапазоні від 15 000 до 30 000 гривень можна обрати генератор потужністю від 6,5 кВт і вище. Його цілком вистачить задовольнити побутові потреби середньостатистичного споживача.

Загалом ціни на бензинові генератори досить різні – від 7 000 до 150 000 гривень. Але водночас знайти апарат можна на будь-який смак та під будь-який запит.

Інша ситуація з дизельними генераторами. Бюджетного варіанту шукати не варто, адже ціни на ринку стартують від 20 000 гривень. За таку суму можна знайти однофазний генератор потужністю до 3 кВт.

Ціни на генератори потужністю 4,4 кВт і вище стартують від 27 000 гривень. Пропозицій на ринку вистачає. Водночас на багато моделей генераторів діють знижки 10-20% від вартості. А на деякі – до 50%.

Як можуть змінитися ціни на генератори восени

Продавці, які реалізують генератори, навіть на фоні попереджень про загрозу нових блекаутів та відключень світла, не очікують дефіциту на ринку. Причин, які цьому посприяли, називають декілька:

  1. Багато українців запаслася генераторами ще минулого року;
  2. Багато компаній завезли в Україну занадто великі партії товару і їхні залишки досі не розпродані;
  3. Україна наразі закриває свої потреби у генераторах поставками з Китаю, Туреччини та ЄС, а оскільки ринок наситився товаром, то ситуація стабільна.

Однак все ж існують очікування, що ціни на генератори восени підскочать. Комерційний директор мережі Фокстрот В’ячеслав Склонний в коментарі Forbes спрогнозував, що восени ціна підвищиться ще на 10%.

З-поміж основних причин він вказав – повернення ПДВ, збільшення вартості закупівлі виробниками і зростання вартості логістики.

Натомість в Епіцентрі не прогнозують суттєвого подорожчання, оскільки наразі ринок наситився, через що ціни суттєво впали.

Компанії, які займаються реалізацією генераторів, вважають курс долара одним із головних факторів, який може сколихнути ринок. Адже вартість генераторів в закупці також може змінитися. А якщо попит зросте, то і закупити генератори по 6 000 чи 15 000 гривень вже не вдасться. У такому разі ціни зміняться і в магазинах.