0 800 307 555
0 800 307 555

Літо для гривні: чого чекати від курсу національної валюти

Про фактори, що найбільше впливатимуть на гривню влітку 2023 року

Літо 2023 року на валютному ринку України суттєво відрізняється від літа-2022. Шок, який панував у фінансовому середовищі перші місяці після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну, давно пройшов.
Зміст

Сформувалася коаліція країн, які підтримують Україну не лише у військовому плані, а й фінансово. Валюта, що стабільно надходить з-за кордону, дозволила Національному банку збільшити золотовалютні резерви до 12-річного максимуму.

Починаючи з вересня 2022 року курс долара до гривні постійно знижується. За 8 місяців він став нижчим майже на 12%.

На початку квітня 2023 року у столиці було встановлено річний мінімум ціни готівкового долара на рівні 37,05 гривні. Різниця між курсом інтервенцій НБУ на міжбанківському валютному ринку (36,9343) та ринковим скоротилася до 12 копійок.

Однак утримати такий низький курс не вдалося, долар відкотився до 38,10-38,15 грн, звідки відновив зниження.

Які ж чинники найбільше впливатимуть на курсоутворення влітку 2023 року? Finance.ua проаналізував ситуацію.

Усе, що потрібно знати про валюту та курси – в нашому телеграм-каналі. Також у нас є сторінка в Instagram. Не забудьте підписатися.

Чинник №1. Макрофінансова допомога від країн-партнерів

Зараз долари та євро з-за кордону надходять стабільно. Тільки США за період з 24 лютого 2022 року до 15 січня 2023 року виділили Україні 25,1 млрд доларів фінансової допомоги. І на 2023 рік заплановано ще 10 млрд доларів. Загалом Україні допомагають близько 50 країн.

Не дивно, що на 1 травня 2023 року золотовалютні резерви НБУ перевищили 35,9 млрд доларів, що є максимальним показником з вересня 2011 року.

Наявність фінансового «підживлення» дала можливість Національному банку лише за період з 1 січня по 26 травня 2023 року провести валютні інтервенції на загальну суму 10,278 млрд доларів, підтримуючи комерційні банки та імпортерів.

З огляду на те, що допомога Україні збережеться протягом усього року, можна стверджувати, що цей фактор працюватиме на користь стабільного курсу національної валюти.

Чинник №2. Попит на валюту з боку населення

Як відомо, вже 24 лютого 2022 року, першого дня повномасштабного вторгнення, Національний банк заборонив комерційним банкам продаж іноземної валюти населенню. Цим скористалися небанківські обмінники, миттєво піднявши ціну на долар до 42-45 гривень. Згодом обмеження було знято, і зараз банки повністю забезпечують потреби українців у доларах та євро.

Можливість безперешкодно купити іноземну валюту паралельно зі зниженням курсу долара та євро до гривні призвели до падіння попиту на валюту з боку населення, що сприяло її подальшому здешевленню.

Враховуючи, що влітку 2023 року повноцінний туризм та відпочинок за кордоном доступні лише обмеженому колу населення, можна з упевненістю припустити, що попит збережеться на низькому рівні, що також працюватиме на користь стабільного курсу долара до гривні.

Чинник №3. Робота НБУ зі «зв'язування» гривні

У 2023 році, прагнучи зменшити кількість «вільних» грошей, які можуть бути одномоментно викинуті на валютний ринок та вплинути на курс національної валюти, Національний банк різко збільшив норму резервування коштів на поточних та карткових рахунках. Банкам було надано чітку вказівку: клієнти мають зберігати свої кошти на депозитах.

З метою стимулювати банки залучати від населення ресурси у гривні строком на 93 дні та більше Національний банк оголосив про введення в обіг тримісячних депозитних сертифікатів із дохідністю, що дорівнює обліковій ставці, тобто 25% річних.

Перший аукціон із продажу відбувся 7 квітня. 45 банків придбали у Нацбанку його депозитні сертифікати на загальну суму 51,1 млрд гривень.

Виконуючи побажання НБУ, комерційні банки почали змагатися, хто більше залучить гривневих депозитів. Процентні ставки за вкладами на 3 місяці злетіли до 20-21% річних.

Долар дешевшає, а банки пропонують такі вигідні короткострокові вкладення. Що ж, українці активізували продаж валюти, а всі вільні кошти почали вкладати не в «зелений», а у 3-місячні гривневі депозити.

Це миттєво позначилося на співвідношенні попит/пропозиція. Так, якщо у січні 2023 року українці купили в банках валюти на 564 млн доларів більше, ніж продали, то у квітні сальдо між купівлею та продажем скоротилося до 224 млн доларів. А у травні ця цифра очікується ще нижче.

Дії Національного банку спричинили очікуваний результат: долар та євро дешевшають, і тенденція має шанси зберегтися.

Чинник №4. Стан української економіки в цілому та її експортний потенціал

Проте було б помилкою представляти поточну ситуацію виключно в «рожевому кольорі». Один із ключових факторів курсоутворення – стан української економіки – нині далекий від ідеального.

Знищено металургійні комбінати Маріуполя, спалено урожай на десятках тисяч гектарів та багато іншого – все це суттєво підірвало експортний потенціал України.

Чималий внесок у цей процес зробили блокування експорту зерна та інших сільгоспкультур у країни Європи та через «зерновий коридор».

Як наслідок, пропозиція валюти від експортерів на міжбанківському валютному ринку впала в рази.

Якщо у березні за тиждень експортери продавали від 220 до 280 млн доларів, то у травні – від 130 до 190 млн доларів.

Звісно, Національний банк за допомогою інтервенцій поки що повною мірою покриває потреби імпорту, проте стає очевидним, що курс утримується штучно. Якби не було фінансової підтримки з-за кордону, робити це було б просто неможливо.

Якщо найближчим часом «зернову угоду» буде зірвано, це може мати дуже негативні наслідки для курсу гривні.

Чинник №5. Грошові виплати військовим

Ще один фактор, здатний вплинути на курс долара в Україні, – це виплати військовим.

Саме родини українських військових, які отримують 100 тисяч гривень за службу на передовій, стали основними покупцями іноземної валюти.

Водночас ці виплати призвели до різкого зростання дефіциту бюджету, постало питання, де брати гроші на виплати військовим? Саме тому свого часу було заблоковано виплату премій у розмірі 30 тисяч гривень тим, хто не бере безпосередньої участі у військових діях.

Зараз ця тема є однією з найбільш злободенних. 29 травня 2023 року Верховна Рада проголосувала в першому читанні за законопроект №9342, в якому буде встановлено розмір виплат від 30 до 100 тисяч гривень військовим пропорційно до часу виконання бойових завдань, а також виплат строковикам, курсантам, пораненим та інструкторам.

У разі, якщо закон буде підтримано в цілому, кількість гривні в обороті різко збільшиться, і це може негативно позначитися на стабільності валютного курсу, досягнутого внаслідок досить непростих рішень.

***

З урахуванням усіх перелічених факторів можна зробити припущення, що влітку курс національної валюти має всі шанси утриматись у межах 36,90-38,00 гривень.

Багато залежатиме від рішень Національного банку. Якщо буде вжито заходів, спрямованих на пом'якшення валютних обмежень, це призведе до сильніших коливань курсу долара до гривні.

Поки зовнішня фінансова допомога продовжує надходити в Україну, можна не боятися чергового обвалу національної валюти.