Як зробити повну перевірку організму й скільки це коштує
Усе, що треба знати про чекап
Нині це означає проходження медичних обстежень (чекапів організму) не тоді, коли щось заболить, а превентивно.
Повний чекап організму (від англ. check-up) — комплексне медичне обстеження всіх основних систем та органів людини, що передбачає оцінювання стану здоров’я натепер та виявлення можливих захворювань на ранніх стадіях.
За результатами чекапу пацієнту призначають необхідне лікування, оздоровлення, переглядають плани фізичних навантажень і харчування.
Раніше регулярний моніторинг стану здоров’я був необхідним військовослужбовцям, спортсменам, а нині ця практика в суспільстві розширюється. Деякі компанії, наприклад страхові, вимагають регулярної оцінки здоров’я від свого персоналу та клієнтів. Утім, чекапи організму перестають бути вимогою, а стають частиною культури здоров’я населення, яка поступово зростає.
Чекап зазвичай передбачає низку процедур, конкретний перелік яких добирає лікар, зважаючи на стан здоров’я і ризики пацієнта. Крім того, із віком кількість необхідних обстежень зазвичай зростає.
Наріжним каменем комплексного медичного обстеження є оновлена історія хвороби. Це передбачає детальне обговорення вашого минулого й актуального стану здоров’я.
Тому лікар передовсім збирає інформацію про загальний стан здоров’я пацієнта, скарги, перенесені операції, алергії, сімейний анамнез, шкідливі звички тощо. Ця бесіда дає лікарю розуміння, які аналізи та обстеження знадобляться.
Деякі поширені захворювання мають симптоми, які проявляються візуально. Тож лікар перевіряє ваше тіло на наявність будь-яких візуальних ознак хвороб та фіксує потенційні проблеми, які виявляє. Також за допомогою інструментів перевіряє ваші вуха, рот, горло, ніс, прослуховує серце та легені:
- огляд шкіри;
- слизових оболонок;
- органів дихання;
- серцево-судинної системи;
- органів травлення;
- сечостатевої системи;
- опорно-рухового апарату.
Аналізи необхідні для діагностики багатьох проблем зі здоров’ям, включно з гормональними проблемами, рівнем холестерину, глюкози, функцією нирок тощо:
- загальний аналіз крові;
- біохімічний аналіз крові;
- загальний аналіз сечі;
- коагулограма;
- дослідження на маркери інфекційних захворювань;
- дослідження на онкомаркери;
- мазок із зіву та носа (за необхідності);
- колоноскопія (за необхідності).
-
електрокардіограма (ЕКГ);
- флюорографія;
- УЗД органів черевної порожнини та малого таза (залежно від віку та статі пацієнта);
- рентгенографія органів грудної порожнини (за необхідності);
- мамографія (для жінок);
- простатоцентез (для чоловіків старше 50 років);
- колоноскопія (для людей старше 45 років).
Необхідність та частотність чекапів для конкретного пацієнта визначає лікар загальної практики (сімейний лікар), який знає історію його хвороб та спосіб життя.
При цьому лікар керується такими критеріями:
- У вас з’явилися ознаки погіршення здоров’я.
- Ви маєте хронічні захворювання.
- Ви перебуваєте в групі підвищеного ризику, тобто маєте вищу ймовірність захворіти на певне захворювання, ніж ті, що не входять до цієї групи (це може зумовлюватися, наприклад, спадковістю, курінням, нездоровим харчуванням, шкідливими умовами праці).
- Ви — здорова людина. Навіть якщо ви не скаржитеся на здоров’я, варто періодично обстежуватися й оновлювати щеплення.
Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує проходити медичні огляди кожні 2–3 роки до 40 років і щороку після 40 років. Це допоможе виявити можливі захворювання на ранніх стадіях, коли вони ще піддаються лікуванню.
Тривалість чекапу залежить від кількості та складності включених у нього досліджень. Зазвичай чекап займає від одного до трьох днів.
Щоб зробити повний чекап організму, потрібно звернутися до медичного закладу, який працює в сфері профілактичної медицини та комплексної первинної медичної допомоги.
Ось деякі медичні заклади в Україні, які пропонують послуги чекапу:
- Біомед;
- Добробут;
- Медіком — для жінок та чоловіків;
- Оксфорд Медікал;
- медична лабораторія «Діла» та ін.
При виборі медичного закладу для проведення чекапу варто керуватися такими критеріями:
- репутація закладу;
- кваліфікація лікарів;
- наявність сучасного обладнання;
- ціна.
Почитайте свіжі відгуки про медичні заклади та їхніх співробітників на гугл-картах чи на інших сайтах, що публікують відгуки, порадьтеся із сімейним лікарем або знайомими, які вже обслуговувалися й мають досвід.
Готуючись до первинного огляду, вам необхідно зібратися з думками та підготувати документи.
Складіть список ваших симптомів. Якщо ви відчуваєте певні симптоми, запишіть їх перед візитом до лікаря. Будьте максимально детальними — вкажіть, коли почалися симптоми, що полегшує або посилює їх, як вони впливають на ваше повсякденне життя.
Опишіть, які ліки ви приймаєте. Складіть список ліків, які ви зараз приймаєте, зазначивши дозування і частотність. Зазначте всі препарати: рецептурні, безрецептурні, добавки, вітаміни, лікувальні трави.
Зберіть свою медичну документацію. Візьміть на зустріч усі результати аналізів, обстежень, медичні виписки від інших лікарів — це допоможе сформувати точну загальну картину вашого здоров’я.
Продумайте запитання. Комплексне медичне обстеження — час, щоб поставити лікарю запитання та обговорити те, що вас турбує. Це можуть бути не тільки симптоми, а й запитання про дієту, сон, фізичні вправи, стрес, статеве життя тощо.
У випадках спеціальних обстежень підготовка може бути ще складнішою — від вас може вимагатися утримання від їжі упродовж кількох годин, активне пиття, приймання певних препаратів тощо. Але про все це вас обов’язково проінформують у клініці.
Вартість чекапу залежить від кількості включених у нього досліджень та рівня медичного закладу.
Наприклад, вартість повного медичного обстеження в «Добробуті»:
- універсальний Check-up чоловічий — 12050 грн;
- універсальний Check-up жіночий (до 40 років) — 8600 грн;
- універсальний Check-up жіночий (після 40 років) — 9400 грн.
А ось ціни чекапів лабораторії «Діла» — результати отримаєте за 48 год.:
- комплекс №427 «Обстеження жінки» — 6425 грн;
- комплекс №428 «Обстеження чоловіка» — 5435 грн.