0 800 307 555
0 800 307 555

Безоплатні медичні послуги в 2023 році

На що можна розраховувати

Серед соціальних програм сучасної демократичної держави — безоплатні медичні послуги. Це не про безкоштовний сир у мишоловці — це про глобальне охоплення медичним обслуговуванням, подолання бідності та зменшення нерівності.
Зміст

В умовах війни для українців зазначені цілі й можливості стають ще актуальнішими. І їх варто знати, щоб розуміти, що декларує держава і на що можна претендувати.

У цій статті розбираємося, на яку саме безкоштовну медицину маємо права та як скористатися такими благами.

Ще більше актуальної інформації – в нашому телеграм-каналі. Також у нас є сторінка в Instagram.

Програма медичних гарантій 2023

В Україні засадничим документом, згідно з яким організовується безоплатна медична допомога, є Програма медичних гарантій.

Довідка

Програма медичних гарантій — пакет усіх медичних послуг, які гарантує держава громадянам. Видатки медзакладам відшкодовує за визначеними тарифами Національна служба здоров’я України (НСЗУ).

Для пацієнтів відповідні послуги безоплатні.

Програма медичних гарантій в Україні щороку оновлюється відповідно до даних моніторингів. 27 грудня 2022 року Кабінет Міністрів України ухвалив Постанову № 1464 «Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2023 році».

Безоплатні послуги, на які мають право громадяни України

Програма медичних гарантій 2023 передбачає 39 пакетів медичних послуг, що підлягають державному фінансуванню.

Узагальнюючи зміст цих пакетів, доходимо висновку: кожен пацієнт в Україні має право на такі безоплатні послуги:

  • екстрена медична допомога (порятунок життя людини у невідкладному стані та мінімізація наслідків впливу такого стану);
  • первинна медична допомога (сімейні лікарі, терапевти, педіатри);
  • спеціалізована медична допомога (лікарі певних спеціалізацій);
  • реабілітація (відновлення порушених чи втрачених функцій організму);
  • медична допомога у зв’язку з вагітністю та пологами;
  • медична допомога дітям до 16 років;
  • вакцинація згідно з календарем профілактичних щеплень;
  • паліативна медична допомога (супровід людей із невиліковними захворюваннями).

Наведемо деякі конкретні приклади послуг, які маємо право отримати безоплатно у державних та комунальних поліклініках та лікарнях, а також у медичних закладах інших форм власності, які уклали договір із НСЗУ:

  • хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах, хірургічні операції дорослим та дітям в умовах стаціонару одного дня, стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій;
  • медична допомога при гострому мозковому інсульті;
  • медична допомога при гострому інфаркті міокарда;
  • медична допомога при пологах;
  • медична допомога новонародженим у складних неонатальних випадках;
  • профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах;
  • стоматологічна допомога дорослим та дітям;
  • ведення вагітності в амбулаторних умовах;
  • мамографія;
  • цистоскопія;
  • бронхоскопія;
  • хіміотерапевтичне лікування та супровід пацієнтів з онкологічними захворюваннями у стаціонарних та амбулаторних умовах;
  • психіатрична допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах;
  • діагностика та лікування дорослих і дітей, хворих на туберкульоз, у стаціонарних та амбулаторних умовах;
  • діагностика, лікування та супровід осіб із ВІЛ (та підозрою на ВІЛ);
  • забезпечення збереження кадрового потенціалу для надання медичної допомоги населенню, яке перебуває на тимчасово окупованій території;
  • готовність та забезпечення надання медичної допомоги населенню, яке перебуває на території, де ведуться бойові дії.

Чи буває таке в житті? Уявіть собі, так.

Досить згадати роботу національної медичної системи в умовах пандемії COVID-19: хай не ідеально, проте забезпечити заклади необхідними лікарськими засобами таки вдалося. У січні 2022 року з’явилася «ковідна тисяча»: українці віком від 60 років отримали можливість купувати ліки в аптеках за 1 тис. грн від держави через єПідтримку в Дії.

Ще свіжий приклад. Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2023 року № 184 «Деякі питання реалізації пілотного проекту щодо долучення клінічної лікарні «Феофанія» Державного управління справами до надання медичної допомоги за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення» «Феофанія» «забезпечує безоплатність надання медичних послуг … та використовує кошти, отримані за договорами про медичне обслуговування населення з Національною службою здоров’я за пакетами медичних послуг з надання медичної допомоги у випадках гострого мозкового інсульту, гострого інфаркту міокарда, радіологічного лікування та супроводу пацієнтів з онкологічними захворюваннями в стаціонарних та амбулаторних умовах…». До слова кажучи, проєкт триває вже другий рік поспіль.

Програма «Доступні ліки»

Йдеться про частину Програми медичних гарантій, згідно з якою пацієнтам надається можливість отримувати ліки безоплатно або з доплатою. В основі — т. зв. реімбурсація.

Довідка

Реімбурсація — спеціальний механізм, який передбачає повне або часткове відшкодування вартості лікарських засобів, які відпускають пацієнту в аптеці. Ліки оплачуються з Державного бюджету України.

Нині програма «Доступні ліки» охоплює 8 напрямів та 486 лікарських засобів:

  1. серцево-судинні хвороби (в т.ч. препарати для профілактики інсультів та інфарктів);
  2. діабет ІІ типу;
  3. хронічні хвороби нижніх дихальних шляхів ( в т.ч. бронхіальна астма);
  4. розлади психіки та поведінки, епілепсія;
  5. нецукровий діабет;
  6. інсуліни;
  7. хвороба Паркінсона;
  8. імуносупресивні препарати для людей в посттрансплантаційному періоді.

Повний Реєстр ліків див. тут.

Перелік хвороб і, відповідно, лікарських засобів у програмі «Доступні ліки» формується не випадково та не за логікою «що дешевше». Насправді йдеться про хвороби, які найвідчутніше впливають на показники смертності населення України, суттєво знижують якість життя пацієнта, а водночас ефективно лікуються амбулаторно.

Отримати в аптечних закладах препарати за програмою «Доступні ліки» можна так:

  • Зателефонувати до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77. Оператор допоможе вам знайти аптеку з «доступними ліками».
  • Самостійно знайти найближчу аптеку за допомогою «Електронної карти аптек-учасниць програми реімбурсації лікарських засобів».
  • Суто візуально — за наліпкою на дверях аптеки «Тут є «Доступні ліки». А ті, де можна отримати інсулін, додатково матимуть ще й наліпку «+Інсулін».

Безоплатні базові тести та аналізи, які можна отримати через сімейного лікаря

МОЗ повідомляє: уклавши декларацію з лікарем первинної медичної допомоги (ПМД), пацієнт має право отримати безоплатно низку лабораторних діагностичних досліджень та швидких тестів.

Безпосередньо у кабінеті лікар може оглянути пацієнта, провести скринінг (дослідження) на певні захворювання, зробити швидкі тести на інфекційні захворювання.

Безоплатно можна пройти:

  • інструментальну діагностику: електрокардіографію, пікфлуометрію (пікову швидкість видиху для оцінки дихальної системи), отоофтальмоскопію, вимірювання гостроти зору;
  • скринінг на наявність розладів психіки та поведінки;
  • виявлення індивідуального ризику інфекційних та неінфекційних захворювань: туберкульозу, ВІЛ, вірусних гепатитів, серцево-судинних, хронічних респіраторних, онкологічних, діабету тощо;
  • раннє виявлення ВІЛ, туберкульозу, гепатитів, інфекцій, які передаються статевим шляхом.

Також до пакета первинної медичної допомоги входять такі аналізи:

  • загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою;
  • загальний аналіз сечі;
  • загальний холестерин;
  • глюкоза крові.

Для проведення лабораторних досліджень лікар виписує направлення на аналіз та скеровує пацієнта до лабораторії.

Пробірку для аналізу крові, рукавички, шприц, спиртову серветку/вату/спирт тощо пацієнт не повинен оплачувати додатково. Усі витратні матеріали входять до вартості послуг первинної медичної допомоги, які оплачує за договором Національна служба здоров’я України.

За необхідності, лікар ПМД може направити пацієнта на інші аналізи, потрібні йому за станом здоров’я, або залучити до лікування фахівця іншої спеціалізації.

Інші можливості

Серед інших можливостей — програми Товариства Червоного Хреста, благодійних фондів, волонтерських організацій, які активно працюють на місцевому рівні.

Наприклад, від початку 2023 року спеціалісти мобільних медичних бригад Товариства Червоного Хреста провели понад 7 тис. медичних консультацій для мешканців віддалених сіл та внутрішньо переміщених осіб на Чернігівщині.

Знайти потрібного лікаря та отримати швидку безкоштовну консультацію можна через медичний чат-бот «Турбота», створений Міжнародною платформою з підбору клінік та організації лікування Bookimed.

Наразі анонсовано медичну місію «FACE TO FACE», яка надаватиме безоплатні медичні послуги військовослужбовцям і жертвам війни в Україні. Вона розпочнеться у квітні 2023 року. Група американських лицевих пластичних хірургів допомагатимуть людям, які отримали травми голови, обличчя та шиї під час війни. Ініціатива є результатом співпраці Американської академії пластичної та реконструктивної хірургії обличчя (AAFPRS) (The Educational and Research Foundation), Razom for Ukraine та INgenius.

Як доступитися до безоплатних медичних послуг

Унаслідок медичної реформи «перепусткою в рай» стала Декларація із сімейним лікарем. Саме на підставі Декларації та направлення сімейного лікаря до спеціалістів або на аналізи/процедури НСЗУ профінансовує надані пацієнту послуги. Не хочете йти до сімейного лікаря, а вже потім до спеціаліста — тоді, будь ласка, платіть за тарифами клініки.

Втім, якщо ви — внутрішньо переміщена особа, то вам не потрібно переукладати Декларацію, достатньо звернутися по допомогу безпосередньо в найближчий медичний заклад.

Крім того, екстрену медичну допомогу вам нададуть незалежно від наявності Декларації та власних коштів. У разі критичної ситуації набирайте 103 — і збережіть людське життя.

Дистанційні послуги

В умовах воєнного стану актуальними є дистанційні послуги. Саме так, дистанційно, ваш сімейний лікар або педіатр може:

  • проконсультувати;
  • виписати електронний рецепт, створити електронне направлення до лікаря спеціалізованої допомоги;
  • направити на безкоштовні базові тести та аналізи.

Тож права на безоплатні медичні послуги ми маємо — це не викликає сумнівів.

Далеко проблематичнішим видається їх реалізація на практиці: «Вибачте, цих ліків наразі немає», «Ці безкоштовні ліки є, але ми вам радимо купити кращий препарат», «Якщо ви лягаєте в стаціонар, оплатіть благодійний внесок», «Анестезіологу потрібно заплатити 2 тис. грн». Є випадки, коли профінансовані державою лікарські засоби зберігалися в лікарні «до кращих часів», а термін їх тим часом збігав. І виходить, що безоплатна медицина обходиться пацієнту дорого.

До речі, на Finance.ua ви можете залишити заявку й отримати три пропозиції по добровільному медичному страхуванню, кожна з яких буде дешевшою, ніж у страховій компанії напряму.