0 800 307 555
0 800 307 555

Аптечка для подорожей: що і як можна легально перевозити за кордон

І скільки коштує базова аптечка

На початку 2023 року за кордоном налічувалося близько 8 млн українців. А тих, що виїжджали, але вже повернулися, – набагато більше. У такій ситуації постає питання «що брати з собою», зокрема, що покласти в аптечку.
Зміст

Наші співгромадяни розказують різне. Є такі, що летіли в Ліверпуль через Естонію, і ні там, ні там їх не перевіряли. Хоча вони везли у валізі чимало ліків проти цукрового діабету в окремому пакеті.

Аналогічні ситуації трапляються на українсько-польському кордоні, де наша біженка перевезла в автомобілі чималий ящик з антибіотиками й іншими препаратами, які назамовляли на 10 тис. грн усі її знайомі, котрі виїхали раніше.

Водночас за словами іншої сім’ї, польські митники звернули увагу на тюбики з маззю «Траумель» – ретельно перевіряли та просили повикидати упаковування з медикаментів.

Є мандрівники, які рекомендують брати тільки те, що «там не купиш». Наприклад, у Німеччині «Німесил» (дієва речовина – німесулід) заборонений, тож якщо він вам допомагає, то візьміть його в дозволеній кількості.

Отже, досвід у людей різний. Проте це не означає, що чітких правил не існує. Правила є, і ними слід керуватися.

Ще більше корисної інформації – в нашому телеграм-каналі. Також у нас є сторінка в Instagram.

Необхідна кількість лікарських засобів: «для особистих потреб»

Регламент (ЄС) № 726/2004 Європейського Парламенту і Ради дозволяє ввезення ліків «у зону застосування цього закону в кількості, що відповідає звичайним особистим потребам». Тобто ви не можете ввозити ліки в необмеженій кількості – інакше це натякатиме на комерційні цілі.

Законодавство європейських країн встановлює кількісні обмеження при ввезенні ліків для особистих потреб. Конкретні норми визначаються в кожній країні зокрема.

Німецький Закон про лікарські засоби (Gesetz über den Verkehr mit Arzneimitteln (Arzneimittelgesetz, AMG) передбачає вимогу розраховувати кількість препарату максимум на три місяці, враховуючи рекомендації щодо його дозування.

А для цього слід уважно прочитати інструкцію, яка міститься в листку-вкладиші лікарського засобу. Розрахунок простий: якщо вам треба приймати тричі на день препарат Х, то в місяць – це 90 таблеток, а на три місяці – це 270 таблеток. Тож в аптечку покладіть максимум 270 таблеток препарату Х.

До Польщі дозволено ввозити ліки у кількості, що не перевищує п’яти найменших упаковок. Тобто якщо таблетки розфасовані в упаковки по 30, 60 і 120 одиниць,— можна взяти п’ять упаковок по 30 таблеток. Водночас слід зважати на необхідну вам добову кількість дієві речовини: якщо в її лише 10 мг, а треба 20 мг, то візьміть п’ять упаковок по 60 таблеток.

До Австрії дозволено завозити для задоволення звичайних особистих потреб максимум три роздрібні упаковки найменшого розміру.

Рецепти та інші документи на рецептурні ліки

Зазвичай не потрібен дозвіл на імпорт, ні схвалення чи реєстрація відповідного лікарського засобу в країні, куди ви прямуєте. Вільно ви можете везти болезаспокійливі, жарознижувальні, препарати від розладу шлунку тощо.

Але зовсім інша справа з рецептурними. Як пояснює Держлікслужба України, йдеться про препарати:

  • антибіотики;
  • протисудомні засоби;
  • гормональні препарати (зокрема протизаплідні);
  • препарати для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб;
  • деякі антигельмінтні препарати;
  • деякі антигістамінні засоби;
  • кроворозріджувальні препарати;
  • антидепресанти, нейролептики та релаксанти;
  • стероїдні лікарські засоби;
  • деякі ліки проти болю, кашлю, заспокійливі.

Для власне рецептурних препаратів необхідно мати документ, виданий лікарем та засвідчений його підписом.

За допомогою рецепта ви можете підтвердити потребу в ліках, які перевозите, і бути готовими до втрати чи псування ліків.

В ідеалі цей документ має бути перекладений мовою країни, куди прямує мандрівник.

Поляки зазначають із цього приводу: для інсуліну, що вводиться у вигляді ін’єкцій, необхідно мати документ, виданий лікарем та засвідчений його підписом. У документі має бути підтверджена хвороба мандрівника, необхідність приймати ліки, використовуючи шприци, аплікатори чи інші медичні інструменти.

У «Митних правилах» Чеської Республіки йдеться: «Дозволено ввезення медикаментів для особистого використання, але на деякі їх види доведеться завірити рецепт у нотаріуса».

На австрійському міністерському сайті пишуть: «У разі отримання ліків за рецептом необхідно надати підтвердження особистої потреби, а отже, підтвердження від лікаря, який вас лікує.

До нього має бути включена така інформація:

  • особисті дані;
  • необхідність продовження лікування;
  • назва препарату та його дозування.

Рекомендовано: якщо підтвердження подано не німецькою мовою, візьміть із собою завірений переклад».

Щоб з’ясувати інструкції щодо перевезення рецептурних препаратів, ви можете звернутися, наприклад, до митниці, посольства чи контактного пункту для транскордонного медичного обслуговування.

Упакування ліків у дорогу

Перевозьте ліки в оригінальному упакованні.

Не перевищуйте кількість пластинок в упакуванні!

Подбайте про безпечне транспортування, щоб, наприклад, ампули не розбилися, а свічки під впливом тепла не розтопилися.

Крім того, зважайте на нюанси: перевозити рідкі препарати можна флаконами не більше 100 мл в багажі або ручній поклажі, попередньо запакувавши в прозорі герметичні пакети.

І знайте: у вас практично немає шансів провести за кордон ртутний термометр.

Лікарські засоби, що містять наркотичні чи психотропні речовини

Українські митники пояснюють: відповідно до Закону України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини та прекурсори», фізичні особи мають право вивозити наркотичні засоби і психотропні речовини за межі митної території України.

Зокрема, чехи зазначають: «Ліки, які продаються в країнах за межами території Європейського Співтовариства, можна ввозити до Чеської Республіки лише в обсязі, який відповідає звичайним особистим потребам на час поїздки на територію Чеської Республіки/ЄС (наприклад, відпустка, візит тощо)».

Водночас слід виконувати такі вимоги:

  • переміщувати медикаменти в ручній поклажі та/або в супроводжуваному або несупроводжуваному багажі;
  • везти у кількості, що не перевищує зазначену в наявному в особи рецепті на такий лікарський засіб, виданому на ім’я цієї особи та засвідченому печаткою лікаря та/або закладу охорони здоров’я;
  • для проходження митного контролю (при виїзді з України та у країні в’їзду) такий рецепт має подаватися у паперовій формі (оригінал).

З метою уникнення конфліктних ситуацій під час в’їзду до іноземної країни громадянам варто завчасно ознайомитися з правилами ввезення лікарських засобів для лікування за кордоном (кількість, вид пакування, наявність медичної довідки тощо).

Аптечка для спортивних команд, допінгові речовини та «червоний коридор»

Законодавство західних країн дозволяє ввозити медикаменти мандрівникам-спортсменам, які їдуть на змагання.

  • Медичний супроводжувальний розраховує потреби групи, керуючись критерієм «особистих потреб».
  • Існує звільнення від сплати ввізного мита для лікарських засобів, призначених для лікування спортсменів, які прибувають з третіх країн на митну територію Євросоюзу для участі в міжнародних спортивних змаганнях. Однак необхідно задекларувати на митниці або вибрати «червоний вихід» в аеропортах і морських портах.
  • Жорсткою вимогою є дотримання спеціальних антидопінгових правил та контроль над речовинами, які входять до переліку, наведеному в Додатку I Міжнародної конвенції проти допінгу в спорті від 19 жовтня 2005 р.

Відповідні норми викладені, наприклад, у німецькому законі Gesetz gegen Doping im Sport (Anti-Doping-Gesetz – AntiDopG). «Заборонений список» у німецькому законодавстві зазвичай оновлюється щорічно та узгоджується зі списком Всесвітнього антидопінгового агентства (WADA). Речовини, на які поширюється заборона на володіння, перераховані в Додатку до AntiDopD, серед них: анаболічні речовини (наприклад, тестостерон), пептидні гормони, фактори росту та споріднені речовини та міметики та ін.

Кожен, хто володіє цими речовинами в «немалій кількості», карається.

Тож збираючи аптечку, добре обміркуйте її вміст. Бо перевізники попереджають:

«Варіанту «закласти речами, або сховати в пазуху і ніхто не побачить» – не існує! Ретельна перевірка багажу, кожної сумки і валізи відбувається щоразу, при перетині кордону. Ставтеся до поїздки з відповідальністю, щоб потім не витрачати, свій і інших пасажирів час та нерви».

Що покласти в аптечку і скільки це коштуватиме

Отже, насамперед збір аптечки для мандрівки має починатися з ліків, які ви приймаєте постійно. Далі – базовий набір:

Принцип дії

Назва препарату*

Вартість**

Для дорослих

Жарознижувальний

Солпадеїн, Парацетамол, Німесулід

78,56 грн, 20 грн, 32,16 грн

Знебольювальний

Ібупрофен, Панадол

36 грн, 22,87 грн,

Засіб від діареї

Лоперамід, Імодіум

13,8 грн, 56,6 грн

Сорбент на випадок харчового отруєння

Активоване вугілля

1,38 грн

Антигістамінні препарати

Лоратадин, Цетиризин

18,27 грн, 31,83 грн

Ферментні препарати, які допоможуть при переїданні

Фестал, Панкреатин, Мезим

67 грн, 17,95 грн, 52,03 грн

Бинт, вата або ватні диски, ватні палички

 

8 грн, 2,5 грн, 9,4 грн

Для обробки ран

Перекис водню, Хлоргексидин

8 грн, 19 грн

Пластир

 

набір «порційних» пластирів на тканинній основі, 10 шт – від 19 грн

Для дітей

Електронний термометр

 

115 грн

Жарознижувальний

Панадол бебі (суспензія)

65,28 грн

Спрей від болю в горлі

Інгаліпт, Хлорофіліпт

38,57 грн, 32,50 грн

Краплі для носа

Піносол

84,45 грн

Антисептик місцевого застосування

Йод або зеленка в олівці

до 20 грн

Сорбент

Ентеросгель, Атоксіл

27,39 грн, 157,3 грн

Гель від укусів комах

Феністил

134,5 грн

*перед вживанням препаратів проконсультуйтесь з лікарем. Наведені назви – обрані для прикладу
**відповідно до даних сервісу tabletki.ua, у таблиці зазначена найнижча ціна для Києва, зафіксована на сайті станом на 2 травня 2023 року.

Отже, маємо такі орієнтовні розрахунки за найнижчими цінами:

  • доросла аптечка обійдеться в 141,17 грн;
  • додаткова дитяча – 479,12 грн.

До речі, збираючись за кордон, не забудьте завчасно купити відповідну страховку на кожного, хто їде. Зробити це завжди можна на Finance.ua. Купуючи туристичне страхування на нашому сайті, ви отримаєте 2 безкоштовні онлайн-уроки англійської в школі Speak UP.