0 800 307 555
0 800 307 555

Що таке ChatGPT і чому він такий популярний

Штучний інтелект

Як ChatGPT може змінити світ? Що ж уміє ChatGPT, і чому він так усім цікавий?
Зміст

*Усі ілюстрації до цієї статті були згенеровані штучним інтелектом Midjourney.

ChatGPT – гучний проект останніх місяців. Але давайте розберемося, що таке ChatGPT, як він може змінити світ? Це чергова «бовтанка» для тих, кому нудно, чи технологія, яка може відібрати у вас роботу? Чого в ньому більше: науки чи порожнього хайпу?


Ця ілюстрація намальована нейронною мережею Midjourney

ChatGPT настільки популярний, що цей пошуковий запит обігнав такі запити як «Чемпіонат світу з футболу 2023», «Війна в Україні» або «Курс долара».

Відвідуваність сайту компанії openai.com зросла в 36 разів з листопада 2022 року до січня 2023 року, з 16 мільйонів до 667 мільйонів відвідувачів на місяць.

Інтерес до цього чат-боту цілком заслужений. Ця технологія може найближчим часом сильно змінити той світ, у якому ми живемо. У добрий чи поганий бік? Поки що невідомо.

Під час написання цієї статті ми провели експеримент, попросили штучний інтелект написати абзац для цього тексту. Спробуйте вгадати, яку саме частину тексту написав ШІ. Приймаємо ваші відповіді у коментарях.

До речі, отримати доступ до чат-боту з України було непросто. Але з 18 лютого ChatGPT став повноцінно доступним у нашій країні.

Програма не працюватиме лише на тимчасово окупованих росією територіях, щоб її не використовували для антиукраїнської пропаганди.

«Дякую компанії OpenAI за правильне та цілком логічне рішення. Країна, яка бореться за свободу та прогрес, має право на доступ до революційних технологій», – зазначив голова Мінцифри Михайло Федоров.

Отримати доступ до ChatGPT можна після реєстрації. Вона, зокрема, доступна через облікові записи Google і Microsoft. Також акаунт потрібно верефікувати за допомогою мобільного телефону – на вказаний номер прийде SMS із кодом.

Що таке ChatGPT?

ChatGPT – це чат-бот із штучним інтелектом, розроблений компанією OpenAI.

Під штучним інтелектом варто розуміти не інтелект у звичайному людському розумінні, а нейронну мережу — алгоритм якої працює, використовуючи ті самі принципи, що й мозок людини. Не треба думати, що нейромережа має самосвідомість, може мислити та відчувати емоції. Ні, не може, але може імітувати таку поведінку.

ChatGPT використовує модель обробки природної мови, яка дозволяє добре розуміти зміст написаного. І самому писати тексти так, як це робила б людина.

Цією темою займаються багато хто. Напевно, багато хто з нас вже не один раз спілкувався і з Google асистентом, і з Siri, і з десятками інших чат-ботів і асистентів у вашому банку... Так що ж нового може запропонувати ChatGPT?

Навіщо потрібний ChatGPT і що він уміє

Насправді нічого особливого, чого б не вміли інші нейромережі, просто сьогодні ChatGPT – найбільш просунутий бот зі штучним інтелектом.


Так нейронна мережа бачить майбутнє свійських тварин

Він добре розуміє мову, якою спілкуються люди, і чудово вміє генерувати тексти (особливо добре англійською мовою. – Ред.), які непросто відрізнити від написаних людиною.

До того ж ChatGPT може писати комп'ютерні програми, і вони працюють, хоч іноді і з помилками. Причому писати код може відразу кількома мовами: Python, Ruby, JavaScript, Java, C++, C# і Go.

Чим чат ChatGPT відрізняється від наявних асистентів і чат-ботів?

Якщо, наприклад, поставити якесь запитання Google асистенту, той підбере серед мільярдів сторінок ту, в якій знайдеться відповідь на ваше запитання.

Але ChatGPT в такому разі створить вам відповідь на основі даних, якими володіє. Це саме новий текст, написаний машиною.

Нейронна мережа створює новий контент! І це, як вважають багато експертів, здатне перевернути не тільки індустрію пошукових систем, а й будь-яку галузь, основою якої є створення інтелектуального продукту, а може і весь ринок праці в цілому.

Подальший розвиток ChatGPT та його конкурентів може як залишити без роботи мільйони людей, так і створити нові професії та нові робочі місця та цілі галузі економіки.

Той чат-бот ChatGPT, який ми бачимо зараз, – це демоверсія. Тобто не підключена до інтернету. Вона обмежена даними до 2020 року. Коли ChatGPT запрацює на повну потужність, він, напевно, буде навчатися швидше... набагато швидше.

Незважаючи на те, що Chat GPT – це лише демоверсія, його поява вже викликала реакцію в деяких індустріях та спільнотах.

  1. Stack Overflow — найпопулярніша платформ питань та відповідей для програмістів із щомісячною відвідуваністю близько 250 мільйонів осіб заборонила публікації відповідей, згенерованих Chat GPT. Незважаючи на те, що бот вміє писати код, він часто помиляється, а модератори сайту не встигають перевіряти його відповіді.
  2. Microsoft, яка є одним із інвесторів OpenAI, збирається інвестувати додаткові 10 мільярдів доларів та інтегрувати GPT-3 у свою пошукову систему Bing (зараз займає лише 3% ринку, тоді як Google — 91%, за даними Similarweb. – Ред.).
  3. У Google активізували роботи з нейромережі LaMDA і чат бота Bard, які повинні стати «відповіддю Chat GPT».
  4. Багато шкіл та університетів вже попередили про те, що будуть карати студентів за використання Chat GPT при написанні робіт.
  5. У мережі почали з'являтися інструменти визначення текстів, написаних штучним інтелектом. Один із таких створили в самій OpenAI – AI classifier.


Midjourney добре «малює» людей. Просто тому, що люди найчастіше завантажують саме свої фотографії

Що нового у технологіях?

А що, власне, нового показав штучний інтелект OpenAI? Адже чат-боти, що використовують переваги нейронних мереж, існують не перший рік.

Як працює нейромережа? Простий приклад

Уявіть, що перед комп'ютером та людиною поставили завдання: закинути м'яч у баскетбольний кошик. Для вирішення цього завдання комп'ютеру потрібно буде вирішити систему диференціальних рівнянь, щоб розрахувати траєкторію м'яча. І робити це для кожної точки баскетбольного майданчика.

Люди так не можуть. Тому людина просто підбиратиме напрям і силу кидка, поки не почне влучати в кільце. Не завжди, але з кожною новою спробою все частіше та частіше. Людина навчається.

Нейронні мережі працюють приблизно так само. Нейромережа навчиться шукати правильне рішення, перебираючи різні варіанти.


Цю ілюстрацію ми залишили навмисно. Як бачите, зображення, що генерують нейромережі іноді також можуть бути невідповідної якості

Чат-бот використовує алгоритм GPT-3, і це вже третя версія алгоритму, як видно з назви.

GPT означає Generative Pre-trained Transformer. Тобто нейронна мережа з генеративною моделлю даних, що використовує архітектуру трансформер.

Простими словами, нейронна мережа, навчена на дуже великому обсязі даних, яка може створювати нові тексти. У випадку ChatGPT це 570 Гб тексту. Це гігантський обсяг даних — приблизно його можна оцінити у 500 чи 600 трильйонів слів.

Архітектура «трансформер» означає, що нейронна мережа обробляє дані непослідовно.

Така архітектура та такі методи навчання нейронних мереж не щось нове, просто в OpenAI зуміли вирішити завдання найкраще. Як? Мабуть, ніхто не розповість. Але що точно відомо – в OpenAI працюють одні з найкращих інженерів та програмістів у світі.


Midjourney вважає, що в майбутньому нейронна мережа матиме саме такий вигляд

Довідка Finance.ua:

OpenAI – компанія, яка займається дослідженнями в галузі штучного інтелекту. Мета компанії – створення «дружнього штучного інтелекту». Такого, який позитивно вплине на людство. Тому в OpenAI багато уваги приділяється питанням етики.

Компанія була створена в 2015 році Ілоном Маском і Семом Олтменом як неприбуткова організація. Але в 2019 році було створено дочірню комерційну компанію, вартість якої в 2023 році оцінюється в $29 мільярдів доларів. При тому що інвестовано в неї було 11 мільярдів. У компанії працює лише 375 осіб.

Найвідоміші продукти OpenAI:

  • DALL-E – нейронна мережа, яка створює зображення на основі текстового опису.
  • GPT – алгоритм обробки природної мови.
  • ChatGPT – чат-бот, що використовує алгоритм GPT.
  • OpenAI Codex — нейромережа, що генерує комп'ютерний код на основі текстового опису.

Чому ChatGPT такий популярний?

Тут все просто: ChatGPT – це найпоширеніший чат-бот з доступних. Мільйони людей вже перевірили, на що він здатний і залишилися задоволені результатом. Незважаючи на те, що продукт ще «сирий», він активно використовується.

Нещодавно на популярному стримінговому севісі Twitch був запущений серіал з назвою Nothing, Forever — «Нічого, Вічно». Сценарій для нього пише ChatGPT, а «картинку» малює інший штучний інтелект DALL-E. Для створення сценарію використовують коментарі користувачів, тому сюжет непередбачуваний.

Ми також перевірили можливості ChatGPT, поставивши кілька запитань. Якщо коротко, можливості вражають. Ось що вийшло:


Чергова версія майбутнього, зображення сконструювала нейромережа

Нейрмережа намагається пояснювати складні речі простими словами, якщо її попросити про це:

Питання: Поясни, що таке інфляція, так просто, щоб зрозуміла дитина 7 років.

  • Інфляція — це коли ціни на товари та послуги стають вищими. Це означає, що ви заплатите більше грошей за те саме, що й раніше. Це може бути погано, тому що гроші, які у вас є, стають менш дорогими.

Але виходить, на жаль, не завжди. Іноді відповіді заплутані, неточні чи просто неправильні.

Це відбувається тому, що штучний інтелект насправді не розуміє суті предмета чи явища, він лише намагається створити найбільш правильну відповідь із тієї величезної кількості інформації, яка йому доступна. І не завжди ця інформація буде точною.

Питання: Що таке нуль, поясни простими словами?

  • Нуль – це цифра або число, яке використовується для представлення відсутності будь-якого значення чи кількості. Він може бути використаний для представлення нуля тимчасових проміжків, різних результатів математичних операцій та інших сценаріїв.

    Він також може використовуватися як знак плюс або мінус перед числом або математичною операцією.

З роллю чат-бота ChatGPT справляється чудово. Якщо вам просто потрібно з кимось побалакати, то чат бот в ролі співрозмовника буде не гіршим за людину.

Питання: Мотивуй мене вставати о 6 ранку!

  • Раннє вставання допоможе вийти на наступний рівень продуктивності. У вас буде більше часу, і ви можете виконати більше завдань на ранньому етапі дня. Ви також можете скористатися цим часом, щоб займатися фізичною активністю, практикувати медитацію або мати час для себе.

    Ви також можете отримати перевагу над іншими, які прокидаються пізніше. Раннє вставання – це шлях до кращого самопочуття і продуктивності.

Цікаво, що ChatGPT має власну мораль. Якщо ви захочете отримати інформацію про те, як створити вибухівку, фальшиві гроші, завдати шкоди собі чи іншій людині, нейронна мережа відмовиться допомагати.

Навіть у питанні фінансів ChatGPT буде дуже обережним. Жодних схем швидкого заробітку чи ризикованої інвестицій він не порадить.

Шахраї не зможуть написати текст за допомогою ChatGPT, штучний інтелект не допомагатиме. На будь-які запитання, які стосуються ваших грошей, отримайте абстрактні відповіді без будь-якої конкретики.

Запитання: У які акції інвестувати у 2023 році?

  • Існує безліч акцій, у які можна інвестувати в 2023 році. Вам варто розглянути акції компаній, які мають постійний прибуток та прогнози зростання.

    Ви також можете проаналізувати акції тих компаній, які мають високу дивідендну прибутковість. Якщо ви шукаєте ризиковані інвестиції та хочете заробити більше, ви можете інвестувати в акції біотехнологічних та стартап-компаній.

До речі, зараз нейронна мережа обмежена в даних, їй доступна інформація лише до 2020 року. Не намагайтеся питати про майбутнє.

Запитання: Чи варто купувати долари?

  • Наразі курс долара в Україні становить 28,48 гривні за долар.

    Національний банк України пропонує встановлений курс долара США, тому можна сказати, що купівля доларів в Україні зараз є вигідною.

Загалом у питаннях грошей ChatGPT мало чим може допомогти. Його знання зараз обмежені лише базовими поняттями. Але ніхто не заважає навчити нейромережу в майбутньому аналізувати ринки та передбачати події на рівні дипломованого фінансового аналітика.

Запитання: Як захистити гроші від інфляції?

  • Одним із найефективніших способів захисту коштів від інфляції є інвестування.

    Інвестуючи в активи, такі як облігації, акції, цінні папери та інші, можна уникнути негативних ефектів інфляції, оскільки прибуток від таких інвестицій може перевищувати рівень інфляції

    Також ви можете інвестувати в дорогоцінні метали, такі як золото та срібло, щоб захистити ваші гроші від інфляції.

    Нарешті ви також можете використовувати інвестиційне сховище, а також купувати іноземні валюти, щоб захистити свої гроші від інфляції.

Чи може штучний інтелект замінити людину?

Те, чого боялися деякі люди (включаючи Ілона Маска. – Ред.), цілком може статися зовсім скоро.

Штучний інтелект замінить людей творчих професій. Саме ChatGPT може цілком замінити копірайтерів, операторів служби підтримки і навіть програмістів невисокого рівня.


Чергова ілюстрація від Midjourney

Напевно, вже зараз у деяких великих компаніях розглядають варіанти скорочення частини співробітників. Адже це дуже привабливо для бізнесу: замість сотень співробітників, які займаються обслуговуванням і консультуванням клієнтів, встановити нейромережу, яка дотримуватиметься всіх інструкцій. Буде уважною та завжди ввічливою. Головне – клієнти не зможуть відрізнити діалог із чат-ботом від розмови з людиною.

Штучний інтелект справді може завдати шкоди у деяких випадках.

Тут важливо згадати, що OpenAI дуже багато уваги приділяється саме етиці використання нейромереж. Так що боятися, що ChatGPT стане проблемою для людства, все ж таки не варто.

Про що варто задуматися – так це про те, що у компанії OpenAI є конкуренти, і вони можуть бути не настільки делікатними.

Появу просунутого штучного інтелекту на ринку праці можна порівняти з появою парових машин за часів Промислової революції. Праця тисяч робітників на фабриках стала просто непотрібною, і їм довелося шукати нову роботу.

Але не все так похмуро, як здається на перший погляд. Багато професій зникли завдяки науковому прогресу.

Ви вже не зустрінете людину за професією ліхтарник, який запалював газові ліхтарі на вулицях у 19 столітті.

Можливо, незабаром зовсім не залишиться фрезерувальників і слюсарів, які вміють працювати на верстаті, їх замінять верстати з ЧПУ. Деякі газети та журнали більше не друкують на папери, вони перейшли до електронного вигляду.

Світ змінюється, і це нормально. Якщо штучний інтелект і замінить людину, то скоріше у сферах рутинної та монотонної праці, хай навіть і інтелектуальної.

Штучний інтелект може дати людству безліч переваг. Він може допомогти вирішувати складні проблеми з малою шкодою для людства, такі як хмарні обчислення, автоматичні пошукові системи та машинне навчання.

Такі системи можуть аналізувати великі обсяги даних, незважаючи на навантаження, і надають оперативні результати, такі як пошук Google, який може знаходити інформацію миттєво. Це приголомшливе технологічне досягнення, безсумнівно, продовжуватиме приносити сприятливі зміни в наш світ.

А зі зникненням одних професій завжди з'являлися інші. Адже комусь теж потрібно буде займатися навчанням нейронних мереж.

Найімовірніший сценарій такий: ChatGPT, DALL-E, безумовно, вплинуть на світ. Але, по-перше, це станеться не завтра і навіть не за рік.

По-друге, питання етики стоїть гостро, і за цим справді стежать.

По-третє, вплив штучного інтелекту, швидше за все, буде позитивним. Як раніше автоматизація та механізація позбавили людство важкої ручної праці, так і нейронні мережі звільнять багатьох працівників інтелектуальних професій від механічної та нудної роботи.

Хороший письменник чи добрий художник завжди будуть затребувані. Потрібно просто бути кращим, ніж штучний інтелект, і не боятися за своє майбутнє.

P.S. Якщо тема штучного інтелекту вам цікава – напишіть у коментарях до цієї статті, про що вам хотілося б дізнатися більше. І ми (а може, штучний інтелект, хто знає) напишемо про це.