Де краще зберігати заощадження тим, хто перебуває на тимчасово окупованих територіях
І що робити, коли доведеться прориватися на підконтрольні Україні території
Рашисти не гребують мародерством, а часом і відвертим пограбуванням. З тих, хто намагається вибратися на підконтрольні Україні території, найчастіше вимагають гроші, а часом просто грабують.
Команда порталу Finance.ua поговорила з кількома небайдужими українцями, які перебувають на тимчасово окупованих територіях Запорізької та Херсонської областей.
Розпитали про те, як живеться в окупації, і як відбувається оплата за товари та переміщення грошових цінностей із захоплених територій на підконтрольні Україні.
Інформацію ми проаналізували, виділили кілька ключових моментів. Вони, на нашу думку, будуть не лише цікавими, а й корисними тим, хто перебуває там. І кому, можливо, доведеться прориватися на підконтрольні території.
Розглянемо кілька видів фінансових активів. А також те, як вони можуть бути використані на захоплених територіях.
Головне, які з них можуть використовуватися для збереження заощаджень, а які – небезпечні в плані високої ймовірності втрат.
Ще більше статей про заощадження – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб нічого не пропустити.
До того часу, коли рашисти почали активно просувати використання російських рублів на тимчасово окупованих територіях, саме готівкова гривня була майже єдиним способом розрахунків за товари та послуги.
Особливо після того, як на захоплених територіях один за одним почали закриватись українські банки.
Спочатку на тимчасово окупованих територіях через неможливість інкасації почали виникати складнощі з гривневою готівкою.
В результаті з'явилися ділки, які за певну комісію (за нашою інформацією, вона доходила до 10-12%. – Ред.) допомагали перевести в готівку гроші з банківських карток.
Що цікаво: через різницю в попиті на готівкову та безготівкову гривню відрізнялися навіть курси валютообміну.
За інформацією з Херсона, останніми тижнями дешевше було купити долар саме за безготівкову гривню. Причина – різке зростання попиту на гривневу безготівку.
Ставлення населення до безготівкової гривні на захоплених ворогом територіях багато в чому визначалося двома важливими чинниками.
По-перше, наявністю працюючих українських банків. Так! Хоч як це дивно, але в містах, захоплених практично без боїв (Бердянськ, Мелітополь, Херсон), деякі банки працювали ще кілька місяців: так, А-банк у Херсоні протримався до червня, а ПриватБанк – до липня.
Завдяки банківським відділенням, які працювали, вдалося частково перевести в готівку залишки на карткових рахунках, зняти депозити, що закінчилися.
У перші місяці окупації в містах безготівкова гривня не мала попиту, бо скрізь намагалися приймати оплату саме готівкою.
Крім того, відносно доступні виїзди на підконтрольну територію і назад не викликали побоювання щодо збереження грошей.
Проте останні місяці виїзд у бік Запоріжжя значно ускладнився. Люди чекали на КПП у машинах по кілька діб; хтось їхав путівцями і степовими дорогами, ризикуючи нарватися на міни, аби тільки потрапити на підконтрольну територію.
До того ж, посилюючи умови виїзду на вільні землі, окупанти почали вимагати гроші у тих, хто виїжджає. Озвучено негласну умову – не більше 1000-1200 гривень на одну людину, яка виїжджає. У разі виявлення більшої суми її легко могли відібрати.
Тому ті, хто планував тікати з Херсона, почали активно переводити готівкову гривню в безготівкову, поповнюючи карткові рахунки.
В результаті вже зросли комісії за переведення з «готівки» в «безготівку» і вони доходили до 10%. Оскільки виїхати, з карткою в кишені, а не готівкою – набагато безпечніше.
Finance.ua хоче порадити тим, хто опиниться у подібній ситуації: маючи гривню на карткових рахунках, виїжджати можна навіть без самих пластикових карток. На підконтрольній території легко відновити всі банківські картки. А ризик втрати при цьому буде зведений до мінімуму.
Отже, безготівкова валюта стає на 1-му місці щодо безпеки її збереження.
Тут та сама ситуація, що і з готівковою гривнею. Виїжджаючи на підконтрольні Україні території через численні КПП рашистів є ризик бути пограбованим.
Тому валюта стане в нагоді лише якщо перебувати в місті, не залишаючи його.
У цьому плані долари та євро надійніші, ніж готівкова гривня, позаяк курс купівлі-продажу на захоплених територіях – набагато вищий, ніж у «тилових» і навіть прифронтових містах.
Виїжджати з валютою можна лише у випадку, якщо маршрут лежить через Крим, Грузію і далі. Тут валюта буде незамінною. Гривню ніде не вдасться обміняти або її візьмуть за смішним курсом.
Кошти, які не знадобляться найближчими місяцями, найкраще конвертувати у валюту у великих українських банках. В тих, яким не страшний «банкопад».
Здійснити таку операцію можна в обсязі 100 тис. гривень на місяць на одну особу в одному банку.
У будь-якому випадку кошти будуть у безпеці, і захищені від девальвації.
Однак для цього також знадобиться безготівкова гривня. Цим також пояснюється зростання попиту на неї.
Для тих, хто планує надалі виїзд за кордон, ідеальним засобом для збереження заощаджень стануть вкладення в стейблкойни.
Наприклад, Tether (USDT) або стейблкойн біржі Binance (BUSD).
Tether з легкістю може бути перетворений на готівкову валюту (як місцеву, так і долари чи євро. – Ред.) практично у будь-якій країні світу.
Так само перевести в готівку його можна буде в будь-якому місті України на незахоплених територіях.
Як підсумок, спробуємо сформулювати рекомендації:
1. Бажано рівномірно розподілити кошти між безготівковою гривнею та безготівковою валютою.
2. У готівці зберігати запас, необхідний для розрахунків на місяць.
3. У разі виїзду через ворожі КПП запас готівки має бути зведений до мінімуму. Пам'ятайте: існує великий ризик залишитись без цих грошей.