0 800 307 555
0 800 307 555

Шахрайство під час обміну валют

Три реальні схеми обману

В Україні завжди були дві категорії людей: ті, хто прагнув якнайвигідніше купити або продати валюту (нехай і з ризиком), і ті, хто вміло цим користувався.
Зміст

 Початок повномасштабної війни ознаменувався різким падінням курсу гривні до іноземних валют. Банки припинили продаж валюти населенню, а обмінники виставили захмарні курси. Цим не посоромилися скористатися шахраї, для яких настав «золотий час».

Finance.ua зібрав найпоширеніші схеми обману. Ознайомтеся і не давайте шахраям можливості заробляти на вас.

Усе, що потрібно знати про хитрощі шахраїв – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, не дайте шанс вас надурити.

Фейковий «обмінний пункт»

Для того, щоб провернути свою аферу, шахраї знайшли нежитлове приміщення на першому поверсі, в якому було два виходи. З одного боку обладнали вивіску пункту обміну валют, встановили табло з курсами – і почали чекати на жертву.

Тим, хто приходив для обміну невеликих сум, або відповідали: «Немає валюти», або навіть здійснювали операції обміну. Це тривало доти, доки в тенета аферистів не потрапила жертва, якій потрібно було купити кілька десятків тисяч доларів.

Шахрай, який видавав себе за касира, приймає гривню у жертви, яка нічого не підозрює, складає її в пакет, після чого каже (наприклад), що мусить дістати валюту з сейфа в іншій кімнаті.

Закриває віконце «обмінника», бере пакет із грошима – і виходить в іншу кімнату, звідки був вихід.

Другий вихід часто з іншого боку будинку. Шахрай завдяки йому благополучно зникає з грошима жертви.

Обмін в автомобілі

Щоб упіймати чергову жертву, шахраї розміщують на валютних аукціонах (на сайтах відомих фінансових порталів) оголошення про продаж великих сум доларів США за вигідним курсом.

Люди, спокусившись на цю пропозицію, заявляють про бажання придбати, наприклад, 20 тисяч доларів. Угоду «продавець» пропонує провести в його автомобілі.

Після того як покупець сідає в машину і віддає шахраю гривню, той рахує її і передає пакет з валютою.

Однак не встигає невдаха-покупець вийти з автомобіля, як до нього підбігають кілька людей. Жертву б'ють по голові палицею (так, щоб людина впала і на короткий час знепритомніла), шахраї вихоплюють у неї з рук придбану валюту, після чого ховаються в автомобілі, що чекає їх, зі своїм спільником.

Застосування «ляльки»

Наступний абсолютно реальний випадок показує винахідливість та прагнення вдосконалювати схеми обману, які не втомлюються демонструвати шахраї. У ньому химерно переплелися прийоми, вже описані в перших двох схемах.

Один із шахраїв довго «полює» за жертвою. Наприклад, видає себе за співробітника місцевої аптеки: змінює зовнішність, використовує перуку, одягає медичний халат та маску.

Щоб вселити до себе довіру, він кілька разів навіть здійснює обміни незначних сум валюти за вигідним курсом.

Під час останнього обміну шахрай спочатку передає жертві справжні купюри, які поклав між сидіннями автомобіля. А потім, скориставшись тим, що жертва відволікається, підсовує замість справжніх доларів ляльку – упаковку з нарізаним папером.

Потім шахрай бере пакет із гривнею і заходить у приміщення, біля якого стоїть автомобіль покупця. Нібито з метою порахувати гривню на лічильній машинці. Насправді він ховається через запасний вихід.

Варто зазначити, що в цьому конкретному випадку правоохоронці спрацювали оперативно, і шахрая разом із спільником було затримано.

***

Всі ці випадки стали результатом прагнення жертв або заощадити на обміні або заробити трохи більше. При цьому ніхто з них не замислювався, що вони можуть бути обдурені або пограбовані.

Як не потрапити в лапи шахраїв

Щоб не стати персонажем чергового поліцейського звіту, варто дотримуватися кількох простих правил:

1. Не здійснювати великі грошові угоди з незнайомими людьми, у не пристосованих для цього місцях.

2. Валютообмін краще проводити у перевірених обмінних пунктах, із спеціально обладнаними кімнатами перерахунку та охороною.

3. Ніколи не ходити з великими сумами поодинці. Шахраї та грабіжники вкрай рідко зв'язуються з групами людей, їм більше до вподоби нападати на одиноких.

4. Завжди пам'ятати про ризик і порівнювати його з величиною потенційної вигоди.

Якщо ви або ваші друзі, знайомі стикалися з іншими схемами обману під час обміну валют – розкажіть про це в коментарі під цією статтею. Або надішліть вашу історію на пошту: editor@finance.ua. Із задоволенням напишемо продовження з реальними історіями громадян.

Можливо, саме ваша історія убезпечить когось від необдуманого вчинку. І не дозволить шахраям наживатися під час обміну валют.