Як без збитків пережити блекаут
Кілька порад для банківських клієнтів
Внаслідок рашистських ударів по об'єктах критичної інфраструктури були змушені закритися багато банківських відділень та кас обмінних пунктів. Без електрики згасли екрани багатьох банкоматів та платіжних терміналів, що приймають готівку. Не в усіх магазинах можна розплатитися платіжними картками, до використання яких встигло звикнути населення.
Багатьох подібна ситуація захопила зненацька. Тож як підготуватися і якнайменше болісно, без зайвих збитків пережити черговий блекаут?
Портал Finance.ua ретельно проаналізував кілька різних варіантів та сформулював низку практичних порад для банківських клієнтів.
Більше актуальної інформації – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб нічого не пропустити.
Національний банк на своєму офіційному сайті опублікував інформацію про 760 чергових відділень, розташованих у Києві та у 275 населених пунктах 22 областей, які надаватимуть клієнтам фінансові послуги навіть у разі тривалої відсутності енергопостачання.
Ознайомтеся з цим списком і з'ясуйте, які з відділень працюватимуть неподалік вас, щоб мати можливість скористатися їхніми послугами в разі потреби.
Останні роки ознаменувалися бурхливим розвитком карткового напряму банківської діяльності. Українці звикли не носити готівку у своїх гаманцях, віддаючи перевагу банківським платіжним карткам.
Однак у разі відсутності електроенергії торговельні термінали можуть не працювати чи працювати нестабільно. Наприклад, буде відсутній зв'язок із банком. В результаті буде складно або взагалі неможливо розплатитися за допомогою карток. Також не працюватимуть і банкомати.
Тому варто мати запас готівки, виходячи з тижневої потреби в грошах.
Мало хто знає, що для того, щоб «розплатитися телефоном» (як люблять говорити про оплати за допомогою мобільних застосунків Google Pay або Apple Pay. – Авт.), не потрібен інтернет.
Тому навіть у разі відсутності зв'язку терміналу із банком або відсутності мобільного терміналу на смартфоні оплата може пройти.
Річ у тому, що токени для оплати зберігаються на смартфоні. Єдине, що нескінченно довго без мобільного інтернету це працювати все ж таки не буде, оскільки токени треба постійно оновлювати.
Але маючи встановлені застосунки, один-два рази розплатитися таким чином вдасться. Особливо якщо до застосунку підв'язані не одна, а кілька різних банківських карток.
Попередній блекаут розпочався 23 листопада. У деяких банків погасити заборгованість за кредитними картками для того, щоб перебувати у пільговому періоді, потрібно до 25 числа.
У користувачів кредитних карток ПриватБанку, наприклад, виникла серйозна проблема: як погасити заборгованість, щоб залишитися в пільговому періоді і не переплачувати.
Аналогічна проблема може виникнути і наприкінці місяця, оскільки у більшості банків подібний платіж треба зробити саме до кінця місяця.
Щоб уникнути непотрібних витрат, бажано не залишати ці операції на передостанній або останній дні, а вносити платіж хоча б за 3-5 днів.
Якщо ви не плануєте залишати гроші на депозиті після його закінчення, подбайте заздалегідь про скасування автопролонгації.
Може статися так, що в день закінчення депозитного договору ви не зможете потрапити до відділення або не працюватиме банківський мобільний застосунок.
В результаті термін дії депозиту продовжиться, і ви не зможете скористатися цими грошима.
Іноді банки пропонують до карткового рахунку відкрити додатково накопичувальний, за залишок коштів на якому нараховуються відсотки.
У звичайні часи це зручно, але в умовах блекауту можливість перекинути гроші з такого рахунку на картковий для зняття або оплати може бути відсутньою, і тоді гроші в критичній ситуації будуть недоступні.
Краще подбати заздалегідь і переказати хоча б частину на картковий рахунок, звідки їх легко зняти.
Якщо потрібно відправити комусь гроші або зробити інший важливий платіж, не відкладайте на потім.
Краще здійснити його, поки є світло, інтернет та заряд у смартфоні. Пізніше ситуація може різко погіршитися.