10 корисних порад клієнту банку у воєнний час

Перевірено на собі

Війна завжди захоплює зненацька. У цьому позавчора особисто переконався наш експерт із банків, прочитавши вранці повідомлення про напад Російської Федерації на нашу країну. Нашвидкуруч натягнувши одяг, він поспішив до найближчого банкомату зняти готівку з картки, чудово розуміючи, що в такий час платіжні термінали працювати найімовірніше не будуть
Зміст

Черга до банкомату ПриватБанку нагадувала зменшену копію старої радянської черги до Мавзолею. Не дивно, що готівка в ньому закінчилася задовго до того, як настала його черга. Водночас у найближчому продуктовому магазині, в якому вже розмітали продукти, оголосили: «Термінали не працюють». Сусідній банкомат ПриватБанку теж був порожнім.

Інший би запанікував, але тільки не наш експерт. Відмінно знаючи всі нюанси роботи банківської системи, він вирішив перевірити, як усе це працює в таких умовах.

У нього все вийшло, а свій досвід він вирішив викласти у 10 корисних порадах для менш досвідчених клієнтів банків.

Усе, що треба знати про банки й картки – в нашому телеграм-каналі. Не забудьте підписатися.

Запас готівки завжди має бути

Його підвела пристрасть до банківських карток і тим, що ними можна платити вже практично скрізь (крім продуктового ринку, хіба що). Він майже не тримав у гаманці готівки – і в такій ситуації одразу трохи розгубився.

Щоб цього не сталося, запам'ятайте: якась сума (у кожного вона буде різна) повинна завжди зберігатися у готівці та бути під рукою. Раптом що.

Окрім ПриватБанку, є й інші

Анітрохи не применшуючи переваг цього банку, хотілося б зазначити: в Україні ще 70 інших банків, з декотрими з яких цілком варто працювати.

Наприклад, у банку ПУМБ є відмінна дебетова картка «ВсеКарта», що дозволяє робити без комісій практично все, зокрема, знімати готівку в будь-яких інших банкоматах.

З чим пов'язана така популярність Привата? По-перше, свого часу він дуже динамічно розвивав мережу своїх відділень і в якийсь момент став другим за кількістю після Ощадбанку. По-друге, ПриватБанк дуже активно впроваджував зарплатні, студентські й інші проєкти, тому й зміг наростити емісію своїх карток.

З картки ПриватБанку можна знімати без комісії у будь-якому банкоматі

Практику зняття без комісії у «чужому» банкоматі запроваджує дедалі більше банків. Свого часу це зробив і ПриватБанк. Як не дивно, але типовому клієнту ПриватБанку властиві дві речі:

  • у нього немає інших карток, крім картки самого Привату;
  • він не знає, що зняти гроші без комісії з приватбанківської картки можна у будь-якому банкоматі.

Отже: якщо ви знайшли улюблений банкомат порожнім (а заправляти їх швидко зараз не вийде), не панікуйте, а просто пошукайте будь-який банкомат іншого банку та спробуйте зняти у ньому.

Щоправда, звичних «по 20 тис. гривень що три години» тут чекати не варто. Банкомати не дуже люблять картки «чужинців». З тієї ж приватівської картки в чужому за один прийом вдасться зняти від 200 (найжадібніших) до 1000-2000 гривень (у більш «щедрих»). Тут як пощастить.

Для зняття готівки краще використовувати картки VISA

Упевнений, у банку хоч раз у житті ви чули питання: Вам яку картку оформлювати: VISA чи MasterCard? І на ваше запитання: «А яка різниця?» – найчастіше отримували відповідь: «Жодної!».

Але це не так. Обидві міжнародні платіжні системи мають свої «фішки». Знімати готівку в «чужих» банкоматах краще з картки системи VISA.

Чому? Все просто: комісія банку-еквайєра (власника банкомату) від банку-емітента, який випустив картку, буде меншою за карткою MasterCard. Тобто така транзакція менш вигідна для банку, якому доведеться витратитися на роботу касирів та інкасаторів, щоб поповнити банкомат кешем.

Саме тому банкомати налаштовують так, щоб за «чужими» картками MasterCard видавати мінімальні суми – від 200 до 500 гривень (зрідка – 1000). А ось за картками VISA можна сподіватися зняти в чужому банкоматі до 2000-3000 гривень. Карток ПриватБанку це не стосується, його в «чужих» банкоматах не люблять.

Треба мати кілька карток для зняття готівки

Ви запитаєте: «А навіщо?». Ось якраз для такого випадку.

Наш експерт минулого року оформив картку «Правильна» від Кредобанку. І попри те, що це картка системи MasterCard, рідний банкомат видав йому кілька разів по 5000 (максимальна сума зняття «рідної» картки в банкоматі), поки на карті не закінчилися гроші.

Багато так не знімеш: банк передбачив безкоштовне зняття лише 50 тис. грн на місяць. Зате зняти ці 50 тис. можна було в 10 прийомів поспіль, лише попередньо підвищивши ліміт на зняття готівки по картці. І пішло б на це (наш експерт знімав менше) не більше ніж 10-12 хвилин.

В результаті картка для виплат ПриватБанку залишилася лежати в гаманці, а картка Кредобанку реально врятувала.

Експериментуйте із сумою для зняття, щоб з'ясувати, які купюри залишились у банкоматі

Ця порада дуже важлива, якщо ви знімаєте в банкоматі з картки іншого банку («чужої» картки). У ньому можуть залишитися купюри лише в одній касеті (наприклад, по 200 гривень). Або ж усі касети для простоти та зручності заряджені купюрами одного номіналу (теми ж 200 гривень).

Якщо на «чужу» картку виставлено ліміт 1000 гривень, у вас все вийде. Але якщо виставлений ліміт 500 гривень, то при спробі зняття такої суми банкомат видасть помилку, яку можна сприйняти за відсутність грошей.

Насправді, банкомат не може видати 500 гривень, якщо в нього залишилися тільки купюри по 200 гривень. Потрібно просто запросити 400 гривень.

Крім того, варто пам'ятати, що декотрі банки встановлюють ліміт на кількість операцій із карткою. Це треба уточнити у своєму банку на гарячій лінії. За картками ПриватБанку: сказали, що обмежень за кількістю знімань немає, а сума «20 000 що три години» діє і для зняття в чужих банкоматах.

Крім банкоматів, зняти готівку можна також у касі банку

Маючи на руках «ВсеКарту», наш експерт зайшов у відділення банку ПУМБ (до речі, з операціоністами, касою та банкоматом, які працюють) і спокійно, практично без черги зняв кругленьку суму «на чорний день».

Варто зазначити – у касі без комісії з цієї картки можна зняти лише двічі на місяць.

Тому поряд із карткою ПриватБанку наш експерт рекомендує оформити ще дві картки для зняття готівки: «ВсеКарту» від банку ПУМБ та «Правильну» від Кредобанку.

Не варто сильно довіряти кредитним карткам

Вчорашній день, окрім проблем зі зняттям готівки та відключенням терміналів у магазинах, ознаменувався також повальним зниженням кредитних лімітів своїм клієнтам.

Таскомбанк, Альфа-Банк й інші знизили кредитні ліміти за картками клієнтів до суми поточної заборгованості (по суті, обнуливши їх). І клієнти, які сподівалися зробити оплату такою карткою, отримали повідомлення «Недостатньо коштів».

Варто зазначити, що клієнтам навіть не надходили повідомлення від банків щодо зниження кредитного ліміту. І з проблемою вони найчастіше стикалися саме на касі.

Касири швидко збагнули, що відбувається, і вже наступного дня у тих місцях, де термінали працювали, усіх чесно попереджали: «Тільки не кредитною карткою!».

Що ж робити, щоб цього не сталося? По-перше, мати кілька кредиток від різних банків (як це було в нашого експерта). А по-друге...

Мати із собою дебетову карту для розрахунків

Не змогли зняти готівку? Не біда! Можливо, розрахуватися цією карткою в магазині все ж таки вийде. Варто спробувати. До речі, саме дебетовою «Правильною» карткою Кредобанку наш експерт і сплачував покупки наступного дня, у п'ятницю.

Тобто якщо ви не змогли розрахуватися карткою в одному-двох магазинах, це не привід взагалі викладати її з гаманця. Можливо, термінали все ж таки запрацюють. Готівку в такій ситуації краще приберегти, й активніше витрачати саме гроші на картці.

Ви ще не маєте картку monobank? Терміново зробіть

У наш час все складніше стає знайти людину, яка не має «Чорної» картки monobank. Але якщо ви її досі не оформили, то подумайте це зробити.

Перший мобільний банк «без відділень» під керівництвом Олега Гороховського та його команди зміг вкотре здивувати: у той час як інші банки масово різали клієнтам ліміти, monobank встановив усім своїм клієнтам по 10 тис. кредитного ліміту. І для тих, хто в перший день війни залишився без грошей, то була просто знахідка.

Найголовніше – не губіться у таких ситуаціях. Потрібно просто володіти необхідною інформацією, мати витримку та не панікувати.