Криптовалюта Cardano: шлях ADA
Історія та перспективи
Була розроблена та реалізована Чарльзом Госкінсоном – одним із тих, хто стояв біля витоків Ethereum, та компанією Input Output Hong Kong (IOHK). Платформу названо на честь італійського математика, інженера, філософа й лікаря Джероламо Кардано.
Внутрішня криптовалюта Cardano називається ADA. Її так названо на честь відомого англійського математика, графині Ади Лавлейс, яка створила опис обчислювальної машини та вважається першим програмістом в історії людства.
Криптовалюта Cardano використовує власний блокчейн – так званий Cardano Settlement Layer (CSL).
CSL – це шар розподіленого реєстру транзакцій для підтримки операцій із криптовалютними гаманцями.
Другий шар, який називається Cardano Computation Layer (CCL), буде підтримувати смарт-контракти та децентралізовані програми. Така багаторівнева архітектура дозволяє спростити оновлення протоколу.
Усе, що потрібно знати про криптовалюти – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб не пропустити нічого цікавого.
У 2014 році Чарльз Госкінсон залишив команду розробників Ethereum і разом з Джеремі Вудом заснував компанію IOHK, яка розпочала створення платформи Cardano.
Запуск Cardano відбувся 29 вересня 2017 року в Японії. А вже 30 листопада 2017 року монетою ADA (у парі з Bitcoin) почали торгувати на найбільшій криптовалютній біржі Binance. До речі, стартова ціна цього дня склала всього 900 сатоші (0,00000900 BTC).
17 квітня 2018 року монетою ADA почали торгувати в парі з найпопулярнішим стейблкойном (спільна назва криптовалют, обмінний курс яких намагаються стабілізувати, наприклад, прив'язуючи котирування до звичайних валют або біржових товарів – золото, нафта тощо. – Ред.) – тезером (USDT). У момент старту торгівлі ціна ADA на біржі Binance становила 0,2555 доларів.
На відміну від багатьох монет, які після старту починали дорожчати, ADA мала трохи інший шлях. Перші роки свого існування вона втрачала ціну, поки в березні 2020 року не опустилася до 0,0176 долара. Тобто за два роки подешевшала у 25 разів.
Зростання монети почалося лише у 2021 році. А вже у вересні 2021-го її ціна на Binance сягнула 3,1010 долара – за півтора року зросла у 176 разів. З того моменту ціна ADA знову кинулася вниз, і зараз впала до 0,47 долара.
У листопаді 2021 року у мережі Cardano запустили першу децентралізовану біржу (DEX).
Команда MuesliSwap оголосила про запуск першої DEX у мейннеті Cardano. Платформа використовує модель книги заявок централізованих бірж, що дозволяє розміщувати лімітні ордери.
Як Ethereum та Polkadot, платформа Cardano підтримує смарт-контракти.
Багато шанувальників Cardano впевнені: зрештою вона витіснить Ethereum завдяки високошвидкісній технології та транзакціям без комісії. Втім, Ethereum поки що зберігає популярність, хоч і не позбавлений недоліків: використовувати її дорого, а при транзакціях часто виникають затримки.
Cardano прагне перевершити «ефір» за цими показниками завдяки легкості дизайну.
У 2021 році Cardano провела велике оновлення під назвою Mary, що перетворює її реєстр. Тепер вона може не лише зберігати ADA в блокчейні, але й дозволяє створювати кілька токенів та обмінюватися ними.
Чарльз Госкінсон, який займається розробкою платформи Cardano, упевнений, що доступ до прозорого банківського обслуговування допоможе мільярдам людей підвищити рівень життя.
Cardano створюється на основі DeFi і націлена на деякі з найбідніших регіонів світу. Госкінсон вважає: якщо технологія працюватиме у цих місцях, це стане показником її успіху. Надалі це має привести до її повсюдного впровадження.
Очевидно, що криптовалюту не можна застосовувати, не маючи доступу до електрики та смартфонів. Але для таких країн, як Ефіопія і Сенегал, Cardano все ж таки може принести значну користь. Тому співробітники компанії із цих африканських країн уже просувають ідею серед місцевих мешканців.
У червні 2022 року, за даними сайту coinmarketcap.com, ADA посідає почесне 7 місце за рівнем капіталізації.
18 червня (у день, коли Bitcoin опустився нижче 20 тис. доларів за монету) капіталізація ADA становила 15,39 млрд доларів. В обороті зараз перебувають 33934048406 монет ADA.
У 2021 році ADA посідала третє місце за рівнем капіталізації, але, як бачимо, не змогла втримати результату.
Втім, і сьоме місце для неї досить почесне: ADA поступається лише Bitcoin, Ethereum, токену самої біржі Binance BNB і трьом стейблкойнам: USDT, USDC і BUSD.
Але за сьоме місце ADA доводиться буквально битися з Ripple (XRP), який популярніший у криптосвіті і довго перевершував її за капіталізацією. 26 червня стало відомо, що Ripple (XRP) все ж таки обійшов Cardano (ADA) за рівнем капіталізації і посів шосте місце. ADA – так само на сьомому.
Хто переможе? Час покаже.