0 800 307 555
0 800 307 555

Як сплачувати податки в Україні у 2023 році

Чи треба платити тим, хто за кордоном

Податки в Україні повинні платити всі – ця норма закріплена в статті 67 Конституції. Якщо ви офіційно працюєте, то жодних проблем зі сплатою податків у вас не має бути, адже працедавець виступає податковим агентом. І саме на нього закон покладає відповідальність за утримання необхідних податкових сум і перерахування їх до бюджету.
Зміст

Але податки сплачуються не тільки із зарплатні. Оподатковуються також інші види доходу, зокрема отриманого за кордоном, нерухоме майно, існує також транспортний податок, який сплачується з дорогих автівок.

Окрема історія з тими українцями, які рятуючись від війни, виїхали за кордон і досі не повернулися в Україну – вони взагалі можуть опинитися в пастці подвійного оподаткування.

Finance.ua розбирався як і які податки треба платити в 2023 році.

Ще більше корисної інформації для платників податків – у нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб нічого не пропустити. А ще у нас з'явився Instagram.

ПДФО та військовий збір

Коли йдеться про оподаткування пересічних громадян, найголовніший – податок на доходи фізичних осіб (ПДФО). Його ставка – 18%, і застосовується вона до широкого переліку доходів, наприклад:

Він застосовується до широкого переліку доходів, найпоширеніші з яких:

  • зарплата, заохочення, премія, компенсація;
  • стипендія;
  • кошти, отримані від оренди майна;
  • інвестиційний прибуток від цінних паперів (окрім ОВДП, зокрема військових облігацій. – Ред.);
  • виграш у лотерею чи азартні ігри;
  • відсотки з депозитного рахунку;
  • кешбек, якщо він виплачується реальними грошима тощо.

Але також можуть застосовуватися ставки 9%, 5%, 0%. Останню не треба плутати із ситуацією «не оподаткування», адже дохід за нульовою ставкою відображається у Податковій декларації про майновий стан і доходи, хоча фактично податок не сплачується.

Ставки ПДФО на 2023 рік

18%

9%

5%

0%

Основна ставка. Стягується із зарплати й інших доходів громадян. За цією ставкою оподатковується також третій і наступний об’єкт нерухомості проданий за рік (за мінусом витрат); продаж третього та наступного авто за рік.

Дивіденди нерезидентам, суб’єктам, які є неплатниками податку на прибуток, зокрема єдиноподатникам.

Продаж нерухомості, що була у власності менше трьох років. Продаж другого об’єкта нерухомості за рік. Продаж другого автомобіля за рік. Подарунки та спадщина від осіб, які не входять до першого чи другого кола споріднення.

Подарунки, спадщина від близьких родичів. Продаж першого об’єкта нерухомості за рік. Продаж першого автомобіля за рік. Такі доходи потрібно декларувати.

Сплата ПДФО – одне з ключових джерел поповнення державного та місцевих бюджетів. За перші дев’ять місяців 2022 року українці попри війну сплатили 104,2 млрд грн і 188,5 млрд грн, відповідно.

ПДФО не стягується з пенсій, державної і соціальної матеріальної допомоги, страхових виплат, державних грантів тощо.

З 2014 року в Україні разом з ПДФО додатково стягують 1,5% військового збору, хоча й вводився цей податок тимчасово на період проведення АТО/ООС і закінчення реформування Збройних сил.

Очевидно, що під час війни скасовувати військовий збір не будуть. Ба більше, у Верховній Раді зареєстрований законопроєкт про збільшення військового збору до 3%.

У травні минулого року Комітет Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики дав по законопроєкту свій висновок – його ухвалення призведе до збільшення доходів державного і місцевих бюджетів. Відтоді якихось рухів по цьому документу більше не відбувалося.

Згідно з чинним законодавством, на період дії воєнного стану не підлягають оподаткуванню військовим збором доходи у вигляді грошового забезпечення військовослужбовців і працівників:

  • Збройних сил України;
  • Національної гвардії;
  • правоохоронців;
  • Служби безпеки України;
  • Служби зовнішньої розвідки;
  • Держприкордонслужби;
  • осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань;
  • інших осіб на період їх безпосередньої участі в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації.

Податкова соціальна пільга

Перед тим, як утримувати із зарплати працівника ПДФО, потрібно врахувати його категорію – чи має він право на податкову соціальну пільгу (ПСП).

Граничний розмір доходу, до якого застосовується ПСП у 2023 році становить 3 760 грн – це прожитковий мінімум для працездатної особи (2 684 грн) помножений на коефіцієнт 1,4 та округлений до найближчих 10 грн.

Базова податкова соціальна пільга складає 1 342 грн – 50% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

ПСП може застосовуватися також і до лікарняних, зокрема за перші п’ять днів.

Отримати податкову соціальну пільгу можна лише за одним місцем роботи.

Підвищена ПСП

Існують також дві підвищені ставки податкової соціальної пільги: 2 013 грн (150% суми пільги), 2 684 грн (200%).

Граничний розмір доходу, до якого застосовується підвищена ПСП, також становить 3 760 грн.

Розмір ПСП

Категорія працівника

2 013 грн

  • одинока матір або батько, вдова/вдівець, опікун, піклувальник;

  • особа, що утримує інваліда;

  • особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (I або II категорія);

  • учень, студент, аспірант, ординатор, ад’юнкт, який не отримує стипендію з бюджету;

  • особа з інвалідністю I або II групи;

  • особа, якій призначена довічна стипендія як громадянину, що зазнав переслідувань за правозахисну діяльність;

  • учасник бойових дій на території інших країн у період після Другої світової війни, на якого поширюється дія Закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»

2 684 грн

  • Герой України, Герой Радянського Союзу, Герой Соціалістичної Праці, повний кавалер ордена Слави або Трудової Слави;

  • особа, що має чотири й більше медалі «За відвагу»;

  • особа з інвалідністю I або II групи з числа учасників бойових дій на території інших країн;

  • особа, яку визнали репресованою чи реабілітованою.

ПСП на дітей

Якщо у працівника є діти до 18 років, розмір граничного доходу та самої пільги змінюється пропорційно кількості дітей. Такий працівник має написати відповідну заяву та долучити копії свідоцтв про народження дітей.

Правом скористатися ПСП на дітей може хтось один з подружжя.

Якщо дитина одна, податкова соціальна пільга надається на загальних підставах.

Одинока матір або батько отримуватиме 2 013 грн пільги на дитину. Та сама ситуація, якщо дитина з інвалідністю. Для отримання пільги відповідно треба додатково надати копію свідоцтва про розлучення, документи, що підтверджують інвалідність.

Щоб розрахувати граничний дохід для отримання ПСП потрібно 3 760 грн помножити на кількість дітей. Так, якщо їх двоє, сума граничного доходу підвищиться до 7 520 грн.

Так само вираховується і розмір самої пільги. Якщо на утриманні двоє дітей, ПСП складе 2 684 грн.

Термін сплати ПДФО та військового збору

За загальним правилом ПДФО та військовий збір мають бути сплачені до 1 серпня року, наступного за звітним. Останні зміни до Податкового кодексу дозволяють сплатити податок протягом шести місяців після скасування або припинення воєнного стану, якщо своєчасна оплата протягом періоду дії воєнного стану неможлива.

Водночас чіткі строки, коли йдеться про виплату зарплати, не визначені та напряму залежать від періодичності. Сплата цих податків має відбуватися під час безпосередньої виплати або ж протягом трьох банківських днів, якщо використовується готівка.

Якщо дохід нарахований, але з поважних причин не виплачений, то ПДФО та військовий збір слід сплатити протягом місяця, наступного за місяцем, за який було нарахування.

ЄСВ

ЄСВ повністю сплачується з кишені працедавця за ставкою 22%. Єдиний соціальний внесок не віднімається із заробітку працівника.

Мінімальний розмір ЄСВ – 1 474 грн, тобто 22% від мінімальної зарплати, яка цьогоріч встановлена на рівні 6 700 грн.

Якщо працівнику нарахують зарплату за місяць нижчу за мінімальну, наприклад, 6 тис. грн, працедавець усе одно повинен сплатити мінімальний розмір ЄСВ.

В бюджетних установах може бути ставка 8,41% – для фонду оплати праці осіб з інвалідністю.

Також є ставки ЄСВ 5,3% і 5,5%. Ними користуються підприємства, створені громадськими організаціями осіб з інвалідністю.

Роботодавці зобов’язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, окрім гірничих підприємств, вони мають сплачувати ЄСВ не пізніше 28 числа наступного місяця.

У разі отримання зарплати за кордоном не передбачена сплата особою ЄСВ. Вона може робити це добровільно, щоб їй нараховувався страховий стаж.

У такому разі сплата ЄСВ здійснюється на підставі укладеного з податковим органом договору про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Фізичні особи-підприємці, самозайняті особи та члени фермерського господарства зобов’язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

Утім, під час дії воєнного стану сплата ЄСВ відбувається щомісяця. ФОПи мають право не платити єдиний внесок за себе, але цей термін не враховуватиметься в їхній страховий стаж.

Земельний податок

Земельний податок у 2023 році мають сплачувати власники земельних ділянок (паїв) та постійні землекористувачі – фізичні та юридичні особи.

Ставки податку визначаються органами місцевого самоврядування.

Як пояснюють у Мін’юсті, ставка податку за земельні ділянки, нормативна грошова оцінка яких проведена, встановлюється у розмірі не більше 3% від їх нормативної грошової оцінки:

  • для земель загального користування – не більше 1% від їх нормативної грошової оцінки;
  • для сільськогосподарських угідь – не менше 0,3% та не більше 1% від їх нормативної грошової оцінки;
  • для лісових земель – не більше 0,1% від їх нормативної грошової оцінки.

Ставка податку за земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів або в межах населених пунктів, нормативна грошова оцінка яких не проводилася, встановлюється у розмірі:

  • не більше 5% від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області;
  • для сільськогосподарських угідь – не менше 0,3% та не більше 5% від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області;
  • для лісових земель – не більше 0,1% від нормативної грошової оцінки площі ріллі по області.

Від сплати земельного податку звільняються:

  • особи з інвалідністю І і ІІ групи;
  • особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років;
  • пенсіонери (за віком);
  • ветерани війни й особи, на яких поширюється дія Закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
  • особи, визнані законом такими, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
  • на період дії єдиного податку четвертої групи власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі за умови передачі земельних ділянок та земельних часток (паїв) в оренду платнику єдиного податку четвертої групи.

Звільнення від сплати податку за земельні ділянки, поширюється на одну земельну ділянку за кожним видом використання у межах граничних норм:

  • для ведення особистого селянського господарства – у розмірі не більш ніж 2 га;
  • для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): у селах – не більш ніж 0,25 га, в селищах – не більш ніж 0,15 га, в містах – не більш ніж 0,10 га;
  • для індивідуального дачного будівництва – не більш ніж 0,10 га;
  • для будівництва індивідуальних гаражів – не більш ніж 0,01 га;
  • для ведення садівництва – не більш ніж 0,12 га.

Нарахування земельного податку здійснюється податковими органами (за місцем розташування земельної ділянки) індивідуально для кожної фізичної особи на підставі даних Державного земельного кадастру.

Органи контролю обчислюють суми земельного податку та надсилають платнику за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення.

Фізичні особи сплачують земельний податок протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

Через повномасштабне вторгнення росії Верховна Рада внесла зміни в Податковий кодекс, які набрали чинності з 17 березня 2022 року.

Відповідно до них, на період з 1 березня 2022 року до 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинений або скасований воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, та перебувають у власності або користуванні, зокрема на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.

Мінімальне податкове зобов’язання

Першим роком, за який визначається мінімальне податкове зобов’язання, є 2022 рік.

В Державній податковій службі пояснюють, що платником у частині мінімального податкового зобов’язання є резидент, який володіє та/або користується (орендує (суборендує), на умовах емфітевзису, постійно користується) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь.

Визначення загального мінімального податкового зобов’язання фізичним особам, які не зареєстровані як ФОПи, здійснюється органами контролю за податковою адресою таких осіб до 1 липня року, наступного за звітним.

Тобто перші повідомлення-рішення фізособи мають отримати до 1 липня 2023 року.

До загальної суми сплачених протягом податкового (звітного) року податків, зборів, платежів для платника податку – фізичної особи включаються:

  • податок на доходи фізичних осіб та військовий збір з доходів від продажу власної сільськогосподарської продукції;
  • земельний податок за земельні ділянки, віднесені до сільськогосподарських угідь.

Якщо сума сплачених податків менша за МПЗ, доведеться доплатити різницю. Якщо більша – нічого додатково платити не треба.

  • Як розраховується МПЗ

    Формула розрахунку для ділянок, що пройшли нормативну грошову оцінку: МПЗ = НГОд x К x М / 12.

    Формула розрахунку для ділянок, що не мають нормативної грошової оцінки: МПЗ = НГО x S x К x М / 12.

    МПЗ – мінімальне податкове зобов’язання;
    НГО – нормативна грошова оцінка 1 гектара ріллі з урахуванням коефіцієнта індексації;
    НГОд – нормативна грошова оцінка відповідної земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації;
    К – коефіцієнт, який за 2022 і 2023 звітні роки становить 0,04. Звичайний коефіцієнт – 0,05;
    S – площа земельної ділянки в гектарах;
    М – кількість календарних місяців, протягом яких земельна ділянка перебуває у власності, оренді, користуванні на інших умовах, зокрема емфітевзису, платника податків.

    Наприклад, вартість 1 га ріллі по Київській області у 2022 році складала 26 531 грн. Якщо ділянка перебувала цілий рік у власності, і по ній не зроблена нормативна грошова оцінка, то маємо таку картину:

    МПЗ = 26 531 x 1 x 0,04 x 12 / 12 = 1 061,24 грн

    Тобто 1 061,24 грн – це мінімальна сума податків, яка має бути сплачена.

У разі передачі земельних ділянок в оренду (суборенду), емфітевзис або інше користування (при оформленні таких взаємовідносин відповідно до чинного законодавства) мінімальне податкове зобов’язання визначається для орендарів, користувачів на інших умовах таких земельних ділянок.

Податок на нерухомість

У 2023 році податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, нараховуватиметься фізичним особам – власникам об’єктів нерухомості (будинків, квартир тощо) за 2022 рік.

Відповідно до підпункту 266.5.1 Податкового кодексу України, ставки податку для об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об’єднаних територіальних громад залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об’єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5% розміру мінімальної заробітної плати за 1 кв. м бази оподаткування.

Мінімальна зарплата цьогоріч встановлена на рівні 6 700 грн. Отже, граничний розмір ставок за 1 кв.м бази оподаткування не може перевищувати 100,5 грн.

Базою оподаткування є загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, зокрема його часток. Обчислюється вона органами контролю на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Виплати на користь держави доведеться сплатити власникам квартир площею, що перевищує 60 кв. м, та власникам будинків площею понад 120 кв. м. Нараховується податок на понаднормові площі.

Якщо ж площа квартири більша за 300 квадратів або площа будинку перевищує 600 квадратів, розмір податку буде фіксованим і становитиме 25 тис. грн.

З 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року, в якому припинений або скасований воєнний стан, не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об’єкти нежитлової нерухомості, зокрема їхні частки, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації.

Податкове повідомлення-рішення про сплату податку надсилаються платнику податку до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).

Транспортний податок

Транспортний податок є податком на майно. Його розмір не залежить від вартості авто, ставка фіксована – 25 тис. грн на рік за кожну автівку, що підлягає оподаткуванню.

Транспортний податок іде до місцевих бюджетів.

Про необхідність сплати податку громадянам повідомляє місцева податкова служба. Після отримання повідомлення у власника буде 60 днів, щоб зробити платіж.

Транспортний податок залежить від вартості автомобіля та його віку.

Оподаткуванню підлягають автівки, що коштують понад 375 мінімальних заробітних плат. Тобто в 2023 році податок мають сплатити власники машин вартістю понад 2,51 млн грн.

В залежності від марки, під сплату підпадають авто, не старше 5 років. Міністерство економіки щороку публікує перелік авто, які мають оподатковуватися.

Чи треба платити податки тим, хто за кордоном

При отриманні протягом відповідного року закордонного доходу податковий резидент України у будь-якому разі зобов’язаний відобразити такий дохід у своїй податковій декларації, яка подається до 1 травня наступного року.

Іноземна зарплата вказується у рядку 10.7 податкової декларації («Доходи, отримані з джерел за межами України»). Водночас додатково зазначається країна, з якої отримано дохід, та валюта, у якій він виплачений.

Але сума доходу в декларації завжди вказується у гривні. Для розрахунку застосовується валютний курс Національного банку України, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів

Податкове резидентство – це статус особи, яка живе в певній країні. Цей статус передбачає обов’язок сплачувати податки з усіх доходів саме в цій країні.

У різних країнах статус податкового резидента настає за різних умов. Найпоширеніша з них – проживання в країні протягом тривалого періоду, як правило – пів року або 183 дні.

Але важливим критерієм, за яким особа отримує статус податкового резидента, є наявність так званого центру життєвих чи економічних інтересів у певній країні.

Ви стаєте резидентом, якщо маєте в країні проживання центр життєвих інтересів:

  • постійно проживаєте в країні (понад 183 днів);
  • маєте нерухомість (орендовану або придбану);
  • навчаєтесь;
  • ваші діти ходять в місцевий садок чи школу;
  • отримуєте податкові знижки від держави;
  • маєте медичне страхування;
  • маєте дохід на місцеві рахунки;
  • відкрили ФОП за місцем проживання.

Детальніше про подвійне оподаткування читайте в нашій статті.