Шлях до фінансової незалежності: як можна заробляти на нерухомості 🏠
Особистий досвід інвестора
Перед початком роботи над цим циклом наш портал провів відповідне опитування.
Ми запитали у читачів, які інвестиційні інструменти, на їхню думку, надають найбільшу фінансову незалежність.
Найбільше голосів набрали варіанти: криптовалюти, акції та нерухомість. Саме цим трьом і буде присвячений цикл цих публікацій.
Особливість кожного з цих матеріалів – вони написані людьми, які пройшли шлях інвестора та можуть на власному досвіді розповісти про виклики й вигоди, що постали перед ними.
Сьогодні наш герой – Ярослав з Києва. Він вкладається в нерухомість майже 10 років і готовий поділитися своїм досвідом.
Сподіваємося, його розповідь надихне й вас стати на шлях фінансової незалежності, який відкривають інвестиції.
Рішення інвестувати в нерухомість у мене визрівало досить довго, бо квартири на вторинному ринку здавались доволі дорогими, а первинний ринок був мені маловідомий.
Тому я спочатку планував купити квартиру для себе, зокрема щоб не тримати всі кошти в готівці чи в банківській системі. Перепродаж був запасним варіантом, який врешті-решт виявився вкрай вдалим.
Коли я тільки розпочинав інвестувати у 2014-2015 роках, то більше схилявся саме до варіанту перепродажу, тому що бачив перспективу – ціни у забудовників через девальвацію гривні часто були нижчими, ніж у старому житловому фонді на вторинному ринку, який зазвичай більш інертний і повільніше реагує на кризи.
Через девальвацію тоді ж оренда квартири у перерахунку на тверду валюту дозволяла окупити інвестиції лише за 15-20 років – щось схоже ми бачимо й зараз. До того ж потрібно мати кошти на ремонт, а перепродати квартиру можна було і без цього.
Через деякий час ситуація змінилась і орендний бізнес став приносити більший прибуток. Я знаю інвесторів, які отримували до повномасштабної війни до 18-20% річних від оренди своїх квартир-студій.
За своєю першою угодою із забудовником, вклавши 30% від вартості двокімнатної квартири в Києві, я при перепродажу майнових прав отримав чистий прибуток у 80% всього за 3 місяці при досить малому ризику. У перерахунку на гіпотетичні річні – це понад 300%.
Для когось це може прозвучати як фантастика, але я просто купував одну з останніх квартир у фактично завершеному будинку, який невдовзі був введений в експлуатацію, і ціна квартир трохи підросла.
Окрім того, частка, яку я залишався винен забудовнику в гривні, знецінилась у твердій валюті майже на третину через зниження курсу гривні.
«Найневдаліша» інвестиція принесла 10% за 8 місяців.
Надалі я неодноразово інвестував в незавершені об’єкти спочатку лише 8-10 тис. дол., а строк перепродажу часто становив 3-6 місяців. Хоча були, звісно, й інвестиції по року-півтора з повною оплатою вартості квартири, але строки затягувались скоріше через довший пошук нового об’єкту інвестування.
«Найневдаліша» інвестиція принесла 10% за 8 місяців. Середня – приносила в рази більше.
Тому загальновідома думка про низьку дохідність, високий поріг входу для інвестицій в нерухомість і про їх довгу окупність видається мені просто досить поширеним стереотипом, зокрема в середовищі інвестиційних спеціалістів.
Водночас якщо ви можете дозволити собі вкладати великі суми коштів і не прив’язані до строків їх повернення, вам не треба жити на ці доходи – ви можете дозволити собі значно ширший вибір об'єктів для інвестування та менше витрачати на операційні видатки, спокійно отримувати більші суми прибутку від однієї операції при більших строках окупності і формально меншому відсотку річних. Основна маса інвесторів дійсно діє саме в такий спосіб.
Якщо ж суми зовсім незначні, або ви не хочете інвестувати в українську нерухомість в умовах невизначеності, то можна придивитись до інвестування на міжнародних фінансових ринках, наприклад, у фонди нерухомості – REIT, але це інший вид інвестування, ризиків і експертизи.
Я спеціалізувався на інвестиціях в первинну нерухомість – на етапі будівництва, тому основними критеріями для мене були:
- репутація та історія забудовника;
- рівень його цін у порівнянні з середніми цінами на нерухомість такого ж класу поряд.
Але ще важливішими для мене є умови розстрочки. Адже завдяки цьому (хоч можливо трохи програвши в ціні) ви в один і той же час ризикуєте меншими грошима в одному об'єкті та можете вкластися в два або три об'єкти і в такий спосіб підвищити окупність своєї суми інвестування в рази.
За відомим висловом, при виборі нерухомості мають значення три фактори: розташування, розташування і ще раз – розташування.
При виборі об'єктів для інвестицій раджу:
-
звертати увагу на розташування й інфраструктуру;
- прогнози розвитку району;
- поточний стан об’єкта.
Крім того, аналіз рентабельності та потенціалу зростання вартості квартири, вивчення умов договору і фінансового стану забудовника, законності будівництва також важливі.
Але в українських реаліях для пересічного інвестора вони досить складні або ненадійні з точки зору прогнозування.
Треба бути завжди готовим до того, що нерухомість може значно впасти в ціні. До цього часу ринок не досяг рівня 2007-2008 років.
Я б радив звертати увагу також на те, що ви будете робити, якщо не вгадаєте, і ринок за тими чи іншими причинами не виправдає ваших сподівань: здавати квартиру в оренду, жити там самому чи просто перечекати несприятливі часи в активі.
Треба бути завжди готовим до того, що нерухомість може значно впасти в ціні: до цього часу ринок не досяг рівня 2007-2008 років. Масові недобудови також треба завжди брати до уваги.
І хоча це може здатися дивним, але навіть по об’єктах, за якими будівництво зупинилось, також є свій своєрідний ринок. Проте в цю категорію звісно краще не потрапляти.
З іншого боку майже всі види інвестицій – від криптовалют до державних облігацій – в останні роки показали себе дуже волатильними. Треба мати на увазі, що в разі виникнення термінової потреби в грошах, нерухомість не є кращим варіантом, особливо в нинішніх умовах.
Якщо ви вклалися у квартиру під оренду, будьте готові, що вам доведеться займатися пошуком орендарів і обслуговуванням житла частіше, ніж вам хотілося б. Під час війни й блекаутів – тим паче.
Також треба пам’ятати, що податки можуть з’їсти значну частину прибутку.
В Україні з ризиків інвестування в нерухомість насамперед – політична нестабільність, викликана як зовнішніми, так і внутрішніми чинниками, а також девальвація, яка впливає на платоспроможність населення як в оренді, так і в купівлі майна.
У сфері ж первинної нерухомості найбільший ризик – це недобросовісність забудовників, корупційні дії або бездіяльність чиновників, а також безкарність сторін у разі зловживань.
Але саме ці чинники також роблять ринок часами досить прибутковим. Загалом майже не буває великого доходу без великого ризику, але правильно і зворотне.
На ризиковому ринку люди готові заплатити набагато дорожче за готову або майже готову квартиру, ніж самим вкладатися в будівництво.
Ось кілька порад, чого не треба робити, коли інвестуєте в нерухомість:
- Насамперед не варто спокушатись занадто низькою ціною нерухомості, яка не підкріплена репутацією забудовника.
- Ніколи не вкладайте останні гроші в будівництво – навіть надійний забудовник може «несподівано» припинити існування або просто заморозити будівництво.
- Не раджу за закликами, які часто буквально сприймаються відвідувачами на інвестиційних форумах, відразу спокушатись жити коштом доходу від інвестиції (хоча це також можливо). Адже саме складний відсоток і перевкладання зароблених коштів в подальші інвестиції дозволяють досягнути справжньої фінансової незалежності.
- На кризовому ринку, що падає, як не дивно, іноді набагато легше знайти недооцінений об'єкт, який можна продати дорожче, навіть якщо ринок продовжує зниження. Коли ж все «квітне й пахне», і основна маса інвесторів спрямовує свої кошти в ринок, обрати вдалий об’єкт важче, а от вкластися в те, що потім впаде і зростати буде роками – можливо. Це справедливо для будь-яких ринків.
І ще декілька порад, на які раджу звернути увагу:
- Якщо ви думаєте, що ринок недооцінений – це в більшості випадків не так.
- Якщо ви думаєте, що він переоцінений і скоро впаде, це у більшості випадків також не так, а якщо це дійсно справдиться через якийсь форс-мажор, в той час вам найімовірніше буде не до інвестування.
- Якщо люди зараз вкладаються в нерухомість, її ціна значною мірою відповідає якомусь рівню оренди, якою цю нерухомість можна окупити. І та своєю чергою прямо залежить від середнього рівня доходів населення. Для України, як і для інших країн, що розвиваються, гарним показником є 8-10% річних у відносно стабільні часи.
- Якщо на ринку є ті чи інші перекоси, то рано чи пізно він їх виправить. Якщо, звичайно, раніше не станеться черговий форс-мажор.
Головне не те, у що ви інвестуєте, а як. Історія успішних інвестицій у більшості випадків і в довгому періоді скоріше пов'язана з правильною стратегією і ставленням до своїх видатків, а не лише вдалим вибором часу й об'єкту інвестування.
З повагою, Ярослав