0 800 307 555
0 800 307 555

Ризики для готівкового валютного ринку 2025 року

З чим надалі можемо стикнутися

2024 рік для готівкового валютного ринку видався досить спокійним. Політика керованої курсової гнучкості, яку проводить Національний банк України, уберегла національну валюту від обвалу. Долар за рік зріс у ціні лише на 10%, а євро через коливання на ринку FOREX — навіть менше. Finance.ua розібрався, чи буде 2025 рік так само простим для валютного ринку в Україні? З якими ризиками доведеться зіткнутися?
Зміст

Придбання готівкової валюти (насамперед доларів США та євро. — Ред.) традиційно є найпопулярнішим способом заощаджень серед українців. Наявність розгалуженої мережі банківських відділень, а також небанківських обмінних пунктів дозволяє не тільки обміняти валюту без жодних проблем, але й обрати, де найкраще це зробити за максимально вигідним курсом.

На Finance.ua існує перелік найкращих кредитних карток від банків України. Тут ви можете порівняти усі умови, та обрати оптимальний для себе варіант.

Зростання авансового податку на прибуток для обмінних пунктів

З 2023 року для обмінних пунктів в Україні запроваджено обов’язковий авансовий податок на прибуток, розмір якого залежить від кількості населення в місцевості, де розташований пункт обміну.

У населених пунктах із кількістю понад 50 тисяч мешканців авансовий платіж спочатку становив суму, еквівалентну трьом мінімальним зарплатам (зараз 24 тис. грн. — Ред.).

Однак у законі 11 416-д, ухваленому Верховною Радою 10 жовтня та підписаному президентом Зеленським 28 листопада 2024 року, передбачено прив’язування авансових внесків з податку на прибуток для обмінників до євро.

Тепер щомісячний авансовий платіж за кожний обмінний пункт становитиме:

  • еквівалент 700 євро для Києва;
  • еквівалент 600 євро — для міста з населенням понад 50 тис. мешканців;
  • еквівалент 200 євро — для інших населених пунктів.

Зі зростанням курсу євро податкове навантаження на обмінні пункти зростатиме, що може призвести до значного скорочення їх кількості в Україні. Як наслідок доступність валюти для населення знизиться.

Збільшення спреду між ціною купівлі та ціною продажу валюти

Зменшення кількості обмінних пунктів в Україні призведе до зниження конкуренції та ще більше розв’яже руки тим, хто залишиться на готівковому валютному ринку.

З метою компенсації витрат на податки та утримання обмінних пунктів їх власники підвищуватимуть спред (різницю між ціною купівлі та ціною продажу валюти. — Ред.). Для пересічних українців це означатиме додаткові втрати при валютообміні.

Ситуація з доларами старого зразка

У 2024 році проблеми з використанням доларів старого зразка виникли в низці країн через ризик фальшивомонетництва та відсутність сучасних засобів перевірки банкнот. Так, Туреччина припинила приймати купюри старого зразка номіналом 50 та 100 доларів через масову появу фальшивих банкнот.

У В’єтнамі, Індонезії, Таїланді, Індії та на Шрі-Ланці віддають перевагу банкнотам нового зразка, а старі можуть приймати з комісією або зовсім відмовляти. З високою комісією приймаються старі долари в Об’єднаних Арабських Еміратах.

Причому якщо раніше це стосувалося лише купюр 1996−1999 років випуску, то останнім часом це почало поширюватись і на купюри 2001−2006 років випуску.

Небажання брати купюри старого зразка проникло і в Україну. Як повідомляють власники обмінних пунктів, українці вкрай неохоче погоджуються брати їх і найчастіше вимагають видати їм валюту саме доларами нового зразка (2009 і пізніших років випуску. — Ред.).

Через це багато обмінних пунктів почали ставити занижений курс купівлі для доларів старого зразка. Також з’явилася послуга обміну купюр старого зразка на нові.

Якщо подібна тенденція продовжиться, багато українців можуть зіткнутися з тим, що їхні заощадження, які зроблені раніше і містять долари старого зразка, можуть втратити ціну.

До речі, ми оновили розділ депозитів на сайті. Зараз обрати найвигідніший вклад серед українських банків, порівняти їхні ставки й умови стало ще простіше.

Зростання попиту на готівкову валюту з боку населення

Банківські депозити поки що стають дедалі більш невигідними. З облігаціями держпозики працює невеликий відсоток населення, незважаючи на їх популяризацію державою. А ось популярність купівлі готівкової валюти продовжує зростати.

В Україну завезли 12,88 млрд доларів готівкової валюти, що є рекордним показником з 2013 року.

Намагаючись забезпечити попит на валютну готівку, що зростає, банки нарощують обсяги ввезеної в Україну валюти. За 10 місяців 2024 року в Україну завезли 12,88 млрд доларів готівкової валюти, що є рекордним показником з 2013 року.

У разі виникнення будь-яких позаштатних ситуацій можливе ажіотажне зростання попиту на готівкову валюту, що може призвести до дефіциту валюти, який не раз спостерігався за роки незалежності України.

Скорочення обсягів іноземної фінансової допомоги

Утримати національну валюту від обвалу в 2023—2024 роках вдалося за допомогою десятків мільярдів фінансової допомоги, яка надходить в Україну з-за кордону від міжнародних партнерів.

Завдяки продажам на міжбанківському валютному ринку мільярдів доларів Національний банк забезпечив баланс і стабільність валютного курсу.

Якщо у 2025 році обсяг фінансової допомоги почне скорочуватися, у Національного банку можуть виникнути складнощі й з утриманням ситуації під контролем. В цьому разі можливі серйозні потрясіння на валютному ринку та обвал національної валюти.