Що відбувається з Мегабанком

Думки та позиції сторін

Історія з Мегабанком набирає обертів. На сотий день війни, 3 червня, НБУ відніс його до категорії неплатоспроможних. Вже зранку 8 червня стало відомо, що Фонд гарантування вкладів встановив над банком контроль і розпочав приймати заявки від потенційних інвесторів.
Зміст

У цей же день вище керівництво АТ «Мегабанк» вирішило провести пресконференцію, під час якої озвучило свою позицію.

Ми спробували зібрати думки кожної сторони, та проаналізувати хронологію. Висновки – за вами.

Усе, що потрібно знати про банківський сектор – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоби бути в курсі подій.

Як все починалося

Про проблеми в Мегабанку, який до війни мав найширшу мережу відділень на Харківщині – понад 100 відділень, заговорили ще наприкінці квітня.

«Харківенергозбут» закликав тоді не робити платежі через Мегабанк, адже той три тижні затримує платежі. А комунальні послуги через цей банк сплачувала третина харків’ян.

Банк весь цей час намагався отримати рефінансування, але Національний банк відмовив. Банк проблемний і, мовляв, через це рефінанс і не надали – заборонено.

В Мегабанку ж не розуміють, чому їм відмовили в рефінансуванні, і посилаються на постанову Нацбанку №18, в якій ідеться, що НБУ здійснює рефінансування банків для підтримки ліквідності без обмежень по сумі терміном до 1 року з можливістю пролонгації ще на 1 рік.

До того ж сума, яку хотів отримати Мегабанк, за словами засновника та головного акціонера банку Віктора Суботіна, незначна – 1 млрд грн. «І банк би вже її повернув», – переконаний він.

Що кажуть в НБУ

«Проблеми в діяльності банку не були спричинені запровадженням воєнного стану. Вони почалися задовго до початку війни», – наголошує регулятор.

Ще 3 лютого Правління Нацбанку вирішило віднести Мегабанк до категорії проблемних банків. Серед причин:

  • суттєві порушення нормативно-правових актів НБУ в частині оцінки кредитного ризику;
  • систематичне кредитування пов’язаних осіб;
  • значний обсяг непрофільних активів на балансі;
  • невиконання плану докапіталізації/реструктуризації за результатами стрес-тесту 2021 року.

«Національний банк України неодноразово звертав увагу керівництва банку та його акціонерів на наявність потенційних ризиків у діяльності банку», – кажуть в НБУ.

Регулятор стверджує, що акціонери Мегабанку не надали йому фінансову підтримку для своєчасного та повного виконання зобов’язань перед клієнтами банку та проведення клієнтських платежів:

«Про це свідчать численні скарги, що продовжували надходити до Національного банку України після віднесення банку до категорії проблемних».

Водночас в Національному банку переконані, що віднесення Мегабанку до неплатоспроможних ніяк не вплине на стабільність банківського сектора, адже його частка від чистих активів платоспроможних банків складає 0,46%.

А Фонд гарантування вкладів фізичних осіб має відшкодувати вкладникам їхні гроші з відсотками нарахованими станом на кінець дня, що передує дню початку процедури виведення банку з ринку.

«Загалом можлива сума виплат гарантованої суми вкладникам на 21 травня 2022 року становить 4,41 млрд грн», – уточнили в НБУ.

«Єдиний без рефінансу»

Голова правління Мегабанку у 2015-2021 роках Олексій Яценко під час пресконференції 8 червня нагадав, що рішення про визнання банку неплатоспроможним ухвалене в зв’язку з невиконанням плану заходів, який був розроблений після віднесення банку до категорії проблемних.

У цю категорію Мегабанк потрапив через невиконання письмової вимоги Національного банку після позапланової перевірки, яка відбувалася протягом вересня-грудня 2021 року.

Утім, керівництво банку не погодилося з висновками НБУ та подало до суду. Суд, за словами Яценка, визнав недійсним акт позапланової перевірки. Але рішення суду не набуло чинності через війну.

«Як тільки в Харкові запрацюють суди, суд опублікує повний текст рішення, почнеться відлік часу на подачу апеляційної скарги Національним банком. Якщо апеляції не буде, рішення набере законної сили. Якщо НБУ подасть апеляцію, і банк виграє її, а згодом – і Верховний суд, то рішення, на підставі якого Мегабанк був визнаний неплатоспроможним буде скасоване. І тоді виникне ситуація, коли банк був неправомірно визнаний неплатоспроможним. Національний банк це добре знає та розуміє, бо він брав участь у засіданні, чув остаточний текст рішення», – заявив Олексій Яценко.

Засновник та головний акціонер Мегабанку Віктор Суботін звернув увагу, що рішення НБУ матиме катастрофічні наслідки не тільки для людей по всій країні, а й для підприємців, які багато років обслуговувалися в Мегабанку.

«Втрати бюджету держави – 4,5 млрд грн, які будуть виплачені вкладникам нашого банку. 1,5 млрд грн – втрати державного підприємства «Українські енергетичні машини». Також близько пів мільярда гривень – втрати Мінфіну. Міністерство фінансів минулого року видало Мегабанку кредит, 12 млн євро залишилися до виплати, а тепер ці гроші також будуть втрачені. А найголовніше на даному етапі, що понад 200 тис. клієнтів, які мають картки Мегабанку, не можуть ними скористатися», – наголосив Суботін.

Представники Мегабанку також прокоментували ключові причини, через які банк потрапив до категорії неплатоспроможних. Їхня позиція зрозуміла – вони не згодні з рішенням регулятора.

«У жовтні 2021 року ми отримали лист за підписом заступника голови правління Національного банку про те, що план проведення нормативної діяльності щодо кредитування пов’язаних осіб Мегабанком виконаний в повному обсязі. Тому, коли Національний банк каже, що у нас проблема з кредитуванням пов’язаних осіб – це не відповідає дійсності», – зазначив Олексій Яценко.

«На запити про пов’язаних осіб, а ці запити згадані в рішені про визнання банку неплатоспроможним, ми відповіли, що готові надати всі документи, які переконають у непов’язаності осіб, але в Харкові йде війна. Ми сказали, що як тільки закінчиться війна або обстріли, ми повернемося до Харкова, і зможемо відповісти на всі питання. Національний банк України сказав «Окей» і в умовах війни пов’язав осіб на 800 млн», – додав перший заступник голови правління Мегабанку Олександр Лащенко.

А Віктор Суботін звернув увагу, що ці запити НБУ надсилав, перебуваючи у Львові:

«Це також наша рідна Україна, але там трошки інша ситуація з огляду на воєнний стан. Наш офіс Мегабанку в Харкові, біля будівлі обласної адміністрації, яка повністю знищена, біля житлових будинків, які повністю знищені. Тому якось воно по-іншому має рахуватися».

Наявність непрофільних активів на балансі банку Яценко пояснив тим, що Мегабанк завжди захищав інтереси своїх вкладників, акціонерів і кредиторів, тому доволі жорстко відстоював позицію банку у взаємодії з клієнтами, які не могли розрахуватися по кредитах.

«Тому ми часто використовували практику, яка відповідає нормативним вимогам, як забезпечення в рахунок виконання зобов’язання, тобто прийняття заставних активів в рахунок погашення кредитів. Весь минулий рік банк працював над реалізацією таких непрофільних активів, і станом на 1 січня 2022 року їхній показник у нас складав менш як 5%», – сказав він.

Національний банк не затвердив розроблений Мегабанком план щодо докапіталізації, проте, стверджує Олексій Яценко, з кінця минулого року банк працював над залученням інвесторів. Загальна сума запланованих інвестицій складала 70 млн євро, що збільшило б капітал Мегабанку втричі. Національний банк, зі слів Яценка, був про це поінформований.

«Також хочу прокоментувати спекуляції на темі ліквідності банку. На кореспондентському рахунку банку станом на ранок 24 лютого залишок був 820 млн грн. Ця сума у 2,5 раза перевищує норматив обов’язкового резервування, який для Мегабанку складає трохи більше ніж 300 млн грн», – додав Олексій Яценко.

Як тільки Нацбанк ухвалив постанову про надання рефінансування всім банкам, Мегабанк звернувся з проханням надати такий кредит для підтримки своєї ліквідності. Але отримав відмову.

Віктор Суботін: Єдиний банк, якому не дали рефінанс, – це Мегабанк

«24 лютого – війна. 25 лютого – Нацбанк ухвалює рішення, видає понад 20 млрд грн рефінансу банкам, а протягом двох тижнів видає вже більше ніж 70 млрд грн на всі банки України. Зокрема Альфа-Банку НБУ видав 5,5 млрд грн рефінансу, банку російського походження, і нічого не бентежить. Єдиний банк, кому не дали рефінанс, – це Мегабанк. А чому не дали рефінанс, ніхто не пояснює. Просто вирішили закрити банк», – наголосив Віктор Суботін.

Що кажуть у ФГВФО

Фонд гарантування вкладів фізичних осіб набув усіх повноважень органів управління Мегабанку й органів контролю з 09:00 3 червня. Але керівники та працівники банку, зі слів директорки-розпорядниці Фонду Світлани Рекрут, всіляко цьому перешкоджали.

«Заручниками таких дій є вкладники, у першу чергу – фізичні особи, які мають отримати від Фонду гарантоване відшкодування», – зазначила вона.

Взяти банк під контроль Фонду вдалося тільки 8 червня, «після оприлюднення інформації про опір керівників банку».

«Нині уповноважена особа виконує всі функції та завдання, визначені Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб». Варто відзначити відповідальну позицію працівників банку, які стали на захист законних інтересів клієнтів і виконали свій обов’язок з передачі Фонду контролю за банком. Завдяки цьому зараз проводяться всі необхідні дії для збереження активів та документації, формування реєстру вкладників для організації виплат, підготовки оптимального плану врегулювання. Зокрема, Фонд оголосив про пошук інвесторів, які зможуть взяти на себе зобов’язання банку і професійно управляти його активами», – каже Світлана Рекрут.

Інвесторам пропонують кілька способів виведення банку з ринку:

  • ліквідація банку з відчуженням всіх або частини його активів і зобов'язань на користь банку-приймача;
  • відчуження всіх або частини активів і зобов’язань банку на користь банку-приймача з відкликанням банківської ліцензії неплатоспроможного банку та подальшою його ліквідацією.
  • створення та продаж інвестору перехідного банку з передачею йому активів і зобов’язань неплатоспроможного банку і подальшою ліквідацією неплатоспроможного банку;
  • продаж неплатоспроможного банку інвестору.

Детальні умови конкурсу можна знайти за цим посиланням.

«Розуміючи ситуацію, у якій опинилися вкладники банку, а це, переважно, жителі міста-героя Харкова, Фонд докладає максимальних зусиль, щоб розпочати здійснення гарантованих виплат якомога швидше, навіть раніше встановленого законом терміну», – заявила Світлана Рекрут.

Оголошення про початок виплат буде розміщено на офіційному сайті Фонду. Сума коштів, що може бути відшкодована Фондом вкладникам Мегабанку, складає 4,1 млрд грн. Гарантовану суму можна буде отримати в будь-якому банку-агенті Фонду.

Також вкладники зможуть отримати відшкодування дистанційно, не відвідуючи відділення банків-агентів. На сьогодні таку можливість надають чотири банки – ПриватБанк, Укргазбанк, Південний і ПУМБ.

…Водночас, голова правління Мегабанку у 2015-2021 роках Олексій Яценко під час пресконференції 8 червня заявив, що один із наказів ФГВФО – це заборона на коментування рішень Фонду.

***

Як надалі розвиватиметься історія з Мегабанком, покаже час. Зараз з упевненістю можна сказати тільки, що історія точно матиме продовження.