0 800 307 555
0 800 307 555

Сильний/слабкий долар: чи чекати на Армагеддон «вічнозеленого»

Влада США надрукувала і збирається ще надрукувати дуже багато незабезпечених доларів

Через те, що фінансова влада США надрукувала і збирається ще надрукувати дуже багато незабезпечених доларів, багато хто говорить про неминуче «падіння». Але все ж потрібно враховувати, що долар – валюта незвичайна, а тому і падіння долара в звичайному розумінні може і не бути.
Зміст

При всіх страхах і врахуванні величезного обсягу влитих в економіку доларів, Армагеддону у «вічнозелених» швидше за все не буде. Долар не падатиме так швидко, як це вміють робити валюти інших країн: гривня, рубль, турецька ліра та інші. Для цього є низка причин.

Основна валюта світу

Долар все ще є основною світовою валютою. За рахунок цього він в якості забезпечення має не тільки економіку США, а й економіку майже всього світу.

Для прикладу можна взяти Україну. Долар є мірилом цінності для гривні. Країна має золотовалютні резерви, так само як більшість країн. Якщо долар США почне сильно падати, то з іншого боку це означатиме, що гривня буде зростати. Це сприйняття призведе до того, що влада України буде боротися зі зростанням гривні в буквальному сенсі слова.

Для влади України (або Китаю, наприклад) зростання вартості національної валюти буде сприйматися як втрата конкурентоспроможності своєї економіки. Національний банк України в таких умовах з великою ймовірністю почне викуповувати долари і за рахунок цього збільшувати ЗВР. Точно так само вчинять і в більшості інших країн.

НБУ може викупити $10 млрд, Китай може поповнити свої резерви на $1000. млрд, а всі країни світу, у яких вже лежить валютних резервів на 12 трильйонів у доларовому еквіваленті, запросто можуть купити ще $3-4 трильйони.

І тут у долара виникне ефект, якого немає у гривні, рубля, юаня або ліри: чим сильніше він буде падати, тим більше з цим будуть боротися навіть не самі США, а інші країни. І в цій боротьбі вони будуть створювати попит на долари.

Навіть кожен рубль РФ на 60% забезпечений доларом.

Долар часто є забезпеченням багатьох валют світу, в тому числі і гривні. У грудні 2020 року грошова база України становила 595 млрд гривень, а ЗВР країни – $29 млрд, що приблизно дорівнює 800 млрд гривень. Це означає, що за кожною гривнею в обігу, в резерві лежить майже 1,5 долара.

Але тут варто уточнити, що ЗВР України не всі складаються з доларів, і не всі виражені в грошовій формі. Проте долар в них становить левову частку.

Також можна взяти і російський ЦБ. Скільки б там не казали про смерть долара, у ЦБ РФ є ЗВР в розмірі $586 млрд. У них і велика частка золота, але чверть резервів – долари. А грошова база в еквіваленті становить близько $250 млрд, тобто кожен рубль на 60% забезпечений доларом, а з урахуванням євро – і на всі 100%.

Важливо, що в останні десятиліття РФ намагається відійти від доларової залежності і хоче змінити структуру своїх резервів. Однак при всьому бажанні, за десятиліття цього зробити не вдалося.

Про Китай, який має резерви на суму еквівалентну $3 трлн в основному в доларових активах... Він не може продати свій пакет боргових паперів США на $1 трлн тому, що нікому. Але навіть якщо він це зробить, то отримає натомість боргових паперів США все ті ж долари. І далі йому буде майже нікому їх продати.

Якщо він купить свій юань, то курс юаня злетить в космос, китайські товари стануть дорожчими, що для Китаю неприпустимо. Якщо купить на цей трильйон європейську валюту – курс євро злетить, а економіка Європи впаде в дику рецесію, позаяк Китай вилучить надмірно величезний обсяг ліквідності з євросистеми.

ЄЦБ терміново збереться на екстреному засіданні і надрукує трильйон євро для викупу китайських доларів, за рахунок чого відновить баланс. І Китай, володіючи євро, за допомогою викуплених з боку ЄЦБ доларів, володітиме все тими ж доларами.

Всі дороги ведуть в Рим

Ця ситуація підкріплена і нормативно, адже фінансовий світ живе за правилами. А за цими правилами є Ямайська грошова система, де є резервні валюти. Долар серед них – найбільш ліквідний і головний.

Існує система кредитних рейтингів і міжнародні нормативи банківського регулювання, де резервні валюти вважаються найбезпечнішими, а всі інші активи рахуються «за співвідношенням до них».

Всі банки стежать за своїми балансами, і більша частина грошей у них лежить в так званих «надійних активах». Скільки у банку не було б грошей, він все одно буде більшу їх частину тримати в надійних «активах».

Що це означає? Якщо раптом, у України просто так з'явиться $100 млрд, то пройшовши кілька оборотів, в кінцевому підсумку гроші підуть в долар і доларові активи. Тому що баланси в кінцевому підсумку встануть саме за ступенем цих рейтингів. І, як то кажуть у приказці, всі дороги ведуть в Рим. У цій ситуації, всі фінансові потоки ведуть в долар.

Але варто, звісно, зазначити, що ці потоки ведуть і в Європу, і Швейцарію, і Японію, чиї валюти також є резервними.

Однак, якщо потік грошей спрямується в одну з цих країн, то через зростання курсу національної валюти, країни пом'якшать цей ефект і перенаправляють гроші знову ж в долар.

Тому долар не може девальвувати в чистому вигляді, як інші валюти світу. Вся фінансова система світу пов'язана з доларом і норма накопичення, і резерви світу не можуть піти з долара, просто тому що їм нема куди йти.

Він не може «впасти»?

Все вищесказане не означає, що долар не може впасти в ціні. Він може, він падав, і буде падати. Але механізм цього падіння відрізняється від того, що відбувається з іншими, не резервними валютами.

Надлишок доларів у першу чергу позначиться не в вигляді падіння його курсу і девальвації, а у вигляді збільшення вільної ліквідності по всьому світу і зростання інфляції. Механізм простий. Той же НБУ викупить долари в резерви, а натомість надрукує гривню. А за рахунок цього у країни зростуть і резерви, і обсяг грошової бази. І так само станеться майже всюди.

Загальний рівень інфляції в США в нульові роки накопиченим підсумком склав 30%.

Надруковані долари збільшать грошову базу і в Україні, і у В'єтнаму, і у Бразилії, і у майже всієї планети. І ця повінь грошей зіграє на користь зростання інфляції не тільки в США, але і по всьому світу.

Долари заллють весь світ. Але це буде благом для світової економіки. Долар наситить світ ліквідністю, і вона зможе зростати. У ФРС швидше за все так і думають, тому вони і друкують гроші. І не бояться цього.

Якщо поглянути на історію, то при інфляції економіка зазвичай зростала.

Зростання інфляції для фінансової влади зараз бачиться благом. І вона не приховує того, що вона якраз і хоче розкрутити маховик інфляції. Комфортним рівнем інфляції при цьому вважається рівень 2-3% на рік, що за десятиліття дасть загальний рівень в розмірі 30%, як було в комфортні нульові і 90-і роки.

Впродовж останнього десятиріччя світ і США жили при низькому темпі інфляції. Це вважалося проблемою. З 2008 по 2020 рік ФРС США збільшила свій баланс з $800 млрд до $4 трлн, але сплеску інфляції і падіння долара не сталося. А тому для фінансової влади слабка інфляція нині є більшою проблемою, ніж її майбутнє зростання.

Інфляція була слабкою тому, що надруковані гроші «застрягли» всередині фінансової системи, оскільки банки не кредитували економіку так, як хотілося б. ФРС вливала гроші через фінансову систему, але фінансова система не вливала ці гроші в реальну економіку в тому ж обсязі й темпі.

Зараз ситуація змінилася, оскільки більшу частину грошей ФРС вливає через бюджет США. Тобто ФРС купує боргові папери Казначейства, а бюджет роздає їх людям.

В якомусь сенсі, механізм вливання грошей був вдосконалений, де замість банків, головним посередником став бюджет. А тому в останній рік, навіть незважаючи на коронакризу, у американців стали значно зростати доходи. І в майбутньому, після коронакризи, коли споживча активність почне відновлюватися, саме ці доходи і підштовхнуть зростання інфляції, яка поки ще залишається слабкою.

Долар і економіка

Для здорового зростання економіки погано, коли інфляція сильно низька. І погано, коли сильно висока. Проблема сьогоднішнього дня – ризик того, що якщо інфляція почне розганятися, то вона не обмежиться 3% і навіть 5%. Надмірно високий рівень інфляції перестане бути благом для економіки, і призведе світ не до хороших 80-90-х років, коли економіка зростала. А варто очікувати економіку США і світу схожу з 70-ми, коли інфляція розігналася до 12% і вище.

Якщо говорити про прийдешнє падіння долара, потрібно мати на увазі не те, що він девальвує в своєму курсовому значенні, а що слабкий долар може призвести до надмірного росту інфляції, і саме це і буде процесом по знеціненню долара.

Потрібно також враховувати, що в 80–90-і й нульові роки була інфляція і був зростаючий кредитний цикл. Проблема сьогоднішнього дня – світ загруз у боргах. Сукупний держборг всіх країн вже близько 100% від ВВП, загальний обсяг боргу реальної економіки перевищує 200% від ВВП, а світовий борг загалом, разом з фінансовими організаціями перевищує 300% від ВВП.

Прийдешнє десятиліття небезпечне тим, що світ знову може зіткнутися зі стагфляцією. Спочатку надруковані гроші увіллються в економічний оборот і допоможуть економіці відновитися, але через великий обсяг грошей інфляція почне зростати швидкими темпами, причому не лише в США, але і по всьому світу. Далі разом зі зростанням інфляції почнуть зростати і ставки за кредитами, і з цього моменту борги почнуть заважати зростанню економіки.

Ставки, що зростуть через інфляцію, будуть заважати рефінансуванню боргів і видачі нових кредитів. А через це обсяги кредитів, що видаватимуться, можуть впасти, а разом з ними – споживчий попит. Але інфляція вже розженеться і не зможе зупинитися просто так.

Фінансова влада майже напевно однією рукою продовжить друкувати гроші і вливати їх через бюджет у вигляді допомоги, а іншою рукою буде підвищувати ставки. Це формула для приходу стагфляції. Це і буде процесом знецінення долара.

Але в цій пожежі будуть знецінюватися і борги – інфляція буде їх з'їдати. Процес уже частково йде.

Для прикладу можна взяти державний борг США. Прибутковість за казначейськими облігаціями США становить 1%, а інфляція – 1,4%. Тобто інвестори в борг зазнають збитків на різниці цих двох показників. Саме з цієї причини великої проблеми з боргом США для США немає, Америку не чекає ніяке банкрутство.

Інфляція, розігнавшись до 10-15%, просто знищить борг, і його величина впаде до досить низького рівня відносно ВВП. Як тільки це станеться, криза закінчиться, інфляційна пожежа почне гаснути, і економіка знову зможе рости разом з ростом нового кредитного циклу.

Поки цього не станеться, світу не вдасться вийти з майбутньої кризи. З огляду на те, що наразі величина боргів у світі величезна, інфляції доведеться неабияк попрацювати.

Курс та інші валюти

Що стосується курсу долара, то його індекс може не сильно далеко відійти від початкових 100 пунктів, тому що інфляція буде всюди. Якщо брати курс гривні до долара, то до гривні долар може і не впасти взагалі, адже інфляція 10% для України – це досить звичайний стан.

Що ж до інших валют до долара, потрібно зрозуміти один важливий момент: долар є еталоном і мірилом цінності для всіх валют. Реальна цінність долара визначається інфляцією, а не курсом до якоїсь валюти.

А ось інші валюти вже змінюються в ціні відносно долара – вони ростуть або падають. Якщо курс якоїсь валюти зростає або падає, то це не долар зростає або падає, це інша валюта ходить за ним.

Те, як поведе себе курс якоїсь валюти до долара в наступні роки, не буде проблемою долара, і не буде від нього залежати. Курс інших валют залежатиме від самих цих валют. Від того, як діятиме фінансова влада кожної конкретної країни в умовах високої інфляції.