Платіжні системи в Україні
І в чому їхні особливості
Згідно з інформацією, опублікованою на офіційному сайті НБУ, єдиною на сьогодні (як і в попередні роки) системно важливою платіжною системою в Україні є система електронних платежів (скорочено – СЕП) Національного банку України.
Впроваджена в 1993 року, СЕП НБУ вже 18 років використовується для платежів між комерційними банками країни, забезпечуючи всі потреби української банківської системи в міжбанківських платежах в національній валюті.
Статус соціально важливих платіжних систем в Україні отримали п'ять платіжних систем:
- MasterCard, заснована MasterCard International Incorporated, США.
- VISA, заснована Visa International Service Association, США.
- NovaPay, заснована ТОВ «НоваПей»
- Western Union, заснована Western Union Financial Services Inc. США і Western Union Network, SAS, Франція.
- «Поштовий переказ», АТ «Укрпошта».
Як бачимо, три з п'яти – це міжнародні платіжні системи, які отримали широке визнання у всьому світі.
Про різноманітні фінансові тонкощі ми пишемо в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб завжди мати під рукою корисну інформацію.
MasterCard Worldwide або MasterCard Incorporated – міжнародна платіжна система, транснаціональна фінансова корпорація, яка об'єднує 22 тисячі фінансових установ у 210 країнах світу. Компанія заснована в 1966 році. Розташована в невеликому містечку Гаррісон, у 35 км від району Мангеттен, штат Нью-Йорк, США.
Оборот за картками MasterCard у 2020 році склав понад $15,3 млрд.
Більшість українських банків, що працюють в роздрібному сегменті, емітують платіжні картки MasterCard. Так, у жовтні 2019 року з компанією співпрацювали 48 банків.
Компанія MasterCard проводить в Україні досить агресивну маркетингову політику: розроблено та впроваджено відразу кілька програм лояльності для клієнтів. Це і MasterCard Rewards, по якій можна заробляти на платежах і розрахунках за кордоном, і MasterCard Більше, що заточена під розрахунки в Україні.
VISA International Service Association – міжнародна платіжна система, що включає в себе дві компанії: Visa Incorporated (США, Фостер Сіті), якій належать всі права на торгову марку та технології, і Visa Europe Services Incorporated (Велика Британія, Лондон), яка управляється європейськими банками та діє при використанні ліцензій Visa Incorporated.
Компанія VISA заснована в 1958 році.
Оборот за картками VISA у 2020 році склав понад $22 млрд. Картки VISA приймаються до оплати в торгових точках більш як 200 країн світу.
В Україні більшість банків емітує картки VISA паралельно з картками MasterCard. Так, у 2020 році з компанією співпрацювали 50 банків. У деяких банках клієнт може вибрати, картку якої платіжної системи оформити.
Результатом агресивної маркетингової політики MasterCard стало те, що останні кілька років українські банки надають більшу перевагу емісії карток саме цієї компанії перед картами VISA.
The Western Union Company – американська компанія, що спеціалізується на наданні послуг грошових переказів по всьому світу. Є одним зі світових лідерів на цьому ринку.
Компанія заснована в 1851 році. Північноамериканська штаб-квартира компанії розташована в Ґрінвуд-Вілледж, штат Колорадо.
В Україні компанія Western Union спільно з іншою американською компанією MoneyGram після заборони в 2014 році діяльності відразу декількох російських компаній фактично монополізувала ринок міжнародних грошових переказів. Практично всі банки, що працюють в роздрібному сегменті та надають послуги міжнародних грошових переказів, співпрацюють з компанією Western Union.
Також послуги з переказу за кордон і звідти надають небанківські фінансові компанії, наприклад, «Українська фінансова група» (УФГ), яка тісно співпрацює з Western Union.
Компанії VISA, MasterCard і Western Union мають за спиною багаторічну, сформовану діяльністю у всьому світі бездоганну ділову репутацію і славляться надійністю в роботі.
А тепер кілька слів про двох українських платіжних системах, які увійшли в п'ятірку соціально важливих.
Платіжна система NovaPay входить у групу компаній «Нова Пошта» та забезпечує її зручними, швидкими та надійними платіжними сервісами в онлайні й офлайні.
До групи компаній також входять «Нова Пошта Україна», Nova Poshta Global і Nova Poshta Moldova. З її допомогою можна не тільки оплачувати доставку посилок, включно з накладеними платежами, але також здійснювати миттєві грошові перекази між відділеннями «Нова Пошта».
На даний момент NovaPay є лідером грошових переказів серед компаній, створених небанківськими установами.
Переказ грошових коштів здійснюється між 11 тис. поштових відділень. Основний конкурент NovaPay виграє завдяки найбільшій мережі відділень в Україні.
В автоматизованих відділеннях доступна послуга термінових переказів: протягом 15 хвилин кошти надходять одержувачу.
Національна платіжна система «Простір» – це система роздрібних платежів, в якій розрахунки за товари та послуги, а також отримання готівки й інші операції в національній валюті-гривні здійснюються за допомогою електронних платіжних засобів, а саме платіжних карт «Простір».
Система була створена Національним банком і до ребрендингу в 2016-му році називалася просто «Національна система масових електронних платежів» (скорочено – НСМЕП).
Головне завдання, поставлене перед системою її творцями, – сприяти зростанню рівня роздрібних безготівкових розрахунків в Україні.
Учасниками НПС «Простір» є:
- 53 українських банки, 35 з яких проводять еквайринг та/або є емітентами карт «Простір»;
- національний оператор поштового зв'язку «Укрпошта», який приймає до оплати картки «Простір» у своїх відділеннях.
98,3% термінальної мережі України обслуговує картки «Простір». 93% всіх торговців електронної комерції приймають картки «Простір» для оплати товарів і послуг в мережі Інтернет.