0 800 307 555
0 800 307 555

Як сезонний фактор впливає на курс євро/долара

І чи можна на цьому заробити

Курс валюти, як і багато чого в природі, циклічний. Це означає, що його можна передбачити в загальних рисах і заробити на цьому. Тоді чому всі, хто має можливість здійснювати операції з валютою, вже не стали багатіями?
Зміст

Ми проаналізували, як фактор сезонності впливає на курси валют, наскільки реально і безпечно заробити на цих коливаннях, і який курс буде у нас.

Починаючи з 1996 року, коли з'явилася сучасна гривня, національна валюта України повсякчас падала відносно долара, євро і подеколи — до рубля.

Старт був з 1,76 грн за 1 долар США, зараз він тримається на рівні 26-27 грн. Але це — загальний напрямок за весь період. У часових рамках навіть одного року курс гривні до долара і євро коливається.

Якщо простежити тенденцію, можна знайти деякі закономірності, які дозволяють говорити про сезонні коливання курсу.

Сезонні коливання курсу валют в Україні протягом останніх 10-13 років стали звичним явищем. У 2008, особливо кризовому році для валютного ринку, фактор сезонності зіграв мінімальну роль.

В інші періоди, на думку експертів, сезонність була пов'язана передусім з очікуваннями на валютному ринку. Але причин, звісно, набагато більше.

Трейдери, та й прості громадяни, які хочуть заробити на курсі валют, намагаються зрозуміти тенденції, причини і фактори, щоб передбачити його і визначити свою фінансову поведінку.

Якщо цікавитесь темою валюти, обов'язково підпишіться на наш телеграм-канал. Там ми часто публікуємо корисні статті та вчимо не платити зайвого.

Причини сезонних коливань курсу валют

Рух ціни іноземної валюти відносно національної і справді може мати сезонність. Причини таких коливань курсу бувають різні, в основному це — нерівномірності в торговому балансі країни і ціни на сировину та енергоносії.

«Наприклад, якщо країна закуповує багато газу в зимовий період, це може чинити сезонний тиск на валюту. Зазвичай сезонні коливання в розвинених країнах виражені слабо», — розповідає Віталій Сівач, трейдер групи ICU.

До газу можна додати і сезонні коливання глобальних цін на сировину. Бізнес-аналітик, експерт Європейського аналітичного центру Вадим Бардась особливо виділяє пшеницю і метали в якості сировини, яка впливає на курс.

«Як правило, зростання вартості зернових відбувається в період серпня-січня маркетингового року. Саме в цей період в Україну активно надходить валютна виручка», — каже Вадим Бардась.

Крім експорту сільгосп- і металопродукції, до основних факторів сезонного впливу на курси валют можна віднести серйозне зростання цін на енергоресурси, що позначаються і на економічних результатах нового ринку електроенергії України.

Від чого залежить сезонність курсу

Позаяк якийсь процес повторюється за певним циклом, то він повинен мати свої тенденції і закономірності. Це може бути застосовано і до курсу долара/євро відносно гривні.

У нашому випадку, тенденція залежить від балансу відразу декількох дуже потужних факторів:

  • рівень активності в економіці;
  • рівень інфляції;
  • розмір бюджетного дефіциту;
  • розмір торгового балансу;
  • рівень облікової ставки;
  • потік інвестиційного капіталу.

Як спрогнозувати, де буде курс євро/долар найближчим часом, розповідає Віталій Сівач:

«Для створення прогнозу потрібно перш за все спрогнозувати, як балансуються всі різноспрямовані фактори в ЄС і США (активність в економіці, інфляція, дефіцит тощо). Це досить непросте завдання. Періодично деякі з цих факторів домінують над іншими. Ось тоді і потрібно діяти. Коли знайдено сильний дисбаланс, прогнозувати ситуацію стає простіше, а торгувати — прибутковіше. Весь інший час рух курсу валюти може нагадувати просто випадковий шум, при якому неможливо отримати прибуток».

Наскільки зараз виражені коливання

Нерівномірності в торговому балансі країни і ціни на сировину та енергоносії — не єдині фактори, які впливають на сезонні коливання курсу. Є й ряд інших, які згладжують сезонність і роблять її менш вираженою.

«Зміцнення гривні дещо гальмується бюджетним фактором, зокрема, передноворічною бюджетною емісією національної грошової одиниці. Інша складова українського експорту — метали — має довший ціновий цикл. Разом з тим м'яка політика ФРС США і щедра допомога міжнародних фінансових організацій для України, а також зниження енергоємності ВВП дещо нівелювали традиційні сезонні коливання гривні», — сказав Вадим Бардась.

На думку експерта, це сприяє формуванню тенденції на зміцнення гривні навіть у лютому-квітні, коли традиційно знижуються обсяги експорту. Тому зараз сезонні коливання курсу стали менш вираженими і, відповідно, стали приносити менший прибуток.

Який курс буде до кінця року

Юрій Прус, власник українського інвестиційного Multi-family Office Advance Finance Alliance, поділився думками, який курс гривні варто очікувати в найближчому майбутньому:

«Для ринку валюти сезону «Осінь 2021» характерні такі особливості: купівля валюти у формі «кешу» склала 55 млн дол., а її продаж фізичним особам у безготівковій формі — $18 млн дол., перевищення пропозиції іноземної валюти над попитом – в середньому на 34 млн дол., що було викликано особливостями поведінки ринку спот».

Резюмуючи все перелічене, експерт припускає, що курс валюти до кінця 2021 року буде коливатися в межах 26,5-27,5 гривні за долар і може досягти 28,2-28,7 гривні за долар в 2022 році.

Що стосується пари долар/євро, з початку року переважає тенденція ослаблення євро відносно долара.

Швидше за все, ця тенденція і продовжиться в найближчому майбутньому. Причина — зараз економіка США є сильнішою, ніж економіка ЄС.

«Ослаблення євро може тривати і в 2022 році, а підживлювати його девальвацію може спекулятивний рух капіталу. ФРС США починає згортати програму монетарного стимулювання, що може негативно позначитися на інвестиційній привабливості країн, що розвиваються. Капітал може почати вихід з таких країн і заходити в долар, що підвищить на нього попит. Тому долар може посилитися відносно інших валют, включаючи євро», — розповів трейдер групи ICU Віталій Сівач.

Як заробити на сезонних коливаннях

Головне, кажуть експерти, потрібно постаратися знайти дисбаланс у фундаментальних факторах, які можуть призвести до зміни поточного валютного курсу.

«Чим сильніший цей дисбаланс, тим краще. Це може бути потік спекулятивного капіталу, різниця в номінальних облікових ставках, зростання економічної активності, в тому числі і сезонні коливання торгового балансу. Також важливо, щоб ринок побачив цей дисбаланс і почав діяти відповідно», — пояснює Сівач.

Щоб заробити, каже він, потрібно ідентифікувати ринковий тренд і вчасно приєднатися до нього. При цьому не треба забувати про управління ризиками, щоб мінімізувати втрати, якщо ваші прогнози не підтвердилися.

Чи потрібно ризикувати

Юрій Прус рекомендує ніколи не намагатися заробити на валютних спекуляціях непрофесійним гравцям ринку.

«Професіоналам не потрібні поради. Пересічним громадянам, які не володіють інструментами хеджування ризиків і не можуть скласти диверсифікований професійний валютний портфель, варто використовувати валюту виключно з метою зменшення впливу інфляції на їхній капітал», — каже Прус.

Якщо ви вирішите заробити на сезонних коливаннях євро/долара, то повинні враховувати, що зараз вони менш виражені, а значить, і великого заробітку не передбачається.

Також вам доведеться враховувати велику кількість факторів, які впливають на сезонність курсу. До того ж валютний ринок, судячи з усього, буде відносно спокійним, що теж не сприяє швидким і значним заробіткам.