0 800 307 555
0 800 307 555

Бізнес на пенсіях в ОРДЛО

Або як «рішали» стали новою елітою на окупованих територіях

Станом на 1 січня 2021 року українську пенсію отримують 660 тисяч жителів тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей… Як отримують – вона їм нараховується.
Зміст

До того як почалася пандемія пенсіонери з окупованих територій могли отримувати пенсію лише в банках на підконтрольній нашому уряду території. Це логічно, бо в «Л/ДНР» їх просто немає.

Окрім того, кожен пенсіонер із довідкою переселенця мав раз на два місяці проходити складну процедуру верифікації, тобто підтвердження особистості. Виплати видавали особисто пенсіонеру. У такий спосіб держава була впевнена, що пенсіонер, щонайменше, живий, і що він точно отримав кошти.

До 2014 року пенсії стабільно отримували 1,2 млн осіб

З початком військових дій кількість отримувачів пенсій на території, тимчасово нині окупованій, скоротилася вдвічі. До 2014 року пенсії стабільно отримували 1,2 млн осіб. Дехто боїться їхати, комусь не дозволяє здоров’я, а у когось немає на це грошей. Адже з появою блокпостів в Донецьку та Луганську з’явилася купа приватних перевізників, які просять за «подорож» у середньому 1 тис. гривень (українська валюта все ж таки стабільніша. – Авт.) – 500 туди й 500 назад. До того ж їздити доведеться не один раз – подати документи, оформити картку, забрати її, пройти верифікацію та інше.

Ми все вирішимо за вас

Як завжди це буває, із появою попиту зростає пропозиція. Зараз всюди на окупованих територіях можна побачити об’яви на кшталт «допоможемо оформити українську пенсію».

Такі ділки пропонують допомогу у веденні документів, а також швидшому ухваленні рішення з боку філіалів Пенсійного фонду України.

Серед іншого вони погоджуються їздити разом із пенсіонерами на підконтрольну територію та допомагати їм ходити по потрібних кабінетах та відділеннях банків.

За свої послуги «підприємці» просять у середньому 5 тисяч гривень

Як правило, такі люди мають свої зв’язки: друзів, родичів чи ще когось, хто контролюватиме хід справи та гарантуватиме, що про неї не забудуть.

За свої послуги «підприємці» просять у середньому 5 тисяч гривень. Але ціни різняться, вартість може сягати 7, і навіть 12 тисяч.

Цікаво, що «добродії» дозволяють оплачувати послуги не одразу, а на виплат. Але за такої умови цінник зростає вдвічі, а то й більше.

Але це ще не все – кожна така поїздка з «консультантами» на підконтрольну територію, тобто за межі ОРДЛО, оплачується окремо по класичних тарифах перевізників – тисяча гривень.

Возять вони своїми машинами. І не окремо кожного «клієнта», а беруть одразу чотирьох, головне, щоб у машину влізли. Тобто за один рейс виходить 4 тисячі гривень навару.

Ще один «бізнес» крутять з оформленням довідки переселенця, без якої українську пенсію не платитимуть.

Є люди на підконтрольній території, які готові за гроші надавати дозвіл на реєстрацію переселенця за своєю адресою.

Річ у тім, що при оформленні довідки, пенсіонер повинен зазначити місце свого проживання на неокупованій території. Якщо у вас такого немає, спритники за щонайменше тисячу гривень дозволять «прописатися» у них.

Коронавірусне Ельдорадо

Коли розпочалася пандемія коронавірусної хвороби, блокпости закрилися. Бойовики перестали випускати людей на підконтрольну територію, а їхати через Росію не лише незаконно, ще й небезпечно.

Хоча декого це не зупиняє. Рейси через РФ є, утім гарантії, що ви доїдете до місця призначення спокійно, ніхто не дає. Ціна за такий вояж очікувано вища.

Із запровадженням карантину українська влада вирішила виплачувати пенсії мешканцям окупованих територій без процедури верифікації, а дію карток, у яких закінчився термін придатності, автоматично продовжувати. Але постало питання: як знімати гроші там, де немає жодного українського банку?

Тут з’явилися нові схеми, а разом із ними нові об’яви: «допоможемо зняти готівку з українських карток». Але приходять за цими об’явами не лише пенсіонери, а взагалі всі, кому треба вивести гроші з українських банківських рахунків.

Схема з пенсіонерами така: людина приходить з кодом доступу до Особистого кабінету на сайті Ощадбанку, після того через застосунок кошти з картки клієнта переводять на українську картку ділків. Пенсіонер на місці отримує еквівалент у рублях.

Тут свою найголовнішу роль відіграє різниця курсів на чорному валютному ринку.

На момент написання статті (17 травня. – Ред.) на чорному ринку в Україні 1 гривня дорівнювала 2,7 рубля. Водночас у Донецьку чи Луганську гроші видають за місцевим чорним курсом – за 1 гривню 2,58 рубля.

Середній розмір пенсії в Україні, за даними Пенсійного фонду станом на 1 січня, – 3,5 тис. грн. Рахуємо: за чорним українським курсом пенсіонери відправляють по 9 450 рублів, на руки отримують 9 030, тобто різниця складає 420 рублів.

Після такої транзакції всю гривню зі своїх карток «валютники» продають за рублі на біржі, зазвичай на московській. На ній 1 гривня коштує 2,68 рубля. Тобто за 3 500 грн «підприємці» отримають 9 380 рублів. Чистий навар – 350 рублів з кожної пенсії, а це – 10%.

Далі ділки думають, як вивести готівку вже для себе.

Тут ще треба зауважити, що виручені на московській біржі рублі приходять на картку від Центробанку РФ. Смішно, але на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, немає також жодного російського банку чи терміналу.

У гру вступають бізнесмени, які роблять поставки з РФ. Їм завжди треба закуповувати новий товар, а гроші швидше та безпечніше пересилати з картки на картку, ніж перевозити через кордон. Тому вони використовують, зокрема, «валютників», які зі своїх російських карток пересилають гроші туди, куди скажуть торговці. А ті, зі свого боку, надають готівку.

Нагадаємо, щомісяця пенсію отримують 660 тисяч жителів ОРДЛО. Якщо з кожної пенсії ділки отримують по 350 рублів, то загальний місячний навар на пенсіонерах дорівнює 231 млн рублів або майже 86,2 млн гривень (уже за офіційним українським курсом. – Ред.). За рік карантину схема принесла понад мільярд гривень. І це лише завдяки пенсіонерам.

Треба також наголосити, що цей мільярд виходить лише на різниці курсів. Багато хто з таких «валютників» бере додатковий відсоток за свої послуги. Відсотки можуть бути різними. Тож фінальний розмір навару ще більший.

***

З пандемією та закриттям кордонів справи перевізників на тимчасово окупованих територіях значно погіршилися. Утім, можна припустити, що й після завершення карантину вони не повернуться до колишнього рівня.

Нещодавно голова парламентського комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, депутатка від «Слуги народу» Галина Третьякова повідомила, що вирішується питання щодо віддаленої ідентифікації пенсіонерів з окупованих територій.

Нацбанк спільно з міністерством цифрової трансформації працюють над тим, щоб можна було верифікувати обличчя людини через смартфон. Це позбавить їх необхідності виїжджати що два місяці на підконтрольну територію.

Третьякова каже, що в такий спосіб держава точно знатиме, що людина, наприклад, жива, і що за неї не отримують гроші треті особи. До того ж багатогодинні поїздки через блокпости значно відбиваються на здоров’ї людей.