0 800 307 555
0 800 307 555

У що інвестувати: кейси та поради від експертів конференції «Жити на відсотки»

Коротко про головне

Фінанси та інвестиції – важливі складові життя будь-якої людини. І навчатися правильно вкладати свої заощадження потрібно навіть під час війни. Саме тому, попри воєнний стан у країні, 10 грудня у Києві відбулася конференція «Жити на відсотки», що є важливою подією на інвестиційному ринку.

Ексклюзивним партнером заходу виступила компанія-забудовник SENSAR Development. Серед партнерів також компанія Твоє Коло, яка з 14-річним досвідом допомагає українцям просто і вигідно інвестувати в землю. Та Zeminvest – сервіс безризикових земельних інвестицій, який допомагає українцям вигідно інвестувати в землю сільськогосподарського призначення.

Інвестори, бізнесмени, радники та інші гості події зібралися у приміщенні Торговельно-промислової палати, аби поділитися власним досвідом в інвестиціях та розповісти про різні інструменти для примноження коштів.

Подія почалася з промови інвестиційного консультанта, практика, керівника активами 1st Family Office та співзасновника Smart Василя Матія, який поділився кількома основними порадами для майбутніх та нинішніх інвесторів.

1. Ваша інвестиція завжди вигідна провайдеру інвестиційних послуг, але не завжди вам. Зазвичай, що більше інвестиція приправлена інноваційним маркетингом, тим більше баланс зміщується в сторону інтересів провайдера інвестиційних послуг. Тому інвестору життєво важливо зберігати критичність мислення та розуміти міру зацікавленості всіх сторін угоди.

2. Диверсифікація — єдиний безкоштовний обід інвестора. Розкладайте яйця по різних кошиках, щоб бути стійкими та готовими до ризиків різних сценаріїв.


 


Інвестиційний радник та керівник активами 1st Family Office Василь Матій зі вступним словом доєднався до заходу у форматі онлайн

3. Ліквідність — королева інвестицій. Що досвідченіший та професійний інвестор, то більше він звертає увагу на ліквідність. Змога гнучко керувати портфелем, переміщувати активи між різними класами дає перспективу вдало реагувати на зміни, кризи, потрясіння, виправляти помилки та втілювати нові можливості.

4. Емоції або Інвестиції. Кожному інвестору варто визначитися якомога раніше: він інвестує для отримання доходу чи для драйву, адреналіну та інших яскравих емоцій?

Першим із доповіддю виступив Роман Кошовський – бізнес-аналітик, автор ютуб-проєкту «Запали цілі», співзасновник руху FIRE в Україні. Інвестор розповів, що середній заробіток навіть доволі диверсифікованих інвесторів є на 2-10% нижче ринку. Так, у 2021-му це було 18,39% при тому, що S&P500 давав 28,71%.

За його словами багато інвесторів обирають активні стратегії або змішують пасивну та активну стратегії, але в погоні за вищою дохідністю не звертають увагу на потенційні ризики.


Співзасновник руху FIRE в Україні Роман Кошовський розповів, які ризики для інвесторів несе їхній консерватизм, недостатня увага та надмірні емоції

«Тобто ми через нашу поведінку і якийсь страх чи хиби в судженнях не дотягуємо навіть до базового індексу, який більшість інвесторів хотіли хоча б відтворювати. Люди беруть на себе системний ризик (ринковий) та несистемний ризик (бізнесів, у які ми заходимо). Але часто інвестори забувають про поведінкові ризики», – наголосив Кошовський.

Він також поділився важливими факторами, на які варто зважати для якісного інвестування. Зокрема, за його словами, варто виділити 5 основних груп для нашого аналізування й активно їх використовувати.

Наступна спікерка – інвестиційна радниця, співзасновниця SMART, чемпіонка та рекордсменка світу U20 з легкої атлетики Аліна Шух – спробувала на власному прикладі довести слухачам, що інвестування та спорт насправді мають набагато більше спільного, ніж здається.

«Не займатися спортом – це погано для здоров’я, не займатися інвестиціями – погано для особистих фінансів. Так, це нелегко, бо йдеться про ведення бюджету і треба розбиратися у фінансовій системі. Але це необхідно», – розповіла експертка.


Аліна Шух є співзасновницею ініціативи SMART, що допомагає професійним спортсменам та людям із нестабільним заробітком забезпечити себе завдяки мудрому управлінню грошима

За її словами, питання «Куди вкласти гроші?» — це не те питання, яким в першу чергу має задаватися людина на старті свого інвестиційного шляху.

Інвесторка радить спершу аналізувати свою грошову ситуацію та формувати належну фінансову подушку. Після цього важливо визначити ціль своїх інвестицій та їхню кінцеву мету. І тільки після цього розробляти стратегію — куди вкладати свої кошти.

Дивитися й аналізувати, які ринки знаходяться на порозі вибухового зростання — це і є спосіб, як жити на відсотки. Адже якщо жити, користуючись з того, що хтось інший створює ці відсотки, тобто отримуючи пасивний дохід, то може виявитися замало через інфляційні процеси у світі.

Д.е.н., професор, генеральний директор групи компаній Advanter Group Андрій Длігач запевнив слухачів: якщо брати за основу для власного інвестування ті ринки, які знаходяться напередодні вибухового зростання, можна виграти і значно примножити свої заощадження.


Андрій Длігач розповів, які сфери та технології будуть найбільше розвиватися у майбутньому і як на них можна почати заробляти вже зараз

Длігач каже, що нинішнім інвесторам треба орієнтуватися на те, що справді буде давати прориви.

За його словами багато експертів рекламують галузі як от BigDat, AI, D2C, омніканальність та маркетплейси.

«Але тут грошей немає, вони вже закінчилися. Гроші є лише там, де лише починаються тренди», — зазначає фахівець.

Любомир Остапів, відомий український фінансист, засновник соціального проєкту «Сімейний Бюджет», партнер iPlan.ua, на конференції розкрив тему «Як українським батькам виховати фінансово успішних дітей».


Щоб виростити фінансово грамотних дітей, мають бути фінансово грамотні батьки. Тож першочергово варто вчитися самим. Проте тут важливі не лише знання, але і власний приклад

Як заявив експерт, у період учнівства, тобто з 5 до 18 років, батькам слід ознайомити дітей із грошима та фінансовими термінами, закласти їм основні фінансові цінності та прищепити навички управління грошима.

За таких умов вже після 18 років дитина матиме власні експерименти й формуватиме цінності. Надалі вона успішно зможе розвивати навички заробляти гроші, матиме перші заощадження і гарну кредитну історію.

За словами фінансиста, в Україні вже є великий прогрес у питанні розвитку фінграмотності для дітей: створюються фінансові клуби при школах, проводяться курси навчання для вчителів, видається сучасний підручник, комікси тощо.

Про інвестиції у нерухомість та нинішні ціни на неї в привабливих для інвесторів регіонах України розповів глядачам СЕО Sensar Development Марк Марченко.

Він наголосив, що багато українських компаній релокували свої підприємства та співробітників у відносно спокійну західну частину України, тож Львів став новою економічною столицею.


СЕО Sensar Development Марк Марченко проголосив Львів новою економічною столицею України та закликав інвесторів вкладати у нерухомість західних регіонів

Якщо говорити про ціни, то середня вартість нових квартир у Львові станом на листопад зросла до 46 700 грн/кв.м. Крім того, саме Львівська область стала рекордсменом за кількістю «квадратів», добудованих після 24 лютого – через 140 днів війни там було введено в експлуатацію нового житла на 88 900 кв.м.

«Найпростішим та найбанальнішим способом інвестування в Україні була нерухомість – ця галузь була в активній фазі розвитку до війни… Зараз же варто розуміти, що теоретично цілком можливе падіння девелоперів. Тому з одного боку – на цьому ринку все дуже сумно, але з іншого – там, де є падіння, завжди є поле для можливостей», – каже Марченко.

Про особисту фінансову дисципліну і те, як її розвивати розповів інвестор-практика з досвідом роботи у фінансовій сфері понад 8 років, а також сертифікований спеціаліст Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку України за напрямом «Торгівля цінними паперами» Роберт Лі.

Експерт порівняв фінансове життя із чотирма ніжками стільця, які дають йому змогу стояти непохитно.

«Перша – це заробіток. Друга – бюджетування, коли ви плануєте і контролюєте свої витрати. Третя ніжка – заощадження і фінансова подушка. А четверта – інвестиції.

Без фінансової дисципліни ніжки ламають і втрачається стабільність», – наголосив інвестор.


Досвідчений інвестор Роберт Лі пояснив слухачам, чому інвестування примножує накопичення та оптимізує витрати

На конференції не обійшлося і без обговорень ринку криптовалют. СЕО та співзасновник Incrypted Іван Павловський.

За його словами, при інвестиціях в крипту важливо керуватися кількома принципами:

  • принцип DYOR – Do Your Own Research;
  • не грати проти ринку;
  • слідкувати за трендами, але не йти сліпо за ними.


«Якщо ви купили Bitcoin по 60 тис. доларів, і він впав – вітаю, ви тепер довгостроковий інвестор», – жартував Павловський

Експерт наголосив, що найкращою стратегією для новачків, які хочуть почати свій криптовалютний шлях, є DCA, тобто середня доларова вартість.

«Тобто якщо ви вірите у якийсь актив – Bitcoin, Ethereum чи якийсь інший – краще їх купувати в однакові проміжки часу на однакові суми, незалежно від їхньої вартості у цей момент. Ви вірите у довгостроковий успіх цього активу. Тут важливо робити це дослідження, бо якщо ви вірте у проєкт, який не має перспективи, ви втратите і час і гроші», – порадив криптоексперт.

А ось Андрій Усенко, СЕО та засновник «Твоє коло», «М’ясторія», стверджує, що найціннішим активом сторіччя можна вважати землю.

Експерт навів у приклад інші країни. Так, за його словами, у Польщі за 10 років роботи ринку вартість землі зросла на 482%, в Болгарії на 431%, в Румунії на 346%.

«Чому варто розглянути землю як інвестактив? Перш за все, це актив, який інвестор отримує у власність одразу після входу. Крім того, поріг входу досить низький – від 5 тис. доларів.

Також у землі досить великий потенціал зростання вартості. Усі експерти на початку відкриття ринку землі прогнозували, що вартість землі у перші 3-4 роки зросте на 70-80%. І попри те, що зараз війна, є багато можливостей, які свідчать, що потенціал зростання її ціни є досить великим. Це і євроінтеграційні процеси, які прискорилися, відновлення України та інвестиції, які очікують на країну у повоєнні роки», – розповів Усенко.


Фахівець порадив проводити три рівні перевірки землі перед купівлею – аграрний, юридичний та фінансовий

Не менш цікавою подією під час конференції «Жити на відсотки» стала дискусія на тему «Куди інвестують професіонали: нерухомість, бізнес та франшиза, цінні папери». У ній взяли участь відомі інвестори, бізнесмени та економісти:

  • Томаш Фіала — генеральний директор (CEO) української інвестиційної компанії «Dragon Capital»;
  • Григорій Овчаренко — керуючий активами групи ICU;
  • Євген Дубогриз — банківський експерт Центру соціально-економічних досліджень CASE Ukraine;
  • Марк Марченко — засновник, СЕО Sensar Development;
  • Дмитро Карпіловський — фулл-тайм інвестор, засновник спільноти приватних інвесторів УкрІнвестКлуб.

Модерував дискусію фінансовий експерт порталу «Мінфін» Олексій Козирєв.
Страх та необдумані інвестиції також можуть зіграти злий жарт з інвесторами. Так вважає засновник спільноти приватних інвесторів УкрІнвестКлуб Дмитро Карпіловський.


Учасники дискусії (зліва направо: Дмитро Карпіловський, Григорій Овчаренко, Євген Дубогриз, Томаш Фіала, Марк Марченко, Олексій Козирєв) розповіли, у які інструменти краще та безпечніше інвестувати під час «шторму» на ринку

«Тому єдиний варіант, який залишається у вас, аби примножити кошти або хоча б не втратити так багато — це вдумливі й обережні інвестиції», – заявив експерт.

Як зазначив СEO «Dragon Capital» Томаш Фіала, для того, аби вирішити, куди інвестувати свої кошти або що робити зі старими інвестиціями в Україні, треба провести аналіз кількох факторів – безпекової ситуації, макроекономічної ситуації та ситуації з інфраструктурою, зокрема енергетичною.

Інший експерт, керівник активами групи ICU, Григорій Овчаренко також надав рекомендації, у що вкладати заощадження в умовах крайньої невизначеності.

«Найкраща інвестиція у таких умовах — це кеш, або, як це називають, інструменти грошового ринку. Це те, що можна швидко перетворити на гроші без значного дисконту — депозити, єврооблігації та інструменти боргу — ОВДП. У ситуації війни борг коштує дешево, тому що ніхто не знає, що станеться із боржником», — зазначив Овчаренко.

«Нерухомість буда найпростішим та найбанальнішим варіантом для інвестицій в Україні. Ця галузь була в активній фазі розвитку до війни. Але прийшла війна, і забудовникам довелося проходити такий собі «тест на чесність». Тобто варто розуміти, що теоретично цілком можливе падіння девелоперів.

Тому з одного боку — на цьому ринку все дуже сумно, але з іншого — там, де є падіння, завжди є поле для можливостей» , — сказав у дискусії засновник та СЕО Sensar Development Марк Марченко.

Після цікавої дискусії на сцену вийшов керуючий партнер K.A.C. Group, генеральний директор аудиторської фірми «Київська Аудиторська Служба» Володимир Гаркуша. Експерт поділився кейсами щодо вкладів у нерухомість за кордоном, адже чимало українців виїхали з країни і шукають нові шляхи інвестицій.

За його словами, основними пріоритетами при виборі країни для інвестування у прибуткову нерухомість є такі:

  • основний мотив;
  • прибутковість та надійність;
  • податковий аспект.


Те, на скільки прибуток від закордонної нерухомості може бути «пасивним», залежить від того, яка це інвестиція – у житлову, комерційну нерухомість чи, наприклад, у будівельний проєкт, каже Володимир Гаркуша

Гаркуша каже, що наразі українці найбільше цікавляться традиційними напрямками – Грузією, Грецією, Кіпром та ОАЕ. Однак від початку повномасштабного вторгнення спостерігається тенденція на зацікавлення нерухомістю у сусідніх країнах – Польщі, Угорщині та Румунії. Як екзотичні напрямки для інвестицій у квадрати інколи обирають В’єтнам та Шрі-Ланку.

Про те, як криза змінює правила гри, розповів українській інвестор та управитель активами Павло Бойко. Як зазначив фахівець, будь-яка система, що неефективно функціонує, дає можливість для надприбутку, як 90-ті в Україні.


«Більше ніколи у вашому житті активи не будуть коштувати так дешево, тому це унікальна можливість для інвесторів»

Крім того, в Україні діє дуже цікавий інструмент, доступний для кожного.

«Є такий розповсюджений міф: чим більший прибуток, тим більший ризик. Насправді це повна маячня.

Найбільш яскравий приклад — депозити та державні облігації. Депозит дає меншу дохідність. Наприклад, перед початком повномасштабного вторгнення, він давав 12% заробітку, а ОВДП — 18%. При цьому ОВДП є набагато надійнішим інструментом, адже їх гарантує держава, а гарантом депозиту є банк. У кожного банку в середньому 10% — це власні кошти, а всі інші є запозиченнями. Тож якщо стається якесь потрясіння і банк отримує збиток 20%, у нього вже немає власних грошей — він стає банкрутом. Його можуть врятувати або акціонери або держава» , — заявив Бойко.

У нинішні кризові часи найцікавіша тема для інвесторів — як діяти та чого не варто робити, аби не втратити все. Порадами щодо цього у своїй доповіді поділився фултайм інвестор, засновник спільноти приватних інвесторів УкрІнвестКлуб Дмитро Карпіловський.


Карпіловський поділився такою мудрістю: «Якщо ви втратили небагато — це не помилка, ви просто задешево купили собі досвід на майбутнє»

За словами Карпіловського, якщо ви оцінюєте для себе параметри будь-якої угоди — інвестиційної чи для бізнесу — ви даєте оцінку активів, ризиків, ситуації, робите прогноз економіки того регіону і галузі, куди ви вкладаєте. Якщо ризики, про які інвестор знав, реалізуються — це не є помилкою. Це було частиною його стратегії.

«Якщо ви купуєте акції Apple, ви маєте бути готові до того, що вони втратять 50% своєї вартості. І коли так стається, це не ваша помилка, це здійснився ваш план — одна із його версій чи сценаріїв», — ділиться експерт.

Про те, які нині використовуються технології у блокчейні, що таке метавсесвіт та як на цьому заробити, розповів Михайло Пацан інвестор, підприємець, експерт в галузі міжнародних фінансових ринків і криптовалют.

«Фактично, ми з вами зараз живемо у метавсесвіті. Адже якщо у вас є криптовалютний гаманець – ви отримали «приписку» на блокчейні і стали офіційним громадянином цього метавсесвіту. Тобто, на мою думку, весь інтернет Web 3.0 є метавсесвітом», – заявив Михайло Пацан.


На думку експерта, людям самим треба створювати щось нове і заробляти на цьому, оскільки кожен із нас володіє цифровим життям

Як зазначив криптоексперт, інвестори можуть розібратися у цій темі: їм варто прокачувати свого цифрового аватара та отримувати зростання цифрового капіталу і щомісячні виплати в токенах

Пацан поділився з відвідувачами конференції власним алгоритмом, як заробити на Web 3.0 та метавсесвіті:

  • треба обрати до п’яти протоколів, згідно з капіталізацією на Coinmarketcap та купити їх токени;
  • відправити токени в стейкінг валідаторам;
  • один раз в місяць знімати винагороду;
  • отриману винагороду або міняти на стейблкоїни або купляти NFT у вибраній екосистемі.

Доповіддю про уникнення подвійного оподаткування поділилася провідна юристка міжнародного відділу КАС Груп, спеціалістка в галузі оподаткування Ірина Мацапура.

«Юрисдикції конкурують за інвесторів як за платників податків. Але на відміну від товаровиробників, які теж конкурують за споживача, у юрисдикцій є такі бонуси як заходи впливу на своїх платників податків і можливість встановлення імперативних норм та відповідальності. Тому це варто враховувати»


Ірина Мацапура, спеціалістка в галузі оподаткування, поділилася експертним досвідом щодо того, як інвесторам уникнути подвійного оподаткування

За словами юристки, у контексті міжнародного оподаткування слід розуміти, що є два основних принципи, якими варто керуватися:

  • по-перше, принцип податкового резидентства. Це означає, що країна вашої податкової прив’язки претендує на весь обсяг вашого доходу, зокрема і міжнародного;
  • по-друге, принцип оподаткування від джерела. Якщо інвестор отримує дивіденди від корпорацій, яка інкорпорована в іншій юрисдикції, то у цій юрисдикції також можливе певне оподаткування.

«Таким чином, ця тема дуже пов’язана із питанням подвійного оподаткування та його уникненням, оскільки для будь-якого інвестора це дуже небажана річ», – розповіла експертка.

Наостанок на конференції виступив засновник і керуючий партнер інвестиційної компанії HUG'S Ерік Найман. Експерт розповів, як отримувати 1 тис. доларів на місяць від пасивних доходів на американському ринку.

Учасники конференції змогли у реальному часі спостерігати за моделюванням цих інвестицій.

За словами Наймана, при розрахунках важливо зважати на доларову інфляцію у 3% річних. Крім того, варто знати такий важливий факт.

«Після створення ФРС США у 1913 році, коли вони навчилися друкувати гроші одним натисканням клавіші, вже через кілька років з’явилася перша «бульбашка», що лопнула у 1929 році. І ось із 1921 року ми вже 100 років як живемо в епоху фіатних грошей. Тож нам треба розглянути три сценарії, проаналізувавши ці останні 100 років», – розповів експерт.

Фінансист розповів про такі сценарії:

  • реалістичний – 100+ років – базується на динаміці ринку акцій з 1921 до 2022 роки;
  • песимістичний – LostDecade – базується на динаміці ринку в періоди топтання ринку акцій на місці;
  • змішаний – LostDecade та 100+ – перші 12 років інвестування розраховані за динамікою ринку акцій у LostDecade, а потім за 100+ років.

«Основне, на що я хочу звернути увагу інвесторів – починайте вкладати більше, ніж вкладаєте зараз. І не так важливо у що – чи у фондовий ринок США, чи в українські квартири, чи у власний бізнес. Головне – не у депозити та не в держоблігації будь-яких видів. Чому? Тому що гроші робляться у бізнесі», – радить інвестор.

Найпростіше – інвестувати у S&P500, вважає Ерік Найман. А більш «просунуті» інвестори мають копати глибше.

Навчатися інвестувати ніколи не пізно. Ви можете придбати запис конференції «Жити на відсотки за посиланням» і почати вивчати інвестування вже зараз.

Купити запис