0 800 307 555
0 800 307 555

Як і на що можна обміняти крипту в Україні

Про три основні способи обміну криптовалют

Перша криптовалюта – Bitcoin – була створена в жовтні 2009 року. З того часу минуло майже 15 років. Криптовалюти перестали бути небаченою екзотикою і міцно увійшли до життя багатьох українців. За цей час вони пройшли шлях від «сумнівного біржового інструменту» до звичайної цифрової валюти, інструменту накопичення, заощадження, а віднедавна – і платежу.
Зміст

Криптовалюти почали виконувати всі функції звичайних грошей, але цифрових. У побуті криптовалюти почали називати укороченим словом «крипта».

Оскільки криптовалюти – Bitcoin, Ethereum, Tether тощо – стали виконувати функції звичайних валют, виникає питання, як і де можна їх обміняти? Finance.ua детально вивчили цю тему.

Існує три основні способи обміну криптовалют:

  1. Обмін між різними рахунками всередині одного криптогаманця;
  2. Криптовалютні біржі. На популярних криптобіржах світу – Binance, Bitfinex, OKX, Huobi, ByBit, а також українських Kuna та WhiteBit – можна поміняти різні криптовалюти між собою, а також на фіатну валюту – долар, євро, фунт та навіть українську гривню;
  3. Криптовалютні обмінні пункти (криптообмінники). Як правило, це сайти з програмним забезпеченням для обміну однієї криптовалюти на іншу або на фіатну валюту. Багато криптовалютних обмінних пунктів надають послугу обміну відразу на готівкову валюту, також можна купити криптовалюти за готівкові долари.

А зараз детальніше про кожен із трьох способів.

Обмін між вбудованими рахунками криптогаманця

Досить зручним способом обміну є обмін усередині криптогаманця, тобто обмін між вбудованими у нього рахунками.

Що таке криптогаманець? Це сервіс, в якому користувачі можуть зберігати криптовалюту, купувати, продавати, надсилати й отримувати цифрові активи. Усі записи про транзакції зберігаються автоматично.

По суті, криптогаманець є цифровим аналогом звичайного гаманця.

Функції деяких криптогаманців – набагато ширші та різноманітніші, ніж просто зберігання криптовалют. Розглянемо як приклад гаманець Trustee Plus від компанії Trustee Global.

Гаманець дозволяє працювати з 22 криптовалютами та 3 фіатними валютами – євро, українською гривнею та казахським тенге. При цьому вбудована можливість обміну будь-якої з криптовалют на будь-яку іншу.

Що відрізняє Trustee Plus як від криптобіржі, так і від криптообмінника, про які йтиметься далі? Там зафіксовано цілком певні напрямки обміну, і створити свій неможливо. Щоб поміняти валюту на іншу в разі, якщо такий напрямок не передбачений, доведеться міняти через якусь проміжну валюту, а це – додаткові втрати.

Водночас досить лояльний криптогаманець Trustee Plus у плані комісій. Наприклад, обмін між двома стейблкоінами (USDT і USDC) проводиться без комісії, решта обмінів – з комісією 0,5%. При обміні криптовалюти на гривню наступне виведення гривні з рахунку криптогаманця на картку Mastercard або Visa – також без комісії. Усередині криптогаманця можна обмінювати будь-яку суму, навіть найменшу, з якою звичайні криптообмінники навіть не зв'язуватимуться.

У них навіть є платіжна картка Trustee, яку легко додати в гаманець Apple Pay або Google Pay і розраховуватися як звичайною картою. Тобто Trustee Plus можна використовувати як звичайний гаманець та розраховуватися за товари та послуги.

Здається, все ідеально. Однак є у такого криптогаманця і один недолік: це так званий «кастодіальний гаманець». Як пояснив представник Trustee Global, у користувача в даному випадку немає набору приватних ключів, а це означає, що за збереження криптовалюти відповідає оператор.

Але цим і відрізняється звичайний гаманець від сейфа, в ньому ми носимо суму, необхідну для щоденних розрахунків і більше. Решту – зберігаємо в домашньому чи банківському сейфі. Якщо це проєктувати на криптогаманці, то це будуть так звані «холодні гаманці» Trezor, Ledger або інші.

Криптовалютні біржі

Щоб обміняти криптовалюту на біржі, потрібно спочатку відкрити там акаунт. Найчастіше це займає певний час, оскільки багато бірж з метою виконання процедур KYC (англ. know your customer – «знай свого клієнта») можуть вимагати надати документи, що підтверджують особу та місцезнаходження майбутнього клієнта.

Криптобіржі зазвичай пропонують кілька способів обміну криптовалют. Найпоширеніший – купівля чи продаж валюти на спотовому ринку. Як це відбувається?

У момент створення біржового облікового запису клієнту відкриваються рахунки у всіх доступних на біржі криптовалютах. Потім клієнт заводить криптовалюту на відповідний рахунок, після чого може виставити ордер на продаж даної криптовалюти за інші криптовалюти або аналоги долара – стейблкоіни (USDT, USDC і т.д.).

Наприклад, Bitcoin на біржі Binance можна обміняти на більш ніж 50 інших криптовалют та фіатних валют, включаючи українську гривню (UAH).

Клієнт на біржі може вибирати: або обміняти потрібну криптовалюту за поточним (ринковим) курсом, або поставити ордер на продаж за вищою ціною.

Ордер спрацює, і обмін відбудеться у момент, коли ринковий курс досягне встановленого в ордері. Це дозволяє клієнту самому вирішувати, за якою ціною обмінювати ту чи іншу криптовалюту.

Рівень комісії за такого обміну залежить від цього, послугами якої криптовалютної біржі користується клієнт. Наприклад, на біржі Binance і комісія мейкера (того, хто встановлює ордер на обмін) та комісія тейкера (того, хто виконує цей ордер) становить 0,1%. Якщо для оплати комісії використовується внутрішній токен біржі BNB, комісія знижується до 0,075%.

Другим способом обміну криптовалют на біржі є P2P. Його суть полягає в наступному: клієнт створює ордер на продаж тієї чи іншої криптовалюти (як правило, у такий спосіб обмінюються найпопулярніші, які мають найбільший попит) за ту чи іншу фіатну валюту.

Водночас на біржі реєструється картка клієнта. Клієнт виставляє ордер за курсом, який йому цікавий. І який не дуже відрізняється від інших схожих ордерів.

Якщо покупець погодився на угоду, він має здійснити платіж до закінчення часу оплати, якщо він використовує не миттєвий спосіб оплати. Якщо час оплати минув, а продавець не отримав оплати, агенти служби підтримки біржі проконтролюють угоду.

Після того, як покупець здійснив платіж, продавець повинен перевести криптовалюту протягом часу переказу. Якщо час переказу минув, а продавець не переказав криптовалюту, агенти служби підтримки Binance проконтролюють угоду.

Головною перевагою такого способу обміну є можливість самому встановлювати курс обміну. Недолік – процес досить трудомісткий і може бути складним для початківця.

Ще одна істотна вада: українські банки починають косо дивитися на своїх клієнтів, які проводять операції з криптовалютами. Картки, на які приходить гривня, отримана під час продажу Bitcoin або Tether, можуть бути заблоковані з вимогою пояснити суть проведених операцій.

Криптообмінники

Для тих, хто не хоче морочитися із заведенням коштів для обміну на криптобіржу, існує альтернатива – електронні обмінні пункти криптовалют, які часто називають просто «криптообмінники».

Такий криптообмінник є сайтом, на якому програмне забезпечення дозволяє вибрати той чи інший напрямок обміну та здійснити купівлю або продаж криптовалюти в автоматичному (якщо такий спосіб обміну передбачений та налаштований) або ручному режимі (за участю оператора).

Для зручності клієнта, щоб була можливість вибрати найкращий курс, створюються спеціальні сайти-агрегатори, що моніторять курси обміну криптовалют з різних напрямків обміну. На сайтах-агрегаторах можна знайти посилання на кілька криптообмінників.

Переваги обміну за допомогою криптообмінника – простота. Не треба заводити кошти на біржу, достатньо вказати номер криптогаманця, звідки списуватиметься криптовалюта, і номер картки для зарахування валюти – гривні, доларів чи євро.

Недолік – мінімальна сума обміну, яка встановлюється кожним криптообмінником кожного напряму обміну. Залежно від напрямку обміну мінімальна сума, яку можна обміняти, відрізнятиметься. Найчастіше такий мінімум становить еквівалент 100 дол. Якщо необхідно здійснити обмін для щоденних витрат, криптообмінник не допоможе.

Іноді обмінні операції, які проводяться за допомогою таких електронних обмінних пунктів, можуть тривати досить довго – особливо якщо використовується ручний спосіб обміну. Черговий оператор може бути не в змозі швидко обробити всі операції обміну, оскільки клієнту доведеться чекати деякий час, іноді – до кількох годин.