На заході обговорювалися різні теми про інвестиції: від того, що зараз відбувається на українському ринку інвестицій і на що чекати через 3 роки, до неочевидних схем та лайфхаків в інвестуванні.
Щодо спікерів, то тут зібралися фахівці з різноманітних сфер діяльності — хтось є засновником або директором інвестиційної компанії, хтось практикує у сфері криптовалютного ринку, а хтось взагалі є адвокатом. Утім, їх всіх об’єднує бажання інвестувати, заробляти гроші та загалом бути активними на фінансовому ринку.
Зліва направо: Артем Щербина, Тарас Котович, Роман Черепаха, Олег Гетьман, Олексій Козирев
Зокрема, активно на заході обговорювалася тема інвестування в нерухомість. Так, інвестиційний директор з інвестицій Capital Times Артем Щербина розповів про те, що ті, хто інвестував до війни, або навіть під час війни в нерухомість на західній Україні — непогано себе почувають. Наразі ці люди можуть очікувати на прибуток близько 10%. Також експерт відзначив і землю, бо саме цей актив він бачить одним з найпривабливіших на сьогодні.
Продовжуючи тему землі на Invest Talk Summit, інвестори дотримуються думки, що це дійсно недооцінений актив. Зокрема, співзасновник сервісу земельних інвестицій Zeminvest, а також експерт аграрного бізнесу і практикуючий адвокат Олександр Чорний наголосив на тому, що ми дійсно маємо надзвичайний аграрний актив, який забезпечує нам провідні місця у світі.
Співзасновник сервісу земельних інвестицій Zeminvest. Експерт аграрного бізнесу та практикуючий адвокат — Олександр Чорний
Підтвердженням цього факту є те, що вперше від моменту відкриття ринку землі (від першого липня 2021 року. – Ред.) об'єм продажу нерухомості став меншим від об'єму продажу сільськогосподарської землі. Як показує тенденція, цей актив буде дедалі популярнішим.
Також земельну тему розглянув й співзасновник Твоє Коло та співвласник КУА Профіт – Андрій Усенко. Інвестор вважає, що її головна перевага в тому, що вона може як завгодно довго генерувати додану вартість.
Ще однією важливою складовою, на думку Усенка, є доінвестування в землю. Фахівець підсумував, що на землю дійсно потрібно звертати увагу і не пропустити свій шанс.
На Invest Talk Summit окремою темою були висвітлені неочевидні схеми та лайфхаки в інвестуванні. Адвокат, ютубер та роздрібний інвестор Тарас Гук зазначає, що на інвестування впливають три показники: виторг, прибуток та вільний грошовий потік. Виокремлюючи лайфхаки, інвестор наголосив на тому, що треба обирати відомі компанії, дослухатися до інвесторів, які публікують свій портфель та без комісій поповнювати Interactive Brokers: у доларах, з доларових карток або українських карток.
Фінансист та засновник First Kyiv Investment Club Іван Компан зазначив, що ринок передбачити неможливо, його можливо лише проаналізувати. Компан на івенті виділив три кити, які впливають на фундаментальний аналіз: ефективність, вартість капіталу та здатність компанії зростати.
Засновник консалтингової компанії SPE-Consulting, СЕО Школи розвитку SPE, CEO коінвестингової Платформи інвестиційних рішень www.investor.org.ua Роман Кушнір розповів, що потрібно завжди структурувати величезний потік інформації, який нас оточує, бо в інвестуванні важливо завжди порівняння. Кушнір також зазначив, що є сенс інвестувати лише в те, чого ви навчитесь.
Експерт дотримується думки, що ми зможемо токенізувати велику кількість активів і зробити користуючись з них нашу економіку більш квітучою. У своєму виступі він додав, що насправді зараз пора це робити навіть для зовсім невеликих і маленьких бізнесів.
Закривала Invest Talk Summit-2024 дискусія про те, куди найвигідніше інвестувати сьогодні.
Зокрема, підприємець, інвестор з 10-річним досвідом та волонтер, а також учасник українських та міжнародних бізнес-спільнот, спікер самітів і благодійних форумів в Україні та ЄС Олег Котанкін вважає, що інвестування просто необхідне в сучасному світі.
«Інвестування — це не про цікавість, це про необхідність. На певному етапі розвитку свого капіталу та свого заробітку вам просто необхідно інвестувати. Книга — це добре. Утім, навіть бестселер NYT не дасть вам того емпіричного досвіду, який можна здобути, просто інвестуючи навіть невеликі суми. Тому, моя думка, по-перше: це необхідність, а другий момент — краще свій досвід, аніж книга», — зазначив Котанкін.
На його думку, проблемою України, порівняно з країнами Європи є те, що в нас люди народжуються без активів.
«В Європі є країни, в яких існують такі собі 100-річні гроші. Наприклад — Швейцарія, Іспанія. Після Другої світової війни Іспанія, яка не брала напряму там участі, стала в авангарді розвитку країн у Європі. І там уже суттєвий прошарок людей, які були заможні одразу після війни. Навіть зараз вони свої статки тільки збільшили. Цього, на жаль, не відбувається у нас в країні. Спробуйте вмовити європейця забрати кошти зі свого банку, і купити американські облігації. Це складно зробити. Чому так відбувається? Бо ми народилися без активів. В Європі дуже багато країн, де вже в родинах народжуються з мільйонами», — сказав він.
Інвестор, а також співзасновник «УкрІнвестКлуб» Дмитро Карпіловський погодився з колегою щодо того, що знання про інвестиції досягаються практикою, а також болючим досвідом.
Щодо того, куди вигідно інвестувати сьогодні, то на думку експертів, найкращими варіантами є: спеціалізована дохідна нерухомість, альтернативна енергетика та фондовий ринок. Також експерти радять зробити перший крок в придбання широкого ETF на індекс.
Окрім корисних порад та дискусій захід також відзначився благодійними лотами заради ЗСУ, усілякими подарунками для гостей та смачними канапками й кавою.
Організатори заходу проводять благодійний аукціон заради ЗСУ
Для тих, хто не встиг відвідати захід, є можливість подивитися всі виступи спікерів та отримати презентації.
Зазначимо також, що захід проходив за підтримки:
Inzhur — перша інвестиційна компанія України, що працює за моделлю REIT. Ця бізнес-модель дозволяє малим інвесторам спільно володіти великими об’єктами нерухомості: компанія керує об'єктом, а інвестори стають його співвласниками й отримують щомісячний прибуток від орендних виплат. Поточні показники: Inzhur успішно запустив 5 фондів, цінні папери 4 з них уже розкуплені на 100%; компанія має 1,57 млрд грн активів в управлінні, 127,9 млн грн виплачених дивідендів та 4500+ співвласників.
Біржовий університет — практичні курси для інвесторів у цінні папери. Єдиний в Україні центр із 5-рівневою системою навчань у ніші інвестування в цінні папери, що має 4000 випускників. Початківці розбираються з фондовим ринком, складають стратегію та купують активи. Досвідчені інвестори прокачують навички та нарощують прибутковість після навчання.
Zeminvest — перша в Україні компанія земельних інвестицій з найкращими умовами та сервісом. Ми допомагаємо з купівлею, управлінням, продажем та мінімізуємо ризики інвестиційного активу.
Твоє Коло. Інвестиція в землю — це твій спокій. Робимо земельний актив простим і надійним інструментом інвестування.
BrewBud — від кавової компанії EASYVENDING — 15 років досвіду роботи. Інвестуйте та керуйте активною або пасивною моделлю.
Бункер юа — мобільні, модульні, багатоцільові укриття. Надійний соціально — орієнтований бізнес в Україні. Інвестуй в українське! Середня дохідність від 20% річних. Захищаємо на фронті та в тилу.