0 800 307 555
0 800 307 555

Найбільші фондові біржі світу: де вони розташовані, і як із ними заробляють

Про NYSE, NASDAQ та інші

Вкладення цінних є паперів одним із найпопулярніших напрямків інвестицій у світі. Придбати або продати різні активи – акції, облігації, інвестиційні паї, опціони та ф'ючерси – можна на спеціалізованому торговому майданчику, який називається «фондова біржа».
Зміст

У світі створено та успішно діють сотні фондових бірж. Finance.ua розповість про найбільші з них.

Усе, що треба знати про інвестиції – в нашому телеграм-каналі. Також у нас є сторінка в Instagram.

Нью-Йоркська фондова біржа (New York Stock Exchange)

NYSE (так скорочено позначається Нью-Йоркська фондова біржа) є найбільшою фондовою біржею США та всього світу.

Її створили 17 травня 1792 року 24 нью-йоркські брокери, які підписали знамениту «Угоду під платаном» (Buttonwood Agreement). Таку назву документ отримав, оскільки він буквально підписувався під платаном на Уолл-Стріт.

На Нью-Йоркській фондовій біржі розміщено 82% S&P 500, а також 70 найбільших корпорацій світу. Станом на березень 2023 року на NYSE було зареєстровано 2385 американських та міжнародних компаній. Капіталізація ринку акцій Нью-Йоркської фондової біржі у липні поточного року становила майже 25 трлн доларів.

На самому початку тут торгували п'ятьма цінними паперами, причому першою зареєстрованою на біржі компанією став Нью-Йоркський банк (зараз він називається Банк Нью-Йорк Меллон, після злиття The Bank of New York та Mellon Financial Corporation у 2007 році. – Ред.). До речі, серед його засновників є Олександр Гамільтон – той самий міністр фінансів США, портрет якого красується на 10-доларовій банкноті.

Активному розвитку Нью-Йоркської біржі сприяв американський винахідник Семюель Морзе. 1840 року він саме в Нью-Йорку запатентував перший телеграф. NYSE впровадила винахід у свою діяльність, що дозволило технічно випередити Філадельфію, де було засновано першу в США біржу (Філадельфійська фондова біржа тепер належить NASDAQ. – Ред.).

Другий відчутний поштовх до розвитку Нью-Йоркська біржа отримала 1878 року. І пов'язаний він також із технологіями, а саме зі встановленням телефонних апаратів, що дало інвесторам прямий доступ до брокерів на біржі.

Наразі ситуація на Нью-Йоркській фондовій біржі не сильно відрізняється від великого офісу. Брокери сидять за комп'ютерами, адже все відбувається онлайн. Хоча з 1903 року сигналом початку та закінчення торгів є дзвін, який замінив собою стукіт молотка.

Сьогодні ж робота трейдера незалежно від країни, в якій він знаходиться, неможлива без моніторингу Нью-Йоркської фондової біржі, оскільки рішення NYSE через 10-12 годин позначаються на всіх європейських та азіатських котируваннях. Не дарма біржу ще називають «Велике табло».

Нью-Йоркська біржа має кілька найбільших та впливових індексів фондового ринку. Найбільші з них це:

  • Dow Jones Industrial Average – включає акції 30 найбільших американських підприємств та є одним із найстаріших індексів цінних паперів у США;
  • S&P 500 – включає 500 акціонерних компаній США, що мають найбільшу капіталізацію. Цей індекс називають барометром американської економіки;
  • NYSE Composite – індекс американських цінних паперів. Він відображає зміну вартості всіх акцій, що торгуються на Нью-Йоркській біржі.

Головною відмінністю фондової біржі Нью-Йорка від інших майданчиків є величезний інструментарій торгівлі – понад 8 тис. акцій у розпорядженні брокерів.

Основною умовою діяльності NYSE є абсолютна прозорість, принцип «усі бачать усіх». Це означає, що будь-якої миті, використовуючи спеціальні програми, розроблені спеціально для користувачів Нью-Йоркської біржі, можна відстежувати дії трейдерів, складаючи цим самим загальну картину ринку.

NASDAQ

Повна назва цієї американської біржі – National Association of Securities Dealers Automated Quotation (Служба автоматизованих котирувань Національної асоціації дилерів з цінних паперів. – Ред.). Однак ніхто так не каже, використовують абревіатуру NASDAQ (наголос на першу А. – Ред.).

Біржа спеціалізується на акціях високотехнологічних компаній, що займаються виробництвом електроніки, програмного забезпечення тощо. Саме на NASDAQ торгуються акції IBM, Microsoft, Apple, Tesla та інших подібних компаній.

Поряд із Нью-Йоркською біржею NASDAQ є основною фондовою біржею США. Обидві вони мають понад 40% світової ринкової капіталізації.

Власник біржі – американська компанія NASDAQ OMX Group.

NASDAQ – досить молода біржа. Вона заснована 8 лютого 1971 року, проте це не зменшує її важливість.

Наразі на NASDAQ торгують акціями понад 3200 компаній.

Схема, через яку ведеться торгівля на біржі NASDAQ, відрізняється від традиційної біржової схеми. Тут кілька маркетмейкерів (брокер/дилер, який купує та зберігає на своїх рахунках цінні папери певного емітента з метою організації їх продажу. – Ред.) змагаються за виконання ордера клієнта.

Основна функція маркетмейкера NASDAQ – безперервне виставлення котирувань та підтримка ліквідності за певною групою акцій під час торгівлі.

Тобто маркетмейкер зобов'язаний виконати ордер клієнта, що надійшов, за рахунок власних резервів у разі відсутності на ринку відповідної пропозиції.

Котирування системи NASDAQ за акцією – результат зіставлення котирувань, що надаються маркетмейкерами та альтернативними торговими системами.

До речі, у березні 2006 року NASDAQ зробив першу спробу придбати Лондонську фондову біржу, проте угода не відбулася, оскільки пропонувалась дуже занижена ціна – 17,42 долара за акцію.

Але це не завадило NASDAQ скуповувати акції Лондонської фондової біржі і менше ніж через два місяці стати її найбільшим акціонером, сконцентрувавши пакет із 25,1% акцій.

Лондонська фондова біржа (London Stock Exchange)

LSE (так скорочено позначається Лондонська фондова біржа. – Ред.) – одна з найбільших та найстаріших бірж Європи та один із найвідоміших світових ринків цінних паперів.

LSE офіційно заснована 1801 року, проте фактично її історія почалася ще 1571-го, коли королівський фінансовий агент і радник Томас Грешем побудував Королівську біржу власним коштом.

Біржу відкрила англійська королева Єлизавета I у 1571 році.

2007 року Лондонська фондова біржа об'єдналася з Італійською фондовою біржею Borsa Italiana. А вже у 2016 році Лондонська та Шанхайська фондові біржі вирішили об'єднати торгові майданчики.

Сьогодні тут відбувається близько 50% міжнародних угод. Сумарна вартість компаній, які пройшли лістинг на Лондонській біржі, перевищує 4 трлн доларів.

Так, члени Лондонської фондової біржі поділяються на брокерів та джобберів, і ніхто не може діяти одночасно в обох позиціях. Також вони не можуть виступати як партнери.

Брокери LSE мають справу з клієнтами поза біржею та виконують їхні замовлення з купівлі та продажу цінних паперів через джобберів.

Останні ж за своїми функціями дуже близькі до дилерів. Вони діють на ринку цінних паперів своїми коштами і, на відміну від фахівців Нью-Йоркської фондової біржі, не зобов'язані ставити в основу інтереси клієнтів або громадські інтереси.

Брокери отримують плату за свою працю у вигляді комісійних, тоді як прибуток джобберів полягає в різниці між купівельною та продажною ціною паперів. Їм заборонено безпосередньо мати справу з клієнтами.

Окрім інших, на Лондонській біржі продаються цінні папери української групи компаній Ferrexpo, а також – вітчизняного агрогіганта МХП. До речі, МХП у 2008 році стала першою українською аграрною компанією, яка залучила іноземний акціонерний капітал у ході IPO на Лондонській фондовій біржі.

Лондонську фондову біржу також залучено до дискусій про можливе створення міжнародного фінансового центру в Києві. Про це повідомив на Міжнародній конференції з відновлення України (URC 2023) у Лондоні CEO London Stock Exchange Group, яка є власником LSE Девід Швіммер.

Токійська фондова біржа (Tokyo Stock Exchange)

TSE (так скорочено позначається Токійська фондова біржа) – четверта у світі і перша Азії за обсягом ринкової капіталізації представлених там компаній, яких налічується понад 3,5 тис.

На платформі торгуються акції компаній із різних галузей. Серед найвідоміших варто виділити автомобільні концерни Honda, Mazda, Toyota.

Біржу було засновано у травні 1878 року, коли в Токіо відкрили першу будівлю нової для Японії фінансової установи – фондової біржі.

Першими власниками та менеджерами Токійської біржі були японський міністр фінансів тих років Окума Сігенобу та юрист, який займався корпоративним правом, Сібусава Еїті.

На момент початку Другої світової війни у Японії працювали 11 бірж. 1943 року їх усі об'єднали на базі Токійської біржі, проте вона закрилася після бомбардувань Хіросіми та Нагасакі в 1945-му.

Будівлю Токійської біржі зайняли американські військові. Тут була штаб-квартира окупаційних військ аж до передачі влади японському уряду.

Що цікаво, торгівля цінними паперами при цьому в країні тривала, проте всі угоди укладалися не публічно на загальному біржовому майданчику, а між конкретними інвесторами та власниками акцій та облігацій.

Післявоєнне азіатське диво не оминуло і Японію. Вона почала виходити в лідери світових економік завдяки своїм технологічним розробкам та прогресивним інноваціям.

І хоча на самій біржі до 1974 року не існувало навіть електронних табло й ціни на папери писалися звичайною крейдою на чорній дошці, вартість акцій японських компаній з 1968 року постійно зростала.

Основними показниками стану справ на Токійській фондовій біржі є два головні індекси: NIKKEI 225 і TOPIX.

Найпопулярніший з них, звісно, NIKKEI. Він розраховується як середнє виважене значення цін акцій 225 компаній Токійської фондової біржі, що найбільш активно торгуються.

Сьогодні вартість всіх цінних паперів, що торгуються на Токійській фондовій біржі, перевищує 5 трлн доларів.

Шанхайська фондова біржа (Shanghai Stock Exchange)

SSE (так скорочено позначається Шанхайська фондова біржа. – Ред.) – найбільший торговий майданчик континентального Китаю, одна з провідних азіатських бірж. Заснована у 1990 році. Є некомерційною організацією під керівництвом Комісії з цінних паперів КНР.

Робота Шанхайської біржі має певну специфіку. Всі акції, що торгуються на біржі, поділяються на 2 типи:

  • А акції торгуються виключно за китайські юані.
  • Б-акції номіновані в доларах США, і іноземці можуть торгувати без обмежень.

Акції типу А до жовтня 2014 року могли купувати та продавати лише великі інвестори, які мають спеціальну ліцензію й лише в рамках певних квот.

З жовтня 2014 року уряд Китайської народної республіки дозволив іноземним інвесторам через брокерів іншої Гонконгської фондової біржі торгувати акціями більш ніж 500 найбільших компаній Шанхайської біржі.

У 2022 році на майданчику Шанхайської фондової біржі було представлено акції понад 2 тис. різних компаній.

Гонконгська фондова біржа (Hong Kong Stock Exchange)

HKSE розпочала свою історію в 1891 році, коли в Гонконгу було створено Асоціацію біржових маклерів. 1914 року вона була перейменована на Гонконзьку фондову біржу.

Кількість компаній, які торгують на біржі, перевищує 1,6 тис. Вони розбиті по 12 секторах, а сумарна їхня капіталізація перевищує 6 трлн доларів.

Hang Seng Index є основним індексом, який визначає ефективність фондового ринку Гонконгу.

2019 року Гонконзька фондова біржа хотіла придбати Лондонську біржу за 36 млрд доларів.

Що таке «фондовий індекс» і навіщо він потрібен?

Фондовий або біржовий індекс – показник загальних змін цін на деякі або всі цінні папери, які представлені на певному ринку.

Фондовий індекс складається на кшталт портфеля, в якому значимість кожного цінного паперу відповідає його вазі на ринку.

Найвідомішим фондовим індексом у світі є промисловий індекс Доу Джонс (DJIA), що охоплює 30 найбільших промислових компаній США.

Акції 28 з них торгуються на Нью-Йоркській фондовій біржі, 2 – на біржі NASDAQ.

На другому місці розмістився індекс S&P 500, що включає 500 найбільших компаній NYSE і NASDAQ, які покривають капіталізацією 75% всього фондового ринку США.

Більшість фондових бірж має власний фондовий індекс. Наприклад, біржа NASDAQ використовує однойменний індекс NASDAQ. Він включає всі компанії, акції яких торгуються цій біржі.

Найпопулярнішим індексом Лондонської фондової біржі є FTSE 100 Financial Times Stock Exchange Index. Біржовики називають його «футсі». FTSE 100 розраховується з 3 січня 1984 року.

Токійська фондова біржа використовує відразу два індекси – TOPIX (розраховується як середнє арифметичне зважене за ринковою капіталізацією цін акцій компаній, що належать до першого сегменту) та NIKKEI 225, який обчислюється як просте середнє арифметичне цін акцій 225 компаній першої секції Токійської біржі, які найбільш активно торгуються.

Шанхайська фондова біржа використовує індекс SSE Composite, в розрахунок якого приймаються щоденні значення цін усіх акцій, що торгуються в котирувальних листах А та В Шанхайської фондової біржі.

Крім того, розраховується індекс SSE50, який поєднує акції 50 провідних компаній Китаю, т.зв. «блакитних фішок» (blue chips).

Блакитні фішки – це акції найбільших, ліквідних і надійних компаній зі стабільними показниками отриманих доходів та виплати дивідендів. Термін виник за аналогією із синіми фішками казино, що мають найвищу цінність.

Нарешті Гонконзька фондова біржа використовує індекс Hang Seng. Він обчислюється як середнє виважене значення найбільших за капіталізацією акцій 73 акціонерних компаній Гонконгу, які становлять 65% від загальної капіталізації біржі.

Навіщо потрібні фондові індекси?

Вони дозволяють оцінити стан ринку загалом і визначити, якому етапі економічного циклу він перебуває. Часто, аналізуючи поведінку фондових індексів, біржові аналітики роблять заяву про зміну ринкового тренду та радять, що робити з акціями: продавати чи, навпаки, купувати.

Як заробляти на фондовій біржі?

Існує кілька способів заробітку на фондовій біржі.

Перший – знайти біржову контору, яка залучає кошти у довірче управління, підписати з ними договір та внести гроші на рахунок. У цьому випадку клієнт вносить лише гроші – і сподівається отримати прибуток.

Як показує практика, прибуток вдається отримати далеко не завжди, що, втім, вказується в договорі довірчого управління, де обов'язково прописується допустимий відсоток втрат.

Другий спосіб – спробувати все зробити самому.

Почати можна з купівлі акцій і через деякий час продати їх дорожче або отримувати дивіденди.

Ще один інструмент, на який можна звернути увагу новачку – акції біржових інвестиційних фондів (ETF).

Для цього необхідно знайти компанію, що спеціалізується на продажу акцій, укласти з ними договір, встановити спеціальне програмне забезпечення і хоча б трохи розібратися з тим, що відбувається на фондовому ринку. Інакше є шанс купити акції напередодні їх обвалу, і тоді втрата грошей гарантована.

Інший варіант – використання спеціального програмного забезпечення, яким користуються професійні трейдери: це програмні комплекси Meta Trader4, Meta Trader5, Libertex тощо.

Вони дозволяють у режимі реального часу (з перервою на вихідні) купувати та продавати акції сотень різних компаній, що включають провідні світові, та заробляти на різниці цін.

У цьому використовується т.зв. механізм «маржинальної торгівлі». Для цього необхідно лише завантажити та встановити необхідне ПЗ та внести гроші на торговий рахунок клієнта.

Але окрім цього мати знання з фундаментального та технічного аналізу ринку, відстежувати економічні новини, стежити за фондовими індексами, загалом – присвятити себе цьому. Задача не з легких, і займатися нею «між ділом» не вдасться.