0 800 307 555
0 800 307 555

Бомбосховище «під ключ»: скільки це коштуватиме та які існують варіанти

Розповідаємо про бомбосховища на замовлення. Де брати дозволи, які бувають укриття та ціни на них

Повномасштабна війна з росією відкрила новий сегмент на будівельному ринку – бомбосховища «під ключ». Перша хвиля підвищення попиту на укриття відбулася у квітні-травні минулого року, після звільнення північних областей від російських окупантів.
Зміст

Однак на фоні розмов про загрозу ядерного удару рф та аварії на Запорізькій АЕС замовлень бомбосховищ знову побільшало, адже українці хочуть убезпечити себе та своїх близьких.

Якими бувають укриття, скільки це коштує та які документи потрібні, щоб їх збудувати – читайте у матеріалі Finance.ua.

Ще більше актуальної інформації – в нашому телеграм-каналі. Також у нас є сторінка в Instagram.

Хто замовляє укриття?

Бомбосховище «під ключ» можуть замовити як приватні особи, так і організації. Такі бункери, наприклад, можуть знадобитися у різних сферах економічної діяльності:

  • сільське та фермерське господарство;
  • транспорт;
  • торгівля;
  • ремонтні та складські послуги.

Крім того, оскільки обов'язковою умовою для роботи шкіл є забезпечення укриття для дітей і співробітників навчальних закладів, державні та приватні школи також часто звертаються до компаній, які виготовляють та встановлюють бомбосховища.

Окремо укриття замовляють і приватні особи, які облаштовують їх на своїх подвір'ях.

«Підземні укриття та бомбосховища на цей час мають великий попит. В червні попит на запити бомбосховищ та укриттів виріс в порівнянні з минулими періодами», – розповіла маркетолог KMK Group Віталіна Харченко в коментарі Finance.ua.

Які є варіанти на ринку?

Виробники проєктують кожне бомбосховище виключно під індивідуальні потреби замовника. Фахівці, як правило, починають роботу з того, що виїжджають на місце, де буде відбуватися монтаж. Під час розробки проєкту бомбосховища вони враховують:

  • особливості землі та підземних вод;
  • рівень комфортабельності;
  • кількість осіб, під яку будуватимуть бомбосховище;
  • бажані розміри;
  • необхідні системи життєзабезпечення притулку для його повної автономності.

Компаній, які виготовляють укриття, на українському ринку немало. Знайти їх можна як у пошуковику, так і на популярних платформах, таких як OLX або Flagma.

Там, наприклад, пропонують будівництво підземних приміщень для довготривалого перебування у вигляді бункера чи бомбосховища.

Також можна знайти пропозиції облаштування підвалів під укриття. Займаються цим, як правило, будівельники з досвідом роботи у своїй сфері.

Тобто ті, хто роблять заливку фундаменту, можуть виготовити бетонні стіни, підпірні стіни, сходи, стяжки підлоги та інші бетонні будівельні конструкції.

Які типи укриття пропонують і їхні можливості?

Укриття з залізобетону

Такі бомбосховища призначені, як для приватних домогосподарств, так і для організацій та підприємств. У підземних сховищ із залізобетону є три головні переваги:

  • надійність;
  • довговічність;
  • практичність.

Таке бомбосховище може бути як окремою спорудою, так і приєднуватися до вже зведених будівель та виконувати роль «кімнати безпеки».

У мирний час такий бункер можна використовувати як місце для зберігання цінних речей, винний погріб, підсобне приміщення.


Фото: Мирта-БМК (smk.mirtus.org)


Фото: Мирта-БМК (smk.mirtus.org)

Укриття з металу

Такий тип бункерів використовують здебільшого для приватних домогосподарств. Також можна спроєктувати такі укриття для невеликих підприємств. Перебувати там можуть від 4 до 6 людей. Конструкція монтується нижче рівня землі.

Головна перевага такого бомбосховища – швидкі терміни будівництва, його можуть встановити всього за 5-7 днів. Цю конструкцію можуть виготовити на підприємстві та встановити уже в готовому вигляді.

Компанії також пропонують відразу укомплектувати укриття усім необхідним, щоб воно було вже готове до використання.

Яка вартість?

Ціна будівництва захисної споруди залежить від багатьох факторів:

  • розміру;
  • матеріалу;
  • особливостей місця, на якому планується будівництво;
  • рівню захисту і максимального часу перебування (без виходу назовні), на який розраховано укриття;
  • технічного оснащення споруди і комплектації;
  • вимог до введення в експлуатацію.

Як правило, орієнтовну вартість бомбосховища виробники можуть назвати вже при першій консультації, однак остаточна ціна буде сформована вже після огляду ділянки для будівництва та обговорення усіх деталей.

В компанії KMK Group нам розповіли, що вартість укриття Shelter Paneltim становить від 4 тис. євро (орієнтовно 161 тис. грн. – Ред.) за рахунок матеріалів, що використовується – бельгійського поліпропілену преміумкласу Paneltim. Ці укриття модульні та готові до встановлення без додаткового бетонування та обробки, тому термін встановлення може сягати від 2 годин.


Фото: KMK Group (shelter.paneltim.in.ua)


Фото: KMK Group (shelter.paneltim.in.ua)


Фото: KMK Group (shelter.paneltim.in.ua)

Дещо дешевші пропозиції можна знайти на OLX. Наприклад, за 100 тис. грн там пропонують вже готову металеву конструкцію з вентиляційною системою.


Фото: olx.ua


Фото: olx.ua

Бетонні бомбосховища замовляють, як правило, підприємства. Тому вони більші за площею та значно дорожчі. За укриття, площею 30 квадратних метрів, потрібно буде заплатити близько 700 тис. грн.

Які документи потрібні, щоб облаштувати укриття?

Маркетолог KMK Group Віталіна Харченко уточнила, що для виготовлення замовлення від приватних осіб додаткові дозволи не потрібні.

Тобто для того, щоб облаштувати бомбосховище у себе на подвір'ї, це не треба ні з ким це погоджувати.

Водночас ситуація із підприємствами й організаціями складніша, оскільки узгодити таке будівництво треба з пожежними інспекторами.

У ДСНС нам пояснили, як відбувається процедура погодження.

Перед тим, як починати будівництво, потрібно викликати спеціальну комісію, до якої входять представник Держслужби з надзвичайних ситуацій та представник Держпродспоживслужби.

«Вони приїжджають, надають рекомендації, що потрібно забезпечити відповідно вимог. Ви виконуєте всі ці рекомендації, вас ставлять на облік і, будь ласка, використовуйте», – пояснив інспектор ДСНС.

Крім того, якщо зведенням сховища займаються будівельники, то проєкт може розроблюватися за запитом проєктанта. Тобто компанія, яка будує бомбосховище, самостійно займається оформленням дозволів та виконанням вимог ДСНС.

Ще один спосіб забезпечити підприємство бомбосховищем без зайвих витрат – облаштувати відповідно до всіх вимог уже наявне укриття.

«Якщо у вас є підвальне приміщення, то можна просто привести його у найпростіше укриття, поставити на облік та використовувати для своїх потреб. Це найпростіший спосіб», – порадили в ДСНС.

***

Бомбосховища та спеціальні укриття можуть захистити людей від загроз природного чи воєнного характеру та дії їх наслідків, наприклад, смерчу, буревію, руйнувань, уламків, вибухової та ударної хвилі.

Через війну будівництво укриття в Україні – популярна ніша, в якій вже зараз висока конкуренція та чималий попит. Замовнику ж потрібно лише обрати, яке саме бомбосховище він хоче облаштувати, виходячи зі своїх очікувань та можливостей.