0 800 307 555
0 800 307 555

Сто днів Андрія Пишного «біля керма» НБУ

Головні досягнення

Отже, 15 січня 2023 року – рівно сто днів з того моменту, як колишнього голову Ощадбанку Андрія Пишного було призначено на посаду головного банкіра країни. Він очолив Національний банк України.
Зміст

Що ж сталося за ці сто днів після наказу? Finance.ua зібрав для вас усі найцікавіші факти.

Ще більше актуальної інформації – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб нічого не пропустити.

Слід в історії

Кожен новий голова НБУ поспішає залишити свій слід в історії, а точніше – свій підпис на купюрах національної валюти – гривні. Не став винятком і Андрій Пишний.

19 грудня 2022 року в обіг було випущено банкноти номіналом 100 гривень зразка 2014 року – з підписом голови Національного банку Андрія Пишного та відображенням на них року випуску.

Кількість банків

За 100 днів керівництва Національним банком кількість комерційних банків залишилася незмінною – 67. Жоден банк не було ліквідовано, у жоден банк не було введено тимчасову адміністрацію.

Варто відзначити успішно проведений ребрендинг Альфа-Банку, який з 1 грудня 2022 року продовжив роботу під назвою Сенс Банк, тим самим поставивши жирну крапку на всіх асоціаціях із колишнім «батьківським» банком. «Дитина» остаточно стала самостійною. Щоправда, не варто думати, що йому все сходитиме з рук. Буквально 6 січня на сайті НБУ з'явилося повідомлення, що регулятор оштрафував Сенс Банк на 47 млн гривень за недотримання процедур фінансового моніторингу.

Як бачимо, контроль діяльності системно важливих банків є.

Power Banking

За ініціативою НБУ у грудні було створено об'єднану мережу відділень банків України Power Banking, які працюватимуть та надаватимуть необхідні послуги клієнтам навіть під час блекаутів.

На сьогодні мережа Power Banking об'єднує всі 14 системно важливих банків України та налічує вже понад 1 тис. відділень, забезпечених альтернативними джерелами енергії та резервними каналами зв'язку, посиленою інкасацією готівки та додатковим персоналом.

На дверях відділень, які працюють у цій системі, нанесено спеціальне маркування:

Усі відділення мережі можна знайти на цій карті.

Крім того, з метою дати можливість зняти готівку у «чужому» банку, системні банки об'єднали свої банкоматні мережі. На сайті НБУ розміщено інформацію, скільки готівки можна зняти за добу у банкоматі кожного з цих банків:

Курс валют

Офіційний курс долара, встановлений Національним банком України, за перші 100 днів керівництва Андрія Пишного не змінився і становить 36,5686 гривні за долар.

Що стосується ринкового курсу долара (тобто курсу, за яким долар можна купити в банках або небанківських обмінних пунктах. – Ред.), то він спочатку підскочив з 41 до 42 гривень… Це було також пов'язано з першим масованим ракетним обстрілом об'єктів критичної інфраструктури, що відбувся 10 жовтня.

Потім знизився до 39,50 гривні і на момент публікації статті знову повернувся до діапазону 40,50-40,80 гривні, тобто став навіть нижчим за рівень, на якому перебував долар у день вступу Андрія Пишного на посаду.

Банківські вклади

Одним із найважливіших показників роботи Національного банку України є довіра до банківської системи з боку українців. А довіра передусім виражається у обсязі коштів, які українці зберігають у банках.

Лише цифри: станом на 1 січня 2022 року обсяг вкладів у національній валюті, які українці тримали у 70 комерційних банках, становив 48,9 млрд гривень.

Станом на 1 грудня 2022 року обсяг вкладів у 67 комерційних банках становив уже 64,9 млрд гривень, тобто зріс майже на третину.

Щодо вкладів в іноземній валюті, то їх обсяг за 11 місяців 2022 року зріс з 6,99 до 8,95 млрд гривень (в еквіваленті).

З урахуванням того, що курс долара за цей час зріс приблизно в 1,5 разу, в натуральному розмірі валютні вклади стали меншими. Однак якщо зважити на те, що з початку повномасштабної війни всю валюту українці прагнули винести з банків, це теж можна вважати досягненням.

Ключову роль у підтримці обсягу вкладів в українських банках взагалі та валютних вкладів, зокрема, стало рішення НБУ про використання т.зв. конвертаційних депозитів, які передбачають можливість внесення національної валюти на валютний нерозривний депозит терміном від 3 до 12 місяців. При цьому курс конвертації, який використовується банком, – набагато нижчий за ринковий і близький до офіційного курсу Національного банку.

Після того як Пишний зайняв головне крісло в НБУ, були побоювання, що новий керівник прикриє можливість відкриття нових «конверт-депо». Але все залишилося, як і раніше, і це зіграло на користь стабільності банківської системи.

Кадрові рішення за Пишного

Перший заступник голови НБУ Катерина Рожкова, яка очолила з 1 листопада 2022 року нову вертикаль – Фінансова стабільність, називає Андрія Пишного сильним лідером, з яким вдасться зміцнити НБУ та «повернути втрачене».

Варто зазначити, що разом із Пишним до Національного банку прийшли також люди з команди, яка працювала з ним у Ощадбанку. Департамент комунікацій, департамент безпеки та юридичний департамент очолили вихідці з Ощадбанку. З Ощадбанку також прийшов нещодавно призначений член Ради НБУ.

На думку Катерини Рожкової, прийшли професіонали, а де вони працювали до цього – не так важливо.

Логічно: якщо людина приходить зі своєю командою, значить, вона націлена на результат. І результат ми всі бачимо: банківська система України стоїть, незважаючи на всі виклики та проблеми, які принесла війна.

Поки що це головні підсумки за 100 днів Андрія Пишного на чолі НБУ. Що буде далі? Finance.ua неодмінно має намір за цим спостерігати, і обов'язково все розповімо.