Кому та скільки ми винні? Про внутрішні та зовнішні запозичення України
У кого, скільки, на яких умовах
Як повідомляв Мінфін, станом на 30 вересня 2024 року загальний державний борг України становив 6 трлн 409 млрд гривень, або 155,69 млрд доларів. Він включає як зовнішні, так і внутрішні запозичення і розподіляється наступним чином: зовнішній борг — 4 трлн 613 млрд гривень (72% загальної суми державного та гарантованого державою боргу), або 112,1 млрд доларів; внутрішній борг — 1 трлн 796 млрд гривень (28%) або 43,6 млрд доларів.
Довідка: державний борг виникає внаслідок фінансових запозичень держави, договорів і угод про надання кредитів та позик, пролонгації та реструктуризації боргових зобов’язань минулих років. Сукупність боргових зобов’язань держави містить також гарантований державою борг, що виникає внаслідок взятих на себе державою гарантій за зобов’язаннями третіх осіб, або взяті на себе державою зобов’язання третіх осіб. Тобто гарантований державою борг входить до загального державного боргу, хоча фінансисти і розділяють ці поняття.
Якщо порівняти оприлюднені наразі цифри з показниками на кінець минулого року, то за дев’ять місяців поточного року загальний борг України зріс на майже трильйон — від 5 519 483,9 млн гривень у грудні 2023 року до 6 404 002 млн гривень у кінці вересня 2024 року. Разом із цим, як видно із динаміки росту боргу, яку подає Мінфін, зріс він майже виключно коштом зовнішніх запозичень.
Якщо говорити про структуру боргу, то понад половина — позики від міжнародних фінансових організацій (МФО) та урядів іноземних держав — 58%; цінні папери, випущені на зовнішньому ринку — 12%; цінні папери, випущені на внутрішньому ринку — 27%; позики, одержані від комерційних банків та інших фінансових установ — 3%.
Щодо валютної структури боргу, то 36% запозичень були у євро; 25% - у гривнях; 24% - у доларах США; 4% - інші валюти припадає (фунти стерлінгів, канадські долари, єни тощо). Ще 11% загального державного боргу припадає на так звані «Спеціальні права запозичення» (СПЗ).
Найбільшими кредиторами, як уже зазначалося, є міжнародні фінансові організації та уряди іноземних держав. Станом на кінець вересня ми винні їм загалом 112,06 млрд доларів: 106,72 млрд доларів державного боргу і 5,34 млрд гарантованого державою боргу.
Якщо говорити про структуру цього боргу в абсолютних цифрах, то міжнародним фінансовим організаціям Україна заборгувала 74,26 млрд доларів.
Найбільшими кредиторами є Євросоюз — 44,14 млрд доларів; Міжнародний банк реконструкції та розвитку — 14,65 млрд доларів; Міжнародний валютний фонд — 12,08 млрд доларів тощо.
Щодо урядів іноземних держав, то ми їм винні загалом 7,74 млрд доларів. Найбільше Україна заборгувала Канаді — 5,11 млрд доларів.
Як бачимо з таблиці, Україна має ще 610 млн доларів боргу перед росією, але ця заборгованість іде окремим рядком, оскільки з цілком зрозумілих причин ніхто її виплачувати не збирається. Принаймні — поки що.
Ще 1,61 млрд Україна винна іноземним банкам та фінансовим установам. Найбільше — американській продовольчій компанії Cargill Inc. (730 млн доларів) та Deutsche bank — 490 млн доларів.
Ще одна велика стаття зовнішніх запозичень — облігації зовнішньої державної позики (ОЗДП).
За ОЗДП Україна заборгувала 15,22 млрд доларів, причому це облігації, випущені 2024 року, за попередні роки боргів немає, крім боргу за 2013 рік у 3 млрд доларів, який є неврегульованим та оскаржується Україною у міжнародних інституціях. Також окремим рядком Мінфін подає ще один борг перед МВФ — 4,28 млрд, однак чому цей борг не враховано до загального боргу перед Фондом, не пояснюється.
Також до загального державного боргу України входить і гарантований державою борг, сума зовнішніх зобов’язань за яким наразі становить 5,34 млрд доларів:
Внутрішні запозичення становлять 43,63 млрд доларів: 42 млрд доларів внутрішнього державного боргу та 1,63 млрд гарантованого державою внутрішнього боргу.
Внутрішній державний майже виключно складається з облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) різних видів, яких випущено на 41,96 млрд доларів. Ще 40 млн доларів Україна винна власному Національному банку.
Гарантований державною внутрішній борг становить, як уже зазначалося, 1,63 млрд доларів і має такий вигляд:
Щодо ціни всіх цих запозичень, то, як повідомляє Міністерство фінансів, наразі їхня вартість становить 4,88% річних, причому на початок року ця ціна становила 6,24%.
Зниження ціни державного боргу вдалося досягти шляхом реструктуризації, виплати частини коротко- та середньострокових позик та відстрочених платежів, зокрема, відсотків за ОЗДП 2015 року.
Також «Програмою управління державним боргом на 2024 рік» була передбачена можливість капіталізації таких відсотків, що до кінця року має зменшити обсяг платежів з обслуговування державного боргу на 119,7 млрд гривень (2,9 млрд доларів).
Пікові платежі за внутрішнім державним боргом припадають на лютий, травень, червень, вересень, жовтень та листопад 2024 року; за зовнішнім — на березень (погашення кредиту МВФ), квітень (погашення позики ЄС) та вересень (погашення та сплата відстрочених у рамках операції з управління державним боргом у серпні 2022 року відсотків за ОЗДП 2015 року).
Загальні ж виплати 2024 року за державним боргом мають становити 1 трлн 046 млрд 700 млн гривень, з яких 67,0% становлять виплати за державним внутрішнім боргом, 33,0% - виплати за державним зовнішнім боргом.