Кредит на житло для ВПО
Розбираємося в державних програмах
Тут, під синьо-жовтим прапором, ВПО живуть здебільшого в орендованих квартирах, поки їхні кровні квадратні метри простоюють або гріють окупантів.
Щоб якось покращити ситуацію, держава пропонує цій категорії людей пільговий іпотечний кредит, умови за яким набагато вигідніші за ринкову іпотеку.
Утім, якщо ринкова іпотека може задовольнити будь-які ваші прагнення, аби було чим обслуговувати кредит, то пільгова для ВПО має доволі жорсткі межі.
Finance.ua розповість, як взяти участь у програмі та яке житло зрештою можна отримати.
Більше матеріалів на тему кредитування – в нашому телеграм-каналі. Не забудьте підписатися, щоб не пропустити нічого цікавого.
Відповідно до закону «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», внутрішньо переміщеними особами є ті, кого змусили залишити або покинути своє місце проживання в результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
На початок червня 2021 року в Україні налічувалося 1 млн 469 тис. 325 переселенців
Факт внутрішнього переміщення підтверджується відповідною довідкою про взяття на облік.
За даними Міністерства соціальної політики на початок червня 2021 року в Україні налічувалося 1 млн 469 тис. 325 переселенців. Найбільше їх проживає на Донеччині й Луганщині – 513 тис. 602 і 283 тис. 877 осіб відповідно, а також у Києві – 165 тис. 256 переселенців.
Держмолодьжитло пропонує кілька програм пільгових кредитів на житло для внутрішньо переміщених осіб. Спробуймо в них розібратися.
Уряди України та Німеччини уклали угоду, відповідно до якої Банк Розвитку KfW виділяє 25,5 млн євро грантових коштів для пільгового іпотечного кредитування ВПО.
Право на отримання кредиту надається внутрішньо переміщеним особам, які не мають іншого житла на території України (окрім того, що розташоване на непідконтрольній території).
Платоспроможність кандидата передбачає, що за умови сплати щомісячного платежу по кредиту залишок доходу в розрахунку на кожного члена сім’ї не менший за прожитковий мінімум.
Прожитковий мінімум для працездатних осіб до листопада 2021 року становитиме 2379 грн, а вже з грудня підвищиться до 2481 грн.
Також потрібно мати позитивну кредитну історію.
Кредит надається під 3% річних максимум на 20 років, але не більше ніж до досягнення позичальником пенсійного віку. Перший внесок складає 6% від вартості житла. Об’єктом кредитування можуть бути квартири чи житлові будинки, які були збудовані не більше ніж 35 років тому, або ж ті, що реконструйовані не більше 25 років тому.
Розмір кредиту розраховується, виходячи з нормативної площі (21 кв. м на особу й 10,5 кв. м на сім’ю додатково) та граничної вартості квадратного метра. Остання розраховується за показниками опосередкованої вартості одного квадратного метра, яку встановлює Мінрегіон, помноженими на коефіцієнт населеного пункту.
Для Києва, Дніпра, Львова, Одеси й Харкова коефіцієнт – 1,75. Для міжобласних центрів і міст обласного значення з населенням понад 300 тис. осіб – 1,5. Коефіцієнт 1,25 застосовується для міст обласного значення з населенням 100-300 тис. осіб. Для всіх інших – 1.
Отже, гранична вартість квадратного метра в Києві складає наразі 29 718 грн.
Для отримання кредиту необхідно подати відповідну заявку. Це можна зробити як особисто в регіональних управліннях Держмолодьжитла, так і онлайн через портал «Дія».
Утім, не все так просто. Кредит за цією програмою надається на конкурсній основі. Переможці обираються із застосуванням генератора випадкових чисел. 31 серпня відбувся другий етап такого відбору. За його результатами пільговий кредит отримали 150 людей.
Цією програмою можуть скористатися не тільки внутрішньо переміщені особи, а й ветерани російсько-української війни.
Умови дуже подібні до програми з німецьким фінансуванням. Максимальний термін кредиту – 20 років, перший внесок – 6%. Кредит надається під 3% річних. Утім, відсотки за користування кредитом не нараховуються:
- військовослужбовцям – з початку і до закінчення особливого періоду;
- резервістам та військовозобов’язаним – з моменту призову під час мобілізації і до закінчення особливого періоду, на час проходження військової служби.
Нормативні площі розраховуються за тією ж формулою – 21 кв. м на одну особу й 10,5 кв. м на сім’ю додатково.
Максимальна площа житла для одинокої особи не має перевищувати 52,5 кв. м, а для сім’ї з двох і більше людей – 94,5 кв. м. У разі перевищення нормативної площі позичальник сплачує за надлишок самостійно.
У 2019 році внутрішньо переміщеним особам надали 98 таких кредитів.
Як пояснили Finance.ua в Держмолодьжитло наразі програма не фінансується, але черга формується. У відомстві обіцяють зробити все можливе, щоб гроші на наступний рік у бюджеті таки знайшлися, адже попит на програму великий.
Це довгостроковий пільговий кредит на житло, який Держмолодьжитло фінансує з власних коштів. Ним можуть скористатися молоді сім’ї і одинокі громадяни, вік яких не перевищує 35 років. Першочергове право на отримання кредиту надається ВПО й учасникам АТО (ООС).
Об’єктом кредитування можуть бути квартири або будинки, які продаються на вторинному ринку, за умови, що будинки зведені не більше ніж 45 чи реконструйовані не більше ніж 40 років тому.
Нормативні площі та розрахунок граничної вартості аналогічний іншим програмам кредитування.
Термін повернення кредиту – до 20 років, але не більше ніж до досягнення позичальником пенсійного віку.
Відсоткова ставка встановлюється у розмірі облікової ставки НБУ, що діє на момент ухвалення рішення про надання кредиту. Наразі це 8,5% річних.
Відсотки за користування кредитом не нараховуються військовослужбовцям – з початку і до закінчення особливого періоду, резервістам і військовозобов’язаним – з моменту призову під час мобілізації і до закінчення особливого періоду, на час проходження військової служби.
Ще одна особливість цієї програми кредитування – платоспроможність. Після сплати щомісячного платежу по кредиту з урахуванням відсотків залишок середньомісячного доходу сім’ї чи одинокого громадянина не може бути меншим, ніж трикратний прожитковий мінімум. Тобто не менше ніж 7137 грн.
У 2021 році Держмолодьжитло видало станом на 1 липня 45 таких кредитів, програма більш-менш працює.
Найпривабливішою програмою вбачається та, що фінансується німцями. Наразі це єдина можливість отримати пільговий кредит на житло, якщо вам чи членам вашої сім’ї понад 35 років. Але елемент лотереї не дає жодних гарантій – тут як пощастить.
Зверніть увагу, що сума кредиту залежить від кількості членів сім’ї, які є ВПО. Придбати житло, яке перевищує нормативну площу можна, але тоді різницю доведеться сплатити власним коштом. Норма на одну особу – 21 кв. м.
Молодь може уважніше придивитися до кредиту зі статутного капіталу. Відсотки по ньому будуть трохи вищими, але й шанси отримати гроші теж вищі.
Також не зайвим буде зареєструватися в черзі по кредиту для ВПО й АТО (ООС).
Узагалі подавати заявку можна на кожну програму пільгового кредитування, що підвищує шанси отримати кошти бодай по одній із них.