Що можуть «теплі кредити» в 2021

Кому передбачена компенсація від держави

Програма «теплих» кредитів в 2021 році діє для власників приватних будинків і дозволяє придбати більший асортимент енергоефективних технологій і матеріалів.
Зміст

Однак контакт-центри банків, що розмістили інформацію про такі цільові кредити, повідомляють, що державна програма в поточному році ще не запущена. Вони ж висловлюють сподівання на те, що в найближчому майбутньому програма кредитування почне функціонувати.

Поки система завмерла в очікуванні, давайте розберемося, що таке «теплий» кредит, на купівлю чого можна отримати 35% компенсації, і які документи для цього потрібні.

Поточна ситуація з «теплими» кредитами

Раніше Державне агентство енергоефективності та енергозбереження України повідомляло, що програма підтримки населення для поліпшення енергоефективності житла буде продовжена і в 2021 році.

Для цього планувалося виділити з держбюджету суму в 150 млн грн. У зв'язку з невеликим фінансуванням визначалися обмеження по сумі компенсацій для населення, а термін дій програми закінчувався б відразу після закінчення виділеної суми. Однак на поточний момент «теплі» кредити від держави не видають в жодному банку України.

Інформацію на офіційних сайтах про «Теплі кредити» від Ощадбанку та «Тепла оселя» від Укргазбанку слід вважати анонсом програми державного кредитування після її перезапуску.

Але фактично ці банки видають власні «екологічні» кредити на купівлю енергоефективного обладнання та матеріалів. Послугою можуть скористатися і власники приватних будинків, і жителі багатоквартирних будівель, але без компенсації. Також банки не обмежують населення в кількості отриманих кредитів.

Хоч чат-боти ПриватБанку і повідомляють про існування послуги «теплого» кредитування для ОСББ і ЖБК, при зверненні до консультантів банку з'ясувалося, що він взагалі не фінансує проєкти з енергоефективності.

Що таке «теплий» кредит від держави

Це державна програма, яка відшкодовує населенню 20-35% витрат на купівлю енергоефективних технологій і матеріалів: багатозонних лічильників, теплоізоляційних матеріалів, енергоощадних вікон, котлів і радіаторів, сонячних батарей і так далі. Теплова модернізація житла знижує витрату газу, води і електрики на підтримку комфорту всередині приміщення і тим самим зменшує суми щомісячних комунальних платежів.

Видаючи такі кредити, держава підтримує стійкий «зелений» курс розвитку економіки і сприяє збільшенню енергоефективного житлового фонду.

Такі дії збільшують довіру населення до держави і стимулюють до своєчасної оплати квитанцій за споживання природних ресурсів.

Програму запустили в 2014 році.

Хто зможе отримати «теплий» кредит

У список цільових груп програми кредитування входять тільки власники індивідуальних одно- і двоквартирних будинків.

Жителям багатоквартирних будинків необхідно шукати інші джерела фінансування. Наприклад, з 2019 р. діє державна програма «Енергодім», яка дозволяє ОСББ відшкодовувати витрати на комплексне підвищення енергоефективності житла.

Важливо, що при отриманні кредиту необхідно надати довідку про доходи. Це означає, що скористатися послугою кредитування можуть тільки особи, які мають офіційне працевлаштування, пенсіонери або СПД.

Які витрати компенсує кредит?

Держава пропонує часткову компенсацію теплової модернізації:

  • 20% за купівлю котлів (крім газових і електричних), якщо у власника житла немає субсидії на оплату комунальних послуг, і 35%, якщо така субсидія є. Сума компенсації не може бути більшою ніж 12 тис. грн;
  • 35% за купівлю іншого енергоефективного обладнання та матеріалів – і для субсидіантів, і для тих, у кого немає субсидії. У такому випадку сума компенсації не перевищує 14 тис. грн від одного кредитного договору.

Компенсація не видається «на руки», а зараховується в рахунок кредиту протягом 2 місяців.

Що можна купити на кошти кредиту, щоб отримати компенсацію

Часткове відшкодування витрат можна отримати при купівлі такого обладнання та комплектуючих до нього:

  • котли на твердому, рідкому і комбінованому паливі. Газові та електричні котли не потрапляють під кредитування;
  • обладнання та матеріали для теплоізоляції;
  • радіатори водяної системи опалення;
  • терморегулятор;
  • теплова помпа;
  • сонячні колектори;
  • вікна та балконні двері з енергоощадним склом.

У список основних енергоефективних технологій для 2021 року потрапили «розумні» електролічильники, електроакумулятори і зарядки для електромобілів.

Повний список доступних для кредитування позицій опублікований на сайтах банків-кредиторів.

Кредит з компенсацією можна брати один раз на будь-який товар зі списку або двічі, але з умовою: один раз виключно на котли, і ще один раз – на матеріали.

На яких умовах кредитують банки

Сьогодні умови потенційних «теплих» кредитів від Ощадбанку та Укргазбанку такі:

Банк
Ощадбанк
Укргазбанк
Назва кредиту
«Теплі кредити»
«Тепла оселя»
Строк кредитування
від 1 до 3 років
до 3 років
Сума
від 1 до 50 тис. грн
від 1 до 50 тис. грн
Періодичність погашення
щомісяця
щомісяця
Схема погашення
з поступовим зменшенням платежів або рівними платежами/ануїтет
рівними платежами/ануїтет
Перший внесок
10%
10%
Річна ставка
17,99%
19,90%
Можливість зниження ставки
-
до 7,5% при купівлі обладнання та матеріалів у партнерів банку
Тип ставки
фіксована
фіксована
Одноразова комісія
4,99%
0,50%
Комісія за переказ коштів
не зазначено
4,5% від суми кредиту
Вік позичальника
21-65 років
21-65 років

Крім інформації щодо умов фінансування та відшкодування витрат, на цих сайтах можна знайти калькулятори для розрахунку щомісячного платежу, витрат за кредитом і загальної вартості кредиту при різних сумах на різні строки. А можна скористатися кредитним калькулятором на Finance.ua.

Які документи потрібні для оформлення кредиту та отримання компенсації

Для отримання кредиту потрібно зібрати такий пакет документів:

Як отримати теплий кредит

  1. Обрати банк для оформлення «теплого» кредиту (сьогодні тільки два банки планують видавати ці кредити – Ощадбанк і Укргазбанк).
  2. Вивчити на сайті банку список товарів, за які можна отримати компенсацію.
  3. Знайти в магазині товар, що відповідає умовам кредиту, і отримати на нього рахунок-фактуру.
  4. Зібрати пакет документів: фото та/або скани паспорта, ІПН, довідки про доходи та рахунок-фактуру.
  5. Заповнити на сайті банку заявку на кредит, додати пакет документів (якщо потрібно) і відправити її на розгляд. Також можна оформити заявку у відділенні обраного банку.

    Перед заповненням заявки слід переконатися у відсутності поганої кредитної історії, відповідності розміру офіційних доходів і товару для компенсації умов видачі кредитів в конкретному банку. Свою кредитну історію ви завжди можете безкоштовно перевірити на Finance.ua.
  6. Оплатити перші 10% від суми (можна більше).
  7. Отримати товар і акт прийому-передачі. Цей документ необхідний для отримання компенсації.
  8. Надати акт прийому-передачі банку. Після чого банк відправляє пакет документів із заявкою на компенсацію в Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження.
  9. Агентство розраховує суму компенсації і протягом 2 місяців переказує у банк. Банк у свою чергу відправляє отримані кошти на погашення кредиту.
 

Як закривати кредит, і що буде, якщо не вийде його погасити

«Теплий» кредит закривається як звичайний кредит: позичальник щомісяця виплачує розраховану частину кредиту і відсотки за його використання.

Якщо кредит не погашається регулярно або порушуються інші умови договору, то банк має право стягувати штрафи і пеню, збільшувати комісію і застосовувати інші санкції, встановлені законодавством України. Слід уважно прочитати умови видачі кредиту перед підписанням договору.

Якщо розірвати кредитний договір протягом 14 днів після оформлення, то потрібно лише виплатити відсотки з дня отримання кредиту до дня розірвання договору.

Скільки можна заощадити завдяки підвищенню енергоефективності

Згідно з дослідженням Держагентства з енергоефективності та енергозбереження, у 2020 році середні показники економії газу для приватних будинків після термомодернізації становлять 29%.

Жителі і квартир, і індивідуальних будинків заощадили до 25% газу після заміни вікон на енергоефективні, і на 25,7% після утеплення фасадів.

Поліпшення систем вентиляції та опалення в приватному будинку дає 21% економії в споживанні газу, а встановлення негазових котлів – 37% (без урахування витрат на інше паливо).

Перевага «теплих» кредитів перед іншими варіантами кредитування

Компенсація частини витрат на термомодернізацію житла і подальше зменшення оплати комунальних рахунків – основна причина, через яку цікавий такий тип кредитування.

Ще одна причина обрати цю опцію для підвищення енергоефективності будинку – менша процентна ставка в порівнянні зі звичайними кредитами. Ощадбанк пропонує кеш-кредит на будь-які потреби під 56% річних, а при використанні грошей з кредитки після пільгового періоду ставку в 38%. За використання грошей з кредитки в ПриватБанку потрібно заплатити 42% річних. У Райффайзен Банк Аваль кредит готівкою обійдеться в 39,9%-59,9% річної ставки.