10 правил позичальника

Корисні поради для тих, хто бере кредити

Finance.ua підготував 10 правил для тих, хто бере або має намір брати кредити в банках або фінансових компаніях. Дотримуючись їх, можна істотно знизити ризик відмови у видачі позики і скоротити витрати на її обслуговування.
Зміст

Доведіть, що ви – надійний позичальник

Якщо для банку ви новий клієнт, постарайтеся переконати його в своїй благонадійності і платоспроможності. Беріть з собою всі документи, які можуть це довести. Це можуть бути:

  • довідка про доходи з останнього місця роботи;
  • звіти до податкової для фізосіб-підприємців;
  • технічний паспорт на автомобіль;
  • документи на право володіння нерухомістю;
  • виписки з рахунків в інших банках.

Слідкуйте за кредитною історією

Ключову роль для банку або мікрофінансової організації в ухваленні рішення, видати кредит чи ні, відіграє кредитна історія клієнта. Вона повинна бути позитивною, без прострочень і «завислих» кредитів. Тоді проблем не буде. Якщо в ній сказано, що ви – проблемний позичальник, забудьте про кредити. Ваше погане кредитне досьє буде працювати проти вас, незалежно від того, куди ви звернетеся за грошима. Щоб воно завжди було в порядку, потрібно регулярно перевіряти свою кредитну історію.

Річ у тому, що банки, передаючи дані вашої платіжної дисципліни в бюро кредитних історій, іноді припускаються помилок, які можуть зіпсувати репутацію клієнта. Наприклад, старий давно виплачений кредит може значитися як незакритий. Виявивши їх, потрібно звернутися в бюро із заявою про недостовірність даних.

Відмовтеся від зайвих страховок

При оформленні кредиту банк неодмінно запропонує оформити страховку. Можливо, навіть не одну. Відразу уточніть, які з них обов'язкові, а від яких можна відмовитися. Менеджери, можливо, неохоче, але розкажуть. Від усіх необов'язкових страховок слід відразу ж відмовитися, оскільки це зайві витрати.

Користуйтеся кредитними картками

У кредиток є дві властивості, які роблять їх найкращим варіантом «перехоплення» невеликих сум на короткий термін. Перше – кредитний ліміт, який дозволяє користуватися грошима банку, якщо закінчилися свої. Друге – пільговий період, протягом якого це можна робити безкоштовно. Він може становити від 55 до 90 днів. Якщо поповнювати карту вчасно, то за користування кредитними грошима банк не візьме ніяких комісій.

Крім того, власникам кредитних карт доступні і інші цікаві послуги банків. Наприклад, безвідсоткова розстрочка. Вона, зокрема, доступна тим, хто оформив кредитну картку monobank або кредитну картку Приватбанку. Суть послуги в тому, що ви просто оплачуєте товар рівними частинами без будь-яких переплат.

Заручіться підтримкою чоловіка/дружини

Якщо ви перебуваєте в шлюбі і плануєте оформити іпотеку, автокредит або іншу велику позику, будьте готові до того, що банк вимагатиме згоди чоловіка/дружини. Щоб не витрачати гроші на нотаріально засвідчену згоду, просто йдіть оформляти кредит разом. Це позбавить зайвих витрат на нотаріуса.

Читайте кредитний договір

Багато хто підписує кредитний договір, не читаючи його. Звичайно, уважно вичитувати кілька аркушів нудного протокольного тексту – задоволення не з найбільших. Але краще набратися терпіння і зробити це. Особливо пункти, які стосуються прострочень і штрафних санкцій.

Не допускайте прострочень

Затримка внесення платежу навіть на 1-2 дні загрожує штрафними санкціями, додатковими комісіями. Не кажучи вже про те, що це негативно вплине на вашу кредитну історію. Намагайтеся дотримуватися графіка погашення кредиту. Краще здійснити щомісячний платіж на 1-2 дні раніше строку, ніж залишати все на останній день.

Повідомляйте банк про фінансову скруту

У кожного в житті можуть статися неприємності: хвороби, травми, тимчасова втрата працездатності. Часто вони спричиняють фінансову скруту. Може статися так, що виплати за кредитом на певний час стануть непідйомними. Розкажіть про це банку. Є шанс, що вам підуть назустріч. Особливо якщо до цього ви акуратно виплачували свої борги. Можна спробувати домовитися про кредитні канікули або реструктуризацію кредиту.

Реструктуризація – це зміна графіка погашення кредиту, яка потрібна для того, щоб зменшити щомісячний платіж і скоротити навантаження на особистий бюджет при обслуговуванні позики. Банк зацікавлений в тому, щоб позичальник платив. Якщо переконаєте його в тому, що у вас труднощі, то він може піти назустріч і запропонувати умови, які полегшать ситуацію.

Подумайте про рефінансування кредиту

У разі, якщо банк не погоджується на реструктуризацію кредиту або запропоновані ним умови не влаштували вас, варто спробувати рефінансувати кредит. Рефінансування – це погашення одним банком вашого поточного кредиту в іншому. Рефінансування передбачає більш лояльні умови кредитування, ніж ті, що були до нього. Інакше в ньому немає сенсу.

Пам'ятайте, що кредити передаються у спадок

Слід знати, що кредити, як і майно, передаються у спадок. Це може статися як за заповітом, так і за законом. Якщо у спадок дісталася заставна квартира або авто, то правонаступнику доведеться виплатити залишок боргу. Звичайно, якщо він приймає спадщину. Якщо від неї відмовитися, то борги померлого спадкоємця ніяк не стосуватимуться.