Як обрати кредитну картку

Низка порад, до яких потрібно дослухатися

Часи, коли слова «кредитна картка» зустрічалися лише в західних романах, пішли в минуле. Сьогодні вона є, мабуть, у кожного другого (кожного третього – так точно) користувача банківських послуг.
Зміст

Банки активно пропонують своїм клієнтам оформити у них кредитку на пільгових умовах і для постійних клієнтів з гарною кредитною історією не скупляться на кредитний ліміт.

Як правильно вибрати кредитну картку? На що варто звернути увагу та як правильно нею користуватися?

Finance.ua підготував низку порад, до яких варто дослухатися, щоб користування кредитною карткою було приємним і не принесло розчарувань та зайвих витрат.

Усе, що потрібно знати про кредитні картки й інші банківські продукти – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться та станьте справжнім «картярем».

Беріть кредитну картку лише з пільговим періодом

На відміну від звичайних кредитів, які взяти безкоштовно не вийде, більшість кредитних карт має так званий пільговий період (або «грейс-період») – зазвичай від 30 до 62 днів, протягом яких можна користуватися банківськими грошима та нічого за це не платити.

Тому перше питання, яке варто поставити співробітнику банку: «Чи є по картці пільговий період, і скільки він триває?». Чим він більший, тим краще.

Декотрі банки в рекламних цілях люблять встановлювати доволі тривалий перший пільговий період (наприклад, в Ідея Банку – 4 місяці), а наступні – коротші. Тому варто уточнити розмір пільгового періоду, який діятиме постійно.

Уточніть, які операції входять до пільгового періоду, а які – ні

Далеко не всі видаткові операції по картці можуть входити в пільговий період. У деяких банків, наприклад, зняття готівки з кредитної картки призведе не лише до комісії 4% від суми зняття, а й до автоматичного «вильоту» з пільгового періоду.

Від цього моменту банк почне нараховувати відсоток за користування кредитним лімітом, і щоб знову відновити пільговий період, потрібно повністю («в нуль») погасити заборгованість по картці.

Тому, вибираючи кредитну картку, поцікавтесь, які операції входять до пільгового періоду, а які – ні.

В ідеалі, було б непогано перед вибором кредитної картки визначитися, як ви плануєте її використовувати. Якщо для розрахунків у торгових мережах, то підійде будь-яка карта. Якщо ж доведеться робити щось більше, доведеться вибирати ретельно, вивчаючи умови та тарифи по картках.

З'ясуйте всі канали погашення заборгованості за кредитною карткою

Кожен банк з метою зручності для своїх клієнтів передбачає кілька каналів погашення кредитної заборгованості.

Наприклад, проводити платежі можна на сайті банку, через термінали самообслуговування, переказом з іншої банківської картки, готівкою в касах будь-яких банків України.

При оформленні кредитної картки варто уточнити не тільки всі можливі варіанти, а й яку комісію банк бере під час використання того чи іншого каналу погашення.

Чим більше безкоштовних каналів погашення – тим краще.

При погашенні варто вибирати не тільки найзручніший канал погашення, але і той, користуючись яким, ви не переплачуватимете.

Наприклад, із двох терміналів самообслуговування, що приймають готівку з наступним зарахуванням на картковий рахунок у банку, варто скористатися тим, у якого немає комісії (на іконці з назвою банку так і буде написано «0%»).

Уточніть, які додаткові витрати можливі

Досить часто банки під час відкриття кредитної картки відразу пропонують клієнту підписати договір про страхування фінансових ризиків.

Недосвідчені клієнти підписують такий договір (серед безлічі інших паперів), не усвідомлюючи, що цим погоджуються на щомісячу сплату певної суми (зазвичай 1% від поточної заборгованості) банку.

На практиці така страховка виявляється корисною вкрай рідко, тому за можливості від неї краще відмовитися.

Не вносьте дані кредитної картки на сумнівних сайтах

Якщо ви вирішили сплатити кредитною карткою покупку в інтернеті, робіть це лише на перевірених сайтах. Переконайтеся, що це не фішингова сторінка, адже шахраї часто копіюють зовнішній вигляд сайтів відомих ресурсів. Зверніть увагу на адресу сайту – фішингові можуть відрізнятися від офіційних лише однією літерою.

Якщо ж сайт не справляє враження надійного, краще не платити на ньому кредиткою. У разі потреби оплати на такому сайті, краще відкрити віртуальну або інтернет-картку, внести на неї потрібну суму для одноразового платежу та заплатити з неї.

Вводячи дані карти на сумнівних сайтах, ви ризикуєте втратити свої гроші. Особливо якщо банк не ввімкнув 3DS під час підтвердження платежу.

3DS верифікація – це процедура перевірки картки та її власника. У такий спосіб ви підтверджуєте, що власник картки – саме ви, а не третя особа, яка намагається незаконно використати вашу картку.

Верифікація відбувається через тимчасовий пароль, який ваш банк надсилає вам як SMS або повідомлення в банківському застосунку.

Не знімайте готівку з кредитної картки

Окрім сплати великої комісії при знятті готівки, існує також ризик «вилетіти» з пільгового періоду та сплатити відсоток за користування, по суті, безкоштовною карткою.

В ідеалі відразу після отримання кредитної картки потрібно встановити нульовий ліміт на зняття готівки. Тоді в разі втрати картки шахраї не зможуть швидко зняти з неї всі гроші.

Встановіть нульовий ліміт на операції в інтернеті

Якщо ви все ж таки використовуєте картку для оплати в інтернеті, ліміт можна збільшувати безпосередньо перед проведенням операції, а після неї – відразу його скидати. Цей додатковий запобіжний захід може допомогти уберегтися від шахраїв (хоча і не є панацеєю, адже існують так звані moto-транзакції).

Запишіть у телефон номер служби підтримки банку

Ви повинні мати цей номер під рукою і в разі втрати або крадіжки картки – за пару хвилин заблокувати картку, щоб з неї не можна було зняти кошти або розплатитися нею в торговельній мережі.

***

Кредитна картка – відмінний інструмент, який може виручити в різних ситуаціях. Головне правильно користуватися цим інструментом та вибрати саме той, який підходить вам найкраще.

Визначитись з вибором вам допоможе каталог кредитних карток на Finance.ua, де можна не тільки ознайомитися з умовами по тій чи іншій кредитці, але й оформити потрібний вам продукт.

Крім того, на кредитній картці можна ще й заробити. Для цього необхідно правильно комбінувати кешбек, а також користуватися іншими можливостями, які надає банк.