Якщо треба зняти готівку: 5 порад

А також про умови зняття готівки в найпопулярніших банках

Навіть в еру банківських карток та фінтех операцій багато українців все ще вважають за краще знімати готівку зі своїх карток. Обсяги АТМ-транзакцій у 2023 році збільшилися на 6,1%. Клієнти банків знімали готівку в банкоматах в середньому раз на місяць. І суми зняття значно збільшились – до 3 937 грн на транзакцію (дані Українського процесингового центру).
Зміст

У цьому матеріалі ми надамо нашим читачам кілька варіантів – де і як ви можете знімати готівку зі своєї банківської картки.

Банкомат не обов'язково має бути рідним

Одна з найпоширеніших помилок полягає в тому, що якщо карта, наприклад, випущена ПриватБанком, то і зняти з неї готівку можна тільки в банкоматі Привату.

Насправді це не так: ПриватБанк домовився з рештою банків, що він компенсує комісію за зняття грошей у їхніх банкоматах. І для клієнтів таке зняття буде безкоштовним.

Інша річ, що зняти в чужих банкоматах звичні «20 тис. гривень кожні три години» не вдасться: банки не дуже люблять картки «чужинців» і встановлюють обмеження: від 200 до 1000 гривень за одне зняття. Тому для зняття великої суми доведеться шукати або свій банкомат, або відділення банку.

Якщо ж потреба не перевищує 1000 гривень, то можна обійтися і чужим банкоматом.

Тому перед тим, як оформлювати картку в тому чи іншому банку, поцікавтеся, чи буде комісія при знятті в банкоматі іншого банку. Якщо комісії немає, то це додатковий плюс картці.

Зняти готівку можна на касі магазину

Ще одним зручним нововведенням стала можливість отримати деяку суму готівкою, здійснюючи оплату на касі в супермаркеті. Таку послугу пропонують відразу кілька торгових мереж: АТБ, Сільпо, Фора, Маркетопт, Eva і т.д.

Для того, щоб зняти готівку, необхідно здійснити якусь покупку в магазині і на касі попередити касира про те, що хочете зняти готівку. Велику суму, звісно, зняти не вдасться: на касах видають не більше ніж 5000-6000 гривень. Але в умовах, коли поряд немає банкомата, це може бути дуже доречним.

Насправді така операція вигідна як клієнтам, а й самим торговим мережам. Видаючи таким чином готівку, вони заощаджують на послугах служби інкасації, одразу отримуючи ці кошти на свій розрахунковий рахунок.

Редакція Finance.ua поцікавилася в ПриватБанку та monobank, на яких умовах проводяться подібні видачі готівки на касах торгових точок. Як нам пояснили, такі операції для клієнта нічим не відрізняються від звичайного зняття в банкоматах. Жодних додаткових комісій платити не доведеться.

Якщо часто знімаєте готівку, оформіть картки Visa

Як ми вже сказали, знімати готівку з багатьох банківських карток без комісії можна не лише у своїх, а й у чужих банкоматах. При цьому велику роль відіграє те, якою міжнародною платіжною системою (МПС) буде ваша картка – Visa або MasterCard.

Якщо знімати готівку в рідному банкоматі, то жодної різниці, якою МПС буде ваша картка, немає.

Але в чужих банкоматах це одразу відображається. Банки вкрай неохоче видають готівку за чужими картками MasterCard (це пов'язано з нижчою комісією інтерчейндж. – Ред.): найчастіше зняти з картки MasterCard у чужому банкоматі більше 200-500 гривень не вдасться. До чужих карток Visa банки більш лояльні. З ними вдасться зняти від 1000 до 3000 грн залежно від щедрості банкомату.

Тому якщо ви розраховуєте часто знімати зі своєї картки готівку, просіть у відділенні банку оформити саме картку Visa. Як правило, банки пропонують клієнтам на вибір – Visa чи MasterCard.

Треба мати більше однієї картки для зняття готівки

Не з кожної картки можна зняти готівку без додаткових комісій. Наприклад, при знятті з кредитної картки позикових грошей доведеться заплатити комісію у розмірі 4% (іноді навіть більше). А єдина картка, з якої знімається готівка, може вийти з ладу, загубитися або просто закінчиться термін дії.

Якщо часто доводиться знімати готівку, бажано мати під рукою картку, яку можна поповнювати без комісії. І з якої можна знімати готівку без комісії у будь-якому банкоматі. Наприклад, «ВсеКарту» від банку ПУМБ.

За допомогою мобільного додатка можна швидко поповнити її, перевівши кошти з рахунку в іншому банку. А потім зняти потрібну суму у будь-якому українському банкоматі. Звісно, картка повинна бути Visa.

Як зняти кредитні кошти без комісії

Відразу розчаруємо: прямо – ніяк. Кілька років тому це було можливо, але банки швидко прикрили всі лазівки.

Однак ніхто не забороняє вам розрахуватися вашою кредитною карткою в торговій мережі за знайомого, який віддасть вам готівку. Інакше переводити в готівку кредитні кошти не вдасться.

Умови зняття готівки в найпопулярніших банках

ПриватБанк

Дозволяє знімати зі своїх карток по 20 тис. гривень кожні 3 години. Під час зняття з «Картки для виплат» комісії не буде, при знятті з картки «Універсальна» комісія зараз становить 0,5% (до війни – 1%).

Таким чином, за кілька знімань реально зняти максимальний денний ліміт, встановлений Національним банком – 100 тис. гривень.

monobank

За зняття своїх коштів із «Білої» чи «Чорної» картки банк візьме комісію 0,9%. А ось знімати готівку в рахунок кредитних коштів – не вигідно: комісія складе 4% від суми зняття.

Оскільки банк практично не має своїх банкоматів, максимальна сума зняття визначається виключно налаштуваннями конкретного банкомата.

Крім того, у банку укладено договори з великою кількістю торгових мереж – супермаркетів, аптек, АЗС тощо, у яких на касі можна буде зняти готівку з картки monobank. Комісії при цьому будуть ті самі, що й для банкомату.

Сенс Банк

  • По картці White можна зняти без комісії до 20 тис. грн на місяць.

  • По картці Black – до 50 тис. грн на місяць.
  • По картці Graphite – до 100 тис. грн на місяць.

При цьому денний ліміт (який має сенс лише для картки Graphite. – Ред.) – не більше ніж 50 тис. грн.

Якщо потрібна більша сума, доведеться йти у відділення банку.

ПУМБ

Добовий ліміт на зняття готівки в Україні з дебетової «ВсеКарти» – 100 тис. гривень, на місяць – 600 тис. гривень.

При цьому ліміт на одне зняття ПУМБ не встановлює: зняти можна до 40 купюр, а сума залежатиме від того, якими купюрами заправлений банкомат.

Райффайзен Банк

Банк дуже демократичний щодо зняття готівки. Існує лише один ліміт, встановлений не банком, а Національним банком – це 100 тисяч гривень на добу. Якихось обмежень на кількість знімань протягом дня не існує.

Як і для банку ПУМБ, сума разового зняття визначатиметься лише можливостями банкомата (тобто якими купюрами він заправлений).

Комісія за зняття готівки з карток Райффайзен у банкоматах зараз не стягується.

А от якщо знімати готівку в касі банку, то для суми до 5000 гривень діятиме комісія 1%+5 гривень, від 5000 гривень – без комісії. Таким нехитрим способом банк підштовхує клієнтів знімати готівку саме в банкоматах, а не перевантажувати касу.

Ощадбанк

Картки банку не підходять для зняття великих сум готівки. Банк встановив місячний ліміт зняття без комісії із популярної картки пакету «Моя картка» у розмірі 20 тис. гривень.

У разі, якщо потрібно буде зняти велику суму, доведеться сплатити комісію у розмірі 1%.