Як українці використовували банківські картки у 2022 році

Пацієнт скоріше живий, ніж мертвий?

До 1 листопада 2022 року загальна кількість емітованих платіжних карток в Україні досягла 108,728 мільйонів штук. При цьому понад 82% їх кількості припадає на 5 банків: ПриватБанк, Ощадбанк, Універсал Банк, Райффайзен Банк та ПУМБ.
Зміст

За 10 місяців 2022 року українські банки емітували 19,623 мільйонів карток; зростання числа банківських карток за цей період до початку року склало 22%.

Ще більше інформації про банківські картки – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб нічого не пропустити.

Готівка під рукою

Цього року використання банківських платіжних карток українцями зазнало багатьох змін порівняно з попереднім, спокійним довоєнним 2021 роком.

Насамперед, перебої зі світлом, непрацюючі банкомати та торгові термінали в магазинах та на АЗС призвели до зростання потреби у готівці. Як результат, кількість зняття готівки з карток українцями зросла в рази.

Крім того, у перші місяці повномасштабного російського вторгнення в Україну багато банків відключили можливість користування кредитними грошима.

Вже починаючи з травня-червня банки почали повертати українцям кредитні ліміти за картками, і до вересня-жовтня використання кредитних грошей повернулося майже до довоєнного рівня.

Для порівняння: на 1 січня 2022 року кількість активних карток із кредитною функцією становила 16,363 мільйона штук (34% від загальної кількості активних карток), а на 1 листопада 2022 року – 15,011 мільйона штук (33% від загальної кількості активних карток).

За III квартал 2022 року, за даними НБУ, кількість операцій з використанням платіжних карток, емітованих українськими банками, в Україні та за її межами склала 2,15 мільярда, а їх сума – 1 886,8 мільярда гривень.

З них в Україні протягом ІІІ кварталу 2022 року з використанням платіжних карток здійснено майже 2 мільярди безготівкових операцій на суму 1 180 мільярдів гривень, що на 4% за кількістю та на 57% за сумою більше порівняно з ІІІ кварталом 2021 року.

Справи за кордоном

Водночас у зв'язку із зростанням у перші місяці війни кількості біженців з України суттєво зросла кількість та сума оплати товарів у закордонних торгових мережах, а також зняття готівки в іноземних банкоматах з використанням платіжних карток порівняно з довоєнним часом.

Зокрема, у ІІІ кварталі 2022 року українцями за кордоном було здійснено 94,8 мільйона операцій на суму 121,9 мільярда гривень (у ІІІ кварталі 2021 року – 23,2 мільйона операцій на суму близько 20 мільярдів гривень).

За даними ООН, на кінець вересня близько 4,2 мільйонів українців отримали тимчасовий притулок за кордоном, що й зумовило суттєве зростання показників.

Торгові мережі в лідерах

Якщо аналізувати структуру операцій за банківськими картками, то слід зазначити таке: у III кварталі 2022 року найбільше операцій з використанням банківських карток припадало на:

  • за кількістю – на розрахунки у торгових мережах – 54,1% (понад один мільярд операцій). Їх сума склала понад чверть усіх безготівкових операцій (26,2%).

    Порівняно з ІІІ кварталом 2021 року кількість таких операцій збільшилась більш ніж на 5%, а сума – майже на 40%;
  • за сумою – на перекази з картки на картку – 54,1% або 694,7 мільярда гривень. Їх кількість склала 14%.

Водночас за сумою перекази з картки на картку зросли майже вдвічі порівняно з III кварталом 2021 року. Однією з причин такого зростання стала масова підтримка та донати українців на допомогу ЗСУ.

Що ж до оплати товарів та послуг в інтернеті в III кварталі 2022 року, вона склала понад чверть за кількістю (27%) та приблизно шосту частину за сумою (17,1%) від усіх безготівкових операцій з платіжними картками. Це приблизно 220 мільярдів гривень.

Рекордсмени у випуску карток

Станом на 1 жовтня 2022 року за кількістю активних карток (за якими за вересень було зроблено хоча б одну видаткову транзакцію) перші 5 місць посіли:

ПриватБанк

25 664 560 карток

Ощадбанк

5 994 740 карток

Універсал Банк

5 719 372 картки

Райффайзен Банк

2 060 734 картки

ПУМБ

862 977 карток

Перші два – держбанки з максимальною кількістю відділень в Україні. На третьому місці опинився Універсал Банк завдяки шаленій популярності мобільного monobank.

На четвертому – «найближчий великий банк», як раніше позиціонував себе Аваль, а нині – Райффайзен Банк. Наявність австрійського капіталу послужила відмінною рекомендацією для відкриття карток.

На п'ятому – банк Рината Ахметова, який є найбільшим в Україні недержавним банком без іноземного капіталу.

Загальна кількість карток, за якими щомісяця здійснювалися видаткові операції, у вересні знизилася на 6% порівняно з січнем 2022 року – з 48,2 мільйона штук у січні до 45,2 мільйона штук у вересні.

Загалом за підсумками вересня 2022 року загальна кількість емітованих в Україні банківських платіжних карток досягла 108,8 млн штук. Це на 19% більше у порівнянні з довоєнним січнем 2022 року.

Середня сума операцій

Падіння національної валюти, що супроводжувалося зростанням цін на продукти та послуги, відбилося у зростанні середньої суми операції за карткою. У ІІІ кварталі 2022 року вона склала:

  • у торговій мережі – 311 гривень (у ІІІ кварталі 2021 року – 233 гривні);
  • переказ із картки на картку – 2 489 гривень (1 582 гривні);
  • оплата товарів та послуг у мережі Інтернет – 409 гривень (393 гривні).

Безконтактні платежі та оплата телефоном

У 2022 році продовжила зростати кількість безконтактних платіжних карток. Їх кількість, за підсумками вересня 2022 року, зросла на 22% порівняно з січнем.

Понад 55% активних платіжних карток у вересні – це безконтактні картки.

Спостерігається тенденція зростання популярності токенізованих платіжних карток. На кінець вересня їх кількість становила приблизно 16,7% від загальної кількості карток, тобто токенізованою є приблизно кожна шоста активна платіжна картка.

Токенізовані платіжні картки створені в результаті заміни реквізитів платіжних карток на унікальні цифрові ідентифікатори, які використовуються для операцій із застосуванням гаджетів з функцією NFC. Наприклад, платіжні сервіси Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay та ін. У цьому випадку наявність самої картки (пластику) не потрібна, на відміну від процедури оплати безконтактною карткою, яка прикладається до POS-термінала.

***

Незважаючи на війну, українці стали більше користуватися банківськими послугами загалом і картки були їм надійними помічниками.

Активне використання передових банківських технологій та безготівкових платежів, і звісно, безперебійна робота банківської системи, незважаючи ні на що, – ось чим, зокрема, запам'ятається цей рік.