0 800 307 555
0 800 307 555

Скільки Україна втрачає на «Північному потоці-2»

І які у нас можуть бути альтернативи

Спектр думок про вплив «Північного потоку-2» на енергетичну безпеку Європи в цілому й окремих країн, зокрема України, дуже широкий. Небагато знайдеться сучасних газових проєктів настільки відомих і які неоднозначно сприймаються у світі. Спробуємо розібратися з тим, що наша країна може втратити або набути після початку роботи «Північного потоку-2».
Зміст

Про всі економічні зміни, які можуть зачепити ваш гаманець, ми оперативно повідомляємо в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб завжди бути в курсі подій.

Що таке «Північний потік-2»?

Як випливає з назви, «Північний потік-2» є розширенням першого «Північного потоку» – газогону з Росії до Німеччини по дну Балтійського моря.

Дві нитки «Північного потоку» загальною потужністю 55 млрд кубічних метрів газу на рік повністю побудовані та введені в експлуатацію у 2012 році.

І ось в наші дні компанія Nord Stream 2 AG, засновником якої став російський «Газпром», закінчує спорудження ще двох ниток підводного газопроводу по тому ж маршруту та з такою ж максимальною продуктивністю.

«Північний потік-2» планувалося ввести в дію ще наприкінці 2019 року, але загроза санкцій з боку США не дозволила цього зробити.

У липні 2017 року американський Конгрес ухвалив закон «Про протидію противникам Америки за допомогою санкцій» (CAATSA), який дає можливість запроваджувати обмежувальні заходи проти учасників «Північного потоку-2», аргументуючи їх тим, що побудова газопроводу послабить енергетичну безпеку Європи та послужить важелем тиску з боку Росії на окремі країни, особливо Україну.

Однак, хоч і з великими труднощами, «Газпрому» все ж вдалося довести проєкт «Північний потік-2» до завершальної стадії.
За даними німецького телеканалу DW, будівництво газопроводу можуть закінчити вже 23 серпня.

Саме час попередньо оцінити ризики, які від нього надходять для економіки нашої країни.

Можливі збитки від «Північного потоку-2»

У травні цього року генеральний директор ТОВ «Оператор ГТС України» Сергій Макогон дав інтерв'ю консалтинговій компанії Exploration&Production Consulting, в якому змалював можливі втрати від введення в дію «Північного потоку-2».

Перше, що викликає занепокоєння у керуючого нашою газотранспортною системою, – це можливість, що з'являється у «Газпрому» забезпечувати контрактні поставки газу в Європу в обхід України.

«Потужність цього газогону – 55 млрд кубометрів. У минулому році ми прокачали 55 млрд кубометрів. Картинка зійшлася – вони зможуть обійтися без нас», – заявив Макогон.

Директор ОГТСУ був абсолютно впевнений, що після закінчення чинного контракту на транспортування газу по території України «Газпром» не захоче укладати новий, і транзит припиниться. Це загрожує нашій країні:

  • втратою оплати за транзитні послуги в розмірі близько $1,5 млрд на рік;
  • подорожчанням газу, який доведеться купувати в Німеччині, що обернеться втратами для економіки України в розмірі $2-3 млрд і збільшенням субсидій для споживачів;
  • необхідністю перебудови газотранспортної системи для забезпечення подачі газу в зворотному напрямку – з Європи в Україну;
  • вимушеною оптимізацією потужностей ГТС приблизно на 80% через демонтаж непотрібних компресорних станцій; альтернативою цьому стане зростання поточних газових тарифів учетверо для акумулювання коштів на підтримку системи в нинішньому стані;
  • можливим знищенням газотранспортної системи з російської сторони;
  • зниженням військової безпеки України через зменшення її стратегічного значення для решти Європи.

Загальні фінансові втрати української економіки від роботи «Північного потоку-2» Сергій Макогон оцінював у $5-6 млрд на рік.

Водночас останнім часом навколо газогону відбулися події, що дають підставу сподіватися на мінімізацію загроз і появу нових можливостей для нашої країни на європейському енергетичному ринку.

Угода між США та Німеччиною по «Північному потоку-2»: нова надія

З урахуванням того, що добудову «Північного потоку-2» вже не зупинити, зацікавлені гравці вживають заходів для зниження ризиків і максимального використання вигод від його запуску.

Перше намагаються зробити головно США, друге – Німеччина.

Результатом компромісу між ними стала спільна заява по «Північному потоку-2» від 21 липня 2021 року, де Україні приділена центральна увага.

В обмін на безперешкодний запуск «Північного потоку-2» німецький уряд зобов'язався:

надавати підтримку європейському енергоринку й інтеграції в нього української енергосистеми;
вводити санкції проти Росії, якщо остання стане використовувати поставки енергоресурсів для політичного або економічного тиску;
створити в Україні фонд обсягом $1 млрд для розробки альтернативних джерел енергії та підвищення енергоефективності економіки;
надати допомогу нашій країні в перемовинах щодо продовження транзитного контракту з Росією ще на 10 років.

Ряд політиків і експертів у Європі, США, Україні та Росії поставилися до цієї угоди скептично, адже:

  • документ не має зобов'язуючого юридичного статусу, а в ФРН можлива зміна правлячої коаліції за результатами парламентських виборів у вересні цього року (це остання каденція Ангели Меркель, про що вона оголосила ще в жовтні 2018-го);
  • важко домогтися ефективного використання коштів, що виділяються в умовах української корупції.

Судячи з усього, Німеччина поки має намір виконувати свої зобов'язання, взяті перед США. Уже призначений спеціальний представник від ФРН для проведення переговорів з Росією щодо транзиту, які повинні початися не пізніше 1 вересня. Додаткові відомості щодо цього питання ми зможемо отримати за результатами візиту Ангели Меркель до Києва.

Не додає оптимізму офіційна реакція на заяву США й Німеччини з боку корпорації «Газпром».

У звіті російського монополіста за другий квартал цього року йдеться, що «зазначена заява носить декларативний характер і за своєю правовою природою не є юридично зобов'язуючим документом».

17 серпня щодо «Північного потоку-2» висловився також міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров, виступаючи в Балтійському федеральному університеті. Він заявив: «Я переконаний, що всі спроби якось його підірвати, оскаржити, обставити якимись умовами його завершення приречені на провал».

Можна впевнено прогнозувати, що боротьба навколо газопроводу «Північний потік-2» ще не закінчена, її розв'язку ми будемо спостерігати самим найближчим часом.

За результатами цієї боротьби ми й зможемо зробити остаточні висновки про реальний збиток для нашої країни від введення в експлуатацію чергового обхідного газового маршруту.