0 800 307 555
0 800 307 555

Леся 4 покоління: що сьогодні можна придбати за 200 грн

Про єдину в Україні банкноту з жіночим обличчям

25 лютого 2021 року. Минув рік, як Національний банк України ввів в обіг 200-гривневу банкноту 4 покоління. Саме сьогодні виповнюється 150 років від дня народження української поетеси Лесі Українки, портрет якої й прикрашає народну улюбленицю – «двохсотку».
Зміст

Редакція Finance.ua зібрала для вас усі відомості про купюру: елементи захисту, цікаві факти, статистичні цифри. А також ми вирахували, що сьогодні можна придбати на 200 гривень.

Молодша, ніж здається

І хоч нам здається, що «двохсотка» в наших гаманцях була завжди, вона на п’ять років молодша за перші гривні. Її ввели в обіг лише наприкінці серпня 2001 року, тобто вже після грошової реформи 1996 року.

Перші 200-гривневі банкноти виготовила британська фірма «Томас де ла Рю». Головна особливість цих купюр – на них не зазначений рік випуску.

Сьогодні їх продають вище номінальної вартості. На спеціальних боністичних сайтах ми знайшли кілька пропозицій у межах 300-700 гривень за банкноту.

До речі, 200 гривень – це єдина в Україні банкнота з жіночим обличчям. На всіх інших зображені чоловіки.

Гарантії безпеки

Сьогодні банкнота має 12 елементів захисту та магнітні властивості. Окрім тих, що визначаються візуально, купюра захищена в ультрафіолетовому й інфрачервоному спектрах.

Безпековою «родзинкою» беззаперечно є елемент SPARK – стилізоване зображення водяної лілії з кінетичним ефектом. Якщо розглядати його під різними кутами, можна помітити зміну кольору – від пурпурного до золотисто-зеленого.

Водяні знаки, технології спеціального друку, наскрізні та рельєфні елементи, мікротексти – це не повний перелік того, що захищає 200 гривень від підробок.


Інфографіка: НБУ. Натисніть для збільшення

Утім, не обходиться й без фальшивок. У 2020 році НБУ вилучив кілька десятків підроблених «двохсоток», щоправда, старого зразка – 2007 року. Це були доволі високоякісні підробки. Фальшувальникам навіть вдалося зімітувати ультрафіолетове сяйво.

На 1 млн штук справжніх банкнот близько трьох підробок

Про підробку 200 гривень 4 покоління ще не повідомлялося.

Загалом показник фальшивих гривень залишається стабільно мізерним. На 1 млн штук справжніх банкнот близько трьох підробок. Якщо порівнювати з Європейським Союзом, підробок на мільйон євробанкнот – у межах 30.

У цьому відео спеціаліст Нацбанку наочно демонструє, як відрізнити підроблені 200 гривень від справжніх.

200 гривень за 8 тисяч

Спеціально до 150-річчя з дня народження Лесі Українки Національний банк України випустив срібну банкноту номіналом 200 гривень.

124 грами срібла найвищої проби повністю відтворюють дизайн купюри 4 покоління. Усього їх виготовили 300 штук.


Зображення: НБУ

Коштує такий сувенір у середньому 8358 грн. Щоб його купити доведеться викласти майже 42 паперові «двохсотки».


Так, 200 гривень – не така й велика сума, але буває, що саме їх бракує в найпотрібніший момент.

Раптом що, на Finance.ua завжди можна швидко й без проблем оформити кредит онлайн й не переживати, що гроші раптом скінчилися.