0 800 307 555
0 800 307 555

Якою б могла бути купюра в 1000 гривень

Реальність та фантазії

25 жовтня 2019 року гаманці українців поповнилися новою банкнотою номіналом у 1000 гривень. Сьогодні це найбільший номінал у вітчизняному обігу.
Зміст

Подія тоді сколихнула в суспільстві дискусію не тільки на тему доцільності такої банкноти, а й чому на ній зобразили саме академіка Володимира Вернадського.

Серед інших історичних постатей зокрема розглядалися Микола Костомаров, Олександр Довженко, Данило Галицький, Петро Конашевич-Сагайдачний та Павло Скоропадський.

І хоч досі 1000 гривень сприймається нами «наймолодшою» купюрою, вона для українців не нова.

Все, що треба знати про гроші – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб не пропустити нічого цікавого.

Зарплата посла

Історія 1000 гривень починається з Української держави гетьмана Павла Скоропадського. Ескіз банкноти створив художник Іван Мозалевський, який керував Мистецько-гравірувальним відділом при тодішньому Міністерстві фінансів.

У дизайні переважали жовті й сині кольори – національні. Сама купюра була 198 на 125 міліметрів, тому носили її складену вчетверо – зразки з характерними заломами зберігаються в Музеї грошей НБУ.


Фото: НБУ

Зрозуміло, що така банкнота навряд чи могла опинитися в гаманцях кухарів, лакеїв чи покоївок, а от посол або міністр цілком міг отримати зарплатню однією такою купюрою.

Друкувалися ж вони, як і інші гривні, які замовляла ще Центральна Рада, в Берліні. У ті часи в Україні не було належного обладнання та матеріалів для виготовлення якісних грошей, а Німеччина після підписання Берестейського миру була союзницею УНР.

Прикметно, що 103 роки тому 1000 гривень увійшли в обіг так само в жовтні. Утім, найбільшим номіналом Української держави була купюра 2000 гривень. Її ескіз також розробив Мозалевський.

Номінал 1000 гривень мали і білети позики Державної Скарбниці. Це були облігації з дохідністю 3,6%, пізніше їх використовували як сурогат паперових грошей через дефіцит розрахункових грошових одиниць.

Дизайн цих білетів розробив художник Георгій Нарбут, який оформлював усі банкноти української гривні доби УНР.


Фото: НБУ

Історія одного вбивства

Ескізи перших гривень незалежної України розробляли художники Борис Максимов і Василь Лопата. Працювати над ними вони почали ще весною 1991 року – за п’ять місяців до проголошення Незалежності – та створили банкноти від однієї до 200 гривень.

Пізніше Національний банк замовив Максимову (1994-го Лопата з дружиною виїхав у США. – Ред.) розробити номінали в 500 і 1000 гривень. На них художник помістив короля Данила Галицького та митрополита Петра Могилу.


Ірина Максимова тримає ескіз 1000 гривень, який розробив її чоловік Борис Максимов. Фото: Сергій Тушинський / «Факти»


Митрополит Петро Могила на тлі Києво-Могилянської академії. Ескіз 1000-гривневої банкноти, розроблений художником Борисом Максимовим. Фото з відкритих джерел

Як розповідала дружина художника Ірина Максимова, друкувати ці банкноти мали в Англії. Борис Максимов повинен був туди летіти, йому навіть відкрили британську візу.

Однак у квітні 1998 року вбили тодішнього голову Національного банку України Вадима Гетьмана. Проєкт закрили. Напрацюваннями Максимова так і не скористалися.

Неоцінений Куліш

Знову про 1000 гривень заговорили 2011 та 2013 року.

Напередодні, у 2008-му, Нацбанк випустив презентаційну купюру із зображенням письменника Пантелеймона Куліша.

Утім, на ній не був зазначений номінал. Офіційно ніхто не стверджував, що ескіз стане 1000-гривневою банкнотою, але він розглядався, як один із можливих варіантів.


Презентаційна банкнота НБУ без номіналу. Вважалося, що саме вона й стане 1000. Фото з відкритих джерел

У грудні 2016 року тодішня очільниця Нацбанку Валерія Гонтарева поділилася планами регулятора ввести в обіг купюру в 1000 гривень. Вона запевнила, що на ній немає Куліша (і, як бачимо, казала правду).

Але презентаційна банкнота з Кулішем і без номіналу з легкої подачі народного депутата VIII скликання Михайла Гаврилюка знову опинилася в полі зору в травні 2017 року. Він опублікував її у себе на Facebook з підписом, що саме вона є новою купюрою в 1000 гривень.

В офіційному коментарі НБУ тоді заявив, що інформація про банкноти нових зразків до повідомлення Нацбанку є державною таємницею.

До речі, сьогодні такі купюри продають на різних онлайнових майданчиках від 900 до 2500 грн за штуку. На одному з них навіть було зазначено, що це 5-тисячна банкнота.

Утім, Куліша все ж увічнили на грошах. 2019 року НБУ випустив монету номіналом у 2 гривні. Скотився, так би мовити.

Перший науковець

Нова банкнота все ж не була для українців несподіванкою. Який вигляд матиме «вернадка», НБУ показав ще за чотири місяці до офіційного запуску купюри в обіг.

Робота над оформленням 1000 гривень тривала трошки більше року. Над нею працював колектив з 10 художників. Зрештою вона стала найзахищенішою купюрою, отримавши 22 ступені захисту.

Утім, дизайн розкритикували. Найбільше питань до шрифтів. На купюрі їх аж 11, а напис «Одна тисяча гривень» виконаний піратською кирилізацією шрифту Bickham Script, яку свого часу зробила росіянка Олександра Гофман.

В НБУ запевнили, що всі зображення на банкнотах створені художниками власноруч, а готові шрифти взагалі не використовуються, щоб забезпечити захист банкноти.

«Художники вивчають відповідну графічну інформацію з відкритих джерел, після чого створюють власний витвір з додаванням авторського бачення тих чи інших елементів. Частковий збіг окремих елементів на банкноті із зображеннями у відкритих джерелах може бути пов’язаний з творчим опрацюванням публічно доступних матеріалів», – йшлося в їхній заяві.


Чинна банкнота номіналом 1000 гривень, на якій зображений академік Володимир Вернадський. Фото: НБУ

Вибір же на користь Володимира Вернадського, як пояснили в НБУ, став спільним рішенням українських вчених разом з Міністерством освіти та науки, Міністерством культури, Інститутом історії НАН України й Українським інститутом національної пам‘яті.

«Він – візіонер свого часу, який заклав фундамент для розвитку науки не лише в Україні, а й у світі, тому не дивно, що саме він став першим науковцем, зображеним на гривневих банкнотах», – зазначили в Нацбанку.

Батько наш Бандера

У грудні 2014 року, коли в суспільстві точилася чергова дискусія, хто буде зображений на 1000-гривневій банкноті, журналістка та дизайнерка Олена Павлова представила в мережі свій варіант. На ньому вона розмістила портрет провідника українських націоналістів Степана Бандери. Щоправда, зробила вона це жартома.


Авторці було цікаво, чи приймали б таку купюру ті, хто не любить цю постать

«Граючись, відволікаючись, нашвидкуруч, у якомусь онлайн-редакторі зображень, не сильно заморочуючись зі шрифтами. Зображення стало мемом і живе тепер своїм життям», – розповідала Олена.

Але знайшлися й ті, хто жарт сприйняв цілком серйозно.

У 2019 році на сайті президента України навіть зареєстрували електронну петицію з вимогою замінити портрет Вернадського на Степана Бандеру, Романа Шухевича чи Євгена Коновальця. Утім, петиція зібрала усього 30 з необхідних для розгляду 25 тис. підписів.

***

Що ж, найбільший на сьогодні номінал української гривні саме такий, до якого ми вже звикли. Але ж ніхто не забороняє пофантазувати.

Ось деякі приклади від нашої редакції. Не без іронії.


Данило Галицький – король Русі, правитель Галицько-Волинського князівства. Князь галицький, володимирський. Останній самостійний Великий князь Київський.


Петро Конашевич-Сагайдачний – український полководець і політичний діяч, гетьман реєстрового козацтва, кошовий отаман Запорізької Січі.


Микола Костомаров – український історик, етнограф, прозаїк, поет-романтик, мислитель, громадський діяч. Був співзасновником та активним учасником київського об'єднання «Кирило-Мефодіївське братство».


Олександр Довженко – український письменник, кінорежисер, кінодраматург, художник, класик світового кінематографа.


Павло Скоропадський – український державний, політичний і громадський діяч. Гетьман Української Держави.


Брати Віталій і Володимир Клички – чемпіони світу з боксу у важкій вазі.

Пишіть у коментарях, як з цих фантазій вам сподобалася найбільше та чому. Або ж пропонуйте свої варіанти!

Хто знає, можливо ці фантазії потім використають для випуску вищих номіналів. Поки в історії найбільшим залишається 2000 гривень.