0 800 307 555
0 800 307 555

Зарплата в $5 тис.: як стають високооплачуваними розробниками

І що для цього потрібно

Дані Мін'юсту свідчать, що тільки за останній рік кількість IT-фахівців в Україні збільшилася приблизно на 30 тис. осіб. Загалом, згідно з підрахунками інтернет-порталу для IT-фахівців DOU, станом на 2021 рік у цій сфері зайнято понад 212 тисяч українців, а середня зарплата Middle-розробника IT-компанії по всій Україні становить $2400.
Зміст

Для порівняння: середня зарплата по Україні у вересні склала 14 239 грн (приблизно $543). При цьому зарплати senior-розробників досягають позначки в $4,5-5,5 тис. і вище: портал анонімного пошуку роботи Джинні щомісяця дає статистику найдорожчих наймів, у вересні три senior-фахівці отримали офер за $10 тис.

Але чи так просто досягти такої заробітної плати, що для цього необхідно і, найголовніше, скільки часу і ресурсів потрібно в себе вкласти?

Ми поговорили з представниками IT-індустрії про поріг входу, зарплати, подальший розвиток і правильне «прокачування» себе.

Через специфіку теми ми вирішили скласти глосарій з визначеннями, які для непоінформованих можуть виявитися складними для розуміння. Натисніть, щоб список розкрився.

  • Глосарій

    Junior – фахівець-початківець, який знає найважливіші основи професії, але має недостатньо досвіду для підвищення кваліфікації.

    Middle – це, по суті, і є програміст в загальноприйнятому сенсі, самостійний і кваліфікований. Наступна сходинка після junior.

    Senior – «крутий», висококваліфікований фахівець-професіонал.

    Support – представник служби технічної підтримки, який розглядає заявки від користувачів продукту або інших інженерів техпідтримки. Залежно від типу заявки, цей фахівець вирішує проблему самостійно або передає на розгляд колегам.

    Грейдинг – система групування посад на певних засадах з метою побудови системи мотивації. Суть грейдингу – зіставлення внутрішньої значущості посад для організації (внутрішня цінність) з цінністю цієї роботи на ринку (зовнішня цінність).

    Highload – продукт, яким користуються мільйони користувачів.

    Landing, також сайт-вітрина – це односторінковий сайт, який виконує одну певну задачу. Часто використовується для продажу товарів і послуг.

    Payment – інтеграція платежів у продукт.

    Стейкхолдер (stakeholder) – поняття, яке описує людину, групу осіб або окремі організації, чиї дії, поведінка або рішення впливають на роботу компанії.

    T-shaped фахівець – це людина, яка є експертом як мінімум в одній галузі, але при цьому розбирається в багатьох інших і може вільно підтримувати спілкування з іншими фахівцями на базовому рівні.

Про роботу та зарплати ми пишемо в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб не пропустити нічого цікавого.

Як увійти в IT

CEO рекрутингового IT-агентства The Gravity Agency Наталія Пянтковська каже, що шляхів входження в IT-сферу існує кілька: хтось знаходить хорошу роботу відразу після закінчення вишу, а хтось переходить із суміжних сфер. Це часто буває у випадку sales-менеджерів, маркетологів, QA і Support-фахівців.

«За останні пів року ми найняли близько 500 фахівців категорії intern або junior. Поріг входження для junior-фахівців в принципі досить простий: якщо кандидат добре володіє іноземними мовами (зокрема англійською), комунікабельний і готовий вчитися, йому буде досить просто знайти першу роботу, особливо в маркетингу або Support-напрямку. Для фахівців у напрямку продакт-менеджменту та аналітики поріг входження вищий. Product-менеджер, наприклад – це фахівець, який працює на стику кількох сфер: аналітики, розробки та дизайну, і повинен розуміти процеси в кожній з них», – пояснює вона.

Якщо говорити про технічних фахівців, на них стабільно високий попит. І цього року він ще збільшився через перегрів ринку, звертає увагу Пянтковська. За її словами, багато компаній стали приходити до того, що дешевше навчати фахівців самостійно.

«Для цього при компаніях спеціально створюються школи та інтернатури, де можна безкоштовно отримати не тільки знання, а й заповітний офер – пропозицію роботи. Звісно, у разі, якщо студент себе добре зарекомендує», – додала експерт.

Втім, навіть в такі школи є певний поріг входження: зазвичай сюди наймають студентів із закінченою або незакінченою профільною вищою освітою і певними базовими знаннями.

«У деяких випадках ми просимо показати фриланс-проєкти, якщо такі вже є в портфоліо. Існує досить багато безкоштовних курсів, подкастів і плейлистів – у junior-фахівця є багато можливостей підготуватися до першого інтерв'ю, особливо якщо він дійсно зацікавлений в тому, чим займається», – говорить Наталія Пянтковська.

Зарплати технічних інтернів можуть коливатися в межах $350-500, Junior-розробників – в межах $800-1200.

«Ще треба розуміти, що немає єдиної системи оцінки фахівців: кандидат, якого одна компанія оцінить як strong Middle, для іншої компанії зможе претендувати тільки на позицію Junior. Скрізь різний стек технологій (набір інструментів. – Ред.) і вимоги, тому молодим фахівцям можу порадити вивчати вимоги у вакансіях різних компаній: це допоможе зрозуміти, куди рухатися і що вивчати.

Що стосується подальшого зростання, тут все індивідуально: як швидко людина зможе вирости на посаді і зарплаті – залежить тільки від неї. Головна мотивація для фахівців – це, звичайно, інтерес до сфери, в якій вони працюють, і власна зацікавленість в зростанні і розвитку. Тому йти в IT тільки з розрахунку на високу зарплату, мабуть, не варто. Інша річ, що сфера IT обширна і включає багато напрямів – кожен може знайти те, що йому до душі», – пояснює Пянтковська.

Більшість IT-компаній мають систему грейдингу або її аналог: систему процедур з проведення оцінки і ранжирування посад, яка дозволяє створити для співробітників мотивацію і розуміння того, які навички їм потрібно посилити, щоб піднятися вище. Тому фахівець завжди матиме розуміння, які hard- і soft-скіли йому слід покращувати.

Як розвиватися розробнику

В'ячеслав, Technical TL в компанії Maxpay, кар'єру розробника почав на п'ятому курсі навчання в Запорізькій державній інженерній академії в 2010 році. Він розділив свій шлях на такі умовні етапи:

Ера freelance

«Спершу вибрався на стажування як фрилансер, де предметно зрозумів, як працює ринок і які продукти користуються попитом. Якщо підбити підсумок цих років, то це були невеликі проєкти, часом складні і цікаві, але часто короткочасні».

Ера продукту

«У січні 2013-го прийшов працювати в групу проєктів, але виявилося, що, виходячи з оцінки моїх навичок, я можу претендувати лише на позицію junior developer.

Тут я вперше познайомився зі справжнім highload (високонавантажений продукт, тобто продукт, яким користуються мільйони користувачів. – Авт.) і з добре налагодженими процедурами і процесами. Дуже багато чого зміг навчитися у топ-розробників індустрії.

Поступово розвиваючись і стаючи все більш досвідченим в напрямах landing і payment, я досяг рівня strong middle – на це пішло півтора року.

Далі порція з 5 років senior-expert досвіду в побудові з нуля платформи Payment Service Provider. Великі обсяги даних, жорсткі стандарти якості та забезпечення безперебійної роботи сервісу – ці завдання досі дають мені задоволення.

Аналізуючи свій досвід, вважаю, що потрібно якомога раніше зануритися у високонавантажені і великі за обсягами даних проєкти для набуття досвіду розробки і підтримки складних систем. Зростання можливе завдяки залученості в проєкт, амбіціям і бажанню постійно вчитися, брати на себе відповідальність і зобов'язання».

Наш співрозмовник з Maxpay рекомендує для саморозвитку:

  • читати книги з ООР, підходів і патернів;
  • Стів Макконнелл «Досконалий код» – must have;
  • відвідувати конференції, наприклад Fwdays (або стежити за їхнім ютуб-каналом);
  • також стежити за конференціями Badoo, Avito, Percona, Elasticsearch;
  • вивчати конференції та аналіз вразливостей від компанії Owasp;
  • приділяти увагу менеджменту;
  • стежити за тематичними майданчиками, наприклад Хабром і його ютуб-каналом.

Чи можуть допомогти спеціалізовані курси

Product Manager в компанії Genome Андрій каже, що його кар'єрний шлях саме в IT розпочався з простого інтересу до цієї індустрії. Також йому подобалися сучасні FinTech-рішення, він чудово розумів принципи, адже сам ними користувався.

«Загальне розуміння про індустрію в цілому отримував на спеціальних курсах, оскільки сам маю гуманітарну освіту. Шлях до поточної позиції Product Manager зайняв приблизно 2 роки.

Починав роботу в IT на позиції бізнес-аналітика в Департаменті одного з українських банків. Хто ж такий продакт і яка його роль – дізнався з книги «Лідери продукту» Річарда Бенфілда. Продакт-менеджер – одна з найбільш популярних і затребуваних професій у США. Цей тренд трохи пізніше дійшов і до нас.

Тому, маючи за плечима досвід БА і відчуваючи нестачу відповідальності на своїй позиції, я вирішив більше заглибитися у вивчення саме продакт-менеджменту», – розповідає Андрій.

За його словами, ідея видалася не з легких, тому що справжній продакт – це всебічна особистість.

«Ти повинен чудово розуміти бізнес-домен, в якому працюєш, відстежувати тенденції, вміти говорити зі стейкхолдерами – і водночас ти повинен мати так само прості довірчі відносини з іншою стороною – розробниками, тестерами, дизайнерами. Звучить практично неможливо, і поняття T-shaped фахівець тут якраз доречне», – звертає увагу наш співрозмовник.

Андрій каже, що його різнобічність – це пазл з різних вузькоспрямованих курсів навчання:

«Уміння спілкування із замовником і переведення бізнес-вимог у функціональні специфікації – це курси з бізнес-аналізу в IT.

Аналіз ринку/конкурентів, створення стратегії виведення продукту на ринок, брендинг – це фундаментальний комплексний курс Marketing Pro.

Ну а Tech-skills для правильного розуміння і роботи з технічними хлопцями я взяв з курсу Technical skills for PM and BA.

Звичайно, не обійшлося і без самоосвіти – це книги, різні сайти і нетворкінг. Як приклад, товаришую з деякими більш досвідченими продактами в LinkedIn, іноді обговорюємо суперечливі робочі моменти, ділимося досвідом».

Щоб зростати в «хардах», наголошує Андрій, насамперед потрібна практика. Чудовим початком може стати якийсь pet-project – свій проєкт, але з тієї ніші, в якій хоче працювати і розвиватися фахівець.

«Я віддав перевагу саме отриманню знань за допомогою курсів. Так, можна було і самонавчатися (матеріалів в інтернеті багато), але це було б довше за часом. І, не маючи за плечима релевантної освіти, я б просто не розумів багатьох речей. Тому головне – звернутися до досвідчених людей, які зможуть дати не тільки глибину, а й структуру знань для правильного розуміння кожної деталі. У цьому моменті часто згадую одну співбесіду, на якій начебто і показав себе непогано, але в кінці посипався на простому для цієї посади питанні, що таке сторі поінт», – резюмує Андрій.

Висновок

Що ж, у зацікавлених, навіть без профільної освіти, людей сьогодні є безліч можливостей для входу в сферу IT. Щоправда, чарівної пігулки, яку можна було б вжити і опинитися на бажаній посаді, не існує. І це стосується не тільки IT.

Кожна історія успіху унікальна. І в кожній необхідно докладати максимум зусиль і постійно вдосконалюватися, щоб досягти своєї мети.

Втім, в IT, як і в будь-якій іншій галузі, насправді високих вершин можна досягти, живучи тим, що ти робиш.

«Навіть шлях у тисячу лі починається з першого кроку», – говорив Лао-зи. Хочеться додати: головне – бачити, куди йти, тоді дорога буде зрозумілою і здоланною.